Mafiáni

• Česko Gangsteři (více)
USA, 1990, 146 min (Alternativní 140 min)

Režie:

Martin Scorsese

Předloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (více)

Vždycky chtěl být gangsterem – znamenalo to pro něj víc než být prezidentem... Mafiáni patří k vrcholným dílům ve filmografii hollywoodského velikána Martina Scorseseho a představují jedinečnou kroniku ze světa newoyorské mafie a podsvětí. Děj pokrývá tři dekády v životě gangstera s reálným předobrazem Henryho Hilla (Ray Liotta). Ten měl odjakživa jediný sen – stát se jedním z gangsterů, kteří v 50. letech vládli celému Brooklynu. Na dráhu newyorského organizovaného zločinu se proto vydává už jako dospívající kluk, když začne vypomáhat se špinavou prací na místním parkovišti, které mají pod palcem italští mafiáni. Postupně si dokáže získat jejich přízeň a důvěru, později ho pod svá křídla vezme Jimmy Conway (Robert De Niro), jeden z největších a nejobávanějších lupičů ve městě. Společně se zrůdně psychopatickým násilníkem Tommym DeVitem (Joe Pesci) zosobňují obávanou trojici kriminálníků, kteří se neštítí žádné špinavé práce od loupežných přepadení, vydírání až po zběsilé zabíjení. Všichni tři ve zběsilém tempu zdárně stoupají ve strukturách mafie a zdá se, že jejich pozice nemůže nic ohrozit. Úspěšný Henry se ožení s krásnou židovskou dívkou Karen, ale dál si užívá divokého života ve víru nekonečných večírků, kokainu a krásných milenek. Největší loupež v dějinách města ale vzbudí pozornost FBI, kvůli nežádoucímu rozruchu kolem případu Jimmy postupně ztrácí nervy, Tommy příliš riskuje a Henry hledá cestu ven. (Česká televize)

gotham

Jeden můj kámoš je strašnej fanda Scorseseho a pořád se mě snaží přesvědčit, že Mafiáni jsou lepší než Kmotr (což samozřejmě nejsou). Ale i tak je hodnotím hodně vysoko, a i když je to Liottova nejlepší role a De Niro je excelentní v každém okamžiku, ten film dělá hlavně Joe Pesci. Co ten tam předvádí, to se jen tak nevidí. 90% ()

JohnCoffe

Společně se Scarface od Briana de Palmy nejlepší gangsterka.Klasicky skvělý De Niro který se snad pro takové filmy narodil:)..a hlavně malý velký muž Joe Pesci bez kterého by film ztratil minimálně 20% své kvality.Scéna kdy odpráskné barmana Spidera je nezapomenutelná.Nic lepšího jsem od Scorseseho neviděl..5 hvězd bez debaty ()

Toumyk

Tento film je naprosto fámózní a pokud nesouhlasíte přijde Joe Pecsi a Robert DeNiro a s klidem vám rozkopají hlavu, udělájí vtipnou poznámku a zakopají vás na poušti. Tato gangsterka si nebere servídky vůči nikomu a ničemu. Je zajímavé sledovat improvizované scény a vidět, že tito herci jsou zkrátka mistři ve svém oboru. Ukazují to v desítkách momentů. A i když je první část filmu lepší než druhá, celkový zážitek je O.K. Sledujeme vzestup a pád tak trochu jiných gangsterů. No a nebyl bych to já kdybych sem nedal i tu svojí milovanou hlášku - "What do you meen disrespect Henry, are you NUTS?" :D ()

LoudlyMonk

Opravdu vynikající výkon Joea Pesciho, kterému jsem celý film přál, aby si to s ním někdo hezky po mafiánsku vyřídil. ()

D.o.D

Z mého pohledu nejlepší gangsterský film hned po Kmotrovské trilogii. Joe Pesci znovu zaválel, ostatně jako ve všech ´´gangsterkách´´ ve kterých si zahrál. ()

Zed70

Asi v polovině filmu jsem se trochu nudil, to jsem začínal mít pocit že se až do konce budou jenom navzájem poplácávat po zádech, objímat a představovat. Naštěstí se děj začal zase posouvat. ()

fist0r

Dlouho jsem neviděl něco od režiséra Martina Scroseseho, ale tenhle snímek mě utvrdil, že bych měl začít vyhledávat další jeho filmy. ()

Enelya

Goodfellas má vše, co správná gansterka má mít : hvězdné obsazení, kvalitní scénář, výborný černý humor a režii, která vás dokáže navnadit na další minuty. Scorsese skvěle využívá užasných dobových šlágrů k podtrhnutí děje a ačkoliv se Goodfellas s Godfather nedají naprosto srovnávat, jsou Mafiáni jedním z nejlepších filmů s mafiánskou tematikou a Scorsese patří mezi ganstersku režisérskou elitu. 90% ()

moviepill

Opus á la Godfather sa nekonal. Podľa miestneho hodnotenia (ty krávo 89 percent!) som čakal, že to bude "vodvaz", zvlášť keď mi v úvodných titulkoch ponúkli informáciu o tom, že film je založený na skutočných udalostiach. Sklamal som sa. Filmu nechýba výborné herecké obsadenie, zvlášť Oscarom ocenený Joe Pesci je trefa do čierneho. Hudobná zložka už trošku krivká, ale čo ma prinútilo rozmýšľať nad oprávnenosťou tak vysokého hodnotenia bol fakt, že som sa asi 7krát pozrel na časomieru na mojom DVDprehrávači, čo niečo značí... Film je príliš natiahnutý, hlavne úvod je nudný, rozťahaný, hrozí, že diváka odradí od ďalšieho sledovania. Potom sa to rozbehne, kdesi zhruba v polovici to má fakt náboj, ale potom Goodfellas stratia opäť dych a je to len uťahané rozprávanie. U mňa rozhodne nie plný počet, ani 4*. To by som nesmel vidieť srdcovú záležitosť KMOTR II. Tomuto filmu chýba ŠTÝL. Sorry, goodfellas, ste len obrazom tupých buranov, čo sa hrajú na mafiánov. Ale praví mafiáni sú trošku viac COOL. 3*. ()

Insspektor

Nenachádzam chybu, a hoci by som sa tomu radšej ubránil dovolím si napísať, že Goodfellas sú tým najinšpiratívnejšim čo som videl. Liotta, Pesci, de Niro no i všetci ostatní na čele so Sorvinom sú dokonalý, obzvlášť Liotta je zvláštne šarmantne - podlý a správne divný, pretože nehral veľa takýchto veľkých úloh je to od neho prekvapenie. Narozdiel od ostatných filmov o mafií nevidíme iba to čierne ale aj biele, vidíme aj luxusný život, ženy hádžuce sa im k nohám, to čo ku týmto pánom patrí. Zároveň už nie sme v časoch kde ctihodní Donovia hľadia na svoje staré kódexy, česť či vernosť ako si na to potrpel Krstný otec, každý si ide tvrdo po svojom, po bohatstve, po úspechu, po svojom šťastí. Dosť prekvapujúce je že ku filmu nieje vytvorená vlastná hudba, sú používané iba klasické skladby, ale za to precízne vybrané a skvelé sa hodiace. A na záver scéna s klubom ako vchádza Henry s priateľkou zadným vchodom a úplne s každým sa zdraví, je obskakovaný čašníkmi rozdáva sprepitné a pri tom hrá Then he kissed me - hmmm... ()

Riverin

Skvelá sonda do sveta, ktorému my zrejme nikdy nepochopíme, no fascinuje nás. Teda mňa určite. Keď som bola malá, vždy som myslela že byť mafiánom je super, máš peniaze, milenky, veľké domy, autá atď. a tento film mi potvrdil že asi to tak aj bolo. No keď sa niečo poondie tak ste v hajzly. A tak skončili chudáci všetci. Joe Pesci si Oscara zaslúžil na plnej čiare, tak psychopatického a labilného magora, dokáže zahrať len on. Môj milovaný Robert De Niro je proste frajer, a to cítiť z každého pohybu. Ray Liotta je podľa mňa skvelý herec, len si po tomto filme nedokázal už vybrať nič normálne, a vlečie sa to s ním až doteraz. A tiež musím spomenúť príjemnú maminku Martina Scorseseho :) Réžia je dokonalá, na soundtracku fičím už peknú dobu, a celý film je celý neskutočne štýlový. Môj Top 10. ()

waltosin

Příběh jednoho kluka, který se stává mafiánem, je to teda dost drsný, ale je to všechno pravda!!! Začal jsem se zajímat o mafii po dohrání české legendární hry Mafia: Lost Heaven!!! A tenhle film je to přesně, co jsem si představoval! :) ()

JuniorSrky

Určeno náročným divákům holdujícím mafiánským povídkám. Mě osobně hodně baví Mafiáni jen za předpokladu, že si pustím jednotlivé scény, ale viděné vcelku mě to prostě nikdy neoslovilo. [90%] ()

route60

Excelentní Joe Pesci v životní roli pod výbornou režijní taktovkou Martina Scorseseho, Mafiáni vidět a nezapomenout. ()

Forum.

Oscar pro Pesciho ? No to snad ne. Má to špatnou kostru, je to nudné v mnoha chvílích a už se mi dlouho nestalo abych si přál konec. Jednoznačné zklamání. 55%. ()

Matamoroz

Když jsem viděl tu stopáž, měl jsem lehké obavy, jestli to nebude zbytečně natahovaná nuda. Nebyla. Robert De Niro, stejně jako Joe Pesci, kterého jsem si oblíbil hlavně coby komickou figurku z filmů Smrtonosná zbraň, byli skvělí. Ray Liotta, mi sice není nijak zvlášť sympatický, ale na tuhle roli se také hodil. Osobně jsem ho zaznamenal jenom v Hannibalovi, kde byl součásní gurmánského menu... Děj je svižný, každých pět minut se dočkáte nějaké mrtvolky, mluvený komentář hlavního hrdiny, který prolíná celým filmem neruší, naopak je ku prospěchu věci. Určitě přes 90%. ()

BenchPress

Tak tohle je v pořadí 4. film od mistra Scorseseho, který jsem měl možnost vidět a opět mám rozporuplné pocity. Tenhle režisér točí zajímavé filmy, které mě svým tématem zaujmou již před projekcí, ale po skončení filmu nevím, co si mám myslet. Je to vynikající film, ale místy zdlouhavý, ale zase v něm nejsou hluchá místa, kdy by vás film vyloženě nudil. Prostředí 60. až 80. let je zde naprosto fantasticky ukázáno. Režie a herecké výkony jsou na jedničku. Hlavně bych chtěl vytyčit výkony Joe Pesciho a Roberta De Nira. De Niro je prostě na mafiána jako stvořenej a Pesci se do role chladnokrevného zabijáka už 2x převtělil neuvěřitelně reálně. Zasloužený Oscar! Mimochodem, už 3. film od Martina Scorseseho, kde hraje stejná písnička. 4/5. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino