Rob Zombie's Halloween

Halloween: Retribution

(pracovní název)

Horor / Thriller

USA, 2007, 109 min (SE: 121 min)

• JohnnyD

Pol roka som zbieral sily na napísanie komentára. Už pri úvodnej scéne som civel s otvorenými ústami a pokračovalo to ďalej. Špinavá fuckovacia pseudodráma s amatérskymi dialógmi podsúva nový pohľad na zrod Michaelovho zla: tuctová rozpadnutá rodina vymetie chlapcovu hlavu - aké originálne... Tam, kde v pôvodnej sérii bolo strašidelné zlo, ktoré nikto nikdy nepopísal (a o to bolo desivejšie), tu nastupuje rutinná psychologizácia osobnosti a primitívne zjednodušené motívy. Minimálne napätie a atmosféru má film iba v záverečnej štvrťhodinke, ale keď sa človek nad tým zamyslí, tak jedine kvôli trademarkom ukradnutým z originálu: hudba, kamera, strih, maska - to všetko, čo robí poslednú štvrťhodinu znesiteľnou, tu bolo už pred tridsiatimi rokmi. Navyše herci sú (s výnimkou skvelého Malcolma McDowella) neskutočne zlí: obzvlášť teenagerky a ich tupé dialógy a chichotanie nemá obdoby ani v tých najdementnejších 80s slasheroch. Toto si Laurie nezaslúžila. Ani Michael. Ani diváci...(11.4.2009)

KINO/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +parádní hudba (Halloween theme), slasher jak má být, v pohodě je i úvodní polovina -rád bych byl sprostej a napsal něco o postelovích scénách a o králících (Však vy mi dobře rozumíte), ale raději se budu držet při zemi i když tenhle film mě k tomu přímo vybízí/// Tak aby se to rýmovalo tak dodám, že chcípaj jako králíci(psy, kočky, krysy). Tu závorku berte tak, že Majkl byl už od malička talentovanej. A pokud bych měl brát psychologickou hru vážně, tak se mu opravdu nedivím. Sám bych nejednal jinak (Bububu:-) Tím, že jsem předchozí filmy neviděl, tak jsem vlastně o světě Michaela Meyerse nic nevěděl. O to víc vždy fandil Jasonovi nebo Freddymu. Jenže po tomhle filmu Majkala považuji za mnohem vetšího soupeře než jsem si myslel a především rád bych viděl i jeho předchozí filmy. V kině jsem při některých scén pěkně trnul a měl opravdu nahnáno. Takovej adrenalin se jen tak u nějakého filmu nezažije. Tohle je v podstatě první slasher na kterém jsem byl v kině a bylo to hustý./// Celkem 80%///(13.12.2007)

• M.a.t.t.

Zbytočný remake. V druhej polovici naviac nehorázna, až nezdravo nahustená vykrádačka originálu, aj vrátane tých už dávno nefunkčných scén, ktorá neomylne zabíja sľubnú atmosféru prvej časti. Jedno zhliadnutie síce neuškodí, napokon ani Carpenterova verzia už dnes nie je tak pôsobivá ako kedysi. Narozdiel od Zombieho pokusu však svojho času niečo znamenala a určite nemala tak príšerne kostrbaté dialógy.(21.10.2007)

Buranskosť a brutalita. To sú zbrane, ktoré Zombie majstrovsky ovláda, a pomocou ktorých vie vybudovať neuveriteľne silnú atmosféru. Tie však v Halloweene takmer úplne absentujú. Až na prvých 20 minút, ktoré nasľubujú tú pravú vidlácku jazdu (hlavne zo strany Michaelovho buranského otca), sa nič ďalšieho neodohrá. Zombieho trademarková miera brutality a majstrovská gradácia násilia do čoraz väčšieho extrému tu tiež prakticky neexistuje, a tak celú druhú polovicu filmu Michael len chodí po zatemnených chalupách a nudne podrezáva (takmer výhradne) topless roztlieskavačky. Neviem, či je chyba v zásahoch producentov od Dimension Films, nutnosti držať sa Carpenterovho originálu, alebo v nevhodnosti režiséra, ale filmu chýba hlavná vec - atmosféra - a preto nefunguje. Osobne by som pod Zombieho taktovkou radšej videl ďalšie pokračovanie Texas Chainsaw Massacre alebo The Hills Have Eyes.(12.12.2007)

Rob Zombie je pro mě nikdo, ale dokázal vytáhnout Halloween z té nejhlubší stoky, která prochází Haddonfieldem. Návrat k počátkům se vyvedl stejně jako obsazení Malcolma McDowella, který pomocí jemných triků v maskérně dokázal omládnout. Jsem velmi rád, že nezmizela krvavost a dravost, která se vždy k této sérii pojila a konečně zmizel ten pištivý hlas "křičící královny" Jamie Lee Curtis. Nikdy jsem ji neměl rád a tenhle snímek mi dokázal, že Halloween může bez ní být mnohem lepší. U původního snímku mistra hororu Johna Carpentera jsem se prakticky nebál, ale zde mi byl předložen horor sázející ne tolik na atmosféru jako na krev a vraždy. Po dlouhé době to je film, který opravdu dokáže zajímavým způsobem podat vraždu a rozsekání nožem. Rob Zombie je ode dneška režisér, co dokáže polít všechny protagonisty krví a nechat hlavní postavu zabíjet, jak se mu chce. A to se mi prostě líbí.(3.3.2008)

• - Spoiler: Smrt Dannyho Treje (dlouholetý Michaelův dozorce) byla vystřižena po stížnostech studia. Zombie si stál za svým, protože chtěl ukázat, jak brutální a nekompromisní postava Michaela je. Scéna se tedy ve filmu objeví. (HellFire)

• - Někdy ve čtvrtině filmu, kdy Michael čeká na to, až půjdou koledovat, sleduje jeho táta film TheThing from Another World (1951). John Carpenter režíroval pozdější remake a The Thing from Another World se objevilo i v prvním Halloweenu (1978). (Campbell)

• - Spoiler: Byl natočen alternativní konec, ve kterém doktor Loomis přežije a Michael je zastřelen policisty před svým domem. (HellFire)