Iron Man

• USA Iron Man

Multimilionář a vynálezce Tony Stark je cynický bonviván a sukničkář, který po otci zdědil zbrojařské impérium Stark Industries a pokračuje v práci s jeho kolegou Obadiahem Staneem. Dodává americké armádě tzv. inteligentní zbraně a právě se chystá předvést zástupcům v Afghánistánu nový výrobek, extrémně ničivou raketu Jericho. Cestou z úspěšné prezentace, na níž se mu podaří uzavřít s vládou výhodnou smlouvu, je však armádní konvoj přepaden a zraněný Tony je zajat teroristickou organizací Deset kruhů. Je uvězněn v jeskyni v horách se vzdělaným afghánským lékařem Yinsenem, který mu zachránil život riskantní operací, když mu do hrudi voperoval elektromagnet, který brání střepinám, aby se dostaly k srdci. Teroristé Tonyho donutí, aby pro ně raketu Jericho vyrobil. Je zděšen, když zjistí, že jsou vybaveni jeho zbraněmi, a s Yinsenem se vrhne do práce. Nejprve vyrobí malý obloukový reaktor, kterým nahradí elektromagnet ve své hrudi, a poté se pustí do létajícího, vyzbrojeného brnění, které chce využít k útěku. Podaří se mu uprchnout, přestože Yinsen za jeho svobodu položí život. Tony okamžitě zastaví výrobu zbraní a začne tajně pracovat na vylepšené verzi bojového obleku. Netuší, že Obadiah je tím, kdo si objednal jeho únos, zmocnil se trosek prvního obleku a tajně se pustil do výroby vlastního modelu. (TV Nova)

predators

Dobrý, ukecali jste mě, já těch pět dám:-) A hlavně za to, že jsem se opravdu cítil jako malý kluk. Tento "oblek" ve mě dokázal vzbudit dojem opravdového hrdiny. Ano, jsou tady i další, ale tento je jiný. Možná jiný v tom, že jeho oblek není tak přiléhavě těsný:-) A řeknu Vám, že na ten mráz, který mi přejel po zádech, když Iron přistával v Afghánské vesnici, nezapomenu. Na můj vkuz bych ale uvítal ještě o malinko víc akce, ale...:-) Vzhůru ke hvězdám, Iron Mane...85% ()

nascendi

Jediným dôvodom, pre ktorý som neskoro večer pozeral tento film bola potreba uvoľniť priestor na preplnenom disku rekordéra. O mojom negatívnom názore na filmy nakrútené podľa komiksových predlôh som už niekoľkokrát písal. Na tom nič nezmenil ani Iron Man. Robert Downey Jr., Jeff Bridges a Gwyneth Paltrow boli veľmi dobre vybraní, ale na to, aby ma zaujali, by museli mať čo hrať. Ani neviem, čo by som mal na filme pochváliť. Asi iba užitočnosť tých niekoľko zdriemnutí, ktoré mi sledovanie nezaujímavého deja umožnilo. ()

silentname

Celkom príjemné filmové prekvapenie, kde mám pocit, že film veľmi veľa získava vďaka Robertovi Downey Jr-ovi, ktorý je v role Tonyho Starka absolútne jedinečný a perfektný. Príbeh dokonca na mňa pôsobí aj celkom uveriteľne a realisticky a viem si v budúcnosti niečo také predstaviť. Čo ho však pre mňa ťahá dole je najmä jeho priehľadnosť. Vedel som presne proti komu sa Tony bude musieť postaviť, vedel som ako to dopadne a to je škoda. Neplynie z toho fakt, že by som si film neužil, len si myslím, že keby udržal niektoré tajomstvá viac pod pokličkou a nešiel by na veci cestou, kde je nám všetko jasné už skoro na začiatku, mohlo by to byť oveľa silnejšie. Ale celkovo musím povedať, že sa mi Iron Man veľmi páčil a teším sa aj na pokračovania. Hodnotenie: A- ()

Němi

Downey... na roli Iron Mana snad neexistovala lepší volba - cynik, playboy, zároveň velmi inteligentní člověk. Nejen, že mu budete zobat z ruky, čekat na další repliku, ale uvěříte, že jestli by někdo byl schopný doma v dílně postavit létající super brnění, tak je to on. S filmem samotným je to už horší... Příběh je tak jednoduchý a "rodinný", jak jen může být. Žádné extra zvraty, sprostá slova, napětí, skoro nic. Starkova reputace je podána v náznacích, aby malé děti nepochopily části s "dívkami z Maximu", krev nepoteče, i pod svalenou skálou člověk přežije. Na druhou stranu ona jásavost a uvolněnost je docela příjemná po záplavě komiksů temných a temnějších. Vybrat si pro Iron mana realistickou cestu tak jako Nolan pro Batmana by zavánělo průšvihem, takže vlastně ani nevím, proč nad tím brblám... Možná jen "všeho moc škodí" a tak mohl Favreau ty dvě hodiny filmu trochu zahustit dějem a malinko i přitlačit na pilu. Začátek je solidní, střed hravý, konec krapet nudí a překvapí odfláknutou závěrečnou bitkou. MIle se na to kouká, Paltrow i Bridges hrají své postavy přesně, ty dvě hodinky utečou velmi rychle, po skončení ale nic nezanechá a nenutí k dalšímu zhlédnutí. ()

nash.

Přestože tu není žádná dech beroucí akce, žádná velká překvapení a ková, soustruží, sváří a montuje se tu víc než v socialistických budovatelských agitkách padesátých let, má to svižné tempo, nenudí, občas pobaví a jako celek nečekaně dobře funguje. Trojice Downey – Bridges – Paltrow je dokonalá a dodává podívané koňskou dávku sympatické svěžesti a lehkosti. A sblížil mě s postavou Iron Mana, k níž jsem předtím nedokázal najít cestu a tak stála kdesi na periferii mého comicsového zájmu. ()

cukorek

Robert Downey Jr. svojím zapožičaním tváre komiksovej postave Iron Mana u mňa naplno zabodoval a stal sa jej neodmysliteľnou súčasťou. Narozdiel od podobného sci-fi, fantasy filmu Transformers je technická a konštrukčná stránka obohatená aj o priamy ľudský kontakt, keď Stark sa obliekal do "bezpečného železného obleku", no jeho život závisel na dobrej komiksovej podstate v podobe "jadrového srdca", ktoré svieti v jeho hrudi a poháňa všetky jeho nadprirodzené schopnosti. Presne to si pamätám z papierových komiksových časopisov, že hlavný hrdina lieta, s ľahkosťou križuje oblohu a nebojácne sa púšťa do každej potýčky aj so silnejším, alebo viac početným nepriateľským komandom ako to hneď na úvod predviedol Stark pri úniku z jaskyne. Táto akčná scéna rozbehla akčné peklo, v ktorom ma Iron Man svojím správaním občas pobavil, ale hlavne "vtiahol do svojho života" a ja som mu stále viac držal palce. O výbornej hudbe a akčných efektoch si myslím, že netreba veľa hovoriť, pretože že slová nestačia, treba to proste zažiť. Pred týmto filmom som natrafil na podobného hrdinu Hulka, ktorý vo mne vzbudil podobné pocity a vidieť týchto dvoch po kope si nenechám určite ujsť. Určite Iron Man stojí za100%. ()

Ratemus

Tak je to tu, první film Marvelu, který si vytvořil vlastní studio, aby si mohli natáčet své vlastní filmy a připravit tak propletený svět filmů o hrdinech, kteří se budou postupně setkávat. Nikdo tomu nedával naděje, hlavně, když měl první film být druhořadý Iron man, ale nakonec všichni utřeli. Iron man se povedl na výbornou, výborný a talentovaný RDJ se chopil role Tonyho Starka všema deseti a stal se tak nejikoničtější a nejoblíbenější postavou filmového Marvelu. Jon natočil skvostné dílo, které se stále považuje za to nejlepší, co Marvel udělal. Humor a akci si užijete zaručeně. Film připravuje atmosféru k propojování s ostatními filmy, když se objeví agent SHIELDU a Fury začne mluvit o Avengers, je vše jasné, tohle bude mít úžasnou budoucnost. ()

Yoshitsune

Prvním Avenger je rozhodně Capitan America, ale Iron Man po filmové stránce, jako první zažehl oheň a to je to hlavní. Bez tohohle filmu, by to totiž nešlo a i dnes po tolika letech, film stále baví, překvapuje a ohromuje. Tony Stark se za tu dobu změnil, dneska už to neni sukničkář, alkoholik a arogantní člověk, který nekouká na ostatní a jede si to svoje, stal se z něho skutečný hrdina, možná to tak v té jeskyni neplánoval, ale osud je vrtošivý. Nejvíc mi v hlavě utkvělo to, jak Tony s pomocí Yinsena, sestavuje svůj první oblek, to ikonické bušení kladiva do železa, to vystihuje samotného Tonyho Starka, asi nejlépe. ()

eLeR

Tony Stark je teda nesmierny macherko .. ale fakt sympaťák. Vôbec som to nečakala, ale film ma bavil ... pre mňa zatiaľ najzaujímavejší hrdina z komiksového sveta. Akcia, efekty, príbeh, vtipy, herci ... fakt slušné. ()

Vitason

,,Šaty dělají člověka." A je to pravda. Když si vezmete pěkný, dobře padnoucí oblek, tak po vás holky hned jinak koukaj. Naopak když si člověk nevezme nic, tak rychle utíkají pryč:-) To Tony Stark má tolik holek, že by mu na zářezy nestačily všechny pažby české armády, takže používá jeden velice zajímavý obleček k okouzlování svých nepřátel. I když má Iron man prakticky silné všechny složky, tak musím říct, že celý film stojí na vynikajícím Robertu Downeymu, kterému občas nestačí ani sám režisér i velice slušný scénář. Robert je zkrátka okouzlující, vtipný, charismatický a role ,,doktora House v hrdinském kostýmu" mu dokonale sedí. Za pochvalu rozhodně stojí i ostatní herci. Především slizký Jeff Bridges, který svojí zápornou polohou skoro dává zapomenout na jednoho bowlingového povaleče. Triky i hudba jsou nářezové. Pochválit musím i scénář, který mi ovšem v motivu zrodu hlavního hrdiny připomínal posledního Batmana. Škoda jen, že finále nemá větší grády a že celý film trpí menším nedostatkem akce. Rozhodně chci druhý díl! ()

Bachy

No, tak dobře. Po první projekci jsem byl vcelku nadšen a bavil jsem se více než dobře. Při druhé už jsem se trošku nudil a u směšného závěru jsem se divil sám sobě, že mě to na poprvé tak vzalo. ()

Rocky62

Sci-fi mě už dávno neláká, ale vzhledem k tak dobrým ohlasům a názorům mých známých jsem se nakonec pustil do projekce a byl jsem velice překvapen. Všechny filmové prvky ve správném poměru, akce, hudba, napětí atd. Role Iron Mana byla Robertu šitá na míru a Gwyneth Paltrow jen lehce zdobí vizuální stránku filmu. ()

Chrustyn

Jedna z nejpovedenějších komiksových adaptací. Na Iron Mana jsem se opravdu hodně těšil a dá se říci, že splnil všechna má očekávání. Rozhodně se nejedná o akční jízdu ani o aspiranta na nejakčnější komiksový film jaký jsem kdy viděl ale když už nějaká akce je opravdu povedená a moc hezky se na ní dívá. Co se týká triků, tak i zde je vidět ohromný kus práce a nebál bych se přirovnat je k takové špičce jakou jsou triky v "Transformers". Největší plus filmu je však v hlavním hrdinovy s tváří Roberta Downey jr.. Ten zachraňuje všechna neakční místa a jeho hlášky jsou perfektní stejně jako celkový herecký projev a jedná se o nejlepšího herce v komiksové roli, jakého jsem kdy viděl. Ostatní herci jako Jeff Bridges, Gwyneth Paltrow a Terrence Howard sice hrají jen druhé housle ale rozhodně nejsou zbyteční. Nejvíce překvapil režisér Jon Favreau, který je znám jako herec z vedlejších převážně komediálních rolí a režisér nevýrazných filmů jako "Zathura" nebo "Vánoční skřítek. Zde dokazuje, že dokáže utáhnout i vysokorozpočtovou akční podívanou. Pokud nebudete čekat akční jízdu tak vás "Iron Man" určitě nadchne. ()

klerik

Film vystavaný na veľmi podobnej schéme ako NEUVERITEĽNÝ HULK. Iron Man má však menej hluchých miest a necíti takú veľkú potrebu hrať sa na psychologický akčný film. Akcie sú skvelé, hlavne však vďaka hláškam, hudbe a nostalgickému "robocopovskému" prevedeniu. Také finále v Leterrierovom Hulkovi malo omnoho viac adrenalínu. Dospelý komiksový film, ktorého občasné klišé vyvažujú charizmatické postavy a dobre vystavaný scenár... Odporúčam počkať po záverečných titulkoch... ()

Lenny.M

Úžasný film svého žánru. Žádná natahovačka, film se přesně vlezl do své délky, nenudil..Na takový klidný páteční večer, jsem spokojená. ()

SeBig

Pecka a skvělý hlášky a Tony Stark. Jen mě mrzí brzké přeobsazení capt. Rhodese. Howard jako War Machine mohl být zajímavý. ()

korbitch22

Neskutečné překvapení.Nadupaná,vtipná,akcí a humor nabytá zábava.Jedna z nejlépe zvládnutých komixových adaptací...to co se stalo z druhým dílem...je až neuvěřitelné..od prvního dílu kterému já osobně s chutí vrazím 90%...k druhému na 0%...to je opravdu možné jen v Hollywoodu :-D ()

iamek

Snímkům podle komiksu se vyhýbám jak čert kříži. Ale hodnocení na imdb mi nedalo a na Iron Man jsem se podíval. A dostalo se mi to co jsem ani v tom nejoptimistějším snu nečekal. Vizuální efekty jsou dech beroucí stejně jako R. Downey jr. Jedinná škoda je, že ve filmu je málo akce. Jak píše Boss321 : Umíte si představit kdyby to režíroval mainstream génius Bay ? ()

mcb

Skvělý otvírák sezóny. Hravý, sympatický, pohodový film s božským Downeym. Kdykoli jen něco spravuje, vtipkuje a dokonce i jen mluví, se jedná o prvotřídní podívanou. První komiks, u kterého vás bude více zajímat postava než samotné akční scény, kterých tu je bohužel poskromnu. Navnadí, pěkně se na ně dívá, ale neohromí. Iron Man má dospělou tvář a nemusí se vydávat vedlejšími cestičkami k finále. Jen přímočaře plyne režisérovou zručně odvedenou prácí a navnazuje na věci příští. Trošku sice škobrtá při závěrečném střetu, ale to mu klidně odpustíte, protože jako předzvěst dalších Marvelovských filmů působí skoro dokonale. ()

Marvel řeší interní problémy

Marvel řeší interní problémy

21.03.2023

Nový Star Wars seriál má název

Nový Star Wars seriál má název

04.10.2018

Tento týden vyšla kupa nepotvrzených informací o chystaném disneyovském seriálu ze světa Star Wars, který má na starosti režisér prvního Iron Mana Jon Favreau. Nakonec – k velkému překvapení všech… (více)

Nový Star Wars seriál bude obří

Nový Star Wars seriál bude obří