Reklama

Reklama

Devadesátky

(seriál)
  • angličtina Nineties (festivalový název) (více)
Česko, 2022, 7 h 2 min (Minutáž: 64–78 min)

Režie:

Peter Bebjak

Kamera:

Martin Žiaran

Hrají:

Martin Finger, Ondřej Sokol, Kryštof Bartoš, Vasil Fridrich, Robert Mikluš, Patricie Pagáčová, Kateřina Marešová, Jan Kolařík, Igor Orozovič, Matouš Ruml (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Šestidílná minisérie od tvůrců Případů 1. oddělení popisující vyšetřování klíčových případů první poloviny devadesátých let. Na několika dobových případech ukazuje atmosféru doby, kdy kriminalita vyskočila do nečekaných výšin a kdy se rozhodovalo o tom, jestli policie najde a ustojí svoji roli. V „devadesátkách“ přináší svoboda pro všechny strmý nárůst kriminality. Policie nemá metodu, čas ani prostředky, jak tomu čelit. Zdá se, že velcí i malí grázlové budou mít definitivně navrch. Na pražské 1. oddělení nastupuje mladý vyšetřovatel Tomáš Kozák. Zkušený operativec Václav Plíšek novému kolegovi nevěří. Bezprecedentnímu přísunu vražd ale musí čelit společně. (Česká televize)

(více)

Recenze (297)

angel74 

všechny recenze uživatele

Začátek byl sice slabší, ale jakmile se Devadesátky přehouply do své druhé poloviny, mělo to fakt grády. Jednoznačně nejlepší byl pátý díl, nicméně závěrečná epizoda se mu téměř vyrovnala. Každopádně se tvůrcům povedlo skvěle vystihnout atmosféru doby, která nahrávala nejrůznějším zločincům nejspíš ještě o poznání víc než ta současná. Mezi další nezpochybnitelné klady seriálu dozajista patří dobře zvolená herecká sestava. Výkonům převážné většiny zúčastněných se nedá zhola nic vytknout. Velkou pochvalu si zaslouží především Ondřej Sokol jako nadporučík František Tůma, Igor Orozovič coby orlický vrah Karel Kopáč a Michal Novotný jako mafiánský podnikatel Ivan Jonák. Zapomenout nesmím ani na absolutně vychytaný hudební doprovod a nemyslím tím pouze vybrané písně evokující devadesátá léta. K dokonalosti chybí asi už jen ten trochu lepší start. (80%) ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Hodnotím níže, než jak bych si přál, ale když ono to  opravdu bylo takové půl na půl. Největší smůla Devadesátek je, že prostě v tom, že je nemůžu nesrovnat s Případy 1. oddělení, a ty byly rozhodně lepší. Přehlednější, každý díl byl nějak uzavřený, kromě samotných případů mě zajímaly i civilní, většinou dobře napsané osudy jednotlivých postav. V Devadesátkách mi to chybělo, protože takový příběh dostal vlastně jen mladý Kozák ve spíše nesympatickém podání Kryštofa Bartoše, a není to rozhodně žádná hitparáda - jedno klišé za druhým. První tři díly seriálu, přepostavované, zmatené, psané pamětníkem té doby a znalcem případů pro další pamětníky a znalce, mě navíc málem odradily od druhé poloviny, která už byla lepší (s výjimkou Kozáka a prostitutky), Peter Bebjak ji opatřil výbornou atmosférou a nesmírně ji táhl Martin Finger. Vlastně i Ondřej Sokol byl fajn, mile mě překvapil, a díky jeho a Fingerově chemii se povedl i konec, jakkoliv nereálně mohl jinak působit. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Éra podnikavců, nevkusných sak, oprýskaných škodovek, veksláků, 2 Unlimited, kupónové privatizace, Vaška Klausů, Jardy Jágra, lámání starých struktur. A taky množství (nájemných) vražd. I množství neobjasněných vražd. Naprostá absence úcty k lidské důstojnosti a životu. Někdo na tenhle přechod od komunistické diktatury k demokracii západního typu a tržní ekonomice vzpomíná rád, někdo to má přesně naopak. Bylo to i období nesnadného přechodu od práce ve výrazně politicky úkolovaném sboru k policii, která měla chránit zákon a pořádek ve svobodné společnosti. Kdo má informační základ, tak to vesměs dá, přesto je to místy překombinované a příliš nahuštěné, a to velké množství jmen tomu všemu rozhodně nepomáhá. Režiséru Peteru Bebjakovi se každopádně podařilo zachovat celkový ráz doby. Frustrace z překážek, jízlivý tón, uštěpačné pojetí. Nástup Michala Novotného v roli bizarní postavičky Ivana Jonáka je skvostný. Ten chlapík byl k pláči i k smíchu. Chudák ani nevěděl, že jeho milovaná Ludvika prodává v nějakém stánku se zeleninou. Pak se mu lehce přiblíží mafiánská figura Bořka Slezáčka. Trio Finger, Sokol a Bartoš také velmi dobré. Větší polovina série je pak věnovaná pantátům, kteří nezavařují čerstvě sklizené okurky, ale své oběti do sudů s louhem. Honba za kalným dnem Orlíka a zubními plombami může začít. Poctivá práce na všech frontách. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

K polapení „drbanů“ je zapotřebí pracovitost, urputnost, smysl pro spravedlnost i obětování rodinného života a je smutné, že i když to všechno dáte na oltář, nemáte jistotu, že se vám systém nakonec nevysměje.. Šest dílů stahování smyčky kolem orlických vrahů trochu trpí na to, že krom otazníku, jestli si bude muset Sokolův Tůma za přítomnosti Bořkova akcentu „vykopat mogilu“, jen stěží něčím překvapí, nicméně spirit divoké dekády a prvky autentičnosti jdoucí za pamětníkem Marešem mají schopnost ledasco vynahradit. Poklona pro kostymérky, které musely odolávat atakům molů a Bebjakovi, který tomu vtiskl tvář a jako bonus postavil ve třetí epizodě Sokola s Fingerem před barák zvaný Šumperák. Neříkejte mi, že to byla náhoda.. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po Případech 1. oddělení další vysoce nadprůměrný krimi seriál z našeho prostředí. Autenticita postav je jeho největší devizou, mnohé události si jako divák vybavuji. Sice mě úplně nepotěšilo obsazení, ale ve finále jsem byl spokojený. Závěr sice nebyl nijak bombastický, na druhou stranu víme, jak měl případ dopadnout. Trochu mě mrzí, že postavy Běly a Mrázky byly hodně v pozadí, když už Jonák vyšel tak krásně. Ale třeba bude další seriál, ať již o nich, nebo - jak snad bylo i naznačeno - o kauze LTO. ()

Galerie (132)

Zajímavosti (101)

  • Vrátnice a okolí budovy policie, kde Plíšek (Martin Finger) a Tůma (Ondřej Sokol) pracují, stejně jako některé chodby a výslechové místnosti, byly natáčeny v budově v Sazečské ulici v Praze 10-Malešicích. (kriplozoik)

Související novinky

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (více)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

V pondělí 16. ledna v 11 hodin dopoledne proběhla tisková konference České filmové a televizní akademie (ČFTA), během které byly mimo jiné zveřejněny nominace pro jubilejní 30. ročník předávání cen… (více)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

31.12.2022

Ke konci roku opět nastal čas na pravidelnou bilanci toho nejlepšího, co na poli kinematografie letos vzniklo. Vybraní uživatelé se v předchozím příspěvku již podělili o svá osobní doporučení na… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších… (více)

Reklama

Reklama