Sportovní / Drama

USA, 2004, 127 min

Vynikajúci film, ktorého hodnotenie zráža neduh filmov Clinta Eastwooda - prílišná dĺžka. Príbeh tridsiatničky Maggie, ktorá sama seba považuje za thrash, ale chce ísť za svojím snom za každú cenu a starnúceho trénera boxu, ktorý ju spočiatku trénovať nechce, aby si k nej postupne vypestoval otcovský vzťah je určite o niekoľko tried lepší ako posledný Eastwoodov počin Mystic river. Film sa rozbieha veľmi pomaly, ale mysím že to je zámerne, aby divák prenikol postavám pod kožu a dokonale sa s nimi zžil, to všetko s cieľom umožniť mu úžasnú katarziu na konci príbehu. Druhá polovica filmu je práve to mäso, ktorému by som bol ochotný dať i šesť hviezdičiek, ale bohužiaľ nemôžem. Po technickej stránke je film precíznym remeslom a môžem povedať, že Clintova réžia je naozaj dobrá . Celkové hodnotenie je teda 9/10 ale prikloním sa skôr k štyrom hviezdičkám.(7.3.2005)

Občas se mi stane, že nějaký film přehlížím a po čase, když se k němu náhodou dostanu, si poté nadávám, jakýže skvost jsem si to nechal tak dlouho utíkat. Přesně jako v případě tohoto výborného a velice působivého amerického snímku. Nebudu mlátit prázdnou slámu a opakovat, co tu již bylo mnohokrát napsáno. Jen neopomenu zdůraznit skvělou Hillary Swank, perfektně vybavenou jak herecky tak kondičně pro roli zarputilé a citlivé boxerky, její dva mentory v podání tvrďáckého, ale v jádru dobráckého Clinta Eastwooda a tatíkovsky přátelského Morgana Freemana, výborné a realistické ztvárnění soubojů žen v ringu (box mám velice rád), magickou hru světla a stínu, a obří nálož smutku, dojetí a vykoupení v poslední třetině filmu. Kašlu na klišé, kašlu na rozvláčnost, mne toto psychologicko sportovní drama sedlo a zasáhlo, a to tak, že moc. Spolu s Crash zrejmě nejlepší neasijský počin tohoto roku uvedený v naší distribuci.(14.11.2005)

• Morien

(1001) Tak jistě, brečela jsem, ovšem v tomhle případě to nějak není zásluha autora nebo jak bych to řekla, spíš vlastně naopak je to zásluha autora až moc, zkrátka není to doklad geniality tvůrců jako jiné moje divácké slzy. Úplně na začátek mi vadí ten model (syndrom) povídkové adaptace. Protože jakkoliv bych mohla být členem spolku lidí volajících po svatořečení Morgana Freemana, tak už jsem vyrostla do té doby, že mi přijde trošku lenošské/odfláknuté spoléhat se na voiceover starého, unaveného a moudrého muže, a to zvláště v případě, že jeho vyprávění nijak nekontrastuje s příběhem a veškerý obsah se jím jen zdvojuje. Navíc se tím snímá břímě z herců, kteří nemusí být tak výmluvní řečí těla, když za ně jejich duševní pochody odvypráví hlas shůry. Tím přecházím k další hlavní výtce - hlavní postavou je totiž trenér Frankie a Clint jako jeho představitel je ve své roli neuvěřitelně nehybný a kožený, zvláště také proto, že po letech v businessu se prostě dopracoval k tomu, že už hraje jenom Clinta Eastwooda (protivného, ale v jádru dobráka). Jeho nulová expresivita extra vynikne vedle k zulíbání živelné Hilary, která ale žel bohu představuje jenom figurku v životním příběhu protivného trenéra, a nikoliv naopak. Poněkud umělé namontování "srdcařského" bojovníka Dangera do vyprávění za účelem vyrobit jednu z dalších point mi připadá jako další scenáristická lenost, stejně tak časté spoléhání na stmívačky není nic, z čeho bych si sedla na zadek. Nicméně je pravda, že po většinu svého dospělého života si plánuji, že druhá věc (a možná i první, záleží, jak to budu mít s akvárkem), kterou si pořídím do vlastního bydlení, bude boxovací pytel, takže po této stránce jsem si přišla na své. Sledovat muskulaturu na Hilary bylo příjemné potěšení, ještě větší blaho potom bylo sledovat dokonalý stroj Luciu Rijker v pohybu. Protože když se někomu říká nejnebezpečnější žena na světě, tak to mi sakra imponuje.(16.12.2014)

Pôsobivá minimalistická komorná dráma, ktorá ma však neoslovila až tak, ako emocionálne pestrejší DOKONALÝ SVET. Chudák Scorsese, ktorý sa tak vyhral s každým detailom jeho perfekcionistického, hoci trochu odmeraného LETCA. Muselo byť preňho riadnou ranou, keď mu Oscara vyfúkol niekto, kto sa iba s tromi hercami zavrel na pár dní do telocvične. :) MILLION DOLLAR BABY stojí na silnom námete, dialógových (Freemanovych monológových) perlách a najstrovskom (hoci nenápadnom) hereckom výkone Hilary Swank. Eastwood samotný iba hádže ďalšie pózy oceľového muža s traumou na duši a hereckú oscarovú nomináciu obdržiava iba za jeho charizmu - čo je nefér. Freeman v pohode, ale tiež je skôr iba sám sebou, než by niečo veľké hral. Kamera a réžia dokazujú zázraky v rámci obmedzenej rozpočtovej palety možností. Veľmi pekný malý film. Jednoduchší a skromnejší než TAJOMNÁ RIEKA, no rovnako silný.(12.4.2005)

Ten pán se snad před ničím nezastaví. Clint Eastwood je poslední dobou pan herec mezi Hollywoodskou smetánkou, který dokázal, že dokáže točit jak velkolepé trháky tak komorní dramata, ke kterým Million Dollar Baby bezesporu patří. Hlavní představitelka jede na plný plyn a nakonec jí zastaví až získaný oskar za nejlepší herečku v hlavní roli, který jí bezesporu patří a pokud shlédnete tento film, tak po právu uznáte, že si ho zaslouží. Na svojí délku má svoje kouzlo. Zobrazuje, co člověk dokáže udělat, nad čím se vyhecuje takovým způsobem, až si získá úspěch a uznání a stejně jako získala uznání role Hilary Swank, tak smekám klobouk tomuto filmu, jenž mě sice nijak nedokázal uhranout, ale na konci filmu minimálně potěšil svým příběh. Toto není pouze běžné sportovní drama, kterých je tuny, tohle je příběh, který prožijete s hlavní představitelkou a na konci Vám vyrazí dech. Možná o tom mluvím hezky, ale slušnou čtyřhvězdičkovou kanonádou to završím. Ta jedna chybí maximálně za to, že mi to po sportovní stránce nemá co říci a celkově je to film, na který se znovu s radostí nepodívám, ale ten um a píle v něm je rozhodně znát. --- Měl jste někdy psa? - Ne, ale jeden můj boxer z Barstonu vypadal jako pes.(28.10.2007)