Rope Burns

(neoficiální název)

Sportovní / Drama

USA, 2004, 132 min

Ze začátku mě film nebavil skoro vůbec, filmy o boxerech mi nic neříkají (Rocky je u mě průměr, uvidíme u Těžké váhy), ale Clint Eastwood to prostě natočil jinak. V největším tempu to prostě utnul a nabídl divákovi film v podstatě o něčem jiném. Snímek si vás opravdu získá postupně. Největší výhrady mám proti monologům Morgana Freemana, které mě tam spíše rušily a kvůli kterým v podstatě snižuju hodnocení o hvězdu.(10.10.2005)

Nemám rád box, Eastwoodův film pro mne přesto byl (abych použil tolik oblíbeného klišé) těžkým knokautem. Minimalisticky pojaté probuzení z amerického snu je střídmé ve všech ohledech vyjma hereckých výkonů. Výtečných hereckých výkonů. Pro svou přímočarost a ochotu brát věci takové, jaké jsou, patří navíc k nejlepším snímkům o tématu, jemuž je věnována poslední třetina. 90% Zajímavé komentáře: k0C0UR, Jhershaw, k212, 2Pac, sud, Berry, reypal, Yara(7.3.2005)

Pôsobivá minimalistická komorná dráma, ktorá ma však neoslovila až tak, ako emocionálne pestrejší DOKONALÝ SVET. Chudák Scorsese, ktorý sa tak vyhral s každým detailom jeho perfekcionistického, hoci trochu odmeraného LETCA. Muselo byť preňho riadnou ranou, keď mu Oscara vyfúkol niekto, kto sa iba s tromi hercami zavrel na pár dní do telocvične. :) MILLION DOLLAR BABY stojí na silnom námete, dialógových (Freemanovych monológových) perlách a najstrovskom (hoci nenápadnom) hereckom výkone Hilary Swank. Eastwood samotný iba hádže ďalšie pózy oceľového muža s traumou na duši a hereckú oscarovú nomináciu obdržiava iba za jeho charizmu - čo je nefér. Freeman v pohode, ale tiež je skôr iba sám sebou, než by niečo veľké hral. Kamera a réžia dokazujú zázraky v rámci obmedzenej rozpočtovej palety možností. Veľmi pekný malý film. Jednoduchší a skromnejší než TAJOMNÁ RIEKA, no rovnako silný.(12.4.2005)

Do neuvěřitelné intenzity dohraný snímek, který dojímá, hladí i mrazí a který přibije do křesla a nepustí až do závěrečné katarze. Kvůli jeho emočnímu náboji už mi z hlavy nikdy nevymizí, hlavně zásluhou fascinující stínohry, která zahaluje tělocvičnu a ze které působivě vystupují tři dokonalé herecké výkony.(29.6.2005)

Scénář: Paul Haggis .. Přiznám se, že mě to zasáhlo, ale stoprocentní trefa do srdce to určitě nebyla! První dvě třetiny jsou totiž typicky americké - tedy o jednom z mnoha amerických snů, který si hlavní hrdinka až velmi úspěšně plní. Jen ten zvolený sport není to pravé ořechové. Boxu jsem nikdy na chuť nepřišel a nemam ho rád. Ani díky skvělému, životními zkušenostmi nabitému, vyprávění Freemanovy postavy o něm. O to více když v ringu účinkují ženy. A poslední třetina - pořád je to o boji, ale už ne v ringu. Přichází spousta emocí a bolestné přání!. To celé mě ovšem nezasáhlo tak jak mělo a závěr mě nechal přes to všechno velmi chladným (oproti třeba A Perfect World). A to se docela divím, protože vím, že skončit jako Maggie, chtěl bych to stejné!! Plně také chápu a souhlasím s následným činem Frankieho. Zejména to "přání" asi rozhodlo, že Oscar za nejlepší film je tam kde je, ale co už :( (volil bych Finding Neverland). Ovšem Eastwoodova stylová režie je opravdu dobrá, nechybí zde i trochu humoru, ale hlavně (nejen vizuálně) kontrastní atmosféra. Na poprvé „jen" 75%, určitě si to ale zopakuji na DVD. „Každý může prohrát jeden zápas.“ Někdy ale další zápas už nepřijde !! Tento film ho určitě neprohrál.(16.3.2005)

• - Hilary Swank trénovala šampionka v boxu a kick-boxu Lucia Rijker, která si také ve filmu zahrála roli Billie, soupeřky Maggie. (don corleone)

• - Hilary Swank dostala před natáčením během tréninku ošklivou infekci do nohy. Nikomu o tom neřekla a riskovala tak výrazně během natáčení. (don corleone)

• - Million Dollar Baby se točil v různých lokalitách v okolí Los Angeles, včetně Venice Broadwalk, Eagle Rock a Hollywood Boulevard. Bojové scény se točily v Grand Olympic Auditorium. (Amplifier)