Sportovní / Drama

USA, 2004, 127 min

Na Eastwoodovi nechápu hlavně jednu věc: Za svojí hereckou i režisérskou kariéru natočil už obrovskou spoustu filmů a STÁLE dokáže překvapovat dalšími kvalitními projekty vedenými jeho bezchybnou (a již také pořádně zkušenou) režisérskou rukou. MDB je dalším z nich. Hlavní věcí, která z něj dělá něco víc než jen dobře odvedenou mechanickou práci, je zvrat v cca 2/3 filmu, kdy se z rozjetého boxerského trháku v rockyovském stylu stane naprosto komorní a pořádně smutné drama. To člověku uštědří opravdu pořádný pravý hák...Jinak se ale jedná o prostě "jen" kvalitní film, s dobrou režíí, výbornými herci, atd., ale takové to "něco", duše filmu (nebo nějaká jinak pojmenovaná pitomost v tom smyslu:)), tu pro mě chybí. Takže asi zůstanu na čtyřech hvězdách.(9.4.2007)

Ďalšia z jedných srdcervúcich drám s napínavo dramatickým dejom, ktorá si postupne naviaže na seba city divákov a v závere ich nenechá chladnými. Kto by to o Hilary povedal, že zasadí takúto hereckú rolu! O starých borcoch som však dopredu vedel, že nesklamú! Eastwood dozrel postupne z vekom na geniálneho režiséra a uplatnil svoje filmové skúsenosti, škoda ale, že až v takom pokročilom veku. Bol by som veľmi rád, keby že sa ešte chopí nejakého filmového projektu. 100%.(18.5.2006)

U Tajemny reky jsem mel jeste nejaky pochybnosti, ale tentokrat to Eastwood fakt dokazal. Takhle husty drama jsem uz dlouho nevidel. Navic je toto drama z boxerskeho prostredi a vubec nevadi, ze nejde o chlapskej box. Takze i kdyby se nekomu nelibila dramaticka cast, urcite se mu bude libit aspon ta boxerska, ale me se libily obe. Ze zacatku se sice nejedna o nic extra, dej je misty vtipnej, misty predvidatelnej, ale postupem casu se stava cim dal tim mene predvidatelnej a vic zajimavejsi az vyvrcholi v az neprijemne drsne zaverecne pulhodince a cele to Eastwood vyborne zakoncil. A necekejte zadnou hollywoodskou podivanou. Jediny, co mi moc nesedlo, byl Freemanuv komentar, sice obcas rekne par zajimavejch veci, ale vetsinou jen rusi od deni, opakuje to co uz bylo ve filmu receno a nebo predcasne vyzrazuje nejake situace. Taky me zaujala hudba, samotnou bych si ji nepustil, ale k filmu se skvele hodila. Zapasy byli natoceny velmi slusne a celkove kamera byla taky dobra. Hlavnim kladem je urcite Hilary Swank, ktery tu boxerku fakt verite, ale zaroven to neni nejaka rozmlacena drzka a i kdyz boxuje, porad ji to slusi. Eastwood si strihnul imho na nej dost znicenou postavu, ktera je vetsinu casu smutna a jediny poteseni ma v boxu, hlavne v Hilary. Morgan Freeman tu je tak trochu navic, ale nektery jeho komentare na Clinta jsou vtipny a dej hezky osvezi. Akorat bych dal oscara spis Clintovi nez Morganovi, s tema ostatnima oscarama souhlasim. Skvelej film, kterej ani na chvilku nenudi a tudiz jasnejch 5*.(29.10.2006)

Na začátku sem si říkal, že je to jen dobré. Trochu mě otravoval hlas vypravěče a malinko jsem se i nudil. Postupně jsem, ale začal do snímku pronikat. Maggie mi bylo líto a v ringu jsem jí fandil čím dál víc. V tu chvíli jsem viděl film, tak na 4 hvězdy. Jenže při poslédním zápasu se stalo něco, co mě absolutně odzbrojilo a co vám samozřejmě neřeknu. A najednou mi došlo, že koukám na velmi silné drama, se skvělými výkony (hlavně Hilary Swank) a poctivou Eastwoodovskou režií. Opodstatněný se ukázal i hlas vypravěče. Vše perfektně zapadlo. Million Dollar Baby je film, na který nezapomenete a jemuž místo ve filmové historii bude víc než slušet.(8.4.2007)

Srdceryvné, působivé, lidské, i přes vzdálenost tématu blízké a emocionálně dokonalé, jak jen melodrama může být. Charaktery jsou vynikající, sympatické a vykresleny během chvilky, ostřílený Clint je zatrpklý ale správný starý muž, božská Hilary zpola naivní děvče plné naděje a zpola dospělá žena na poslední chvíli se řítící za svým životnmí snem a charismatický Freeman perfektní vypravěč. MDB není o boxu, ale o lidech jako komorní drama, je velkolepé ve své skromnosti, nutí nás jej prožívat až do té míry, že některá možná klišé i teoretické emocionální tlaky vyzní naprosto přirozeně a krásně-smutně. Tenhle film má duši i inteligentní konec s rozumným vzkazem pro společnost. 10/10(2.7.2009)