V dalším a neméně úžasném díle výpravné mafiánské ságy od Francise Forda Coppoly opět Al Pacino hraje hlavní roli nechvalně proslulé rodiny Corleonů, Michaela Corleona, který už pomalu stárne. Michael málem s pomocí synovce Vincenta Manciniho (Andy Garcia) rodinný podnik zlegalizuje. Vinou chatrného zdraví a proradných mafiánských kolegů Joeyho Zasy (Joe Mantegna) a Dona Altobella (Eli Wallach) však ve světě zločinu, ze kterého se tolik chtěl dostat, zůstává. Coppolovi se pro toto pokračování příběhu rodinného zločinu povedlo získat mnoho stejných herců i členů filmového štábu, kteří už se podíleli na filmech Kmotr a Kmotr 2. (TV Prima)

Enšpígl

Velkolepé zakončení mafiánské ságy , Francis Ford Coppola dokazál po dobu mnoha let udržet neuvěřitelnou kvalitu, kterou sledujeme s napětím od první minuty prvního dílu až do poslední minuty dílu třetího, tak jak jsem to sledoval já.FFC mě dal možnost stát se na necelý den členem rodiny Corleonů a já mu za to nesmírně děkuji . Nemohu se ještě nezmínit pochválit Andy Graciu, jedním slovm fámozní. A Al Pacino?? snad jen PAN AL PACINO! ()

Matty

Nejdiskutabilnější díl trilogie by mohl nést podtitul „pokání“. Měl vzniknout? Neměl? Film jako by se lámal do dvou odlišných polovin. Ta první, situovaná do New Yorku, je plná zbrklých střihů, nevhodného humoru a nesympatických nových postav. Ve druhé, sicilské polovině nesympatické tváře zůstávají, ale Coppola se vrací k osvědčené soustředěné režii a budování atmosféry za pomoci dlouhých záběrů a Pacinova charismatu. Tento vnitřní boj mezi moderní režií a snahou o návrat ke kořenům vrcholí nejdelší a nejlepší gradací ze všech Kmotrů. Předposlední scéna, kdy je za pomoci několika flashbacků naposledy zdůrazněn symbol ženy-trpitelky, patří k těm nejlepším z celé trilogie. Všemi (právem) kritizovaná Sofia vystupuje jako snaživá holčička, která se chce mermomocí zavděčit tatínkovi – jenom chuděra neumí vůbec hrát. O něco talentovanější Andy Garcia svou nejasnou hereckou polohou korzuje mezi několika hereckými typy, ale nejblíže má k nevydařené kopii svého filmového otce Sonnyho aka Jamese Caana. Návrat ke kmotrovské tématice po mnohaleté pauze mohl dopadnout hůř, pravdou ovšem zůstává, že Kmotr a Kmotr 2 by klidně mohli existovat bez Kmotra 3. 85% Zajímavé komentáře: Legas, wipeout, pjotr76, MadBigMax ()

Gemini

Odchod Michaela Corleona ze scény je i odchodem největší mafiánské ságy všech dob, a je odchodem velmi důstojným. Nastupující generace v čele s Andy Garciou se předvádí ve výborném světle a konečně někdo doplivnul až do Vatikánu. Co víc k tomu dodat? Snad už nic kromě toho, že je úžasné jak se podařilo Coppolovi dát znovu dohromady tu sestavu úžasných hvězd, která z velké části udělala Kmotra tím čím je a už navždy bude. ()

Galadriel

Al zestárl do ještě větší démoničnosti, Diane je pořád standardně dobrá, přibyl skvělý Andy Garcia (který až na ten nos a výšku je mladému Alovi i podobný) a bohužel také Sofia Coppola, která je mnohem lepší režisérkou než herečkou. Ve výsledku jde o něco málo horší film než předchozí dva díly, ale pořád hodně slušný nadprůměr... 4,333* ;-) ()

T2

Rozpočet $54miliónovTržby USA $66,666,062Tržby Celosvetovo $136,766,062 ║ Pre mňa tento film ostáva z veľkým otáznikom, aký zmysel malo točiť aj tretie pokračovanie, keď už pri druhom to nebolo ono. Tu sa absolútne vytráca silná forma zdobiaca prvé dva, tu to všetko vyznie jasne pre odchod na nevyhnutný nudný rozťahaný mafiánsky dôchodok. Film je len zbytočným múteným prevarenej vody, kde už ani Al Pacino nestačí na to aby svojou postavou upútal, jediné plus tu je Andy Garcia ale ani ten nezachráni topiaci sa príbeh v nevýraznosti. Na celej ploche príbehu poteší len posledný úsek filmu, odohrávajúci sa v divadle ináč to je len také pomalé doznievanie smerujúce ku konečnému odpočinku veľkého mafiána, ktoré nemá potrebnú hĺbku na to aby to mohol byť dôstojný odchod. Trošku na silu mi prišlo aj pretlačenie herečky Sofie Coppoly do príbehu, hoci je aspoň sympatická o tom niet pochýb, po hereckej stránke to nebola sláva, za čo samozrejme môže aj scenár, lebo v konečnom dôsledku jej postava bola strácajúca sa v kontexte filmu, vedľa Garciu bola skoro neviditeľná. Slabinou filmu sa stáva aj zbytočne dlhá minutáž, lebo keď sa to zhrnie, nemá to ani švih ani poriadnu tému čo by udržala pozornosť diváka na takejto ploche. Pre mňa je tento film sklamaním, čakal som určite veľkolepejšie zavŕšenie tejto série, tento posledný film série nemá už čo dohromady ponúknuť. /60%/ (umiestnenie v TOP 200-ke filmov mi pride dosť prehnané) ()

• Černovlasá dvojčata jsou v detailním záběru na party Michaela Corleone (Al Pacino). Ve filmu Kmotr byla podobná děvčata k vidění po návratu Vita Corleone (Marlon Brando) z nemocnice. Jde o Sonnyho dcery. (don corleone)
  • Když film vyšel na VHS (1991), byla limitovaná část nosičů ve zlatém designu místo obvyklého černého. (don corleone)
  • Andy Garcia (Vincent Mancini) trval na použití opravdového revolveru místo atrapy. Následkem toho při filmové bitce ošklivě poranil dubléra. (don corleone)