Další díl kultovní hororové série osmdesátých let. Rozsekali ho mačetou na malé kousky. Jason Voorhees, legendární hororová postava, tedy definitivně zaklepal svou pracovní obuví se kterou si již třikrát vyšlápl na procházku spojenou s brutální zabíjačkou. Zemřel však doopravdy??? V okolí Křišťálového jezera totiž opět začíná obcházet brutální zabiják s hokejovou maskou, která nemilosrdně likviduje vše co se mu postaví do cesty. Tentokrát si vzal na paškál rehabilitační ústav pro problematickou mládež. Chlapci a děvčata se zde snaží relaxovat, aby se mohli vrátit do normálního světa. Zabiják s maskou jim v relaxaci rád pomůže. Ozbrojen vším co mu přijde pod ruku jim mlčenlivě ukáže cestu do normálního hrobu. Takovou terapii svět psychologie pro mladistvé ještě nezažil. (Magic Box)

pfa

[Pátek třináctého toť horor mého dětství. Na Pátku jsem vyrůstal a není důvodu ho nezahrnovat mezi moje oblíbené série klasických hororů-vyvražďovaček. Nejlepší, alespoň podle mě je z celkového pohledu díl druhý, do pátého dílu je to celkem v klasické Jasonově notě. Díl šestý pokládám v podstatě za jakýsi konec té dobré série Pátků třináctého, se starým dobrým zlobivým a prohnilým Jasonem. Sedmička a zvlášť osmička je prostě hrozná, devátý díl jsem (zatím) neviděl, no a Jason X je trochu o něčem jiném... K Pátku třináctého také patří neodmyslitelná výborná "poznávací" hudba a hororové zvuky, které nezaměnitelně podtrhují dobrou a dnes již klasickou hororovou atmosféru této série.] Pátek 13: Nový začátek = [8/1O] ()

Jello Biafra

Slátanina bez nápadov plná režisérských prehmatov a chýb, ktoré bijú do očí. Čo je najhoršie že to stratilo atmosféru predchádzajúcich dielov. Občas som si myslel, že sledujem paródiu na minulé časti. ()

prokda

Pátý díl není tak atmosférický, jak předchozí části, i díky komedialním prvkům. Vraždy jsou originální, překvapivý konec nemine. ()

Šakalík

Od pátého dílu tahle série bohužel definitivně zamířila do béčkových vod (a později ještě dál), takže o nějakém strhujícím filmovém zážitku si už mohl divák nechat pouze zdát. Hlavním problémem tohoto dílu jsou naprosto imbecilní postavy, kdy především ta uřvaná dvojice na farmě (matka se synem) by stála za hlubší psychologický rozbor. Navíc vyvrcholení filmu je až groteskně fádní, při které i zapřísáhlý fanoušek téhle série nejspíš zaskřípal zubama. Ta už tradiční závěrečná honička v bouřce přece jen vytáhne tenhle jinak čistě odpadový snímek ze dna žumpy, ale těch prvních, opravdu ubohých šedesát minut zasadilo filmu hlubokou ránu amatérismu. Objektivně si tenhle paskvil ty dvě hvězdy nezaslouží, ale vzhledem k tomu, co nás čeká v následujících dílech, je to pořád ještě koukatelné. ()

SG-1

"Tyhle haranti jsou jen pro zlost, nerespektují soukromé vlastnictví a jsou to všichni magoři." -Ethel- ()

Arkanoid

Spoilery. Jasonov premožiteľ príde pri jeho hrob a tajne sa prizerá, ako ho otvárajú dvaja mladíci. Tí otvoria aj truhlu a na svoje a divákovo očakávané prekvapenie, Jason z truhly vstane a zabije ich. Chlapec stále pozerá na Jasona a kvalitný pud sebazáchovy, známy z minulej časti, mu teraz správne nepracuje. Je to však len sen a dospelý sa prebúdza v aute inštitúcie pre mentálne postihnutých. Pri úvodných titulkoch nás víta klasika chi chi ha ha. Song His Eyes zasa sedí ku scéne aj vrahovi. Zariadenie v lesoch pre poslednú skúšku pobytu traumatizovaných a mentálne postihnutých pred zaradením sa do spoločnosti znie dobre pre brutálny slasher a s doktorkou minúcou povolanie sa je načo tešiť. Tommy je mlčanlivý a schováva si zálesácky nožík. Prekvapí ho malý chlapec, čo sa ho snaží vystrašiť plastovým pavúkom. Tommy mu zase ukáže svoje masky, na ktoré je však úzkostlivo viazaný. Riaditeľ tohto malého centra je konfrontovaný zhovievavým šerifom a panovačnou ufúľanou usadlíčkou so synom, ktorej sa nepáči, že tam také zariadenie vôbec je. Obeťou prvej vraždy je človek, ktorému by ste to naozaj trochu priali a vrah nie je masový a je hneď zadržaný. Vražda ako taká nie je pre diváka série ničím zaujímavá a dokonca nie je úplne explicitne zobrazená. Slúži však na Tommyho znepokojenie. Ďalšie 2 vraždy neznámych, veľmi neopatrných mladíkov pripomínajú už Jasona. Kto v skutočnosti vraždí, je záhadou. V tridsiatej minúte vidíme hororové príchody postáv za dňa len v dramatickej, nie hororovej situácii, žiadny obraz nám zobrazil, že prišli, no predsa pred chvíľou v miestnosti neboli a objavujú sa tam len pre dramatizáciu situácie. Dočkáme sa aj parodickej situácie na neočakávanú reakciu na tradičnú quote What‘s going on here? Creepy camera nie je využitá tak ako kedysi, ale poteší. Tommy prekvapí pekným zápasením aj boxom. Poteší aj scéna s WC v trailer parku pripomína slávne triky mágov prepichovaním krabíc. Skôr rozpačito baví jeden z najhorších vzťahov s matkou (jednoznačne po Psychu). Polievka a roztlačenie rajčiny ale pobavia. Dočkáme sa aj hrozných pokusov od zbalenie od koktavého Jakea. Na druhú stranu, jeho prvá voľba bol Paľo Habera osemdesiatych rokov, tak som aj ako divák rád, že neuspel. Tanečná kreácia robot nie je dotiahnutá do konca. Pri hádzaní mŕtveho tela do domu k živej, možnej obeti, sa ozve jemná nostalgia. Odkazu na The Texas Chain Saw Massacre sa tiež nevyhneme, ale miss mokré tričko nie je Leatherface. Z negatívov tu mám tradičnú plochosť charakterov postáv, ich neopatrnosť a filmové umieranie okamžite po prvom údere vraha. Najhoršia scéna je plazenie a štvornožkovanie v 74.-75. minúte a následné nabratie vraha malým stavebným vozidlom & ďalšia neopatrnosť. Jazykové okienko: itty-bitty. ()

sedm.1

Na pátém pokračování musím určitě ocenit její zápletku, která patří v rámci prvních pěti dílů k té jednoznačně nejpropracovanější. Respektive takhle, ono to tedy není v žádném případě žádný zázrak ani tentokrát, ovšem s ohledem na ty nulové dějové linky v předchozích Pátcích z toho právě tato vychází skutečně nejlépe, což znamená, že už to tentokrát není jenom o tom nejpřímočařejším a nejprimitivnějším vybíjení všech postav, ale tvůrci se tu snažili o jakýsi ucelený příběhový koncept, dokonce navrch přidali i nějaký ten zvrat, navíc ani postavy nejsou tak jednorozměrné, což platí především pro ústředního hrdinu a i když je závěrečná pointa pak poměrně vytušitelná, tak stejně je minimálně alespoň příjemné, že tu byla o dosažení nějaké pointy vůbec snaha. Změna prostředí jinak film nikterak neovlivnilo, jelikož je velmi podobné tomu od Crystal Lake, obsazené herce pak mohu hodnotit též spíš pozitivním dojmem, sympatičtí, talentovaní a v podstatě i vesměs výrazní, s milým bonusem v podobě často odhalených a velmi pěkně obdařených slečen. Atmosféra zůstala také zachována, stejně tak jako hudba, a tak vlastně jen jedinou, o to však zásadnější výtkou je zpracování mordů, které oproti předchozímu dílu udělalo zas pořádný krok zpět, takže většina likvidací se odehraje buď úplně mimo obraz, nebo vidíme jen vytřeštěné oči obětí, no a těch něco málo efektů, které se laskavě tvůrci přeci jen uvolili zobrazit, tak jejich úroveň je vyloženě tristní, a škoda je to pak o to větší, že toho vybíjení zde bylo zatraceně dost. Ve výsledku se tak jedná o průměrný díl, který má sice mnoho menších plusů, ale oproti tomu i jeden zásadní minus, pořád ale mohu tvrdit, že jsem se u pětky ještě docela slušně bavil. ()

bari68

Konečne nová pointa v tejto nekonečnej slashrovskej ságe.Obal ostal rovnaký ,za čo svedčí už obohrané žánrové klišé a typický koniec, v ktorom už od dvojky očakávame ,,nečakaný,, záver.A ani po piaty raz nesklamal .No, aspoň pre zarytých fanúšikov obstaral ďalšie pokračovanie. ...Aj tak ide ,ale o jeden z lepších dielov,takže 5/10. ()

bruceman7

Oproti trojce a čtyřce to má něco do sebe. Ikdyž proč před každou odkráglovanou ženskou musíme nutně vidět její cecky, to mi už z předchozích pokračování není stále jasné. 5/10 ()

Han22

Komentář obsahuje spoilery. Vzhledem k tomu, že Pátek třináctého je známá série, tak pravděpodobně všichni vědí, že tenhle díl obashuje nechutnej mindfuck - ano po klasickém závěrečném souboji přijde ono odhalení, že Jason není Jason, ale obyčejnej saniťák, co mstí svého mrtvého syna. Ale i bez tohohle dementního twistu je pětka slabší. Odehrává se pár let po předchozím díle, Tommy Jarvis je dospělý (a celý film naprosto mimo) a přijíždí do ústavu, který se čistě náhodou nachází u Crystal Lake a čistě náhodou vypadá jako klasický tábor. Dále tu máme pár lidí okolo, kteří většinou chcípnou dřív než je člověk pozná, dvojici dementních vidláků (taky chcípnou), neschopnou policii a vraždy. Je jich dost, ale většina bůhvíproč mimo záběr, nebo člověk přijde již k hotovému (mrtvole), navíc "Jason" se objeví až ve finále, předtím není vidět a jeho neporazitelnost nedává vzhledem k zvratu žádný smysl. Zkrátka a dobře průměrný slasher. ()

Loki_Six

" Jason Voorhees? You're outta your fucking mind. You've been out in the sun too long. Jason Voorhees is dead! His body was cremated. He's nothing but a handful of ash." ()

Jane18CZ

Nejlepší zápletka. Konečně (skoro) žádní puberťáci myslející jen na sex. Jenže to není vůbec dotažené, vše je uděláno na půl a ten konec... nejhorší ze všech. ()

borec999

Pred týmto dielom Piatky 13teho tiež neboli žiadne terno (práca s postavami 0 bodov, minimálne rozširovanie príbehu, nelogickosť a stupidita postáv), ale 5ka je už regulérny prúser aj na pomery starých slasherov. Viacero scén (osobitne tie s Mamou a Juniorom) pôsobí ako z paródie a má až nepríjemný vibe The Room. Nelogickosť doslova bije do očí, napríklad: čo si zoberie narušený a zo 4ky navrátivší Tommy (ktorý ako som správne tušil podľa záveru 4ky nebol v pohode) z blázinca do ďalšieho ústavu v batožine? no predsa 3 zabijácke masky na tvár, ktoré v nej vlastnoručne vyrobil. Všeobecne už len prostredie ústavu, v ktorom sa film odohráva a v ktorom psychicky chorých pacientov nikto nestráži a majú v podstate úplnu voľnosť pohybu, je výborná scenáristická lobotómia, no mojim úplnym víťazom v rámci logiky je scéna príhovoru riaditeľa po vraždách v ústave pri raňajkách, ktorá vyzerá asi takto: Pozrite, viem ako sa cítite a že to pre nikoho nie je ľahké, takže... (dramatická pauza) sa pustime do jedla. Po tejto scéne som prisahám vyzeral ako Dangl, keď ho chytí záchvat v Partičke. A presne pre takéto momenty šli aj posledné zvyšky atmosféry úplne do prdele a výsledný dojem nezachránilo ani veľa vrážd (veľa aj na pomery série, myslím že ich reálne mohlo byť tak 20), keďže gore je priemerné a vraždy ničím výnimočné oproti predošlým v sérii. Prúser vo všetkých smeroch bol ešte korunovaný tým, že SPOILER tak tí čo nechcete ďalej nečítajte... že v ako jedinom Piatku tu vlastne ani nevraždí Jason KONIEC SPOILERU. 15% ()

Eraserhead

Protože jsou ty filmy jeden jako druhý, je možné je hodnotit pouze podle počtu mrtvol a množství krve. Tady je obojího dostatek. Jenom škoda že si tohle solidní skóre nemohl (kvůli absenci) připsat sám Jason. ()

zbysik

Z prvnich peti dilu urcite nejslabsi. Negativa- katastrofalni herecke vykony; komedialni prvky, ktere vyrazne narusovaly atmosferu; nudne a vetsinou zakryvane vrazdy... ()

Corpsegrinder

Oproti čtyřce velkej krok zpět a ne kvůli závěrečný pointě, ale kvůli debilnímu příběhu. Scéna kdy to malej negr rozjede s buldozerem je šílenost. Nutný zlo před nejlepším dílem série. ()

Knowho

Pětka nikdy nepatřila mezi moje topky, ale při rewatchi jsem hodně změnil názor a musím ho přidat mezi moje nej díly. Tommy se tady vrací jako starší a zabydluje se v něčem jako děcáku. Celá ta atmosféra kdy má Tommy furt PTSD na Jasona a když ho někdo dlouho sere tak přepne do režimu Street Fightera :D A ta scéna kde Tommy zamrzne před fakovým Jasonem Royem je hodně super. Celý to místo děcáku je mimochodem taky hrozně boží. Ta babka s tím synem byla taky super ,,Juniore! Neser mě a pojd na večeři!" A mimochodem hrozně cením Violett za její hudební vkus, ale především za tu fotku Billyho Idola :D Ten konec kdy se z Tommyho stane novej Jason byla trochu zvláštní, ale mohlo to vést do zajímavýho pokračování. Bohužel Šestka se na to vysrala a jela si svým vlastním příběhem. 9/10 ()

J*A*M*A*L

Pětka zatím nejslabší. A zde už musím souhlasit, že se jedná o béčko a o průměr. Navíc mě zklamalo, že už tam nebyl Corey Feldman, jako hlavní postava, protože jsem si ho docela oblíbil. A jako vyvražďovačka hodně suchý film. ()

Paldiny

Chápem nasranosť tunajšej skupinky zarytých fanúšikov. Bola to vážne opovážlivosť siahnuť Jasonovi na mačetu, ale ja s tým nemám problém. Avizovaný Nový začiatok má hlavu, pätu a navyše poctivo dodržiava pravidlá žánru. Síce som si predstavoval, že odrastený Tommy nebude len psychicky labilný tínedžer a zodpovedne prevezme štafetu série, ale i tak dobre. Nový bijec to má v ruke, nerobí legende od Crystal Lake hanbu a prekvapujúco má niečo, čomu sa hovorí motív. Ansábel vraždiacich nástrojov sa rozrástol o ďalšie kúsky, čím nie je núdza o zaujímavé killy, ktorých tentokrát bude na dva diely. Vyvrcholenie tiež nelení a prináša pootvorené vrátka pre nový vývoj aký som predpovedal už s týmto. ()