Sportovní / Drama

USA, 2004, 127 min

Občas se mi stane, že nějaký film přehlížím a po čase, když se k němu náhodou dostanu, si poté nadávám, jakýže skvost jsem si to nechal tak dlouho utíkat. Přesně jako v případě tohoto výborného a velice působivého amerického snímku. Nebudu mlátit prázdnou slámu a opakovat, co tu již bylo mnohokrát napsáno. Jen neopomenu zdůraznit skvělou Hillary Swank, perfektně vybavenou jak herecky tak kondičně pro roli zarputilé a citlivé boxerky, její dva mentory v podání tvrďáckého, ale v jádru dobráckého Clinta Eastwooda a tatíkovsky přátelského Morgana Freemana, výborné a realistické ztvárnění soubojů žen v ringu (box mám velice rád), magickou hru světla a stínu, a obří nálož smutku, dojetí a vykoupení v poslední třetině filmu. Kašlu na klišé, kašlu na rozvláčnost, mne toto psychologicko sportovní drama sedlo a zasáhlo, a to tak, že moc. Spolu s Crash zrejmě nejlepší neasijský počin tohoto roku uvedený v naší distribuci.(14.11.2005)

Bravo pane Eastwood ! Tenhle "rejža" zraje jako víno a tahle láhev je to nejlepší archivní, jaké jsem za loňský rok ochutnal. Těžko jsem se zvedal na konci z křesla a při přemýšlení co napsat padl můj zrak na komentář uživatele "Kaka" a on to napsal skoro všechno za mě :) ... TOHLE je můj favorit na Oscara a i kdyby ho nezískal, pro mě to stejně zůstane nejsilnější filmový zážitek roku a já budu všem nominovaným z MDB moc držet palce ..........(18.2.2005)

Dlouho předlouho jsem hledal cestu k tomuto filmu, protože jsem měl dojem, že mě Eastwood v závěru citově vydírá. Ale kdepak. Tohle je jeden z nejlepších filmů o lidské touze, odvaze bez hranic a zejména právu naložit se svým životem podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Slovy Piergiorgia Welbyho - "člověk má právo na život" nikoliv, že "člověk ho musí žít za každou cenu", v tom bych viděl hlavní poslání Eastwoodova díla (a dopororučoval bych ho všem lidovcům a ortodoxním katolíkům). Bravo Clinte, bravo Hilary!(28.4.2007)

Ze začátku jsem ani nechtěl uvěřit, že tenhle film dostal Oscara za nejlepší film roku, ani ne že by byl nějakej špatnej nebo by mě to nudilo, to vůbec ne, ale prostě mi to připadalo takový dost tuctový a ničim se vymykající aby se to mohlo stát nejlepším filmem, jenže od toho okamžiku se do toho Eastwood opřel a až do konce se film pořád jen zlepšoval, až vyvrcholil hodně emocionálním koncem, který ve mě zanechal dobrej poct ze skvěle udělanýho filmu, ale i takovou depresivní náladu. Přesto musim uznat, že po filmu Tajemná řeka Clint Eastwood natočil další dokonalou podívanou, která sice pár chyb má, ale v konkurenci která v roce 2004 byl jednoznačně nejlepší volbou a po právu si toho Oscara zaslouží. Velkou měrou tomu pomohla i hlavní představitelka Hilary Swank, která si toho Oscara taky právem zaslouží, její výkon byl až ohromující a ani nevim, kdy naposled jsem takhle dobrý ženský herecký výkon viděl, ale rozhodně nebyla sama kdo hrál výborně, za zmínku stojí i Clint Eastwood, který sice na Swank herecky neměl, ale jeho výkon byl víc než nadprůměrnej a k výborný režii dokázal přidat i výbornej hereckej výkon, což se taky moc čato nevidí, asi nejmíň prostoru z hvězd dostal Morgen Freeman a bylo to znát, ale to už bych chtěl moc. Jen tak dál Clinte, už se těšim na jeho další film(6.7.2005)

Dávka sentimentu a klišé je veľká, no je to sentiment dávkovaný v chirurgicky presných dávkach, predvádzaný perfekne obsadenými a zahranými postavami. Eastwood prečúral mnoho mladších a slávnejších režisérskych kolegov. Krásne je, že aj po toľkých rokoch si stále drží ten dokonalý drsniacky image, ktorým obvplýval vo svojich westernoch a filmoch o drsnom Harrym. (8.5/10)(15.11.2007)