Noc s nabroušenou břitvou

• Francie Haute tension (více)

Horor Noc s nabroušenou břitvou je děsivý příběh dvou dívek, které bojují o přežití s šíleným psychopatem. Spolužačky Marie a Alexia jsou nejlepší kamarádky. Aby se mohly v klidu připravovat na univerzitní zkoušky, rozhod-nou se strávit víkend na odlehlé usedlosti Alexiiných rodičů. Uprostřed noci zastaví u domu dodávka a na dveře zaklepe neznámý muž. Otec Alexie otevře a s prvním zasvištěním břitvy se pro obě dívky idylický víkend změní v nekonečnou noc plnou teroru. Alexia je neznámým šílencem spoutána a unesena. Podaří se Marii zachránit kamarádce život? Nebo se také dostane do rukou brutálního vraha?

Horor Noc s nabroušenou břitvou je natočený ve stylu diváckých hitů jako byl Texaský masakr motorovou pilou nebo 3:15 zemřeš. Producentem filmu je slavný francouzský režisér a scenárista Luc Besson (Brutální Nikita/Nikita, Leon, Pátý element/The Fifth Element, Johanka z Arku/The Messenger: The Story of Joan of Arc, Utržený ze řetězu/Unleashed). V jeho produkci vznikly úspěšné filmy jako jsou série Taxi, Kurýr/The Transporter. Nocí s nabroušenou břitvou se vrací k hrůze a napětí, kterou disponovaly klasické horory 70. let. Režisér Alexandre Aja rafinovaně stupňuje tísnivou a děsivou atmosféru až k šokujícímu vrcholu. V hlavních rolích excelují Cécile de France (Cesta kolem světa za 80 dní/Around the World in 80 Days), Maïwenn (Pátý element/The Fifth Element, Leon) a Philippe Nahon (Purpurové řeky/Les Riviéres pourpres, Bratrstvo vlků Hon na bestii/Le Pacte des loups). Noc s nabroušenou břitvou získala ocenění ve čtyřech kategoriích na Katalánském MFF ve Španělsku a získala si velkou pozornost na Festivalu fantasy filmů v Amsterodamu. (oficiální text distributora)

jojinecko

1,5*/5... To čo malo robiť Haute Tension zaujímavým sú gore scénky a uznávam, že posledná scéna v aute bola "chuťovka", keď si to porovnáme s "horormi" z posledného obdobia... Hľadať logiku v takomto filme je asi podobné ako hľadať dejovú líniu v porne, napriek tomu tie nelogickosti boli tak do očí bijúce a primitívne a pre mňa tak rušivé, že sa nedalo nevšímať si ich, ten záver je len čerešnička na torte v tomto smere...Kým nevstúpil na scénu ten sympatický "strejda" tak mal film hustú atmosféru a bol som napätý, čo sa z toho vykľuje...S gore scénami (ktoré niekedy pôsobili fakt nechcene vtipne) napätie pominulo a začal som upadať do absolútnej letargie s ktorej ma vytrhla akurát tak pieseň New Born od Muse, ale to bola len chvíľka potom sa všetko vrátilo do starých koľají...Skrátka, je fajn, že Aja kašle na cenzúru, ale ja som sa nudííííl a bol som otrávený až do konca!! !Snáď nabudúce to bude lepšie..:) ()

Othello

Poměrně silné zklamání. Když jsem si po filmu pustil na DVD rozhovory s Cecile De France a poslouchal, jak opěvuje úžasný scénář, který je jak skvělý román a okamžitě ji pohltil, přemýšlel jsem v čem ta holka, chudák, jede. Něco podobného bych napsal po třetím prokaleném dnu těsně před spaním vlastní krví a s půl gramu koksu v rypáku. Něco tak hloupého se jen tak nevidí. Nepočítám pouze uhozenost s odstraněním hlavy skříní (ten chlápek, co mu se mu to stalo musel mít asi lepru), nebo hrdinčinu rozmluvu s policií při které jsem se chytal za hlavu, ale hlavně mám na mysli "šokující" konec. Něco tak strašlivě debilního, neopodstatněného a zbytečného jsem už dlouho neviděl. Takováto zvrácenost bohužel zakrývá i plusy filmu, jako jsou dobré herecké výkony, výborné vraždy a multigore finální scéna na silnici. Škoda škoda... ()

eraserhead666

Celých 74 minut a 48 vteřin je to parádní hororová jízda, řádně brutální, se skvělou atmosférou a napětím, u níž musíte před Alexandrem smeknout, málokomu se povede takový vstup do hororových vod. Jenže pak čas na mém DVD přehrávači přeskočil na 1:14:48, přišla pointa filmu a zklamání. Pointa je totiž obrovskou černou skvrnou na jinak parádním filmu. Pominu-li ji, i po mnou zmiňovaném čase je to docela dost brutální parádička, ale u mě ta pointa ubírá jednu hvězdičku (přemýšlel jsem dokonce i o dvou, ale jak říkám, kromě blbé pointy jinak špičková záležitost). ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = 24.8.2010+PREMIÉRA NA JOJ Plus (nový dabing): 10.2.2014 - Nezmyselná pointa "obšlehnutá" tým najhorším možným spôsobom napr. z FIGHT CLUBu, vo finále degraduje remeselnú zručnosť talentovaného režiséra. Našťastie čoskoro príde remake THE HILLS HAVE EYES ... (25.8.2010) ()

GigaPudding

Alexandre Aja si z tohohle asi udělal takové své umělecké portfolio, které si měli prohlídnout v hollywoodu, aby zjistili, jestli toho tenhleten francouzský režisér zvládá tolik kolik je pro hollywood potřeba :). Vůbec to totiž není nic originálního, nemá to ani moc příběh a celé je to vůbec takové komorní se třema postavama a celý děj filmu by pomalu i mohl odpovídat té hodině a půl stopáže filmu, když sleduje jen jeden našlápnutý večer s úchylem a dvěma studentkama. Že na tom ději není kromě pár prvků nic moc originálního vůbec ale nevadí, protože celé to je technicky perfektně zvládnuté a i takhle banální námět udělaný napínavě. Kamera pěkná a má to styl, například zabírání úchyla jen tak aby mu nebylo pořádně vidět do tváře a celá ta jeho "lehkost" při masakrování okolí, kdy ani neběhá podobně jak michael meyers. K tomu všemu spousta špíny a krve, v tom se alexandre aja dost vyžívá málem ve stylu dvacetilitrových japonců, to filmu dává dost takový brutální nádech (jako brutálnější než jen že je tam maniak co vraždí lidi). Pointa je taková trošku na hlavu, ale vzhledem k tomu, že celý film se nesnaží o to být originální, ale jen být v rámci žánru co nejlíp natočený, tak to působí spíš jen jako taková hororová třešnička na tom krvavém, spoceném a zabláceném dortu, než aby to byla nějaká chyba výrazně srážející film. Co tam ale nejvíc bylo super byla samozřejmě Cécile De France :) a jak tam furt lítala a hlavně byla jedním z té hrstky originálnějších nebo spíš odlišných prvků od ostatních filmů vzhledem k charakteru a vzhledu její postavy, který není zrovna tradiční a ani by to nepůsobilo tak dobře, kdyby tam byla nějaká třeba megan fox :). Ale protože je to hlavně jen technicky dokonalá práce a už míň dokonalá příběhová práce, tak tomu i napotřetí dáme jen čtyřku. ()

Scrytcher

Polsedních 15 minut mě celkem rozčílilo. Dělají z filmu něco co není a připadá mi, že je to úplně mimo mísu, ale to ať každý posoudí sám. 4* za to napětí a hrůzu, kterou jsem prožil při sledování. Působí typickým vzhledem venkovského balíka a jeho obličej, i když do něj přímo nikdy nevidíme, díky podmanivé kameře házející divoké stíny, je opravdu děsivý. ()

J.Connor

Souhlas s mnohými, nebýt závěru tak jednoznačne 5*. Velmi nadprůměrný slasher s působivou atmosférou a gradací. Tohle už sem v rámci žánru pěkně dlouho neviděl. ()

d-corso

Je tenhle film vrstvení jednoho hororového klišé na druhé, nebo je to jedno velké klišé? Zcela bezostyšná (a často také doslova didaktická) vykrádačka dobře desítky více či méně známých snímků. Výtečné vizuální zpracování u mě nedokázalo přehlušit nepříjemné pocity z naprosté neoriginálnosti (a to včetně závěrečné pointy), smíšené s vědomím toho, že vždy vím a budu vědět, co se stane v dalších deseti minutách...Ne, tohle mě skutečně příliš neoslovilo. ()

SOLOM.

Aja ví jak diváka zaujmout. Od začátku mu nabídne pořádnou porci hororové atmosféry, která dokáže diváka udržet na vysoké hladině adrenalinu až do konce. Tedy téměř. Celý fim mě doslova oslnil, protože na jeho celovečerní hororovou prvotinu je to parádní záležitost, ale ten konec docela pohnojil. Teoreticky vyvrátil vše co před tím naservíroval na stříbrném podnose. Divák tak přijde o veškeré své iluze a musí se smířit, že byl po celou dobu tahán za nos. Navíc když si dá všech pět dohromady potvrdí si, že tady hodně smrdí spousta nelogičností, kterou jaksi scénárista hodil za hlavu. Původně jsem chtěl dát co možná největší hodnocení, ale ten konec mě docela rozhodil. ()

Xeelee

Nebyl jsem si jistej, jestli je dobrej nápad pouštět si tenhle film o půlnoci a ládovat se přitom večeří. Nakonec jsem byl ale docela překvapenej, že tam nebylo nic, co by mi aspoň trochu hnulo žaludkem. Příběh stojí především na k dokonalosti vybroušeném scénáři plném zvratů, kameře, perfektním střihu, práci s hudbou a režii. Prostě dobrá řemeslná práce, parádní herecké výkony a návrat ke klasické hororové škole. Je až děsivý s jakou lehkostí Aja dokáže navodit mrazivou atmosféru. Co se týká logiky, tak je příběh vyprávěnej z pozice ne moc důvěryhodnýho vypravěče, takže ji po první projekci posuzovat radši nebudu. ()

ARI50

Ano líbi se mi tahle zvrhlost nemocné dívky která žije v jiných myšlenkách než realita ukazuje. Krev a strach a hlavně napětí na zprávnem místě. ()

JASON_X

Brutální a tísnivý zástupce francouzské horrorové nové vlny. A dle mého soudu nadmíru povedený. Po prvním zhlédnutí před pár lety jsem si vyčítal, že jsem se nechal nachytat jako blbý hejl na tak okatou a provařenou zápletku. Ale nechal, a film tím u mě získal na respektu. Teď jsem si přečetl nějaké komentáře, ve kterých se spousta lidí rozhořčuje nad dírami v logice. "No jo", říkal jsem si, "ti, kteří se nechali nachytat taky, si teď stěžují že to bylo nelogické, aby jejich ego neutrpělo šrámy..." A pustil jsem si to znovu. A opravdu tam jsou očividné nesrovnalosti; aby byla zápletka důvěryhodná, musely by být některé scény natočené jinak, nebo by aspoň film musel být jinak sestříhán. No ale za ten dávný pozitivní první dojem dávám čtyři hvězdy. Ať je to nelogické nebo ne, je to lepší než většina mainstreamové horrorové produkce. A moc mě nostalgicky potěšila skladba Sara perche ti amo od Ricchi e Poveri v úvodu. Nejlepší... no spíš nejpůsobivější nebo nejšílenější scéna: orál s uříznutou ženskou hlavou, tak takovou ujetost jsem dosud ještě neviděl! ()

veru_needy

Tento film mě překvapil dobrou atmosférou a směsicí hororu s dramatickým nádechem. Má natolik výtečnou atmosféru, že se budete bát i tam, kde to není potřeba. Vyvraždění rodiny vyšinutým chlápkem je teda místama dost drsný, ale zase působivý. Je působivý natolik, že nebudete litovat toho, že je to vlastně jediná větší scéna takového ražení v celým filmu. Jinak asi každej bude čekat na nějaký vysvětlení toho, proč ten chlápek vlastně u dveří dotyčný rodiny zazvonil, ale s tím už jaksi souvisí finální překvápko. I přesto, že jsem takový konec fakt nečekala, byl dost překvapující a i se tím tento snímek dostal do úrovně, kdy spoustu věcí začnete nechápat. Já to tedy pochopila, ale hodně lidí si na tento závěr filmu dost stěžuje. No každopádně, i tak je to jeden z mála hororů, který se hororem může hrdě nazývat. ()

mm13

!!! ---- SPOILER ---- !!! Správne štýlová vyvražďovačka, ktorá popri nekompromisnom prístupe (znásobenom skvelým nasnímaním tých najbrutálnejších scén) vyhráva ešte aj hrou na psychológiu --- !!!!! POZOR SPOILER !!!!! POZOR SPOILER !!!!!POZOR SPOILER !!!!!POZOR SPOILER !!!!! POZOR SPOILER !!!!! POZOR SPOILER !!!!! POZOR SPOILER !!!!! --- čo iné sa mohlo zrodiť v predstavách frustrovanej panny-lesby, než hnusný špinavý, smradľavý vraždiaci šofér nákladiaku? V tomto smere je tu asi úplne všetko a je to tým pádom celkom príjemne mrazivý, nenútene požmurkávajúci zážitok neprekračujúci mieru akurátneho vkusu. ()

luka4615

Jedna dlouhá a od začátku předvídatelná nuda, které na dobrém dojmu ubírá zcela průhledná pointa a neoriginální řezničina. ()

ancientone

Môžeme toho veľa nakecať o New French Extremity a transgresívnom filme a ich sémantických presahoch, ale Haute Tension valcuje žánrové kuloáre už v tej úplne najzákladnejšej rovine. Je to jeden z najatmosférickejších a najimerzívnejších hororov od Texaského Masakru. Toho pôvodného. A nie je to náhoda, keďže z Ajovej vízie je cítiť evidentnú snahu o resuscitáciu drsného oldschoolového štýlu v kombinácii s dobovým pritvrdením v rovine explicitného násilia, ktoré však nie je samoúčelnou exhibíciou sadistických praktík. Navyše je to také malé-veľké magické stretnutie kľúčových miest francúzskej kinematografie posledných dekád. ()

Richie666

Gore efekty byly skvostné :)) Nejenom scéna s kotoučovou pilou mě fakt dostávala. Škoda jen toho závěru, film si ve snaze vytvořit zajímavou pointu hraje na něco, čím opravdu není. Budiž ale odpuštěno, člověk se sem tam sekne. ()

Katullka

Kino plné uječených dívek a můj nezapomenutelný zážitek. Rozdrcená ruka od kamarádky. Asi mi ten dojem z filmu zvedla ještě cesta domů. Tento film se mi náhodou líbil, nebyly to jen takové ty scény krve, ale mělo to velice zajímavý děj. 2013 - Achjo. ()

Kinopremiéry v květnu

Kinopremiéry v květnu

01.05.2006

Konečně je tu květen, filmovými fanoušky velice očekávaný měsíc. Do kin dorazí filmy, které bychom si rozhodně neměli nechat ujít. V první řadě se jedná o trojici velice silných blockubsterů. První z… (více)

Krev, duchové, strach… Aja

Krev, duchové, strach… Aja

26.11.2005

Mladý francouzský režisér Alexandre Aja se rozhodl vybudovat svoji kariéru na slasher hororu. Zatímco v našich kinech běží Noc s nabroušenou břitvou, v níž neznámý příchozí terorizuje jednu rodinu,… (více)

Remake Cravenovej klasiky

Remake Cravenovej klasiky

18.06.2005

27. júna sa začne produkcia pred niekoľkými mesiacmi ohláseného remaku kultového hororu Wesa Cravena, a tým nemám na mysli Nočnú moru v Elm Street, ale u nás o niečo menej známy THE HILLS HAVE EYES o… (více)