Rob Zombie's Halloween

Halloween: Retribution

(pracovní název)

Horor / Thriller

USA, 2007, 109 min (SE: 121 min)

Pokud budu hodnotit workprint, tak jsem právě viděl pádnou odpověď, proč Zombieho předělávka Carpenterovy klasiky za první víkend vydělala v zámoří překvapivých 26 miliónů dolarů. Ačkoliv se bude kinoverze od workprintu určitě v některých sekvencích lišit - nesmlouvavá Zombieho režie v něm bude určitě dál prýštit z většiny filmových okének. Slashery mě povětšinou moc nebaví, ale tenhle mě díky syrovému vizuálu a dusnu, které Zombie do svého filmu pere v koňských dávkách, a zejména parádní hudbě, dokonale vtáhl. Jelikož to je Zombie, vyskytuje se tu vedle hrubého násilí také hodně nehezkých vlasatých a vousatých lidí. A hraje tu slaďák od Nazareth, fakt. A doufejme, že se distributoři proberou a naše kina nepřijdou zkrátka.(3.9.2007)

Po zhlédnutí originálního Halloween uvádím své dojmy. Původní je napěchován atmosférou, hudbou, s, víceméně nehororovým dějem. Samotný Michael a jeho dlouhá čepel se dala do práce až půl hodiny před koncem, do této doby film čerpá pouze z atmosféry a jakéhosi kouzla hororových let sedmdesátých. Tento Halloween atmosférou příliš nedisponuje, zato je zde však mnohem více akce, brutality a především je také hodně zaměřen na Michaelovu osobnost. Film je celkově (nepočítaje klasické klišé dnešních hororů), v rámci teenagerovských vyvražďovaček, velmi zdařilým dílem. Úvod filmu je snůškou všemožných vulgarismů a nadávek, tolik typických pro tento žánr "moderního" hororu. Teenagerští diváci v rozpuku mládí a objevování významu sprostých slov možná budou potěšeni banálními dialogy se sexuálním podtextem, mě to spíše iritovalo. Malý chlapec (dost dobrý Daeg Faerch) tyranizován okolím a členem rodiny, jeho následná transformace do mohutného zabijáka s dlouhými vlasy a legendární maskou, který se po letech vrací pro to, co kdysi dávno bylo součástí jeho života. Parta středoškolských pipek, jejichž hlavní konverzační náplní jsou (nečekaně) kluci, kdo s kým a jak. Ty se pak vydávají si užít s nadrženými borci, ukáží se divákům v (opět nečekaně) prosté nahotě a ječí jako o život (že by?). Michael Myers poměrně zdařile vévodí celému filmu a předvádí nám své ukázkové umění pomocí (nejen) dlouhého nože. Jeho likvidace nevinných obyvatel poklidného městečka je místy velmi nápaditá a dost brutální. Potěšil mne Brad Dourif ve vedlejší, avšak výrazné roličce místního zastánce pořádku. Scény s fotografiemi nebohých zvířat mi připomněly činy v dětství Jeffa Dahmera. Po prostudování zajímavostí jsem byla jistým zvráceným způsobem potěšena, když jsem byla informována, že Rob Zombie se právě nechal inspirovat tímto nechvalně proslulým mužem. Celkově tedy příjemný, naprosto divácký film, balancující mezi hranicí průměrností a lehkým nadprůměrem s konečnou dávkou žánrového klišé.(7.3.2010)

V Zombieho podání je Michael Myers prakticky sympaťák či tragickej hrdina, což nutně nemusí bejt zápor, spíš naopak. Naštěstí ho to v zabíjení nijak neomezuje, takže se dočkáme několika šťavnatejch smrtí. První půlka do útěku z nemocnice byla fajn, jenže pak nastoupila pro mě naprosto otravná Scout Taylor-Compton a její pubertální projevy a křik a horor se zvrhnul v klasickou a ničím nápaditou vyvražďovačku, vybočující snad jen perfektně zvládnutým vyobrazením násilí. Rozhodně je to ale na remake slušná práce a zklamaná jsem ani moc nebyla.(26.4.2011)

Nebudu lhát, po všech těch příšerných pokračováních jsem se tohoto remaku docela bál, protože jsem si myslel, že remake opravdu není potřeba. Nicméně Rob Zombie to dokázal a zkombinoval starou klasikou (Carpenterova hudba, ikonická maska, nůž atd…) a dodal jí patřičný odstup a nové věci (Michaelovo dětství a motiv, proč se vlastně stal tím monstrem). Když o tom tak přemýšlím, tak se mi tento film líbil hlavně v tom, že tohle opravdu není remake, jen nové převyprávění jedné hororové legendy. Ale tady to vypráví někdo, kdo tu legendu měl rád a respektoval ji. A na filmu, speciálně na první polovině, je to poznat. Druhá polovina trpí jen tím, že Zombie není Carpenter a tu atmosféru neumí tak vyvolat, jako to umí (i po tolika letech) originální Halloween ale Zombie to dorovnává brutalitou. Zkrátka a dobře, tento "remake" mě nezklamal, naopak mě docela potěšil. 80 %.(17.9.2013)

Zombie nezklamal...první půlka je opravdu fantastická psychárna, kde se surovou atmoškou ani trochu nešetřilo. V druhé půlce se představí přes dva metry vysoké hovado, které by nikdo nechtěl nasrat ;-) Tady film opravdu trochu ztrácí, ale určitě potěší "duch Michael" a připiglování nabodávače na stěnu....pasáž, kdy Michael stíhá Laurie je nicméně velmi zbytečně dlouhá a člověk se začne koukat na hodinky. Suma sumarum je to ale výborná věc, u které pohoní většina slasher maniaků (mi ho honila...do toho vám je hovno ;-)(10.12.2007)

• - Nebýt režiséra Roba Zombieho, studio by bylo natočilo snímek s podtitulem The Missing Years. Měl se věnovat rokům, které Michael Myers strávil v blázinci. [Zdroj: koule.cz] (pornogrind)

• - Původní premiéra byla plánována na halloweenský víkend, ale produkce se bála malých zisků z důvodu zrovna promítaného filmu Saw IV. Premiéra se proto uskutečnila o dva měsíce dříve. (HellFire)

• - Ve filmu si zahrála Sheri Moon Zombie,manželka režiséra Roba Zombieho. (Duoscop)