Sportovní / Drama

USA, 2004, 127 min

Eastwood se s tím takříkajíc nepáře - své charaktery zdárně profiluje už od první minuty a po takových dvaceti už jste bezpečně zakotveni v osidlech jeho hry. Hry dlouhé, mnohovrstevnaté, ale pečlivě vymyšlené. Dala by se rozdělit do tří silných dějství: Trénink, zápasy a ve sportovním žánru nově i „něco navíc“, které z navenek drsného sportovního matche dělá hutný emocionální klenot. Citlivá režie vede prvoplánově (a zcela bez problémů) ústřední trojici ke zdárnému průniku do divákova srdce a ztotožnit se s jednotlivými postavami tak není nejmenší problém. „Vinu“ na tom mají pochopitelně i sami herci - nejvíce z ústředního tria pravděpodobně září ostřílený rváč a citlivý elegán Eddie v podání Morgana Freemana, který celý film utáhne úplně v pohodě pouze mimickými svaly. Na druhou stranu, i chameleónská Hilary Swank famózně potvrzuje, že se za své herecké schopnosti zřejmě upsala ďáblu. Boxerské zápasy jsou bez nadsázky strhující (už dlouho jsem u filmu tolik nedržel pěsti), prosté jakýchkoliv zásadních klišé (viz. oblíbené „Rockyovské“ krvavé cákance ve zpomaleném záběru) a je do nich i velice jemně zakomponována i humorná složka, která po vypjatých chvílích nervózního okousávání nehtů příjemně osvěží. Podtrženo, sečteno: Kdo si myslel, že Eastwoodovi už pomalu dochází dech, neměl by si Million Dollar Baby rozhodně nechat ujít. Jde o výjimečný počin nejen na poli sportovním a Oscara by si za něj Eastwood zasloužil mnohem více, než eventuelně minulý rok za Tajemnou řeku.(5.4.2005)

Obrovská bublina před oscary mi znechutila tento film. Čekal jsem dlouho dobu než jsem se na něj podíval a doufal, jsem že moje hlava bude vyčištěna od všech reklam a pochval recenzentů. Bez jakýchkoliv očekávání jsme se podíval na tento úžasně lidský a perfektně zahraný snímek, který mě přesvědčil o mnohém. Clint Eastwood se tímto snímkem stal režisérem, jehož snímky mají punc kvality ať jsou o čemkoliv. Moragn Freeman čím je starší tím je lepší. Jen Hilary Swank je u mě furt jen ta průměrná herečka co občas skočí do nesmyslů ala Jádro. Vše o filmu je řečeno jinými nebudu je opakovat a tento lidský příběh nechám ať vás zasáhne stejně jako mě :)(26.7.2006)

• pan Hnědý

Clint Eastwood se rozhodl natáčet jako na jezdícím pásu a tak zhruba po roce od Tajemné řeky opět ze své režijní stoličky točí drama o lidských osudech a po menší pauze se tradičně pasuje i do hlavní role. Co říct o téhle prvotřídní filmařině, která je od režie, přes kameru až po herecké výkony naprosto dokonalá a po zásluze náležitě oceněna. Herecký výkon špičkové Hilary Swank, Morgan Freeman jako vypravěč i skvělý herecký výkon a Clint Eastwood moc dobře věděl, že jde o velmi dobrý tah se po dlouhých letech opět spojit s Morganem od westernu Nesmiřitelných . Emotivně vypjatý příběh plný lidskosti, zoufalství a přesto stále ještě přetrvávající naději. Film od srdce.(12.11.2011)

Mám rád subžánr boxerských dramat, ale Million Dollar Baby je něčím víc než jen filmem o boxu, je to především film o jednom z nejsilnějších mezilidských vztahů, totiž o vztahu otce a dcery. A samozřejmě s tím spojeném specifickém druhu lásky. Million Dollar Baby je také jedna z moderních analogií ryzí antické tragédie. Obojí dobře maskované mimikry boxerského dramatu. Jímavý příběh o té zoufale přirozené potřebě otce překonat propast mezi ním a jeho dítětem, o jeho vlastní citové pasti, do níž se vlivem blíže nespecifikovaných okolností dostal. Trenér Frankie Dunn a jeho náhradní dcera boxerská svěřenkyně Maggie Fitzgerald jsou vlastně dva životní ztroskotanci, naprosto osamělí bez zjevného smyslu života, opuštěni nejbližšími, a teprve protnutím jejich životních poutí se u obou samota zvrátí a prázdnota života se začne zaplňovat. Jako katalyzátor působí vypravěč Eddie. Čistý film, který je definován svým tragickým koncem. Antihollywood. Vyprázdněnost amerického snu. O režisérských, hereckých a lidských kvalitách Clinta Eastwooda se, myslím, nemá ani smysl rozepisovat...(19.5.2014)

• Morien

(1001) Tak jistě, brečela jsem, ovšem v tomhle případě to nějak není zásluha autora nebo jak bych to řekla, spíš vlastně naopak je to zásluha autora až moc, zkrátka není to doklad geniality tvůrců jako jiné moje divácké slzy. Úplně na začátek mi vadí ten model (syndrom) povídkové adaptace. Protože jakkoliv bych mohla být členem spolku lidí volajících po svatořečení Morgana Freemana, tak už jsem vyrostla do té doby, že mi přijde trošku lenošské/odfláknuté spoléhat se na voiceover starého, unaveného a moudrého muže, a to zvláště v případě, že jeho vyprávění nijak nekontrastuje s příběhem a veškerý obsah se jím jen zdvojuje. Navíc se tím snímá břímě z herců, kteří nemusí být tak výmluvní řečí těla, když za ně jejich duševní pochody odvypráví hlas shůry. Tím přecházím k další hlavní výtce - hlavní postavou je totiž trenér Frankie a Clint jako jeho představitel je ve své roli neuvěřitelně nehybný a kožený, zvláště také proto, že po letech v businessu se prostě dopracoval k tomu, že už hraje jenom Clinta Eastwooda (protivného, ale v jádru dobráka). Jeho nulová expresivita extra vynikne vedle k zulíbání živelné Hilary, která ale žel bohu představuje jenom figurku v životním příběhu protivného trenéra, a nikoliv naopak. Poněkud umělé namontování "srdcařského" bojovníka Dangera do vyprávění za účelem vyrobit jednu z dalších point mi připadá jako další scenáristická lenost, stejně tak časté spoléhání na stmívačky není nic, z čeho bych si sedla na zadek. Nicméně je pravda, že po většinu svého dospělého života si plánuji, že druhá věc (a možná i první, záleží, jak to budu mít s akvárkem), kterou si pořídím do vlastního bydlení, bude boxovací pytel, takže po této stránce jsem si přišla na své. Sledovat muskulaturu na Hilary bylo příjemné potěšení, ještě větší blaho potom bylo sledovat dokonalý stroj Luciu Rijker v pohybu. Protože když se někomu říká nejnebezpečnější žena na světě, tak to mi sakra imponuje.(16.12.2014)

• - Film stál 18 milionů dolarů, nikoliv všude uváděných 30. Částka byla navýšena záměrně z důvodu vyšší publicity. (don corleone)

• - Během natáčení filmu cvičila nejen Hilary Swank, ale i Clint Eastwood, který svou kondicí mnohé překvapil, když se dokázal 30krát přitáhnout k hrazdě. (Mr.Hudson)

• - Roli Maggie měla hrát původně Ashley Judd nebo Sandra Bullock, ale Hilary Swank prokázala obrovské úsilí při přípravě na roli. Prošla náročným tréninkovým programem a nabrala asi 10 kilogramů svalové hmoty. (don corleone)