Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

Tomes83

Těžko dnes hodnotit film starý přes 30 let, který je navíc považován za kultovní horor a klasiku slasher žánru! Ale myslím si, že i v době svého vzniku diváci tolik nejásali, jelikož film postrádá napětí a je z velké části nudou. Od propadáku ho zachraňuje pouze překvapující odhalení vraha a samotný závěr! ()

Bobik9

První díl jedné z nejklasičtějších hororových sérií 80. let. Totální zklamání! První díl se skutečně nepovedl. Postavy jsou jalové, dělají zbytečné a naprosto nelogické věci. Vražedkyně matka není ani trošičku děsivá. Prostředí je ucházející. Ovšem především, Pátek 13. víceméně (spíše více) bez Jasona, je jak Elm Street bez Freddyho. Věřím, že díl od dílu se to bude zlepšovat, ale totálně nechápu, že tato věc vydělala tolik peněz a stala se tak úspěšnou. Příbeh 0, postavy 0, akce 0, vraždy *, atmosféra *, konec **. ()

Yoshimitsu

Pátek třináctého 80. léta, kdy vypukla tahle průkopující slavná slasher série. Mám za sebou 5 dílů a musím říct, že je to všechno skoro na stejný brdo jenom se tam mění jiné dementní postavy a zahalení Jasona Vorheese. Dávám 80% ()

Kubaso

Přestaňte s tím Halloweenem! Pátek třináctého má narozdíl od něj SKUTEČNÉ béčkové kvality bez nadhledu a filmařského umu. Proto je to taková sranda a proto ten film nikdy nezestárne. Navíc, když srovnám jeho pokračování se sequely spřízněných sérií, Jason zase vychází jako vítěz. Jednu hvězdičku ubírám, protože když jsem film viděl prvně, na Jasona jsem se tak nehorázně těšil... Toho traumatu se už asi nezbavím. ()

Hennesy

Konečne som videl klasiku...ba priam legendárny Piatok trinásteho. Je to ozaj prototyp takmer všetkých ostatných tradičných amerických vyvražďovačiek, ale bohužiaľ najmä tých bezduchých, podobne ako samotný originál. Až na pár scén, pomerne nudný, bezmyšlienkovitý film, s takmer nulovým scenárom a hlúpymi postavami, ktoré umierajú jedna za druhou a všetci chodia všade sami len preto, aby mohli byť podrezaní, zapichnutí a pod. Jediný, kto za niečo stojí je malý, mierne splesnivelý, degenerovaný Jason:) ()

Tereza666

Jako hororový fanda a taky fanda Jasona Voorheese nemůžu hodnotit jinak. Je to "Béčko" obrovské, šílené, se spoustou chyb a navíc ty triky, ale rozjelo to přeci obrovskou éru, bláznovství, novou etapu hrůzy :-) ()

JohnSmith

Příjemný vyvražďovací horor, u kterého téměř do konce nevíte, kdo zabíjí a proč. Není tam nic nadpřirozeného, jen klasická řezničina. ()

lucascus

Co to mělo jako být? Říkal jsem si, že se po delší době kouknu na horor, ale tato krávovina je spíše nechtěnou komedií. Postavy jednají absolutně nereálně (místo aby pociťovaly strach, kterému by se jinak zaručeně snažily uniknout, tak právě nahrávají vražedkyni a pěkně se sami servírují na vražedný pás). Postavy jsou zabíjeny jak na běžícím páse, aniž by se ostatní přítomné osoby na chatě dozvěděly, že jejich kolegové jsou mrtví. Takže s výjimkou poslední dívky se ani nezačnou bát. Nemají prostě důvod. Navíc vraždy jsou tak vtipné, umělé, očekávané, že se prostě bát ani nemůžete. A to už se ani nezmiňuji o vražedkyni, která vypadá jak z nepovedeného vtipu. Hodnocení 62procent nechápu. A rovněž nepochopím, jak po tak špatném filmu mohly následovat pokračování... ()

Sany33

Keďže som hororový laik, niekto môže považovať za nezmyselné aby som sa k niečomu tak kultovnému a tak zabehnutému ako je práve "Piatok trinásteho" vôbec opovážil dať komentár. Berte to teda ako môj subjektívny názor, človeka, ktorý s podobnou vecou prišiel prvý raz do styku. Môj pohľad na vec je veľmi prostý. Páčilo sa mi to! Nevedel som, kto, čo ani ako ale páčilo sa mi to. Koncept celého príbehu je veľmi jednoduchý a teda mi asi odpustíte spoiler. Príde vrah a zabíja všetkých v tábore. Koniec pointy na konci filmu sa vysvetlí, pekne po lopate, kto to bol, čo tam chcel a prečo to robí. Veľmi naivné ale ešte nikdy som nevidel film first person, teda zabíjanie z pohľadu prvej osoby dosť dobré na ten rok. Navyše je to celkom slušná teenege vyvražďovačka a dakde som sa dočítal, že ide dokonca jednu s úplne prvých tak good luck. Dúfam len, že sa dočkáme v tejto dobe kvalitného remaqu ale za túto starinku 77%. ()

lykan9

I přes hrozné herecké výkony se jedná o začátek kultu a přes to, že se v prvním filmu ještě moc neobjevuje, tak zrození jedné z nejlepších hororových postav. Jason, Freddy, Mike a další mě nepřestanou nudit a starým verzím budu vždy věrný. "Ten kluk tam někde stále je." ()

liuk

Atmosfééra tak silná, že Pátku odpustíte i snad úplnou absenci scénáře. Ty okukující záběry vraha, kdy i postavy působí dojmem, že tuší někoho za oknem, na druhé straně jezera nebo za plentou v sprchách jsou prostě božské. Divák se o postavy opravdu bojí a nejradši by na ně přes obrazovku zařval: "néé, nechoď tam", zároveň se chovají úplně parádně béčkově, asi třikrát hrdinka mamku skolí, ale místo aby jí dodělala, tak radši uteče, aby jí mohla paní Voorheesová zase terorizovat. Lekačky, které postupně atmosféru zhoušťují, i když jen na nich film samozřejmě nestoji, fungují také perfektně. Prostě horor jak má být, po kterém, když jdete na WC, tak se do chodby dívate s nejistotou a pak radši hned rychle zapadnete do svého bezpečného pokoje :) Já věděl, proč mě rodiče nikdy neposílali na žádné letní tábory...Betsy Palmer po přečtení scénáře zaglosovala "What a piece of shit", hrála v něm jen protože potřebovala peníze na nové auto a byla obsazena, protože nepotřebovala transport na plac. Ta musela čubrnět, když film nakonec vydělal 37 melounů. ()

masw

Má oblíbená série! Ano v prvním díle nevraždí Jason (to ví hlavně Drew B. ve Vřískotu), ale i tak je tento debut série klasikou. Strach se hemží celým filmem, efekty nejsou na nejhorší úrovni (sekera v hlavě), a ani herci nejsou špatní (co tam dělá Kevin Bacon nejradši bych ho bodl do krku!!!). Prostě je to klasika, jediné co mi tu vadí je krátký záběr na vraždu (nejen sekera v hlavě). ()

KASUGI

Za největší neštěstí tohoto dílu považuju načasování vražd. Většina táborového osazenstva umře v půlce filmu a zbytek se vleče jak sopel. Masky na tu dobu slušné (Tom Savini, že), ale atmosféra je vskutku nulová. ()

Kosmik 1

Rozhodl jsem se shlédnout celou serii a jelikož tohle je první díl, co jsem doposud viděl, nebudu předbíhat s unáhleným rozhodnutím. Věřím, že v následujících dílech se napětí zlepší a přijde to, na co čekám, totiž na Jasona s mačetou. Prozatím co se týče tohoto dílu - jednoduše zklamání. A závěr byl opravdu strašný, spíše pro zasmání než abych se bál. ()

vyfuk

Menší zklamání v podobě toho, že je to film o jedné z nejkultovnějších postav hororu a přitom ji v tomto originál filmu ani neuvidíte. Uvidíte jen pobláznění mamču, skrz kterou mluví její malinký roztomilý Jason. Tenhle film je v tomhle ohledu zajímavý. A přeci jsem byl jen překvapen, protože jsem to nečekal, že? Jediné co je debilní je hold ten sexuální podtext. Za každou cenu si zaprcatit a pak v klidu skapat. Je to docela smutné, že i tato prvotina v tomto ohledu moc kvality nepobrala. A prznení této značky asi dalšíma devíti filmy tomu nenapomáhá. Snad nový restart celého tohoto "vesmíru" pomůže a tvůrci konečně natočí film, ze kterého si mladší generace v rámci tohoto kultu něco vezmou. Protože já si z toho vzal jen nekvalitní obrys. ()

Jaro.Krafcik

Filmový štart veľmi uspešnej série, áno Jason musel nejako začať. Obrovske sklamanie že sa vo filme neobjaví čo sa aj odrazí na mojom hodnotení.Jeho absencia je cítiť aj keď jeho matka celkom slušne vyvražduje tých čo jej utopili synčeka. Pozerat 38 rokov starý film bol na jednu stranu zážitok, no na druhú aj utrpenie. Kde bol Jason? Až v dalších filmoch. 2* ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej