Mafiáni

• Česko Gangsteři (více)
USA, 1990, 146 min (Alternativní 140 min)

Režie:

Martin Scorsese

Předloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (více)

Vždycky chtěl být gangsterem – znamenalo to pro něj víc než být prezidentem... Mafiáni patří k vrcholným dílům ve filmografii hollywoodského velikána Martina Scorseseho a představují jedinečnou kroniku ze světa newoyorské mafie a podsvětí. Děj pokrývá tři dekády v životě gangstera s reálným předobrazem Henryho Hilla (Ray Liotta). Ten měl odjakživa jediný sen – stát se jedním z gangsterů, kteří v 50. letech vládli celému Brooklynu. Na dráhu newyorského organizovaného zločinu se proto vydává už jako dospívající kluk, když začne vypomáhat se špinavou prací na místním parkovišti, které mají pod palcem italští mafiáni. Postupně si dokáže získat jejich přízeň a důvěru, později ho pod svá křídla vezme Jimmy Conway (Robert De Niro), jeden z největších a nejobávanějších lupičů ve městě. Společně se zrůdně psychopatickým násilníkem Tommym DeVitem (Joe Pesci) zosobňují obávanou trojici kriminálníků, kteří se neštítí žádné špinavé práce od loupežných přepadení, vydírání až po zběsilé zabíjení. Všichni tři ve zběsilém tempu zdárně stoupají ve strukturách mafie a zdá se, že jejich pozice nemůže nic ohrozit. Úspěšný Henry se ožení s krásnou židovskou dívkou Karen, ale dál si užívá divokého života ve víru nekonečných večírků, kokainu a krásných milenek. Největší loupež v dějinách města ale vzbudí pozornost FBI, kvůli nežádoucímu rozruchu kolem případu Jimmy postupně ztrácí nervy, Tommy příliš riskuje a Henry hledá cestu ven. (Česká televize)

klima777

Mafiáni. Tentokrát uřvaní, bez šarmu, bez pozlátka a s nesnesitelnými manželkami. Gangsterská dystopie? Spíš film ze života... Poctivé 3 hvězdy (ano, vím, že rodina je základ státu... ale někdy jsou ty vzájemné vztahové propletence, upocená pospolitost, věrnost až za hrob a intriky, jež vás do onoho hrobu přivedou, IMHO k nevydržení). ()

Ravi

Vynikající gangsterka od Scorseseho, natočená se zápalem a umem. Niro ani Liotta se mi tam tentokrát tolik nezablýskli, jako Pesci, ale to nemění nic na faktu, že zážitek byl celkově i díky hudbě nadprůměrný. Nicméně nemůžu říci, že by mě film něčím přímo nadchl nebo upoutal. Sledoval jsem ho se zaujetím jako divák dokumentu. Nevím proč, snad kvůli takovým těm úvodům k postavám (ten chlápek napravo je ten a ten a dělá to a to, ale když zrovna nědělá to, tak dělá něco jinýho jinde a nechtěli by jste ho naštvat, atd., atd.), které zkrátka nesnáším. Možná kvůli stylu vyprávění. Celkově to na mě zkrátka působilo roztahaně a dějově prořídle. Liottův utrápený sinalý obličej ve mě také nevyvolával potřebné sympatie, a tak se stalo, že jsem si film zkrátka neužil. Nutno dodat, že na vině je také český dabing. Celkově vzato je to dobrý film, ale ne tak dobrý, abych se na něj chtěl kouknout podruhé (leda s titulkama), takže 70% = 3+/5 ()

Taio

Prvé 2/3 filmu ma tak geniálne vtiahli do príbehu a do mafianskeho prostredia, že som sedel jak zaklincovany a pozorne sa díval ale akonáhle nastal bod obratu v 2. dejstve tak zrazu to kúzlo upadlo, začínal som dostavať únavu a už z povinnosti som mafiánkov dopozeral. Pesci ma právom oscara a jeho ďakovná reč bola čerešnička na torte. ()

Kosmik 1

Jedním slovem VÝBORNÉ! Já seděl 145 minut jako přikovaný, prožíval osudy hrdinů se zatajeným dechem a strašně mě pak mrzelo, že už je konec....jak se říká - všechno dobré jednou skončí, ale někdy to sakra hodně zamrzí. A to byl zrovna tenhle případ. Bych si klidně nechal líbit i 4h takhle bravurního, skvěle propracovaného filmu. Jak rád bych se vrátil do minulosti a mohl tak být jedním z hlavních hrdinů....95% ()

Joe123

Prechádzka drsným životom mafiána. Robert De Niro má toho mafiána v sebe a dáva tam najlepší herecký výkon tak isto aj Joe Pesci. Scorseseho najlepší film hneď po Taxi driver. 94% ()

Mr.KarlAdler

Scorseseho bezcitná, až příliš natahovaná, dokonalá filmařina. Když se dívám na Goodfellas, jako bych viděl Vlka z Wall Street. Natočené v jiné době, samozřejmě, ale podobně kompozičně precizní, skvěle zahrané a pohlcující. Jenže já jsem asi o něco víc na polemické úvahy než mistrovské popisy (čistě subjektivně). ()

Pedross800

Rozhodně povedená gangsterka, né že né....ale přece jen, tak trošku jsem se v průběhu toho dlouhého mafiánského vypravování sem tam nudil. Ale hlavní mafiánské trio to zahrálo famozně, to zas jo. Přesto jsem měl větší očekávání a trochu akčnější a ráznější spád mně tam chyběl. Možná je to ale jen proto, že se to striktně drží toho "podle skutečné události". Ovšem tahle gangsterka taky ze života mě bavila víc. ()

Autogram

Mafiáni sú vlastne takí v pohode chlapíci, ktori uctievajú pravidlá, len občas nie, občas niekoho zabijú, niečo ukradnú. Hlavne, že nikde nikomu nič nechýba, polícia sa vo filme v pravom zmysle ani nevyskytuje. Film je svojím rozprávaním z prvej osoby, teda až dvoch, veľmi príjemný, až rodinný, veď mafia je jedna veľká rodina. Po dvoch hodinách som ale aj tej príjemnosti s mŕtvolami mal trochu dosť. –––– Slyšels, co jsem říkal: Nic nekupovat, nic nekupovat, nic velkýho. ()

KASUGI

Amorální prasárna (pro mě) jednoznačně nejrozporuplnějšího režiséra všech dob. Hrozně divně natočený film. Chvíli vypráví manželka, chvíli zase mafián... Působí to, jakoby Scorsese natočil půlku filmu, několik měsíců si dal pauzu a pak film dotočil s tím, že už si nepamatuje, jaký styl vyprávění použil na začátku. Pesciho postava už je těžce za hranou antihrdiny. Já nemám problém koukat na grázly, coby hlavní hrdiny, ale musí tam být aspoň částečně yin-yang. V té postavě není ani krapet kladu, což by samo o sobě nebyla taková hrůza - no korunu debility tomu nasazuje scéna, kdy se De Niro dozví o jeho zabití (mimochodem dementně natočená scéna) a hrozně tam dojemně bulí a zuří, jaké jsou to svině, že mu zabili bráchu. Žádná soudnost, žádná sebereflexe. To už přišel facepalm. (Geniálně ztvárněné bratrské duo - jeden grázl, druhý psychográzl je ve filmu Od soumraku do úsvitu) Film jako celek je prázdný až to bolí. Takový výkřik do tmy. Po velkém zklamání ze Scarface a po této přeceněné sračce už je pro mě pojem "mafiánský film" navždy synonymem pro nadhodnocený film. Neúplatní tak stále zůstávají žánrové top. Ta jedna hvězda je za to (dementně natočené) zabití Pesciho. Na těch 88% tu znovu kouknu na Silvestra místo estrády. ()

LizianShaw

Trochu se bojím, koukat na starší filmy, hlavně z důvodu, že u něj nemám takový pocit, jako minulé generace, zkrátka to v současnosti není tak dechberoucí jako dřív. Goodfellas rozhodně nepatří mezi ty, co mě nebaví a to hlavně díky obsazení De Nira a Scorseseho režii. Co mě mimo skvělý příběh zaujalo nejvíce byl narrating Raye Liotty, což příběh dost oživilo. Naopak mě vůbec nebavil onen druhý narrating (jeho manželky), hlavně z důvodu, že mi jeho rodinný život nepřipadal tak zajímavý, pestrý a akční, jako ten mafiánský. ()

m.a.t.o.

„A viete čo urobila keď mi zložila telefón? Po všetkom tom 'áno, áno, chápem', zavolala z domu. Ak ma niekto odpočúval, teraz už vedel všetko.“ Neľahká kariéra mafiána zmapovaná od začiatkov až po koniec. Nevravím, že je to dokonalý film (postáv je veľa, niektoré sa objavia z nenazdania a zopár veci ako lúpež Lufthansy pôsobí dosť skratkovito), ale celkovo som spokojný. Scorsese skrátka filmy o pošukoch točiť vie. Ray Liotta v hlavnej úlohe bol síce super, ale Joe Pesci ho aj tak prešťal na plnej čiare. Toho vymletého magora zahral tak dokonale, že som ho mal chuť zabiť. 75 % ()

Pipes

Jedna z nejlepších gangsterek. Marty Scorsese ve své nejlepší formě. Excelentní herecké výkony hlavních aktérů (VŠECH). K tomu přesně vystižená atmosféra, zajímavý životní příběh skutečného gangstera a... a to je asi všchno co jsem chtěl o tomto geniálním a nepřekonatelném dílku napsat. ()

Nepi

Opět skvělý Scorsese s tématem,které mu de nejvíc...Podsvětí,gangsteři a nekalé praktiky jsou skvěle sehrané a doplněné skvělými dialogy.Filmu kralují opět Robert De Niro a Joe Pesci...Tento film spolu s Casinem by měl být povinný!!!! ()

Madlene

Pribeh je zajimavy, dobre vyvazeny a s vtipnym koncem..., jenze je toho na me nejak moc rozvlekle. Zkratka to neni me gusto. ()

Styxos

Perfektní film o mafiánech se skvělým hereckým obsazením. Dle mého názoru je to mnohem lepší, než Skrytá identita. 9/10 ()

P1tr

Slabší 4 hvězdy směřující ke třem. Takové Kasíno se mi líbilo více. Godfellas mají na můj vkus příliš hluchých míst a když se za nimi ohlédnu, příliš zapamatováníhodných momentů v nich také není. Herci jsou na úrovni, ovšem duo De Niro Pesci je zde ve velice podobných úlohách jako právě v Kasínu. To je ale spíše výtka pro onen film. Mafiáni disponují charaktery, se kterými jsem neměl důvod soucítit, sžít se s nimi a tak mi jejich osud byl víceméně ukradený. Nijak mi nevadili, ovšem nezamiloval jsem si je. Opak lze říci o Henryho ženě, která většinu role prořvala a byla téměř nesnesitelná. Také konec mě příliš nepotěšil a tak si vlastně říkám, co je na tomto snímku tak vyjímečného. Z mého pohledu nadprůměrná mafiánská cesta za neuspokojujícím koncem. ()

BuryGol

Máš jméno, můžeš jít kam chceš, každej tě zná, peněz máš spoustu, lidi ti odváděj procenta, sem tam někomu dáš na budku a když tě někdo podrazí, skončí zahrabanej v lese. Takhle žije jedna skupina lidí-mafiáni! Parádní kriminálka o gangsterský italsko-irsko-americký směsici podle skutečný události. Herecký obsazení je naprosto skvělý, nejvíc mě dostal Joe Pesci, kterej roli lehce pošahanýho mafiána s oblibou v zabíjení lidí vystih dokonale! V podstatě jsem tam nenašel žádný blbiny, když pominu už v zajímavostech zmíněnou scénu s telefonem. Navíc jsem měl delší verzi filmu, tak jsem si to užil o to víc. Mafiánskej život musí bejt super...ale jeden krok vedle a skončíš v lese taky. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino