Iron Man

• USA Iron Man

Multimilionář a vynálezce Tony Stark je cynický bonviván a sukničkář, který po otci zdědil zbrojařské impérium Stark Industries a pokračuje v práci s jeho kolegou Obadiahem Staneem. Dodává americké armádě tzv. inteligentní zbraně a právě se chystá předvést zástupcům v Afghánistánu nový výrobek, extrémně ničivou raketu Jericho. Cestou z úspěšné prezentace, na níž se mu podaří uzavřít s vládou výhodnou smlouvu, je však armádní konvoj přepaden a zraněný Tony je zajat teroristickou organizací Deset kruhů. Je uvězněn v jeskyni v horách se vzdělaným afghánským lékařem Yinsenem, který mu zachránil život riskantní operací, když mu do hrudi voperoval elektromagnet, který brání střepinám, aby se dostaly k srdci. Teroristé Tonyho donutí, aby pro ně raketu Jericho vyrobil. Je zděšen, když zjistí, že jsou vybaveni jeho zbraněmi, a s Yinsenem se vrhne do práce. Nejprve vyrobí malý obloukový reaktor, kterým nahradí elektromagnet ve své hrudi, a poté se pustí do létajícího, vyzbrojeného brnění, které chce využít k útěku. Podaří se mu uprchnout, přestože Yinsen za jeho svobodu položí život. Tony okamžitě zastaví výrobu zbraní a začne tajně pracovat na vylepšené verzi bojového obleku. Netuší, že Obadiah je tím, kdo si objednal jeho únos, zmocnil se trosek prvního obleku a tajně se pustil do výroby vlastního modelu. (TV Nova)

Sobis87

Iron Man je spolu s Neuvěřitelným Hulkem prvním filmem, který vznikl pod dohledem samotného Marvelu – komiksového vydavatelství, ze kterého vzešel například i Spiderman, Thor nebo X-men. Iron Man/Tony Stark jako takový patří mezi ty málo známější hrdiny, nedisponuje žádnými superschopnostmi, ale zato má pod čepicí, je to vynikající technik a jeho tučné konto by nevyčerpalo ani deset autobusů paniček při návštěvě u Gučiho. A jen tak mimochodem je předním výrobcem zbraní. Po jednom z teroristických útoků je Stark zasažen střepinami do hrudníku, přičemž jedna z nich se usídlí nebezpečně blízko srdce a nelze vyndat. Do Starkova hrudníku je tedy implementován elektromagnet, který má držet střepinu v bezpečné vzdálenosti od srdce. Zajatý Stark je donucen teroristům sestavit raketu, ale místo toho si vyrobí ocelové brnění, díky němuž se mu podaří utéct…a srovnat se zemí jednu teroristickou základnu. Následuje návrat domů, kde si Stark sestrojí dokonalejší verzi obleku a vydá se bojovat se zločinem. Klasika, nic nového pod sluncem. Normálně bych takový film asi odstřelil pro snad už stokrát provařený příběh (pohodový začátek – trauma – prozření – boj se zločinem – příchod rovnocenného záporáka – finální souboj – happy end), jenže Iron Man má hned několik es v rukávu. Největším plusem je právě postava Tonyho Starka a jeho představitel Robert Downey Jr., kterému tahle role sedla stejně jako Ronu Perlmanovi rohatý démon Hellboy. Až to na vás hned v úvodu rozbalí, věřte mi, že si nedokážete představit, že by Starka mohl hrát někdo jiný. Stark navíc není klasický superhrdina. Já bych ho nazval frackovitější verzí Bruce Waynea/Batmana. Oba to jsou boháči, kteří zdobí přední strany těch nejprestižnějších magazínů, ale zatímco Temný rytíř není na veřejnosti ve své kůži, tak Stark si své popularity řádně užívá. Modelky se mu v ložnicí střídají jak na běžícím pásu, v garáži má ty nejluxusnější auta a obývák na útesu u moře taky jen tak někdo nemá. Je to stejný sukničkář jako James Bond, sarkasmus mu taky není cizí, jenže Stark na rozdíl od britského agenta nežije jen svou prací a dokáže se pořádně rozšoupnout. Ano, je to namyšlený snob, který si libuje v přepychu a bezdomovce by asi jen bez povšimnutí překročil, ale ta jeho frackovitost a sarkastický pohled na svět z něj dělají velmi zábavnou postavu. Iron Man se nemá za co stydět, i pokud jde o zbytek hereckého ansámblu. Jeff Bridges jako hlavní záporák je nehorázně „cool“, a svého zparchantělého zbrojaře, který nejde pro béčkovou hlášku daleko, si náramně užívá. Terrence Howard jako Starkův sidekick zde předvádí svůj nadprůměrný standard a Gwyneth Paltrow je jako vždy poněkud nevýrazná, ale i tak se najde několik chvilek, kdy zazáří. Velkou pochvalu si zaslouží hlavně režisér Jon Favreau, který Iron Mana natočil přesně tak, jak by měl komiks na plátně vypadat. A myslím tím klasický komiks a ne žádnou sofistikovanou hru s žánrem nebo něco podobného. Tohle je prostě klasický popcorn, který vás sice nezadupe do sedaček, na to tam je poněkud málo akce, ale nudit se u něho rozhodně nebudete. Iron Man je poctivé řemeslo a nic víc, žádného přesahu se zde nedočkáte, psychologie je propracovaná akorát tak, aby ji vstřebal běžný teenager a nebyl zbytečně odtahován od všech těch drahých aut, na míru střižených obleků, výbuchů a povedených hlášek (Starkův boj s alkoholismem se úplně vytratil, možná se dočkáme v chystaném pokračování). Iron Man nepřináší nic nového, jen dobře zpracovává již staré známé věci a postupy a k tomu, abyste se dobře bavili, to tentokrát stačí. Od příštího dílu budu asi vyžadovat něco navíc, ale teď jsem spokojen. 80% () (méně) (více)

Sonnery

...jen pro začátek bych chtěl vysvětlit proč Tony Stark nedostal březnovou holku Maximu. Byla se mnou... Tak a teď k filmu: Absolutně stylová akční jízda, která zastínila drobné chybičky a jako Paris Hilton jednoduchej scénář ()

Jordan

V komentári na HELLBOYA som napísal, že je to asi najcoolovejší a mnou najobľúbenejší comixový/filmový hrdina. A teraz prišiel IRON MAN. Už od mala ma viac bavia, zaujímajú a vyhrávajú v boji o sympatie hrdinovia, ktorí nie sú mutanti, extra nadprirodzený a využívajú len svoje schopnosti, ktoré pri troche úsilia a šťastia má každý z nás (prečo je tomu tak, to je už otázka na psychológa, ja sa však v najbližšej dobe k žiadnemu nechystám, čiže: BATMAN a IRON MAN (títo majú veľmi veľa spoločného! - akurát Ironmanova "skúžka" a asistentka je oveľa oveľa viac sexy než je to v prípade asistenta Batmanovho) ma zaujímajú viac, než SpiderMan, Superman, Hulk a podobne . . . To je prvý predpoklad, prečo milovať tento film. Ďalšími predpokladmi (hneď troma) sú herci: Robert Downey Jr., pretože tohto človeka (všimnite si, že nepíšem herca, ale človeka!) mám veľmi rád, je talentovaný, je charizmatický a dáva postave Tonyho Starka ten úžasný cynicko-ironický rozmer, ktorý ženy milujú na Dr. Houseovi (a ktorý, napr. Batman až tak veľmi nemá) alebo ktorý dal Perlman HELLBOYOVI; Potom tu je Gwyneth Paltrow, čo si, myslím, nevyžaduje žiaden ďalší komentár!!! A môj obľúbenec Jeff Bridges v záporáckej (!!!) úlohe je naozaj diabolský (asi v blízkej dobe napíšem nejakú esej na tému - holohlavosť v charakteroch comixových záporákov - Obediah Stan, KingPin, Lex Luther . . .); Potom tu je ironický humor a vtipné momenty, dopĺňa to vizuálna stránka, efekty a akcia a na záver tu je záver :) Takže nekompromisných päť - film, na ktorý sa permanentne teším celé 2 roky a vôbec ma nesklame si iné ohodnotenie ani nezaslúži; Jon Favreau (hrajúci malú roličku šoféra a bodyguarda Tonyho Starka) má moje áno! ()

HoneyBunny

Tony Stark je muž, u kterého platí, že "muži chtějí být jako on a ženy ho chtějí změnit". Jeho protivník chce jeho peníze a moc, protože... chce jeho peníze a moc. Jeho sekretářka ho miluje, ale bojí se, že si jí "ráno už nebude vážit". Vedlejší padouši jsou afghánští teroristé v jeskyních. Moc klišé najednou? Hmmm... Přesto Iron Man funguje na jedničku a vy si ta klišé užíváte. A ano, Robert Downey jr. je Pan Herec a moje srdéčko následující týden bije jen pro něj. ()

Anderton

Iron man ma potešil hlavne svojou ľahkosťou a tým, že sa nepokúšal byť infantilne cool. V podstate je to oddychový komiks viac pre dospelých, čo dokladá aj vek Iron Mana a herecké umenie Roberta Downeyho Jr., Jeffa Bridgesa a špičkovanie sa s Gwyneth. Sú to všetci herci v správnom veku. Som rád, že som ho videl v kine, na televíznej obrazovke by som ho považoval asi za viac priemerný. ()

LION-MR.T

Downey Jr. byl dobrou volbou,protože je sympaťák vtipnej a to napomáhá filmu. První hodinka utekla rychle,všechno bylo v pohodě ale druhá půlka se táhla a chyběla v ní akce. Když byla,byla malá a neoriginální. Jediné co to zachraňuje jakž takž dobrý scénář,který nenudí. ()

Frajer42

Nelíbí se mi komiksová předloha. Přesto film na mě zapůsobil solidním dojmem. Neoddiskutavatelně charismatický Robert Downey Jr. film posunul mnohem dál, než dosahoval samotný potenciál filmu. Film mě nenudil, přesto u mě nepropukla žádná emoce. Film by si určitě zasloužil alespoň pár hlášek. Dialogy mi přišly slabé. S přihlédnutím ke Gwyneth Paltrow dávám * * *. ()

AppleCore

Po pravdě řečeno jsem od toho čekal mnohem víc, konkrétně víc akce, ale Downey Jr. je takovej borec, že to tam všechno zachraňuje, nebýt jeho bylo by za tři. ()

Kothy

Je to můj nejoblíbenější komixový hrdina. Robert Downey Jr. je prostě skvělý! Tenhle film nastartoval Marvel Studio a všechny další díly. Tonyho Starka zajali v Afghánistánu a on místo bomby pro teroristy vytvořil vlastní únikový oblek. Později si ho vylepšil a začal v něm lítat. Nechybí jeho osobitý humor ani nadáni pro techniku. Zrada ovšem přijde z vlastních řad. A Gwyneth Paltrow je jako Pepper Potts taky výborná. :) Jinak tonyho hlášky mě naprosto dostávají."Jestli mě zase zleješ, i když nebudu hořet, věnuju tě univerzitě." :D ()

MikeCool

Jednoznačně nejlepší díl z ironmanovské trilogie. Skvělá, hrdinská, dobrodružná akční jízda s dobrým hereckým obsazením. ()

Smok

O veľký kus lepšie od svojho kresleného predchodcu, aj keď neviem, či je vôbec namieste porovnávať. Pre mňa je veľkým potešením aj soundtrack, kde sa nezabudlo na moju obľúbenú kapelku Suicidal Tendencies so songom "Institutionalized" ()

boshke

Downeymu role neskutečně sedne a vůbec celý film představuje téměř ideální poměr akce, humoru a děje. Akorát to finále bylo na můj vkus zbytečně teatrální, ale stranu druhou co jiného čekat od amerického trháku. Spokojenost... 80% ()

teutates

Doposiaľ najväčší charizmatický (osobnostný) potenciál komiksového hrdinu na filmových plátnach. Iron Man má štýl, prepracované charaktery postáv, nadupanú atmosféru a hlavne má dej (u komiksoviek systematický, avšak tuna trochu iný) Oslovilo ma dané prevedenie tak ako Robert D.J, ktorý vážne "valí"... Očakávania sa naplnili a aj keď sa našli nejaké "muchy" v pokračovaní budú určite odstránené... (pevné dúfam:) ()

swamp

Ani si teď po zhlédnutí filmu nevzpomínám, kolik v něm bylo akčních scén..2? Slovy: DVĚ?! Škoda, že režisér Jon Favreau nevyužil potenciál výborného Downeyho ani Bridgese. Na polibky s Gwyneth taky nedošlo.. zkrátka je jasné, že přijde na řadu dvojka, která všechny nakousnuté (i nenakousnuté/i k nakousnutí) věci rozbalí na plné koule a snad zazní i hlas Ozzyho (a ne jen melodie). Asi tak.. a ze začátku navíc nuda nudoucí.. :( ()

Sašenka165

Opravdu podařený komiksový film... Jeho hlavní předností je, že má netypického hlavního hrdinu. Tony Stark v podání Roberta Downeyho Jr. si v podstatě celou dobu vystačí sám a tímto jeho představiteli skládám poklonu za skvělý herecký výkon. Gwyneth Paltrow také předvedla to nejlepší, co má v sobě. Ani Jeff Bridges a Faran Tahir nebyli špatní. Příběh je celkem klasický a předvídatelný (ničím vás nepřekvapí), ale zase je poctivě zpracovaný a chytlavý, takže se asi jen tak neodtrhnete. Hodně bych pochválila krásné vizuální efekty a všechny ty technické vychytávky. Film je navíc místy velmi vtipný. Hudba - ta je velmi netradiční. Ramin Djawadi do toho šel s elektrickými kytarami a složil hudbu, která se k filmu perfektně hodí. Závěr se mi zdál až přetechnizovaný a rvačka "dvou maníků v obleku" mě fakt neuchvátila. Ale úplný závěr (který mimochodem "zcela náhodou" nechává otevřená vrátka pro nástup do dalšího dílu) se vydařil. Na pokračování se těším, protože tenhle film patří (v rámci těch komiksových) mezi naprostou špičku. ()

Ant

Tak tohle byla vážně bomba. Už dlouho jsem v kině neměla pocit, že tohle za ty prachy fakt stálo. Iron Man se svým zlato červeným brněním hravě strčí do kapsy všechny duševně rozdrásané hrdiny typu Batman nebo Spiderman. Downey Jr. spustí od první minuty své cynické hlaškování a nepřestane s ním doslova do úderu prvních titulků. A tím se tenhle železňák tak liší od svých comicsových příbuzných. A tím si taky krade Downey celý film pro sebe, v superhero filmu ještě takhle charismatický hrdina nebyl. I hlavní padouch je právě tak padoušský, jak má být. Akčních scén je tam přesně akorát. Letošní comicsová sezóna začala dost zostra a nasadila laťku pro ostatní dost vysoko. Na filmu, kde hraje jak AC/DC, tak Black Sabbath se prostě chyby hledají nehorázně těžko a já je ani hledat nechci. ()

AGAMENON

S komiksovými adaptacemi je jedna velká potíž, to co totiž skvěle vypadá na papíře, dost často už tak dobře nevypadá na plátně, protože každý superhrdina má nějaký ten přiléhavý, elastický obleček, v sexy „přihřátých“ barvách, do bubliny se napíše nějaká superdrsná hláška, tohle však při adaptaci pro film nestačí. Navíc vyvstává ještě jeden zádrhel, jak ho pojmout, buď z toho vyleze depresivita jako nejnovější Batman, který se bere neuvěřitelně vážně, či naopak uchylnost jako je Návrat muže z bažin od Jimiho Wynorskiho, Iron man stojí někde uprostřed, nebere se tak vážně, ale na druhou stranu, to není žádná šílenost. Hlavní devizou filmu, je ústřední postava ve skvělém ztvárnění Roberta Downeyho ml., jeho Tony Stark je děvkař, ochlasta a ironickej parchant, co si užívá svého luxusního života, ten se pro tuto postavu přímo narodil, ostatní herci jsou jen pouhá stafáž, která nemá dostatek prostoru, cokoliv zajímavého předvést, nejvíce mě to mrzí u mého oblíbeného Jeffa Bridgese, který má zas po letech možnost, zahrát si pořádného parchanta, Paltrowka je pořád stejná, nikdy jsem ji nemusel, ani jako ženskou (moc vychrtlá a plochá), ani jako herečku (ale hrát umí) a nemůže chybět obligátní negr Terrence Howard, jako nejlepší kámoš hlavního hrdiny. Producenti svému dítěti evidentně věří, jinak by do něj nenarvali takový ohromný balík peněz, holt v Americe je to populární postavička, tak proč toho nevyužít, většinu samozřejmě spolkly triky, ty jsou na špičkové úrovni, Iron man vypadá nádherně a divák se těší na každý jeho výstup, škoda že film nebyl delší, byť již tak pět minut přes dvě hodiny je dost, zvlášť když vezmeme v podtaz, pro koho jakou cílovou skupinu je produkt primárně určen, pro pubertální děcka, ty kňučí už při stopáži okolo devadesáti minut, větší prostor by si právě zasloužil hlavní padouch a i to destruktivní finále mohlo být delší, Iron monger není sice tak elegantní, má hrubší konstrukci, přesto je to impozantní kousek. Režie je zručná, kamera překvapině klidná, žádná ruční rozklepaná kamera (při likvidaci jeskyně tam nějaké náznaky byly, naštěstí se nenaplnily), hudba pouze nezajímavý standard, žádné zapamatovatelné ústřední téma, to zde samozřejmě je, jen nezní dostatečně často, v pěkném provedení, navíc je žalostně průměrné. První Iron man trpí klasickým syndromem jedničky, musíme se prokousat, jak že se to ten chlapík v nadčlověka proměnil, v pokračování (které dozajista vznikne a já se na něj těším) už tyto „zdržovačky“ budeme mít za sebou a můžeme se pustit rovnou do akce, snad si jen producenti odpustí obligátní kecy typu „bude to temnější, složitější, psylogičtější,...“ a já nevím co ještě, bez urážky, ruku na srdce, opravdu tohle chceme, jistě postavy nemusí být jednorozměrní panáci, ale na to máme jiné filmy, kdo chce drámo, ať si pustí Ibsena, tento druh diváku na Iron mane nepůjde a ty ostatní chtějí vidět co, jak Spider man lítá z jednoho mrakodrapu na druhý pomocí svých sítí, jak Batman elegantně plachtí na svých křídlech, nebo jezdí ve svém autíčku, to chce divák vidět, takže žádný zbytečný bláboly, chci vidět jak Iron man lítá, střílí a cedí hlášky. A ať se mi hlavně vrátí nejlepší postava celého filmu, Trubka se svým "smrtelně" nebezpečným hasičákem. () (méně) (více)

Marvel řeší interní problémy

Marvel řeší interní problémy

21.03.2023

Nový Star Wars seriál má název

Nový Star Wars seriál má název

04.10.2018

Tento týden vyšla kupa nepotvrzených informací o chystaném disneyovském seriálu ze světa Star Wars, který má na starosti režisér prvního Iron Mana Jon Favreau. Nakonec – k velkému překvapení všech… (více)

Nový Star Wars seriál bude obří

Nový Star Wars seriál bude obří