Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

Hanes88

Neuvěřitelný příběh, skvěle natočený a to prostě se vším. Výkon Liama Neesona v roli Oskara Schindlera byl naprosto famózní. Hudba, režie jak už jsem zde psal byly taktéž přímo úžasné. Ještě bych vyzdvihl výkon Ralpha Fiennese - ten zahrál tuto zápornou roli úžasně. Klobouk dolů před celým filmem. ()

Wishkah

Chtěl bych se rozepsat o síle příběhu, o úžasném herectví, o geniální režii a skvělé hudbě, ale nedá se to. Film je dokonale nepopsatelný a úplně mimo všechna měřítka. Je to téměř dokument, který Steven Spielberg točil přímo od srdce. Úžasný zážitek ()

J*A*M*A*L

Docela jsem byl Schindlerovým seznamem zklamán.Přesto, že se jedná o krásný a velmi silný filmový zážitek, tak mě to tedy moc neoslovilo.Je to vůbec poprvé, kdy mě Spielberg zklamal.Hlavně nechápu proč celý film natočil černobíle, až na závěrečnou scénu, kdy židé Schindlera pohřbívaly.Já proti černobílým filmům nic nemám, ale tento byl ještě k tomu tak divně černobílý, prostě se mi ta dvojbarva nelíbila.Snad jediný legendární snímek, který mě opravdu zklamal.68% ()

Honzeek95

Precizní filmové zpracování podle skutečných událostí. Je dobře, že film je černobílý, protože jinak by určitě neměl možnost dostat se k tolika divákům, vzhledem k hektolitrům prolité krve.. A určitě to také pomohlo Stevenu Spielbergovi k tomu, aby se mu podařilo splnit rozpočet.. ()

lucijelucije

Na takový film, jako je Schindlerův seznam, musí člověk dospět. Já ten film viděla snad před deseti lety poprvé a musím říct, že jsem zdaleka nedokázala takový skvost ocenit tak, jako právě teď. Ono totiž když dospějete do takového stádia, kdy dokážete všechno vnímat mnohem vyspěleji, není možné tuto kvalitu hodnotit méně, než pěti hvězdami. ()

Hadriel

Musím zvednout na 5*. Spolu s Ryanem se Schindlerův seznam pere o nejlepší Spielbergův film. Ostatní jeho filmy jsou takové komediální meh věci (ale i tak velmi povedené), tohle je něco víc. Je to jenom byznys, nic osobního. Super herecké výkony. Čisté, precizní záběry. Krásná Arrina v B&W. Délka vůbec nevadí. Jenom to jak všichni mluví anglicky trochu zamrzí. Film zvládám v pohodě. Jenom konec, mohl jsem jich zachránit víc, tam to vždycky neudržím. To a pokládání šutrů na hrob. Super zážitek (haha). ()

.baris.

Asi hodinu po zhlédnutí jsem chtěla jít psát tento komentář - byla jsem ohromena, šokována, dojata i zhrozena, seděla jsem zařezaná jako pecka a měla jsem pocit, že mám co říct (ač jsem to nedokázala zformulovat), ale pak jsem si řekla, že to v sobě nechám ještě chvíli působit, a dobře jsem udělala. Dva dny po zhlédnutí ve mně film zní čím dál silněji a já už nechápu, jak jsem mohla tohle stěžejní dílo vidět až nyní. Nevím, co víc napsat, vše už bylo o tomhle díle plném bolesti a neskutečně silných scén řečeno, můžu snad jen ještě více vyzdvihnout výkony Liama Neesona, Bena Kingsleyho a Ralpha Fiennese, skvostný scénář, vynikající kameru a geniální hudbu!!! A na holčičku v červeném kabátku asi nikdy nezapomenu... ()

peetriss

Popcornový machr Steven Spielberg zavítal do vážných vod historického dramatu, konkrétně do asi nejčernější éry historie lidstva, které vystihuje prostřednictvím příběhu Oskara Schindlera, zachránivšího životy více než tisíce Židů, jinak odsouzených k jisté smrti, krutost a nesmyslnost vyhlazování židovské komunity, která naprosto popírala lidství, a která se nedá slovy ani popsat. Steven Spielberg natočil mistrný velkofilm, který vyniká ve všech aspektech filmového řemesla., což bylo zcela po zásluze odměněno mnoha cenami a uznáními. Z mého pohledu naprosto jasně nejlepší film nastiňující období holocaustu a nejlepší film Stevena Spielberga. Silné, dechberoucí a smutné tři hodiny, při kterých tuhne krev v žilách. Schindlerův seznam by měl být jednou z povinných součástí osnov dějepisu na školách. ()

Paldiny

Schindlerov zoznam cez svoje kvality u mňa bojoval s drobnou vadou, ktorá ho nakoniec stála lepšie hodnotenie. Na jednej strane žasnem nad úžasným filmovým remeslom, hneď tromi slušne napísanými postavami a niekoľkými nervy drásajúcimi až intenzívne nepríjemnými scénami, všetko v prospech filmu. Tiež rozprávaniu svedčil trefne zvolený čiernobiely obleček a nenápadný Williamsov soundtrack. Lenže ubiehajúcimi minútami začínam stále intenzívnejšie pociťovať studenú hlaveň na sluchách, čo mi prestalo byť príjemné. Spočiatku surová realita totiž začne apelovať na ľudskosť, mačkanie emócií a citové spovede vrcholiace slzami hlavnej postavy, aké menia smer tam, kam som nechcel. Do toho Williams tlačiaci na pílu a dodatok v podobe záverečného zoznámenia sa so skutočnými preživšími kráčajú už úplne mimo mňa. Rovnako by som sa nebál vynechať celú dejovú líniu so žiadanou židovskou slúžkou, ktorá dokázala natoľko vyhodiť z konceptu, že som si počas nej stihol skontrolovať maily. Pri Schindlerovom zozname tak zažívam podobné dejavú ako pri Ryanovi, kde bol film počas väčšiny minutáže veľkotonážny, napínavý a výborne natočený, no kdesi ku koncu sme sa s Majstrom začali míňať. V každom prípade Spielberg má čuch na témy a témou holokaustu si o ocenenia, prvenstvá v rebríčkoch či tržbách priam pýtal. Jeho najsilnejšie diela však vidím inde. ()

Tristaver

Holocaustu se dodnes věnovaly stovky filmů, dokumentů, textů... Proto jsem toho názoru, že každý další pak musí přijít s něčím novým. A nemůžu si pomoct, ve Spielbergově Listu nic takového nevidím. Oceňuji skvělé výkony Kingsleyho a (především) Fiennese, ale jinak ve filmu nevidím skoro nic kreativního, nového, osobního. Přesně to mě štve nejvíc. Jediná aspoň trochu osobní rovina, kterou se Spielberg zabývá, je ta, kterou buduje kolem Schindlera. Jenže k čemu to, když vždycky v nejlepším přestane (čestnou výjimkou budiž dialogy s Göthem). Kromě toho je poněkud iritující, jak byla osoba Schindlera, oportunistického říšského manipulátora, Spielbergem líčena jako ta bezmála nejhodnější na světě (čímž nijak nesnižuji Schindlerův přínos v konečných důsledcích války/holocaustu). Více než tříhodinová stopáž byla až příliš. Na potenciální opus magnum rozhodně. ()

Ještěřák

Kalkul a historický rozpor století od režiséra, kterého i přes notoricky známý benevolentní přístup k realitě velmi uznávám, ovšem v pětadevadesátém to fakt přepískl. Natočit Schindlerák byl podle mně dost nebezpečnej případ takzvané kreativní svobody. ()

DannyBoy80

Výborný film z dané doby a situace. Charaktery vykresleny hodně dobře. Lokace, výprava vynikající. Režisérsky zvládnuté. Možná trochu výtka z příliš mnoho sledovaných postav, což nakonec působilo trochu chaoticky. Za mě výborné. ()

Rozjimatel

"This list... is an absolute good. The list is life. All around its margins lies the gulf."     Zdrvujúca historická dráma mimoriadnej úrovne, zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Je desivým mementom odporných zverstiev páchaných tzv. nadľuďmi, ktorí sami seba radili na najvyššiu priečku ľudskej civilizácie. Aj za pomoci nádherného čiernobieleho obrazu (skvelý Janusz Kamiński, zaslúžene odmenený Oscarom) film vyvoláva dojem autentického dokumentu, v ktorom všetko pôsobí nesmierne živo, skutočne a divák je tak silne vtiahnutý do diania. Hlavný hrdina Oskar Schindler vonkoncom nevzbudzuje veľké sympatie, aspoň určite nie zo začiatku, kedy jedná tvrdo, bezohľadne a nemyslí takmer na nič iné ako na to, ako sa na vojne čo najviac nabaliť. Až postupom času, tvárou v tvár neľudským činom, akoby sa mu otvorili oči a začala sa v ňom prebúdzať ľudskosť. Jeho herecký predstaviteľ Liam Neeson je výborný, rovnako ako aj Ben Kingsley v role Itzhaka Sterna, avšak najviac zo všetkých exceluje Ralph Fiennes ako desivý Amon Goeth s neľútostným výrazom tváre bez čo i len náznaku ľudskosti. Vynikajúca je i oscarová hudba Johna Williamsa, úžasným spôsobom sa hlásiaca o slovo najmä v tých najdramatickejších scénach (nádherné sláčiky). A takou je hlavne úchvatná scéna likvidácie geta (nápad s dievčatkom v červených šatôčkach je geniálny), či scéna v Osvienčime.     "I feel for you, Helen... No, I don't think so. You're a Jewish bitch. You nearly talked me into it, didn't you?" ()

GREGOIRE

Je to silný film, velmi dobře komponovaný a natočený – působivý a vzdělávající. Černobílé pojetí mu dodává na autentičnosti. Spielbergovi se podařilo také velmi dobré obsazení jednotlivých rolí. Ben Kingsley je vynikající ve své atypicky velmi umírněné roli. Přesto zůstávají dvě věci, kvůli kterým nemohu dát plný počet * a které staví v mých očích výše Polanského „Pianistu“. Filmu by totiž neškodilo, kdyby byl o něco kratší a už vůbec bych tu nepostrádal některé závěrečné sekvence s proslovy ve chvílích, kdy slov není třeba. Rozpatlané, rozňahňané závěry Spielbergových filmů jsou už pro mě pomalu noční můrou. ()

M.I.K.E.

Popravdě řečeno jsem čekal mírně víc, ale i tak se jedná o jedinečný film, který by takhle nikdo jiny nedokazal zrežírovat jako božský Spilberg. Při některých scénách mi jel mráz po zádech ..např...pálení mrtvol vykopaných ze země, krytí dětí v kadibudce či obyčejné sprchování mužů a žen nahých dohromady. Při shlédnutí snímku není možne se ani jednou napozastavit a zamyslet nad tím čeho byla WWII schopna. Musím pozdvyhnout excelentní výkon Ralpha Finnese a LIama Neesona, dojemnou hudbu Johna Wiliamse a krásnou černobílou kompozicii.95% ()

Cong

Nemyslím si, že je Spielberg génius, ale v tomto případě stvořil dílo, které bezpochyby geniální je. Schindlerův seznam je dokonalý takřka po všech stránkách, od černobílé kamery, přes herecké výkony až po hudbu. Hlavním kladem je ale tentokrát skutečně režie. Spielberg se vyvaroval veškerého sentimentu a líčí život Oskara Schindlera a hrůzy holocaustu s téměř dokumentární naléhavostí. Spielberg vytvořil zkrátka dílo, které zdaleka převyšuje všechny jeho ostatní filmy, a které už pravděpodobně nikdy ničím nepřekoná. ()

kebom

Zbytočné vykresľovanie atmosféry strachu "vďaka" účelovým sadistickým scénam. Žiaľ celkový dojem postavený na subjektívnych dojmoch, podtrhnutý šikovným strihom, ČB obrazom a "osobnou pomstou" režísera. Historicky nepodstatný film s dôrazom na dojímavosť scén a bezbrannosť obetí. ()

dehlie

slovami sa ani nedá opísať čo som prežíval keď som pozeral, a to iba na pc, prvý krát toto veľdielo. viackrát a v závere skoro nepretržite mi behali po chrbte zimomriavky, o slzách ani nehovoriac. asi najemotívnejší film, aký poznám. priznám sa , že som po jeho zhliadnutí ani nemohol zaspať, bol som totálne vykoľajený a konsternovaný. o tom, akú výpoveď film prináša, by si mal spraviť každý úsudok sám a uchopiť ho za ten najsprávnejší koniec, aby sa také niečo už nikdy neopakovalo. schindlerov zoznam by som rozhodne odporučil zhliadnuť každému obyvateľovi tejto planéty. ()

Pauling

Inspirace: běžné životní věci (ranní vstávání, lichva, čištění vany, hraní na klavír) se ve filmu stávají hrůznými a osudovými, naopak na první pohled děsivé věci (hromadná nahota, inženýrka staví správně tábor a je za to zastřelena, likvidace kufrů z transportů) jsou jakoby normální. Velmi silný film, vždy, když jsem na dně mne dostane do reality a uvědomím si, jak krásný je normální život. Dialogy jsou unikátní a neskutečně profesionální. Amon Goeth je skutečně jen "báječný ničema", který se osudem dostal ke své práci - vyhlazování židů. Kolik takových "báječných ničemů" máme kolem sebe. ()

kymberelyJ

První film film do kterého jsem se vžila tak, že jsem si připadala jak ty ženy, co omylem zavezli do koncetráku. Opravdu velký emoční zažitek...... ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna