Mafiáni

• Česko Gangsteři (více)
USA, 1990, 146 min (Alternativní 140 min)

Režie:

Martin Scorsese

Předloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (více)

Vždycky chtěl být gangsterem – znamenalo to pro něj víc než být prezidentem... Mafiáni patří k vrcholným dílům ve filmografii hollywoodského velikána Martina Scorseseho a představují jedinečnou kroniku ze světa newoyorské mafie a podsvětí. Děj pokrývá tři dekády v životě gangstera s reálným předobrazem Henryho Hilla (Ray Liotta). Ten měl odjakživa jediný sen – stát se jedním z gangsterů, kteří v 50. letech vládli celému Brooklynu. Na dráhu newyorského organizovaného zločinu se proto vydává už jako dospívající kluk, když začne vypomáhat se špinavou prací na místním parkovišti, které mají pod palcem italští mafiáni. Postupně si dokáže získat jejich přízeň a důvěru, později ho pod svá křídla vezme Jimmy Conway (Robert De Niro), jeden z největších a nejobávanějších lupičů ve městě. Společně se zrůdně psychopatickým násilníkem Tommym DeVitem (Joe Pesci) zosobňují obávanou trojici kriminálníků, kteří se neštítí žádné špinavé práce od loupežných přepadení, vydírání až po zběsilé zabíjení. Všichni tři ve zběsilém tempu zdárně stoupají ve strukturách mafie a zdá se, že jejich pozice nemůže nic ohrozit. Úspěšný Henry se ožení s krásnou židovskou dívkou Karen, ale dál si užívá divokého života ve víru nekonečných večírků, kokainu a krásných milenek. Největší loupež v dějinách města ale vzbudí pozornost FBI, kvůli nežádoucímu rozruchu kolem případu Jimmy postupně ztrácí nervy, Tommy příliš riskuje a Henry hledá cestu ven. (Česká televize)

cimrman2.

Filmy o podsvětí nijak zvlášť nehltám (někdy je spíš přetrpím) ale tenhle mně docela zaujmul! Ray Liotta je v hlavní roli dost dobrý. V každém pořádném filmu s podsvětím nesmí chybět Robert De Niro jednoznačně filmu dodává šťávu. Dlouhá stopáž = dostaneme obsáhlý vývoj hlavní postavy od kluka který se chce stát mafiánem, přes zelenáče v podsvětí, sebevědomého mafiána myslícího že je polobůh až po problémy a back to reality - všechny nabonzuje ale dostane policejní ochranu ovšem stane se běžným občanem "nulou". Český dabing je zde na špatné úrovni takže, pokud bych se na to díval znova, určitě bych si to vychutnal v originále. Joe Pesci který mě jako postava v tomto filmu hodně štve si oscara za vedlejší roli zaslouží. Podle skutečné události 83% ()

chucky

Netroufnu si říct Scorseseho nej. film, protože jsem všechny neviděl, ale jestli budou dosahovat alespoň tohoto pomyslného žebříčku, tak klobouk dolů pane Režisére. Skvělé herecké výkony, které se dají těžko přirovnávat, opravdu skvělý scénář. Brutalita Joa Pesciho byla vynikající....moc moc dobré ()

romulus

Trochu mě mrzí, že když jsem se na tento film díval tak jsem půlku prospal!!!!Doufám že to někdy seženu a podívám se na to v klidu celé!! Jinak ale to bylo skvělé, výborné herecké výkony a skvělá záplatka. Martin Scorsese Forever. Jen tak dál!!!! ()

Sekel

Spolu s kmotrem snad nejlepsi mafiansky film vubec. Zivotni role Raye Liotty, jedna s nejuzasnejsich DeNira a maly zurivec Joa Pesciho, je nezapomenutelny, i kdyz je to skoro stejna postava, jako jeho Nicky Santoro v Casinu. Nejlepsi cast je oslava uspesne akce na letisti, prostrihana s pozdejsi likvidaci zucastnenych. Scorsese zari. ()

greppi

Opravdu skvělý film, který jsem si zařadil v mém mafiánském (můj oblíbený žánr) žebříčku hned za první dva Kmotry. Naprostý nezájem o osudy druhých lidí, stálá i nestálá loajalita uvnitř organizace, krutost a nedělaní si starostí s veřejným pořádkem, ale pouze dohlížení na svoje záležitosti... Nad všemi v této perle stojí Joe Pecsi. Na tu jeho scénu " Myslíš že jsem legrační " nikdy nezapomenu. A to si ji prý vymyslel sám... Jako perlička - můj oblíbenec De Niro a je to jasných 5*. ()

Zeddi

Martin Scorsese zrežíroval osobitou gangsterku ve které vypráví Ray Liotta svůj životní příběh. Sen mladého chlapce, který se zhlédl v Italské mafii, která v oněch letech v Americe vládla. Na filmu je dobře ukázané jak mafie byla krutá, ale spravedlivá a svým způsobem i čestná. Ikdyž jak De Niro nechal postupně likvidovat všechny členy, kteří mu dopomohli k vyloupení letecké společnosti ze strachu, že ho někdo udá, na tom čestné nebylo zhola nic. To byl asi taky důvod proč nikdy nepatřil do té pravé sicilské rodiny. Martin Scorsese dokázal přesně ukázat na jakých principech mafie fungovala. V závěru je taky za mříže dostal onen Henry (Ray Liotta), který plně využíval všech výhod, které mu mafie přinesla, ale nad ní postavil svůj osobní zisk v podobě dealera drog a navíc nebyl sicilské krve, takže se k němu rodina otočila zády v době, kdy mu šlo o život. Tím pádem byl nucen udat se na policii a svědčit jako korunní svědek proti všem, které považoval za své. Nejlepší je epilog, kdy vypráví, že život dožije jako nula. Sice žije, ale neprožívá. ()

májovec13

Ne tak atmosferické jako Coppolovy mafiánské filmy, ale určitě lidsky bližší průměrnému divákovi. Joe Pesci exceluje, Ray Liotta je uvěřitelný a De Niro je standartně dobrý. Hereckou hvězdou je pro mě však Lorraine Bracco. Všechna čest ()

Manas50

Skvělé natočená gangsterka. Děj je velice silný a ani chvíli mi nedovolil odpoutat zrak od obrazovky. Film je po celou dobu stále napínavý a nechybí ani pár velkých, pro mě hodně překvapivých dějových zvratů. Z herců mě hodně dobře překvapil Ray Liotta, kterého jsem do té doby vnímal jen jako průměrného herce, ale zde je vidět, že má i navíc. Robert De Niro a Joe Pesci jsou, jak se dalo očekávat, tradičně výteční. 90% ()

T.S.Garp

Také jsem čekal od Mafiánů hodně a to byla asi chyba. Skvělá gangsterka, hlavně díky De Nirovi, který kdyby nebyl hercem, určitě by byl mafiánem. Ale bohužel tento film u mě zůstal ve stínu Kmotra a L.A. Přísně tajné - zvláště na první jmenovaný snímek jsem po celou dobu sledování Goodfellas myslel. Bohužel. 70%. ()

veverysiak

Profesionálne urobená gangsterka s plejádou hviezdnych výkonov, pre ktorú sa mi zdali aj dve hodiny málo, na vcelku dlhý časový úsek, ktorý zachytáva, mi pripadali niektoré scény a strihy nie celkom dotiahnuté a skokové, ale do kina sa nechodí na pol dňa, aj keď pri tomto kúsku by som to určite vydržal úplne v pohode, a tak klobúk dolu za majstrovsky zahustený dej, takže 85%. ()

Alfonso198

Pro mě to film o mafiánech nebyl. Byl to film o vzestupu, vrcholu a pádu bandy zlodějů, vrahů a jednoho magora. Byl to dobrej film, naturalisticky podanej, bez okolků, bez koukání skrz prsty, se vší parádou. Ale s českým překladem "Mafiáni" prostě souhlasit nemůžu. Mafie je o stylu, respektu, loajalitě. Tady se nakonec skoro všichni zachovaly jak krysy a těch pár (možná doslova) loajálních a praktiky sicilské mafie respektujících gangsterů (jak já to slovo nemám rád) to nezachráněj. Dobrej film, dobře zvládnutej, ale pro mě na ne tak atraktivní téma, jakého je zářným příkladem trilogie Kmotr... To ovšem nic nemění na tom, že sem viděl Liottu hrát jak nikdy předtím ani potom, DeNirovi se omlouvám za to, že se mi jeho hraní dovolilo nelíbit a Pesci hrál to vyšinutý hovado taky na jedničku s hvězdičkou. Nevrylo se mi to do srdce tak, jak jsem po doporučeních očekával, zklamání to ale určitě nebylo... ()

brasek

Obyčajný a ešte k tomu nepodarený hraný dokument, ktorý je veľmi ťažko stráviteľný ako celovečerný film! Od takého vysokého hodnotenia a oslavných komentárov som očakával naozaj klasický gangsterský film a nie takúto nezáživnú sucharinu. Raz dej komentuje jedna postava, potom druhá postava... vo filme chýba poriadna zápletka, proste vidíme okomentovaný život zopár ľudí, ktorí sa podieľali na organizovanom zločine. Jeden z najslabších mafiánskych filmov. ()

ZAUME

Vynikající obsazení, vynikající příběh, vynikající téma. Goodfellas je film, na který se nezapomíná. ()

krt7236826

mafiánsky film akých je kopec. vzostup a pád členov, smrť praktiky a všeličo iné čo sme už videli v tolkých verziách ale stále je to film na ktorý sa oplatí zájsť si kludne aj do kina a nezáleží natom v ktorom roku bol natočený. Vlastne je to aj dobre takých mafiánov ako sú Niro neuvidíme často :) Krpec Pesci zo smrtonostnej zbrane ma dostal a hlavne Ray Liotta sa perfektne hodil do tej role no škoda že sa dal na drogy ...nuž podľa skutočnej udalosti hold scénar píše sám život ()

macek166

Klasický Scorsese a vše co k němu patří.. proto taky zdařilá podívaná... omlouvám se mu, stejně tak jeho filmu, ale minimálně půl hvězdy musím ubrat za jeden z nejpříšernějších dabingů, co jsem měl tu nečest slyšet, jde vidět, jak se u nás šetří. Aby dvě ze tří hlavních postav mluvili min. tři jiné lidi a další důležité postavy mluvili také tolik postav, to bylo naprosto úděsné. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino