Million Dollar Baby

• USA Million Dollar Baby (více)

Mladá žena Maggie Fitzgeraldová osloví trenéra boxu Frankieho, aby ji trénoval. Když jí odmítne s tím, že holky netrénuje, tak začne chodit do jeho boxovací tělocvičny, o kterou se stará bývalý boxer Eddie. Maggie je velmi chudá a pokorná, každé ráno chodí běhat, celý den pracuje jako servírka a večer chodí boxovat do tělocvičny, kde jí Eddie občas poradí, jak se zlepšit. Frankie je naštvaný, nic se mu nedaří, žije sám, jeho dcera s ním nemluví a tělocvična je prodělečná. Když od něho odejde nadaný boxer, tak se rozhodne dát vytrvalé Maggie pár tréninků. Maggie poslouchá všechny rady a hodně se zlepší. Když je připravená na zápas, tak jí Frankie přehodí manažerovi. Frankie sleduje zápas Maggie se zkušenou boxerkou, a když vidí, že jí manažer neporadí, tak si přetáhne Maggie k sobě a slíbí jí, že už jí neopustí. Frankie je bručoun, ale ve své práci patří k nejlepším a dovede tvrdohlavou Maggie k vítězství. Maggie nepřestává dřít, začnou chodit na zápasy, ve kterých knokautuje všechny soupeřky v prvním kole. Když už nemá s kým soupeřit, tak ji Frankie posune o váhovou třídu výš. V boxu je velmi dobrá, ale neumí si chránit obličej. Frankie má o ni strach, a tak odmítá nabídky na box se silnými soupeřkami, aby nepřišla k úrazu... Frankie se rozhodne vzít Maggie na zápas do Anglie, kde vyhraje. Po zápasech v Paříži, Bruselu aAmsterdamu se vrátí do USA jako slavná boxerka. Maggie dostává další nabídku na zápas o titul, Maggie za vydělané peníze koupí dům své matce, která se o ní nezajímá. Matka je naštvaná, že jí kvůli domu přestane sociálka posílat dávky, a tak jí Maggie bude muset začít posílat víc peněz. Matka ji neocení, stydí se za její práci a Maggie to moc mrzí... (TV Prima)

Decker

Clintu Eastwoodovi se podarilo natocit film po kterem jsem se jen velmi tezko zvedal. Prvni polovina se nese kompletne v duchu boxovani a velmi vas bavi sledovat Maggieny zacatky a postupne zlepsovani a vyhry diky kteremym si ji zamilujete (Hilary Swank je opravdu strhujici). Pak nastane zvrat a vse se obrati o 180° a Vy jen zoufale cekate jestli se to jeste zlepsi a jestli Maggie zacne opet boxovat (protoze takhle to mame prece radi anebo lepe receno takhle to ma rad Hollywood). Bohuzel to nenastava a cela druha polovina filmu se topi v naproste beznadeji, depresi a smutku, ktery vyusti v neskutecne silny a smutny konec. Tenhle film me opravdu zasahl protoze se po dlouhe dobe ve velkem strihu pousti do hlubsich temat nez jakymi nas zaplavuje tovarna na sny v Hollywoodu neustalymi akcnaky ci povrchnimi komediemi. Dukazem toho bud, ze jsem snad v zivote nevidel tak tiche kino (bylo temer plne), kde byste slyseli i hlavicku spendliku upadnout. Bravo pane Eastwoode! ()

Triple H

Jednoduché a pôsobivé. Jednoznačne môj najobľúbenejší boxerský aj športový film. Viac ako Rocky, viac ako Zúriaci býk. Skutočne s postupujúcimi rokmi (písané 2008) sa mi tento film páči stále viac a viac. Tá parádna komorná atmosféra. Perfektne povyberaní herci. Krásna kamera a sadnúca minimalistická hudba (od Eastwooda osobne). Záver je naozaj dojímavý, ale nemám z filmu dojem, že by to bol citový žmýkač (i keď to tak samozrejme asi je ;-)). Skrátka len jeden starý chlap a režisér si povedal, že natočí nejaký obyčajný, dobrý príbeh. Stačí len dobrý scenár, dobrí herci a talentovaný zvyšok tímu. Eastwood týmto pre mňa naozaj prestal byť len hercom, ale je aj plnohodnotným režisérom. Nie však ako Costner a Redford, ktorí svoje prvé úspechy už nezopakovali. Ale taký, ktorý opakovane dokazuje, žej prosto fakt dobrý. Nezmieriteľní. Dokonalý svet (to je fakt prehliadaný film). Mystic river. Listy z Iwo Jimy. No a samozrejme- jeho IMHO najlepší kúsok- Million Dollar Baby. ()

matezzz

Moc pěkný film, který však ve mě nevyvolal takové stavy, jaké bych chtěl. Navíc děj byl pro mě dost předvídatelný. Ale i tak je to minimálně na 4*. Navíc vše povznáší skvělý výkon ústřední trojice Swank, Eastwood, Freeman. 85% ()

hans500

Clint se jako režisér ukázal v nejlepší formě. Výtečný příběh, který má myšlenku a mistrovský scénář (ačkoliv to tak nevypadá, nejde jen o obyčejný boxerský příběheh ve stylu Rockyho), který Clint naprosto bezchybně zfilmoval. Skvělé obsazení jen potvrzující kvality: úžasná Hilary Swank právem oceněná Oscarem, výborný Clint jako trenér a perfektní Morgan Freeman jako bývalý boxer a vypravěč celého příběhu, který taktéž získal Oscara a jde nejspíš o jeho nejlepší roli; ústřední trojice na sebe strhává veškerou pozornost a ostatní herci tak nemají co předvést. Excelentně napsané charaktery postav, Hilary Swank udělá cokoliv pro to aby byla boxerkou, Clint Eastwood, který jí nechce trénovat a trénuje jí zpočátku jen proto, že je doslova ukecán Morganem Freemanem, který přišel o oko, protože odmítl skončit a vzdát 109. zápas a to je teprve začátek, charaktery jsou realistické a postupem času prochází proměnou. Skvostné dialogy jak mezi Hilary a Clintem tak mezi Clintem a Morganem, jedinečná atmosféra podpořená senzační hudbou. Boxerské zápasy jsou realisticky natočeny, žádné dlouhé zápasy s téměř nesmrtelnými boxery (v tomto případě boxerkami) jako Rocky, zápasy jsou rychlé a krátká, a vypadají skutečně. Kamere a střih nejsou o nic pozadu. Závěrečných cca 30 minut filmu je téměř geniálních a film v nich funguje na 105%. Všechny Oscary pro tento film jsou zasloužené a rozhodně jde o nejlepší film roku 2004. Bravo Clinte, bravo Hilary, bravo Paule Haggisi (scénář) a bravo všem ostatním zúčastněným, tohle se opravdu povedlo. ()

chelseaman22

Nenechte se vysmát kolegové! Jen proto, že se Clint nacpal se do všech postů počínaje střihem a castingem konče neznamená, že všichni musíte táhnout s davem jak býci a krávy a dávat pět hvězd! Rádoby hluboký příběh založený na dialozích stojí a padá na Clintovi. Clint si na míru ušil ONE MAN SHOW, kde se sic motá boxerka a technický inženýr z Wayne Enterprises, ale jejich přítomnost je vskutku marginální. Nehezká boxerka vleze do ringu, zasadí tři direkty a jde pod sprchu. Pak ale zakopne, zlomí si vaz, vaz je jí zatejpován, do krku vyhloubena díra o velikosti golfového míčku na přívod O2 a hurá na rehabilitaci. A ten rozkousaný jazyk, z jehož pahýlu se řinul mok rudý mi znechutil večeři. 35% Celosvětový výdělek k 20. 3. 2014: $216,763,646, což je 7,23 násobek budgetu.........491. nejvýdělečnější snímek historie a mimo jiné 4. nejvýdělečnější snímek s tématikou boxu ()

LeoH

Na to, jak moc nesnáším box a vůbec provozování jakéhokoli sportu jako podívané, mě boxerské filmy od Rocca po Rockyho podezřele často dostávají a tenhle mi na chvíli úplně vyrazil dech tím, o jakých věcech vlastně ve skutečnosti je a jak mistrně a nehollywoodsky o nich vypráví (malinko více viz třeba Radek99), jak si dovoluje mnohé jen naťuknout a domýšlení nechat na divákovi (v tomhle směru trochu zklamala explicitně zopakovaná věta „Fly there, drive back“), ale za pět dát nemůžu kvůli – líp to v tuto chvíli říct neumím – jakémusi zaťatě ultrapravičácky zachmuřenému, extrémně individualistickému (skoro se chce napsat solipsistickému) smradu, který pod tím vším probublává. ()

jedna_vrana

Frankie Dunn: „Zabudla si na pravidlo. Aké je to pravidlo?“ Maggie Fitzgeraldová: „Držať ľavú ruku hore?“ Frankie: „Chrániť sa za každých okolností. A teraz, aké je pravidlo?“ Maggie: „Chrániť sa za každých okolností.“ Frankie: „Dobre. Dobre.“ Je možné uchrániť sa v živote za každých okolností? V tomto filme nájdete krutú odpoveď na túto otázku. Film už predtým videný, ale recenziu som sa rozhodla napísať až po ďalšom pozretí. Dobre si pamätám na pocit bezmocnosti, ktorý vo mne zanechal. Jeden z najdojímavejších príbehov, aké som videla. Dokonca sa mi páčilo aj to, čo ma niekedy na filmoch irituje, že niektoré situácie ostali nevypovedané a nevyriešené. (Aký trest by si zaslúžila Magiina súperka? Možno by sme viacerí pocitovo udelili trest smrti.) Všetci traja herci v hlavných úlohách sú excelentní. Čo iné by človek čakal od Eastwooda a Freemana. Ale to, čo dokázala Hilary Swank! Celý film som ju obdivovala. Odniesla si ocenenie Academy Awards v r. 2005 zaslúžene. ()

Magneto

Hmmmm,naozaj neviem či tá nevyrovnanosť filmu bola zámer...Prvé dve tretiny sú super,klasický športový filmík o jednotlivcovi,ktorý prekoná ťažkosti života a siahne až na vrchol svojho pomysleného vrcholu....Ale v tej chvíli sa film prepne do úplne inej roviny,akoby sa počas natáčania Clint rozhodol,že to prepíše a urobí z toho drámu...Posobí to nekompaktne,ale funguje to.Hillary Swank je tam okúzľujúca a krásna ()

Ivush

Nezapomenutelný film, který ve vás nechá silný dojem, obvzlášť pto přirozenost herců a skvělou hudbu.Dokonalost. ()

Sfinkter

Životní odhodlání a hrdost můžou být vykoupeny tou největší daní. Kdo si zachová tvář, řadí se mezi hrdiny. ()

Samuel7

Ačkoliv mi je mírně proti srsti, když se film točí převážně ve stále těch samých, ne zrovna vlídně vyhlížejících interiérech, většinou se tím síla filmu ještě zvětší, jako kdyby nemohla uniknout nikudy ven a snímek na mě mnohdy navždy zapůsobí (mj. se tak stalo i u Zelené míle). Nejinak je tomu i u Million Dollar Baby, která si díky kvalitnímu scénáři může na takto omezeném prostoru pohrávat s divákovými city a tím ho zcela vtáhnout do děje. Pozoruhodný je i výkon Hillary Swank, která se díky tomuto filmu definitvně zařadila mezi Herečky, jak by se dalo čekat, nezklamal ani můj oblíbený Morgan Freeman a nejcennější filmovou sošku také převzal. Jediné, co se mi na filmu nelíbilo byl možná někdy až přílišný chlad, ten ale rychle zahnala nějaká sice smutná, ale dojemná scéna. Mistrovský kousek. ()

PeterNet

Mokušle bude mít v mém srdci vždy své místo. Tento film je bezvadný. Haggis je boreček se vším šudy, Eastwood taktéž. ()

Karush

Je možné, že niekto po toľkých rokoch herectva a réžie je stále na vrchole? Pokiaľ ten niekto sa volá Clint Eastwood tak určite áno. Nech nikto neočakáva ľahkú jazdu, lebo film až do samotného konca ponúka kompletnú emociálnu oddanosť s veľmi silným účinkom, ktorý ešte aj po pozretí dlho pretrváva v divákovi. Film dokáže bez akýchkoľvek otrelých zvratov diváka "učiť" a núti ho zamýšľať sa ponad vážnymi a takisto aj bežnými problémami a to všetko bez hluchých miest. Million Dollar Baby možno interpretovať aj ako metaforu ľudskej existencie: bolestivý, ale aj veľmi krásny príbeh, jedinečný a neopakovateľný každou svojou časťou. ()

skrblik007

Je úžasné sledovat, jak se výborný sportovní film během okamžiku přerodí ve strhující drama, z kterého čiší emoce a lidskost doslova každým záběrem. A to vše díky Clintu Eastwoodovi, který brilantně zpracoval už tak velice kvalitní scénář, vyhrál si s kamerou, světlem a stínem, dialogy a hudbou a korunoval to vše svým hereckým výkonem. Ovšem ani Hilary Swank s Morganem Freemanem nezaostávají a září ve svých na míru ušitých rolích. Million Dollar Baby načíná několik velice závažných témat a podává je (ještě jednou - díky Eastwoodovi) v mrazivě surové podobě tak, že nám nezbývá, než se na 132 minut nechat vtáhnout, sledovat a přemýšlet. ()

Mirokukii

"Rocky v sukni" myslel jsem si a nevěděl tedy při sledování o tomto filmu z hola nic. Zážitek byl jistě o to větší a překvapivější. Velmi silný, emotivní příběh o cestě za snem a jejich následcích. Eastwood opět zvládá na jednou jak režii, tak i herectví-bez debat. Freeman ve své snad už typické roli hodného, dobrotivého kamaráda co popostrčí. ()

hallelluja

Utieram slzu a pohnutým hlasom pripúšťam: ”Áno,” hlboký nádych, “áno, aj naivný športový príbeh útočiaci na city hneď v prvom pláne dokáže z mysliaceho diváka vytlačiť emóciu.” K dokonalosti prežitku mi chýbal len dôvetok “podľa skutočnej udalosti”. To už by som sa od dojatia zosypala úplne… ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

26.05.2006

Eastwood dobyje japonský ostrov

Eastwood dobyje japonský ostrov

07.07.2005

Po komornej, Oscarmi ovešanej boxérskej dráme Million Dollar Baby sa Clint Eastwood vrhne na nakrúcanie snímky FLAGS OF OUR FATHERS. Pôjde o vojnovú drámu podľa knihy Jamesa Bradleyho, ktorú pre… (více)