Sportovní / Drama

USA, 2004, 127 min

…jednou, až bude srdce velké jako oceán, rád se v něm utopím se všemi svými sny. Neboť tehdy všechny hvězdy, co jindy dlí mi nad hlavou, budou se v mém srdci zrcadlit. Přemýšlel jsem, jaký citát vymyslím, abych nějak pojmenoval tu tenkou hranici mezi prostě lidskou, srdečnou realitou a fikcí z obrazu, která svou srdečností, lidskostí nijak za vší opravdovostí nezaostává. Jistě, klidně by to mohlo znamenat, že patetický důchodce Clint Eastwood naservíroval laciný, omšelý a klišovitý příběh (najust pojetím podobný testosteronové verzi s Rockym) o cestě k naplnění života, jenže to by byl omyl. Million Dollar Baby je zvláštním spojením surového, přímočarého vyprávění v přímé konfrontaci s uvěřitelnými, neobyčejně obyčejnými osudy, postavami, které se vypořádají s celou řadou vnitřních nepřátel, pohnutek a vzpomínek. Byť je tohle v prvé řadě sportovní drama, ten box kolem tady slouží spíš jako propocený nátělník, to důležité bije pod ním. To, že Hilary Swank zahrát umí, že krom své nepopiratelné, přirozené krásy jí věřím každý výraz tváře, každou slzu i každý úsměv, o tom sem ani na vteřinu nepochyboval. O tom, že Clint, byť už mu pumpička s drsným Harrym v kroku nestačí, umí uchopit příběh s nějakou nepopiratelnou duševní hloubkou, o tom jsem taky nepochyboval. Ke všemu ještě charismatický Morgan Freeman a jímavě podmanivá, smutná a pronikavá hudba z Clintovi vlastní dílny. Ne, další slova už by byla jako pouštět loďku na ten šírý oceán. Oscary ve správných rukách a u mě za [9/10](29.6.2008)

Občas se mi stane, že nějaký film přehlížím a po čase, když se k němu náhodou dostanu, si poté nadávám, jakýže skvost jsem si to nechal tak dlouho utíkat. Přesně jako v případě tohoto výborného a velice působivého amerického snímku. Nebudu mlátit prázdnou slámu a opakovat, co tu již bylo mnohokrát napsáno. Jen neopomenu zdůraznit skvělou Hillary Swank, perfektně vybavenou jak herecky tak kondičně pro roli zarputilé a citlivé boxerky, její dva mentory v podání tvrďáckého, ale v jádru dobráckého Clinta Eastwooda a tatíkovsky přátelského Morgana Freemana, výborné a realistické ztvárnění soubojů žen v ringu (box mám velice rád), magickou hru světla a stínu, a obří nálož smutku, dojetí a vykoupení v poslední třetině filmu. Kašlu na klišé, kašlu na rozvláčnost, mne toto psychologicko sportovní drama sedlo a zasáhlo, a to tak, že moc. Spolu s Crash zrejmě nejlepší neasijský počin tohoto roku uvedený v naší distribuci.(14.11.2005)

Bravo pane Eastwood ! Tenhle "rejža" zraje jako víno a tahle láhev je to nejlepší archivní, jaké jsem za loňský rok ochutnal. Těžko jsem se zvedal na konci z křesla a při přemýšlení co napsat padl můj zrak na komentář uživatele "Kaka" a on to napsal skoro všechno za mě :) ... TOHLE je můj favorit na Oscara a i kdyby ho nezískal, pro mě to stejně zůstane nejsilnější filmový zážitek roku a já budu všem nominovaným z MDB moc držet palce ..........(18.2.2005)

Ze začátku jsem ani nechtěl uvěřit, že tenhle film dostal Oscara za nejlepší film roku, ani ne že by byl nějakej špatnej nebo by mě to nudilo, to vůbec ne, ale prostě mi to připadalo takový dost tuctový a ničim se vymykající aby se to mohlo stát nejlepším filmem, jenže od toho okamžiku se do toho Eastwood opřel a až do konce se film pořád jen zlepšoval, až vyvrcholil hodně emocionálním koncem, který ve mě zanechal dobrej poct ze skvěle udělanýho filmu, ale i takovou depresivní náladu. Přesto musim uznat, že po filmu Tajemná řeka Clint Eastwood natočil další dokonalou podívanou, která sice pár chyb má, ale v konkurenci která v roce 2004 byl jednoznačně nejlepší volbou a po právu si toho Oscara zaslouží. Velkou měrou tomu pomohla i hlavní představitelka Hilary Swank, která si toho Oscara taky právem zaslouží, její výkon byl až ohromující a ani nevim, kdy naposled jsem takhle dobrý ženský herecký výkon viděl, ale rozhodně nebyla sama kdo hrál výborně, za zmínku stojí i Clint Eastwood, který sice na Swank herecky neměl, ale jeho výkon byl víc než nadprůměrnej a k výborný režii dokázal přidat i výbornej hereckej výkon, což se taky moc čato nevidí, asi nejmíň prostoru z hvězd dostal Morgen Freeman a bylo to znát, ale to už bych chtěl moc. Jen tak dál Clinte, už se těšim na jeho další film(6.7.2005)

Ten pán se snad před ničím nezastaví. Clint Eastwood je poslední dobou pan herec mezi Hollywoodskou smetánkou, který dokázal, že dokáže točit jak velkolepé trháky tak komorní dramata, ke kterým Million Dollar Baby bezesporu patří. Hlavní představitelka jede na plný plyn a nakonec jí zastaví až získaný oskar za nejlepší herečku v hlavní roli, který jí bezesporu patří a pokud shlédnete tento film, tak po právu uznáte, že si ho zaslouží. Na svojí délku má svoje kouzlo. Zobrazuje, co člověk dokáže udělat, nad čím se vyhecuje takovým způsobem, až si získá úspěch a uznání a stejně jako získala uznání role Hilary Swank, tak smekám klobouk tomuto filmu, jenž mě sice nijak nedokázal uhranout, ale na konci filmu minimálně potěšil svým příběh. Toto není pouze běžné sportovní drama, kterých je tuny, tohle je příběh, který prožijete s hlavní představitelkou a na konci Vám vyrazí dech. Možná o tom mluvím hezky, ale slušnou čtyřhvězdičkovou kanonádou to završím. Ta jedna chybí maximálně za to, že mi to po sportovní stránce nemá co říci a celkově je to film, na který se znovu s radostí nepodívám, ale ten um a píle v něm je rozhodně znát. --- Měl jste někdy psa? - Ne, ale jeden můj boxer z Barstonu vypadal jako pes.(28.10.2007)

• - Že se žádné studio nechtělo zapojit do marketingové podpory 18-milionového boxerského opusu, bylo zpočátku pochopitelné - úvodní víkendový (17.-19.12. 2004) výdělek byl totiž pouhých 179 953 dolarů z 8 kin. Po mnohých oceněních se však kinosály začaly plnit, a tak v polovině dubna už prekročil magickou hranici 100 milionů. (imro)

• - Poté, co Hilary Swank získala za svůj výkon ve filmu svého druhého Oscara, rozpadlo se její manželství s Chadem Lowem. (Mafyn)

• - Během celého natáčení nebyla ani jednou použita dablérka. Hilary všechny zápasy natočila sama. (Amplifier)