Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

Juto

Piatok trinásteho je notoricky známy slasherovi horor, ktorý má veľmi jednoduchú zápletku. Tento klasický slasher prináša vzrušenie, zimomriavky, šoky a strašné úmrtia. Znepokojujúca gore-fest obsahuje nespočetné množstvo vrážd s množstvom vnútorností a krviprelievania, vrátane napichovania na kôl, bodania, sťatia hlavy, medzi nimi. Obsadenie je neznáme, s výnimkou mladého Kevina Bacona ako dômyselného poradcu a Betsy Palmer ako matky Jasona Vorheesa. 6/10 ()

WolfR

Stará klasika, která má své kouzlo a atmosféru. A i když to je vlastně čisté béčko, je to pamětihodné. Už kvůli, na tu dobu, skvělému make-upu obětí. Zase na druhou stranu, až tak veleúžasné to nebylo, 4 hvězdy. ()

gambit odpad!

Čistokrevný céčko, kde tupej scénář trumfujou ještě tupější herci. Neuvěřitelná nuda, napětí absolutně žádný, strach jakbysmet. Film plný klišé a několik perel, jako například barikádováni dveří opřením polena a dvou židlí zevnitř o dveře, které se stejně otvírají ven, nebo asi dvouminutový záběr jak si hrdinka vaří kávu. A při závěrečném "souboji" teen-agerka vs. důchodkyně sem se nezadržitelně smál. Kultovní status nechápu. ()

Benjamin-L

Kvalitní horor který odstartoval Serii pátku třináctého.Fillm se mi líbí v tom že je tam dobrý děj ale hudba taková nicmoc.Herecké výkony by se zde těžko hledaly ale stálo to za podívanou. ()

SoolenJV

Vtipné je, že film, který otevřel dlouhou sérii filmů o zabijákovi Jasonovi, se bez maniaka v hokejové masce úplně obešel. Jinak celkem napínavý a zábavný horor, který sice ničím nepřekvapí, ale příjemně pocuchá nervy a ukáže několik vrcholných maskérských triků Toma Saviniho. ()

tom88

Pre mňa je táto hororová klasika veľkým sklamaním. Nejde o nič viac ako o obyčajnú vyvražďovačku, ktorá nič špeciálne neponúka. Veľmi priemerne natočené a zahraté ešte priemernejšie. Škoda, že aspoň mladý Kevin Bacon nevydržal o niečo dlhšie. Vraždy mi prišli príliš obyčajné alebo skôr nezaujímavé. Jediné čo je na filme dobré je celkom slušná hororová atmosféra a poriadne tajomno, pretože vraha nie je vidieť až do samého konca. Chvíľami mi to prišlo zmätené a správanie postáv nelogické. Film navyše pôsobí dosť zastaralo. Od prvého dielu tejto slávnej série som čakal oveľa viac. 45% ()

Nivenx

Docela na začátky slaseru docela povedené a nudou u toho rozhodně neumřete. Vraždy docela povedené, za mě 65%. ()

Mol

WHAT YOU BEEN SMOKING, BOY? DON'T SMOKE, CAUSES CANCER! Teda hudební motiv "ččč-hahaha" bych viděl někde v top nejhorších zvukových doprovodů. To byl opravdu úděs. Vraha a vraždy vlastně skoro nevidíme, napětí zde neexistuje a holky nemají žádný prsa, takže ani na to se nedá koukat. Závěrečná honička v táboře smrti je pro diváka naprostý teror, protože tak stupidní věc jsem ještě neviděl. Alice vždy udeří paní Jasonovou, zahodí to něco co má v ruce a utíká pryč, aby na ní zase někde počkala, místo toho, aby jí prostě zpacifikovala ihned. Závěr u jezera, kde Alice nasedne do kánoe bez vesla a začne pádlovat rukou, tomu nasadil korunu. Dost slabý. Jinak jsem si povšiml, že je ve filmu panenka Annabell. Zajímavé. ()

SeanLSD

Krátko po Halloweene roku 2020 prišiel aj piatok 13, tak som si povedal, že to je vhodná príležitosť znovu po rokoch hodiť očkom na túto debilnú, jednotvárnu a nekonečnú sériu. A už jednotka je skrz-naskrz priemerná vyvražďovačka, bez ohľadu na to, či človek predtým už nejakú videl, alebo nie. Zato má však dobre tiesnivú atmosféru a najdesivejší okamih tesne pred záverom zaručene vystrelí z kresla. ()

fantoci

První pátek. Další chybějící kamínek do pátkotřináctkové mozaiky, ve které tak již schází jen devátý díl. ()

hans500

Ač je "Pátek třináctého" možná kultovní, tak není víc než průměrný slasher. Herci slušní a vraždy také, i atmosféra celkem vydařená, ale ne dostatečně, scénář nic moc, napětí místy fungující, zkrátka všechno funguje jen napůl. A hudba zcela vykrádá Herrmannův ústřední motiv z Psycha. ()

Mr.Ripley

Legendární slasher, jež převrací klasické postupy naruby a zásadního záporáka ve výsledku vůbec neukáže. Na místo něj se divák dočká "překvapivého" odhalení a několika málo efektivních úmrtí. ()

David.Darco

Typický slasher, ktorý by Petridis zaradil do ich klasického obdobia (počiatok až 80te roky), motivácia k vraždám mladých, dodržaný koncept Final Girl a tak ďalej a tak ďalej. Dnes už síce poznačená dobou, no stále funkčná a príjemná, nenáročná (sub)žánrová klasika. ()

Motinski

Obrovská nuda, nesympatické postavy, absencia logiky a záverečný twist na ktorom som sa z chuti zasmial. Ono to vlastne ani nemá ucelený dej a iba čakáte ako bude vyzerať ďalšia vražda. Páčila sa mi hudba ale jej nezmyselne vloženie do scén kam nepatrí bolo na mňa až moc. Druhá časť je určite o niečo lepšia. ()

Sfinkter

Dívalo se mi docela dobře, mám rád staré horory v původním znění, ale jedná se bohužel o tupou vyvražďovačku bez nápadu a atmosféry. Jediné, co stojí za to, je mladý Bacon. Je fajn, když si u některého filmu řeknete, že si ho klidně zkouknete ještě jednou. Pátek třináctého není ten případ. ()

BROKEN_

Dnes již kultovní slasher Pátek 13, který stvořil ikonickou postavu tohohle žánru, Jason Vorhees. Ale v tomhle filmu není, až na konci. Což mě hodně zklamalo. Ten film se strašně vleče na to že má hodinu a půl. Má to nudný pasáže, až nechápavé scény. Scénář mi přišel někdy céčkový. Všichni herci a jejich postavy byli nezajímavý. Atmosféra je nulová, z čehož jsem zklamaný. Hlavní záporák tady není ukázán, takže si po celou dobu říkáte,kdo to je? Na konec zjistíme, že je to Jasonova máma. A s tímhle mám problém. Po celou dobu ju vidíme z první osoby, takže nevíme kdo to je, a nám nezbývá než si říkat, omg dost dobrý. Jenže potom jak se odhalí, že je Jasonova máma, tak to ztratilo to napětí. Protože jak může taková baba všechny zabíjet jsem absolutně nechápal. Co bych ale chtěl pochválit je její herečka, která to zahrála dobře, a vypadala pěkně děsivé. " zabíje mami, zabije. Zabiju Jasone, zabiju, slibuju". Oh shit tohle bylo super, nahnalo mi to husinu. Posledních 15 minut je dobrý, a závěrečný jumpscare s Jasonem je povedený. Jako návnada na pokračování to ujde, ale zbytek filmu nic moc. Pochválit musím i hudbu, hlavně to, či či čača ( https://youtu.be/Ja0KKoPr9Ik ). Některý smrti byly až směšné. Ty postavy začali řvát a už byly smíření s tím že úmřou. A já na to koukal" wat". Kamera slabý, v druhé polovině filmu je jen tma, takže jde úplný hovno vidět. Ve filmu je scéna s hadem, a ta byla fakt špatná, až jsem se musel smát. No, čekal jsem to lepší jako úvod téhle kultovní slasher série. Tak doufám že to Jason zachrání. ()

PierrevanH

Tento snímek počal dnes již kultovní sérii, kterou v počtu dílů nepřekonal jak Freddy, tak ani Halloween. Nejde sice o nic převratného, ale jde přeci jen o jeden z prvních snímků, který určitě splňuje podmínky svého žánru slasher, takže nemůžu jinak než za poctivé tři. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej