Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

wosho

Spielbergův nejlepší film,mrazivě autentycký,hrozivě přesvědčivý,ukazující onu nelidskou tvář nacismu i onu malinkatou naději prostého lidství.Film nás jako lidstvo ukazuje jako zrůdy schopné všeho,tak nás vyzvedá jako bytosti schopné i sebedestrukce,abychom pomohli jinému člověku vejménu humanity.To samotné nestačí na dobrý film-po technické stránce i po herecké ani zde nedokáži najít sebemalinkatou chybičku.Schindlerův seznam je prostě Filmem s velkým F!!!!A jediné co mi malinkato kazí dojem,je právě Oskar Schindler,který ve skutečnosti nebyl takovým jako ve filmu,ale to patří do úplně jiného komentáře. ()

xmozek

Ačkoliv z Oskara Schindlera v tomto filmu udělali hodnějšího a "mírumilovnějšího " než doopravdy byl Steven Spielberg má můj obdiv.Dokázal navodit atmosféru, že si člověk připadal jakoby byl v té době a vše pozoroval z povzdálí.Ukázal nám jak zvěrstvo války tak i to jak si lidé dokáží pomoct.Díky Stevene.5 * ()

Teg

Jaké je to dát život jednomu člověku? Jaké je to dát život desítce lidí? Jaké je to dát život stovce lidí? Naprosto úžasná proměna osobnosti německého podnikatele Oskara Schindlera z podnikavého továrníka na tak zarputilého ochránce života, že se při závěrečných titulcích neubráníte slzám. Nádhera. ()

Pussycat18

Jak po tomhle může ještě někdo věřit, pro Boha! Oskár Schindler byl "malý" zázrak v obrovském pekle. Ne zázrak boží, ale lidský! Zázrak člověka. Tento komentář píši při závěrečných titulcích, s bolestí v srdci a slzami v očích! Jednoznačně nejsilnější film Stevena Spilberga a nejúchvatnější role Liama Neesona! 100%! ()

dopita

Typickej, mírně nadprůměrnej Spielberg. Moc mě to nechytlo, asi bych se na to musel podívat znova, jenže k tomu nemám pražádnou motivaci. Čtyři hvězdičky s odřenýma ušima. ()

Fary

Brutální, zdrcující, silný, hnusný, dokonalý - takový je Schindlerův seznam. Člověku z toho jde mráz po zádech... ()

Honzick

Pět hvězd si tento film zaslouží bezesporu, protože jsem se na něj vydržel dívat tři hodiny a nenudil jsem se ani minutu. Ovšem na 5. místě v žebříčku nejlepších filmů všech dob je, podle mého názoru, neoprávněně. ()

DailyDreamer

Nejvýznamnější, nejkrutější, ale také nejkrásnější film Stevena Spielberga. Díky tomu, že snímek čerpá ze skutečných výpovědí lidí, co holocaust přežili, se jedná o jeden z nejsilnějších filmových zážitků vůbec. ()

Nons3nse

„The list is an absolute good. This list is life“. Na tento film sa ťažko hľadajú slová, ktoré by ho opísali. Schindler's List je skvelý životný príbeh Oskara Schindlera, ktorý zachránil 1 100 židov pred ich osudom v nacistických táboroch smrti. Je to dôkaz toho, že na tomto svete naozaj existujú dobrý ľudia, len ich menej ako ostatných. Už len podľa hodnotenia, a ocenení som vedel, že toto je naozaj klenot kinematografie. Hudba len dotvárala úžasnosť filmu. Nemýlil som sa. Steven Spielberg týmto snímkom získal srdce nielen moje, ale aj veľa ďalších, a vyslúžil si zaslúžený celosvetový obdiv. Tento film film je aj na pamiatku toho, čo všetko sa odohrávalo za stenami táborov smrti, a na pamiatku všetkých nevinných ľudí, ktorý tam zomreli... ()

Paity

Ne, ne a znovu ne. Asi se to většině nebude líbit, ale tahle óda na židovství mě nevzala za srdce ani omylem. Pořád mám pocit, že už to tady bylo tolikrát, že to jednoduše nevybočuje. Možná se na to musím podívat ještě pětkrát, abych to ocenil, ale jednoduše nemíním ztrácet čas. Tenhle film je dobře zpracován, ale výsledek celého snažení mi nepřijde nijak oslnivý. ()

POciSEM

Teda Spielberg me trefil primo na komoru. Myslel sem ze vojin Ryan je vrcholna tvorba z II.svetovy ale Schindleruv seznam ho prevysuje o kilometry. Solidni drama ktery se po hodince rozjede v cestu skrz peklo se mi nesmazatelne vrylo pod kuzi. Neverim sice ze by nackove takhle tolerovaly Schindlerovo chovani ale to nijak nebrani ve sledovani tohodle bombastickyho filmu. Spielberg je fakt pan reziser ()

CarlosX

Steven Spielberg se rozhodl za sebe zapřáhnout stovky vagonů lidského utrpení a převést je na černo-bílé filmové plátno, zasadil tak celosvětové kinematografii celoživotní knockout. Poselstvím, které nese, nepřekonatelné dílo. Hudba, která mě dokáže rozbrečet na počkání a plno lidských osudů, ze kterých mrazí. Žádný jiný film mě nedonutil navštívit místa, kde byl točený - Seznam ano - krakowská Kazimierz napsala filmovou historii. ()

Prcek54

Je opravdu co chválit. Spojením výborného scénáře, režie, dokonalých hereckých výkonů, jak u hlavních postav, tak i u neherců dosáhl Spielberg neuvěřitelného spojení reálna, syrovosti a autentičnosti, které v jiném filmu nenajdete! ()

Litvicek

Na popsání zážitku z filmu slova nestačí. Spielberg je a vždy bude legendární v oboru, ve kterém mu konkuruje jen málokdo. ()

HArna

Jeden z nejlepších filmů,právem v TOP 10.Brutální film,který šokuje.Skvěle natočená realita,která nabízí malé příbehy kruté minulosti.Tohle bych vážně potkat nechtěl.To jestli byl Oscar Schindler takový nebo to byl jen obchodník,to už těžko někdo zjístí.Černobílá kamera dává filmu autentičnost i depresivní nádech,je zde i chvíle kde je tohle pravidlo porušeno. Skvělá trojice Ralph Fiennes-Liam Neeson-Ben Kingsley,která podtrhuje tohle dílo.Zvláště Ralph Fiennes v roli Amona Goetha byl přesvědčivý,z jeho postavy šel fakt strach.Takový Voldemort byl proti němu uplnej čajíček.Spielberg dosáhl svého vrcholu. ()

ti88na

Ťažko sa hľadajú vhodné slová na tento komentár. Steven Spielberg natočil film, ktorý by si mal pozrieť každý a to nie zo záujmu, ale z povinnosti, z úcty k tomu čo zobrazuje a koho zobrazuje, pretože aj po povinnom zhliadnutí si každý súdny človek naplno uvedomí tie emócie, smútok, hnev, nádej.... Schindlerov zoznam je viac ako len film a nemá zmysel konštatovať jeho kvality, o nich nie je možné polemizovať. Narozdiel od knihy, ktorú som nedokázala dočítať, pretože mi slzy rozmazávali písmenká, film som už videla myslím tri krát, ale keďže tých sĺz ešte aj po jeho dopozeraní je tiež priveľa, dávkujem si ho len výnimočne. Asi žiaden iný na mňa takto nepôsobí. Tri piliere Liam Neeson, Ralph Fiennes a Ben Kingsley sú famózni a všetkých troch si v prvom rade spájam z tými postavami, ktoré tu odohrali. Vo filme je nespočetné množstvo nezabudnuteľných momentov. Z nich je to predovšetkým autenticky natočené vyvražďovanie geta, popol zo spálených ľudských tiel dopadajúci na tvár Oskara Schindlera, ženy omylom odvezené do Osvienčimu, ich tváre plné strachu, keď v sprche nevedia či vyjde voda alebo smrteľný plyn a tá následná úľava a radosť, že ešte neprišiel ich koniec. Schindlerove prepočítavanie materiálnych vecí na ľudské životy, prakticky až do konca filmu. Krásny citát "kto zachráni jeden život, zachráni svet"....aj keď toto píšem, tlačia sa mi slzy do očí. A celé to zaklincoval ešte John Williams, ktorý stvoril nezabudnuteľný soundtrack, ktorého tóny sa stali synonymom tohoto filmu. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna