Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

Nassau

I... I Need to know who he is. I... I need to stand there, I need to look him in the eye and I need to know that it's him. (70%) ()

Rssa

Co dodat, Fincher je snad jediný režisér, který dokáže i po dokonalých filmech znovu překvapit a nezklamat. Zodiac je film s vybroušeným příběhem, stylizací a co je úplně nejdokonalejší, jsou maličkosti, které dokreslují duch doby, ať už je to hudba, články v novinách, či jen účesy. Mrzí snad někdy jen upovídanost a pomalé tempo, ale snad to při druhém shlédnutí vyrovná originálnost - 75% ()

Arach.No

Výborně promakanej film, jak už je ostatně u Finchera zvykem. Moc jsem se na Zodiaca těšil a zklamanej jsem z kina rozhodně neodcházel. I když k dokonalosti (Sedm) tomu přece jenom něco chybělo. ()

Castorr

Výborné zpracování jednoho z nejznámějších zabijáků světa. David Fincher se opět představil v dobrém světle!! ()

Revolver

Fincher je opět ve formě a na Zodiacovi je to znát na první pohled. Mistrovsky natočená a excelentně napsaná vyšetřovací jízda, která vám ani na jedinou minutu nedá vydechnout(a to je na 160 minut co říct:-). Pomalu a velice pečlivě budovaná atmosféra s napětím za které by se ani Hitchcock nestyděl(když už jsme u Hitchcocka tak scéna ve sklepě je téměř identická s Hitchcockovým stylem). A poslední půlhodina je ukázkou velice osobitého a naprosto dokonalého filmařského umění jaké zvládá jen Fincher. ()

thorewi

Tak pro mě největší zklamání, hrozně jsem se těšil a nakonec jsem koukal na 160 minut o ničem, a nezachrání to ani dobré herecké výkony, ani dobrá režie, možná to bylo kvůli tomu, že jsem příběh Zodiaca dobře znal, avšak jednoduše řečeno jsem se nudil a bohužel mě z té nudy nevytáhl ani o něco lepší konec. ()

Kovaja

Skvělá kriminálka podle skuteč.události nás zavádí do prostředí San Franciska kde řádil masový vrah krerý se svýma vraždama chvástal přes noviny.Ke smíchu byli detektivové kteří opovrhovali místním novinářem který pátral po vrahovi a přitom byl schopnější než celá banda detektivů ()

AngiS

Další film o seriovým psychopatovi, který nebyl nikdy dopaden. Je fajn, že je to normální film, vyprávějíc události jak jdou za sebou, žádný brutální detaily vražd, díkybohu.. ()

dopita

Velmi povedený zpracování skutečných událostí. Film je přesvědčivej, sugestivní a se spoustou špičkových hereckých výkonů. Na filmu je vidět, že ho Fincher dělal na 100%, nic neošidil, nic neodflák. Za to má můj obdiv. ()

B4TM4N

David FIncher a jeho masoví vrazi...opět dokonale natočené, napínavé a v rámci skutečné předlohy vypointované. Překvapivě za celý film neuvidíte jedinou akční scénu, vraha asi pět minut a přesto se až na drobné vyjímky (Zodiacovi by slušel letnější, o 20min kratší sesřih) nemůžete odtrhnout od sledování celého případu. Z hereckého ansámblu nijak nevyčnívá žádný ze zůčastněných: Robertu Downeymu, který dozajista rád krade show, byla záhy přistřižena scénáristou křidýlka, Jake je příjemný na pohled i poslech, ale jeho postava je takový obyčejný zvědavec č.2503. Prostě kompaktní celek po všech stránkách. A to, že se nakonec nedozvíte, jak to dopadlo, je fakt k nas****. ()

Saboter

Zodiac mě moc nechytl a to fincherovky mám opravdu rád. Hodně dlouhý, chaotický. Z počátku úžasný a postupně podle mého názoru upadá. Jistě krásně natočený film a pěkná kriminálka. Bohužel mě Zodiac moc neoslovil... ()

Najja

Zodiac je jedním z nejatmosferičtějších snímků, které jsem doposud viděla. Technickému zpracování není co vytknout. Dialogy, herecké výkony, silný a nepředvídatelný příběh, kamera, kostýmy, střih - to vše naprosto sedne. Film má neobvykle dlouhou stopáž. Já jsem se několikrát podívala nervózně na hodinky, ale ani mě nenapadlo přepnout. Já přeci chci vědět pravdu, tohle musí nějak dopadnout. Nemusí. Během necelých tří hodin je divákovi předkládán příběh sériového vraha a vyšetřování kolem něj, bez jakýchkoli akčních scén, jehož atmosféra z dob 70. a 80. let by se dala krájet. Ale film neskončí, on vyšumí do ztracena, protože o tomhle snímku bude každý přemýšlet. Po tom, co jsou v mnoha filmech divákům předkládány ukázkově řešené vraždy, konec Zodiaca je poněkud jiný. Neříkám, že šokující, ale rozhodně ne očekávaný. ()

Krabak

Pro mě osobně až moc zdlouhavý. Posledních 40 minut jsem u toho začínal usínat. Mám pocit, že i tento legendární vrah, by se v pohodě vešel maximálně do dvou hodin. ()

Lewisek

Na mě moc dlouhé a nepříliš zajímavé, špatná gradace napětí a děje, hodně životopisné. Jinak nevím co víc vytknout. Za mě ale 70%. ()

Hanys_

3 roky mi trvalo, než jsem se dokopal k druhému zhlédnutí do té doby (podle mě) nejslabšího Fincherova snímku. Sám sobě se ale divím, co že se mi na tomhle filmu kdysi nelíbilo (možná to bylo jen tím, že tohle byl prostě jiný Fincher, než kterého jsem čekal), protože Zodiac je v podstatě dokonalý film. Nikdy sice nebude patřit k jeho nejznámnějším dílům, ale o to větší chyba by byla minout ho... ()

Mazlik4

Filmy by neměli věrně kopírovat realitu (i když se o to často snaží). Reálný svět je hrozně nudný, právě proto lidé rádi chodí do kina, kde zažijí něco nevšedního. Proč točit příběh o sériovém vrahovy, když stačí večer kouknout na (krimi)zprávy. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině