Mafiáni

• Česko Gangsteři (více)
USA, 1990, 146 min (Alternativní 140 min)

Režie:

Martin Scorsese

Předloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (více)

Vždycky chtěl být gangsterem – znamenalo to pro něj víc než být prezidentem... Mafiáni patří k vrcholným dílům ve filmografii hollywoodského velikána Martina Scorseseho a představují jedinečnou kroniku ze světa newoyorské mafie a podsvětí. Děj pokrývá tři dekády v životě gangstera s reálným předobrazem Henryho Hilla (Ray Liotta). Ten měl odjakživa jediný sen – stát se jedním z gangsterů, kteří v 50. letech vládli celému Brooklynu. Na dráhu newyorského organizovaného zločinu se proto vydává už jako dospívající kluk, když začne vypomáhat se špinavou prací na místním parkovišti, které mají pod palcem italští mafiáni. Postupně si dokáže získat jejich přízeň a důvěru, později ho pod svá křídla vezme Jimmy Conway (Robert De Niro), jeden z největších a nejobávanějších lupičů ve městě. Společně se zrůdně psychopatickým násilníkem Tommym DeVitem (Joe Pesci) zosobňují obávanou trojici kriminálníků, kteří se neštítí žádné špinavé práce od loupežných přepadení, vydírání až po zběsilé zabíjení. Všichni tři ve zběsilém tempu zdárně stoupají ve strukturách mafie a zdá se, že jejich pozice nemůže nic ohrozit. Úspěšný Henry se ožení s krásnou židovskou dívkou Karen, ale dál si užívá divokého života ve víru nekonečných večírků, kokainu a krásných milenek. Největší loupež v dějinách města ale vzbudí pozornost FBI, kvůli nežádoucímu rozruchu kolem případu Jimmy postupně ztrácí nervy, Tommy příliš riskuje a Henry hledá cestu ven. (Česká televize)

macek166

Klasický Scorsese a vše co k němu patří.. proto taky zdařilá podívaná... omlouvám se mu, stejně tak jeho filmu, ale minimálně půl hvězdy musím ubrat za jeden z nejpříšernějších dabingů, co jsem měl tu nečest slyšet, jde vidět, jak se u nás šetří. Aby dvě ze tří hlavních postav mluvili min. tři jiné lidi a další důležité postavy mluvili také tolik postav, to bylo naprosto úděsné. ()

jpacuta

Zdá se, že nejlepší příběhy píše sám život. Od zkouknutí Tenkrát v Americe jsem neviděl lepší gangsterku. ()

RealHonza

Výborný mafiánský film, který vypráví Henryho příběh od jeho dětství, od jeho příchodu k gangsterům, což se mi líbí. Dějově je to méně náročné než Coppolův Kmotr, tím ale nechci říci, že by se v tomto filmu nic nedělo nebo dokonce, že byste se nudili. To si myslím, že nehrozí, alespoň já jsem si ty dvě a půl hodiny užil. ()

matow

Tak tento film môžem pozerat každý den:-)dokonalá sonda do života gangstrov a ich rodín podaná neskutočným štýlom ktorým si Marty Scorsese u mna vyslúžil režisérsky Mount Everest! ()

Desmi

Joe Pesci a Robert De Niro.. Oni se pro filmy jako je tento nebo film Casino asi narodili, zejména Joe Pesci vždy hraje trošku labilního padoucha, což mu jde naprosto báječně. Jinak mne film z prostředí mafie nenadchl tak jako zmiňované "Casino", nevím proč, vždyť hlavní herci jsou stejní, režisér je stejný, a taktéž obojí je podle skutečné události. Chybělo mi tu asi trošku víc "šťávy" a akce. Né, že bych se nudil, to ne, ale chtělo to ještě trochu vystupňovat některé scény a některé trochu rozvést jak je Scorseseho dobrým zvykem. I tak ale 80 ze 100. =) ()

Cazzysvjet

Tenhle film má to co Kmotr nemá. A to humor! Nejenže zjistíte jak se stát mafiánem, ale ještě se pobavíte. A jak už jsem psal dříve, De Niro Marlona Branda prostě přehrává. A tady to dokázal znovu. Ještěže to ten Al Pacino nevzal, to by byla hrůza. Al by na sebe zas strhnul všechnu pozornost a filmu by uškodil. Můj názor je , že tohle je vůbec nejlepší mafiánský film všech dob. 95% ()

wačnatec

Klasická gangsterka s dobrým hereckým obsazením. Atmosféru nepostrádá a děj má přijatelný spád. De Niro samozřejmě suverénní, Liotta not bad, ale Pesci převálcoval všechny. Dohromady tvoří ve společnosti dalších zajímavou trojici. Je tu zkrátka všechno co tu má být + ještě něco na víc. Nevyhnu se ale srovnání s podobným snímkem stejnojmenného režiséra - Casino (1995). Základ mají oba filmy společný, okolí je jiné. Přesto na mě více zapůsobilo mladší Casino, které však vítězí pouze o nozdry. ()

wray

Vela znamych hercov, ktori to robia proste dokonale, pekne prepracovane s dejom co sa odvija pomaly ale v dobrom tempe a tak 146 minut ubehne ako nic, zaujimave postavy a postavicky, vela scen ktore sa zapamataju, snad aj hudba, kamera, kostymy - proste vsetko co som mozno nepostrehol bolo vynikajuce :) Je to proste top film, a jediny dovod preco mu nemozem dat viac ako 3* (a to som neobjektivny) je ze to nie je az tak uplne zaner co by sa mi pacil. Stale vsak super a ak ste to este nevideli - do toho! ()

OldaVagner

Tři mafiánské filmy Martina Scorseseho – Goodfellas (1990), Casino (1995) a The Departed (2006) – vypravěčské lahůdky, přinášející nové vědomí toho, co se může někomu na světě stát, vznikají vlastně na pozadí tří fází vývoje mafie jako sociální struktury, jejíž svébytná pozice vydobytá na ostatních je také zřídlem oněch svébytných příběhů – od jejího zlatého věku (Goodfellas), přes krizi (Casino) až po faktický zánik, resp. přetavení do jiné sociální struktury (Skrytá identita).*» Goodfellas, to je mafiánská abeceda, „proč“ mafie. Příběh začínající v 50. letech a sahající až do 80. let, vyprávěný dvěma proplétajícími se okouzlenými hlasy Henryho a později Karen. Henryho dětské zamilované oči vstupují do světa, který znamená šanci pro každého, kdo se nenarodil jako privilegovaný. Šance na důstojnou seberealizaci, uplatnění talentu a hlavně odvahy "nestát ve frontě jako ostatní". Ochrana před nepřáteli, drsné mravy, starosvětský půvab. Podnikaví muži, vydržované snášenlivé ženy a milenky. Zakládání rodin uvnitř větší rodiny, vše pod jednou velkou bezpečnou střechou. Tak chráněni před vnějším světem, že vlastně totálně uzavřeni. Jak říká Karen: „Skoro všichni se jmenovali Peter nebo Paul. Navíc se snad všechny manželky jmenovali Marie. I dcerám dávali jméno Marie.“ „Vždycky jsme dělali vše společně a ve stejném složení. Výročí, křtiny. Jen jsme střídali domy. Nikdy žádní cizáci. Tak to chodilo.“ *» Jediným opravdovým nebezpečím jsou si tak rodinní členové sobě navzájem. Jejich individuální potřeby a sklony se totiž mohou projevit jen jako přemrštěnost v dodržování zavedených zvyků: nadměrné zálety, přehnaná agresivita, podnikání na vlastní triko (mafií neschvalovaný obchod s drogami), zbytečné riskování (okradení velkého hráče, který si to nemusí nechat líbit). Ochranný obal se postupně stává tlakovým hrncem. Po výbuchu si lze zachránit krk jedině uchýlením pod ochranná křídla vnějšího světa, před kterým bylo celou dobu zapotřebí se chránit.*» Vyprávění má švih, ale nikam se nespěchá. To se změní až v kritický den (příběh sám o sobě, film uvnitř filmu). Poté, co se přeskakují velké časové úseky, najednou jízda adrenalinovým dnem minutu po minutě. V dech beroucí rychlosti a bez vypravěčského škobrtnutí naservírovaný obrat a pointa. Pocit, že film je od začátku do konce pevně držen ve správných rukách. Po skončení nezbývá než se nahlas zaradovat.*» O Casinu a Skryté identitě více v samostatných komentářích. ()

Elvis1994

Ukázkovej mafianskej film, s oblibou se na nej divam i po tísícatý-osmdestatý-šestý. De Niro + Pesci klasickej pár magorů. Díky ti Scorsese že nám točis takováhle filmy. ()

R.I.S.A

Krása, dřív než film jsem pařil Mafii , todle mě to totálně připomělo, ten krásný vzestup mladého mafiána :) Od dělání sendvičů nejvyšším, podpalování autíček až po vraždy na objednávku. De Niro jasně tahne film ()

Taarg

Skvělý film, špičkově natočený, ve kterém se zhlédlo plno dalších režisérů. A to je asi ten největší problém. Pokud jste tenhle film neviděli jako svou první gangsterku, tak se vám bude líbit, ale stále budete mít dojem, že jste to už někdy někde viděli.... ()

Lykr

Musím se přiznat, že tenhle snímek jsem viděl teprve nedávno. Film plný tzv "goodfelas" polobohů, plný krvavých scén a reality jako byla italská amerika. Možná trochu připomene film "Podfu(c)k" snad prostředím a všelijakým cynickým chováním. Ale to už jsou prostě Mafiáni. Jednoznačně bych ale tu poslední pátou hvězdičku obětoval snímku "Casino". ()

joejoe

odteraz pozeram filmy 70% a menej lebo cim viac percent ten film ma tym viac percent potrebujem vypit aby som to mohol pozerat. asi som hlupy alebo co. ()

Pjotr8

Sice mi moc naseděl Ray Liotta, ale to vem čert. I přes tuhle "kaňku" jsou Goodfellas velmi poutavý a zajimavý příběh podle skutečné udalosti, který rychle ubíhá a rozhodně nenudí. Robert De Niro je prostě mafián tělem i duší a i zde to nejde přehlédnout, nemusí ani hrát. Joe Pesci zase ztvárnil toho správného bezcitného hajzla, který vás odpráskne už jen proto, že jste mu nepřinesli pití s ledem. Martin Scorsese opět dokázal a stále dokazuje, že je jeden z nejlepších režisérů všech dob. ()

pierre9

Očakávania boli, aj vďaka obsadeniu, vysoké, no akosi sa nenaplnili. Joe Pesci je pán herece, Robert De Niro detto, ale ak opomeniem ako dobre to je natočené, príde mi to taký slušný nadpriemer. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino