Emma Woodhouseová patřící k anglické smetánce 19. století žije na panství Hartfield v Highbury u Londýna se svým ovdovělým otcem, který ji bezmezně rozmazluje. Podle Emmy je nejkrásnějším darem na Zemi najít si svůj protějšek.  Když se jí podaří přispět ke svatbě své vychovatelky s panem Westonem, začne se svobodná Emma nudit a rozhodne se plánovat život druhým. Je obratnou manipulátorkou a sebejistou dohazovačkou a snaží se ovlivnit své okolí. Její obětí se stane debutantka Harriet Smithová, která vyrůstala jako schovanka u cizích lidí. Harriet je velmi důvěřivá a svěří se do jejích rukou, přestože ji přitahuje statkářův syn Robert Martin. Emma ji chce dohodit vikáři Eltonovi, jehož cílem je však získat bohatou nevěstu. Rodinný přítel Woodhouseů John Knighley Emmě vyčte, že plodí jen škody, Martin Harrietu převyšuje a byl by schopen Harriet zabezpečit. Elton nakonec vyzná lásku Emmě, ale ta ho odmítne, projevovala mu sympatie jen kvůli Harriet. Elton odjede do Bathu, kde se ožení s bohatou a velmi sebevědomou ženou. Paní Westonové je líto, že Emma Harriet vymluvila Martina. Emma se Harriet omluví, ale Harriet zůstává pod jejím vlivem. Když se Harriet Emmy zeptá, proč už není vdaná ona, Emma odpoví, že by žádný z mužů nebyl takový jako její otec. Do Highbury přijíždí neteř upovídané paní Batesové Jane Fairfaxová a stane se středem pozornosti mezi zdejšími muži. Highbury také navštíví Frank Churchill, syn pana Westona. Je přitažlivý a rozmazlený pozorností žen. Emma žárlí na Jane, které se Frank začne věnovat. Když dojde k závěru, že Franka nemiluje, začne o něm uvažovat jako o partii pro Harriet. Frank ji s Emmou zachrání, když jsou přepadeny kočovnými cikány. Frank se však tajně zasnoubí s Jane. Emma má také břitký jazyk a jednoho dne urazí paní Batesovou, když zkritizuje její upovídanost. Přítel Knightley jí za to velmi vyčiní. Emma se jde Batesové omluvit, ale ta ji nepřijme. Jednoho dne řekne Harriet Emmě, že cítí náklonnost ke Knightleymu, který ji při plese vyzval k tanci, když zůstala stát. Emma je v šoku, uvědomí si, že Knightleyho miluje, a má strach, že o něj přijde... (TV Prima)

TEKAS

Strohé, emocionálně ploché, bez atmosféry, Gwyneth Paltrow selhala. Velké zklamání. Budu si muset přečíst román. ()

Barghest

Austenové romanťárny mi nic neříkají a upřímně nechápu, proč se stále těší takové popularitě. Mě to připadá jako obyčejné sladkobolné harlekýnky. Nemám nic proti dobovým romancím, ba naopak, ale nenechám si vymývat mozek tupou, ukecanou červenou knihovnou. A kde nic není, ani zubatá nebere, takže logicky v tomhle filmu nevidím nic, než lacinou romantiku pro nepříliš náročné paničky. ()

Alca

Čím to je, že všechny romantické filmy, ať už jsou jakkoli nudné a průměrné v průběhu, mě vždycky dostanou na konci? Asi za to v případě tohohle může Jeremy Northam. ()

Minnie85

Tenhle film jsem si pustila na doporučení. Neměla jsem vůbec tušení, co od něj čekat, ale tím víc mě dostal. Opravdu krásné zpracování romantického příběhu dohazovačky Emmy. Gwyneth Paltrow se do této role opravdu moc hodí a hraje ji velmi přesvědčivě. Určitě se na tenhle film někdy ráda podívám znovu ()

MirkaP

Typická Austenka. Drobná zajímavost - dceru a matku Batesovy hrají skutečná dcera a matka (S.Thompson+ P.Law) ()

Ukrizku

Emma ukazuje velmi jemné zacházení s charaktery, opatrné našlapování kolem lásky, trefné narážky a zábavné dialogy s něžnou vizáží ženského románu ke kávičce. ()

ostravak30

Jane Austen takové knihy psala, vždyť také žila v jiné době. Jenže já se přiznávám, že koukat téměř dvě hodiny na to, jak Emma Woodhouse hledá vhodné ženichy pro tuhle a pak zase pro tamtu a přitom dochází k neustálému švitoření dam, které neměli v podstatě žádné povinnosti než být krásné, protože i výchovu dětí za ně obstarávaly služebné pro mě bylo náročné. Po půl hodině mě z toho bolela hlava. A trvalo mi také dlouho než jsem se zorientoval ve jménech a kdo ke komu. Takže tradičně oceňuji to, že Britové prostě umí historické filmy a tudíž jak kostýmně tak exteriérově film vypadá dobře. A stejně tak mladinká Gwyneth Paltrow působila kouzelně. Ale snímek, kde nejdramatičtějším zvratem je to, že se Emma a Knightley pohádají proto, že E. W. urazí paní Batesovou je pro mě osobně málo. ()

Hawaj

Je to milé, ale emocí, vášně, důvtipu, hravosti a jiskry jako třeba u Zamilovaného Shakespeara to zdaleka nedosahuje. Ty výkony jsou prostě průměrné a režisér zřejmě není schopen z herců dostat víc. Je to spíš limonáďička než klasický příběh. A přitom se to celé nabízí jako na dlani, od castingu zajímavých postav, po zajimave epizodni roličky, přes kolorit malého městečka až množství situací a dobovou výpravu. To vše by šlo umělecky dotáhnout ještě dál. Kupodivu po novodobém zpracování, které jsem viděl dřív, jsem od tohoto čekal trochu víc. ()

Leonora

Dá se říct, že tahle adaptace vyždímala z předlohy maximum. Obsazení je sympatické, herecké výkony přijatelné, i když Paltrow se mohla snažit víc. Na to, že je to jen emocionálně plytká červená knihovna bez nějakého významového přesahu, to celkem ujde. ()

Estwen

Relativně dobrá adaptace knihy, bohužel tomu v každém aspektu něco chybí. Nemá to ani příběh ani hereckou zdatnost a celkovou uměleckou vytříbenost pozdější adaptace Pride and Prejudice z roku 2005 a v porovnání s Rozumem a citem (1995) s Emmou Thompson je Gwyneth Paltrow alias Emma podstatně slabší a dětinskost prorůstá z postavy do celkového provedení. ()

Mata84

Velmi slusne spracovanie romanu Jane Austenovej. Gwyneth Paltrow rola sadla, v tomto jedinom filme sa mi pacila, inak ju velmi nemusim. ()

Via

Příjemný filmeček z dob dřívějších, kde určité zvyky bych vrátila, ale na co bych si asi nezvykla, kdyby mi někdo někoho dohazoval a rozhodoval o mě... ač v určité podobě je to i dnes... a ta móda, klevetění, šíření zpráv... Celkově však hezké, zvláště pan Knihtley... ;) ()

dzules

hezké kostými, které Gwyneth sluší, ale jinak je to jaksi strnulé..spíš taková freska, než film, který by ás měl vtáhnout do děje ()