Reklama

Reklama

Devadesátky

(seriál)
  • angličtina Nineties (festivalový název)
Krimi
Česko, 2022, 7 h 2 min (Minutáž: 64–78 min)

Režie:

Peter Bebjak

Kamera:

Martin Žiaran

Hrají:

Martin Finger, Ondřej Sokol, Kryštof Bartoš, Vasil Fridrich, Robert Mikluš, Patricie Pagáčová, Kateřina Marešová, Jan Kolařík, Igor Orozovič (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Šestidílná minisérie od tvůrců Případů 1. oddělení popisující vyšetřování klíčových případů první poloviny devadesátých let. Na několika dobových případech ukazuje atmosféru doby, kdy kriminalita vyskočila do nečekaných výšin a kdy se rozhodovalo o tom, jestli policie najde a ustojí svoji roli. V „devadesátkách“ přináší svoboda pro všechny strmý nárůst kriminality. Policie nemá metodu, čas ani prostředky, jak tomu čelit. Zdá se, že velcí i malí grázlové budou mít definitivně navrch. Na pražské 1. oddělení nastupuje mladý vyšetřovatel Tomáš Kozák. Zkušený operativec Václav Plíšek novému kolegovi nevěří. Bezprecedentnímu přísunu vražd ale musí čelit společně. (Česká televize)

(více)

Recenze (271)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Prequel Případů prvního oddělení se povedl tak, že patří k tomu vůbec nejlepšímu, co tu bylo pomezi seriály za posledních 30 let natočeno... Opravdu skvělý formát propojený navíc s dokumentárním rozšířením dokuseriálem Polosvět - to byl vskutku geniální tah. Přál bych si, kdyby tvůrci a producenti počítali s pokračováním, jak bylo v závěru nepřímo naznačeno - ať už kauzou lehkých topných olejů, nebo třeba případem Roubal... ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Podle emeritního prognostika a sběratele per seriál Devadesátky diskredituje tehdejší dobu. Tak já s klidem prohlašuji, ať Václav Klaus už konečně jde do hajzlu a vezme tam sebou Filipa, Babiše, Faltýnka a celou hradní sebranku. Snad se s příchodem dalších, už snad opoziční smlouvou a kmotrovskou politikou nepokřivených generací dočkáme v budoucnu něčeho lepšího. Po těch letech bezmocného skřípění zubů bychom si to myslím zasloužili. ()

Reklama

Fr 

všechny recenze uživatele

„AŤ ŽIJE DEMOKRACIE…“   V „devadesátkovým“ módu ožívá drsný český (východoevropský) podsvětí . Hele… tu dobu kurva moc dobře pamatuju! Nejde jen o to, že je to (relativní) pravda. Ty lidi vypadaj, jmenujou se a hlavně CHOVAJ stejně! Když pak vidíte (a čtete), čím vším si policajti prošli, při snaze objasnit tyhle vraždy… Navíc mi fakt nevadí, že postava Franty (tedy Sokol) je za 1. – Sokol a za druhý není úplně skutečná. Prostě tak to kurva chodilo! Famózní seroš jak tématem, tak zpracováním. ČT vobčas dokáže držet krok s VOD platforma…           /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Tančil jsem u tyče v Discolandu. 2.) Běla mi dlužil prachy. 3.) V Orlíku mi plave sud.  ///                   PŘÍBĚH  *****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Přijal jsem to, že komerční televize u nás netočí dobré seriály. Přál bych se ale jednou dožít toho, že Česká televize bude naopak točit jenom dobré seriály. Seriály, které budou mít kvalitou srovnání třeba se Skandinávií, kde těch obyvatel je míň, ale kvalitních seriálů mají za rok nesčetně víc. Nemusím Vám tedy povídat, že Devadesátky jsou v současném repertoáru novinek pro rok 2022 od ČT výjimečností, která v rámci současného detektivního prostředí nebere obdoby. Kvalitou, kterou ČT jednoznačně umí zaplatit, ale neumí s ní evidentně už tolik pracovat. Prequel Případů 1. oddělení, které vládne exkluzivními hereckými výkony, perfektními dialogy, emocemi, které nemají konce a napětím, které nechcete, aby skončilo. Šest dílů je zatraceně málo. Plul jsem tu na vlně devadesátek a kochal se tím, jakou si tvůrci s tímto seriálem dali tu práci. Preciznost vyšetřování, osobní roztržky, příběhy, ze kterých mrazí ještě dnes, ale i hudební odkazy na tamní dobu, které k tomu všemu jednoznačně patří. Přál bych si aby bylo více podobných projektů v Česku, ale vzhledem k tomu, jak to poslední léta funguje, budu rád, když se něčeho podobného dočkám třeba za rok. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

VÁM CHLAPŮM JDOU FAKT JENOM TY ZAČÁTKY. Konce jdou jen nejlepším a teď už je myslím jen málo pochyb, že Josef Mareš k nim bezpochyby patří a prostředky zvládne raz dva. Bývalý elitní policista, který se tímto vyšvihl mezi elitní scénáristy v podstatě jako samouk (opravte mě prosím, zda se pletu), to už si zaslouží nejvyšší uznání. Než začne někdo hořekovat nad tím, že se "točí pořád samé detektivky," ať si uvědomí, že tento žánr je populární v mnoha formách asi doby sira Arthura Conana Doyla. Zkrátka a dobře, Marešův vhled do tehdejších událostí spolu s bezchybným režijním vedením Petera Bebjaka a herci dávají dohromady seriál, který svým způsobem nemá obdoby. Samozřejmě, není to dokument (od toho je Polosvět), takže je jasné, že je použita scénáristická licence (což by si měli uvědomit příbuzní a kolegové bývalého Policisty Havloviče, že on zkrátka Sokol není). Každopádně udělat prequel Případům prvního oddělení byl nápad za milion (Martin Finger rulez) a ať pátrám, jak pátrám, vidím na Devadesátkách jen jednu malou vadu - je v nich málo Roberta Mikluše! Těšil jsem se na postavu mladého Korejse a moc se nedočkal, považoval jsem za logické, když upoutávky i na něm stavěly (za což tvůrci ovšem nemůžou). ()

Galerie (131)

Zajímavosti (83)

  • Premiéru úvodního dílu sledovalo 1,9 milionu diváků starších 15 let (podíl 43 %), což byl nejlepší výsledek nedělního večera a také celého dne. (rublik05)
  • Vražda bodyguarda Jívy se natáčela v Praze Dejvicích Nad Šárkou 132. Na plotě ale můžeme vidět tabulky ulice Hadovitá a čísla popisná/orientační 247/12. Ty odkazují na skutečné místo, kde se vražda odehrála. (Frontier)
  • Ve 36. minutě, když policisté sedí na baru, hraje v pozadí skladba „Právě teď“ od českého zpěváka Janka Ledeckého, která vyšla v roce 1993 na stejnojmenném albu. (Trajektt)

Reklama

Reklama