Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

dyfur

.....klasika,ale skôr nudná - k smiechu za trápne scény-bez napäria-čo je na horor dosť veľká chyba...napätia ako soli a celkovo ...no nič nudaaaa. poznámka pre seba :viac nepozeraj. ()

kagemush

Přidal jsem k těm 50% za které to asi stojí ,ještě 20% za závěrečnou scénu. Musím říct,že už se mě párkrát ve spoustě filmů pokusili vylekat a většinou se nezadařilo,ale v tomto případě mi svěrače povolují i po letech. ()

BoredSeal

Pátek 13 byl původně snahou o produkt, který zkopíruje komerční úspěch Halloweena, vynechá zbytečnou psychologizaci postav a bude se snažit o efektivnější úmrtí. To se tvůrcům povedlo víc než čekali a ze série se stala dojná kráva. Jednička, jako příklad prvního amerického nenáročného slasheru nabízí bezva brutalitu od mistra efektů Toma Saviniho (úmrtí jsou kupodivu míň působivá v unrated verzi), příjemné prostředí tábořišť, které je velmi blízké i nám Čechům, spousta nezajímavých postav na zabití a pro neznalého fanouška překvapení na závěr. Film nějak zvlášť nezestárl, jen se stal pohlednicí do pohody 80.let a je pořád tím, čím byl ve své době - nenáročným pobavením na večer (napětí a strach závisí na tom, kolik divák viděl podobných filmů předtím). Jeho slabinou je to, že v sérii najdete mnohem povedenější a zábavnější díly. ()

StrYke

Zábavný a zásadní slasher, který disponuje předvídatelností a nelogickým chováním postav. Temná atmosféra a kouzlo, které první díl Friday the 13th zanechává na divákovi, není zdaleka jediný důvod, proč by každý opravdový fanoušek hororového žánru neměl tento snímek přehlížet. ()

easaque

jedna z prvních vyvražďovaček (teda po Halloweenu), kterou zhlédl tehdy na videu snad každý. Nikdy mě tento styl zvlášť nebral a po zopakování mi přišel dost amatérský, aspoň co se týče hereckých výkonů. Film jen tak vhodný na posílení mužského ega chlapců před dívkami, protože pokud při společném sledování např. v letním kině vytrval a strachy se nep..., tak se mohl dostat i na třetí metu - jak říkají američani ;-) . Ani z nostalgického hlediska mu nemůžu dát víc než jednu hvězdu. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 0 (3*MAX) ] ()

honajz2

Tak jsem si splnil další hororový rest (tenhle týden už druhý, musím se pochválit). A i když se na další díly už nejspíš nepodívám, protože není moc o co stát, i tak to na svou dobu není špatné. Já do hodnocení prostě musím zahrnout historické hledisko, protože jak Pátek třináctého, tak Evil Dead se staly kultovními a spustili tak nekonečnou vlnu slasherů typu "mládež je sama v lese a někdo/něco je chce zabít", které jsou sice skoro všechny na jedno brdo, ale tyhle dva byly první. A zatímco Evil Dead se snaží o něco víc než pouhý slasher a daří se mu to perfektně, Pátek třináctého je... pouhý slasher. Nějakou atmosféru to sice má, ale posouvá se to celé zbytečně pomalu, postavy moc sympatické nejsou (a jediná, které jsem fandil tam nevydržela dýl jak 20 minut) a celkově jsem se u toho docela nudil. Tedy kromě finále, které nějaké grády má, ale stejně už zestárlo. Ale jinak se není čemu divit, jak už jsem psal, takových podobných slasherů vznikla hromada a skoro všechny jsou si podobné jako vejce vejci - a Pátek třináctého se liší tím, že svého žánru byl první, nebo aspoň první nejvýznamnější. A co já vím, kdyby to byl úplně první horor, co jsem kdy viděl, možná bych byl nadšený... Vlastně úplně nejlepším na tom hororu je zvuk (!), díky kterému jsem měl skutečně pocit, jako bych v tom lese byl taky. Celkově to nevidím na víc, než na slabé 3*, i s přihlédnutím k historické hodnotě, jestli se to tak dá říct. Btw, když nad tím tak přemýšlím, já bych ten druhý film vidět asi měl, vždyť tu ten Jason ani nebyl... Slabé 3* ()

peto12

Táto klasika patrí do tých lepších hororov. Piatok trinásteho - skupina študentov sa vyberú tráviť čas pri rieke Křišťálové jazero. Netušia, že ich sleduje vrah. ()

Martin741

Spolu s Carpenterovym Halloweenom a Cravenovou Nightmare on the Elm Street je tento horor jednym z o zasadnych hororov 80. rokov. Reziser Sean S. Cunningham vytvoril prototyp a prazaklad teenagerskej vyvrazdovacky so vsetkym, co k tomu patri : letna stanovacka pri akomsi jazere sa zmeni na nocnu moru, krasne samice s krasnymi kozami a par efektivnych a zrucne natocenych vyvrazdovaciek. Z hercov treba spomenut len pani Betsy Palmer a mladeho Kevina Bacona. A najlepsi bol zaver, v ktorom este samotny Jason Vorhees nevrazdil, tu vrazdila jeho matka. Kvalita : 88 % ()

Vyhy

Další legendární slasher z doby, kdy horory dokázaly dostát svému žánru. Lahůdka, na které je sice znát lehce zub času, ale stále dokáže zabavit a zaujmout. Nějak jsem k tomu přistupoval s pocitem, že vlastně ten příběh znám, ale u tohoto prvního dílu jsem se dneska spletl a díky tomu mě příjemně příběh překvapil. ()

cariada

Začátek předlouhé série. Po utonutí malého Jasona se jde maminka pomstít vedoucím na tábor. Slušná atmosféra. ()

Nach

Kamenujte mě! Vím, že se jedná o klasiku, ale tohle mě prostě nudilo. Nevím jestli je to scénářem, herci či dějem, ale spíše si myslím, že je to stářím tohoto hororu. Chápu i pětihvězdičková hodnocení, ale u mě to propadlo. 55% ()

Rodriguez

Musim uznat, že až s přibívajícím věkem, zkušenostmi z filmového (převážně hororového) žánru, mohu konečně oceňovat tyto skvostné série, kterým sem se vyhýbal. Pravdou je, že sem začínal na Noční můře v Elm Street a přes Halloween jsem se konečně (13.-14.12.2013) propracoval k Pátku 13th. Je pravdou, že uplynulo rovných 15let od doby, kdy mě Freddy proháněl po obrazovce s nechutným šklebem a skřípající rukavicí. Ale rozhodně toho dnes nelituju, když jsem uzavřel jednu velkou kapitolu hororových sérií vůbec. Takže ať žije Jason!!! 90% ()

MrPierc

Řekl jsem si, že znovu zhlédnu všechny filmy ze série Pátek třináctého. Jako malý jsem viděl několik dílů na VHS v němčině. Byl to pro mne dost velký šok a tak jsem chtěl vědět, zda ve mě tato hororová látka ještě probudí strach a zvýšený tep. Ano, probudila. Tábor plný mladistvých, vůně sexu a někde v pozadí číhá zlo. Kamera se dívá očima vraha a někdy divák ztrácí pojem v tom, co je pohled vraha a co je jen kamerový záběr = chaos a strach se poté mísí v jedno. Do toho se mísí zlověstná hudba "kill kill kill" nebo řezavé zvuky z film Psycho. Je to neopakovatelná atmosféra, která tento film táhne celou dobu. Brutální násilí a šokující záběry. Překvapivý vrah, překvapivý konec a po vypnutí televize si raději rozsvítím cestou na záchod, prohlédnu celý byt a každý roh. Nejsem paranoidní, ale co kdyby tam někdo byl... ()

bourec

Slíbil jsem si připomenout celou sérii Pátku 13, a první díl mám za sebou. Je to určitě jedna z prvních vlaštovek v podžánru slasher, a vzhledem ke stáří filmu, je potřeba k tomu nějak přistupovat. Sean Cunningham má na kontě celkem slušnou řádku  béčkovejch filmů, který letěly v osmdesátejch letech. Takže ňouma to není. První hodina je proto celkem obstojná, strašidelná, a vlastně slušně krvavá. Ovšem posledních dvacet naháněcích minut je už hodně neobratnejch. Možná by to za šedesát minut bylo i za čtyři, ale za odhalení vraha, rvačky těch dvou ženskejch musím jednu ubrat.50%. ()

Bláža

Přestože jde pravděpodobně asi o nejznámější sérii slasher hororů, je první díl naprostou ubohou slátaninou, které chybí švih, nápad a bohužel i zábavnost. Teenageři sice začínají umírat už od začátku, ale naprosto neoriginálně (snad až na Kevina Bacona, pravděpodobně nejlepší smrt v tomhle filmu). Samotný prostor letního tábora, o kterém panují historky, že je prokletý, nabízí obrovský potenciál, který ale není vůbec využit. Místo toho teenageři jen přebíhají z chatky do chatky, aby byli zmasakrováni. Jason Voorhees má status jednoho z nejlepších vyvražďovačů, hned vedle Freddyho Krugera a Mika Myerse. Jenže tady se (téměř) neobjeví. Vše je úplně jinak, pointa si hraje s parafrází na Psycho (dokonce i co se hudebného doprovodu týče), ale to je tak jediné zajímavé na filmu. Další vyhypovaný film, jen velké zklamání. ()

dubinak

Pro mě spíše negativní překvapení. On pan Cunningham za svojí kariéru zatím nenatočil nic moc objevného, a proto nechápu, jak se mu tímto slasherem podařilo odstartovat tak oblíbenou ságu se sériovým vrahem, byť stále ne a ne se vyskytující v červených barvách. SPOILER: Je to založené spíše na nudě a na giallo prvcích, kdy vrahovi nikdy nevidíme do tváře a nakonec zjistíme, že jsme celou dobu měli čest s misis Voorheesovou a ne s žádným Jasonem. Při vraždách téměř nic nevidíme, kamera zabírala až na pár výjimek zoufalým způsobem a omáčka okolo té surové trošky obsahovala hlavně malé nudné fragmenty z pobytu dotyčných taboristů, o kterých by se nedalo říci, že by hýřili sympatismem. Za zmínku by stál možná tehdy mladičký Kevin Slanina. Čekala jsem větší odvaz na to, jak je Jason oblíbený. Osobně mám radši Leatherface. Tři slabší. ()

C0r0ner

Bylo to na mě v podstatě úplně bez atmosféry a ke konci už útrpně natahované a rozvláčné. Jediné, co tak nějak stojí za pozornost, je místo události a efekty, kdy to vraždění vypadalo dost realisticky. Se zbytkem filmu není příliš o co stát. 40% ()

darm

Na můj vkus vcelku pomalý rozjezd (až na úplný začátek), ale pozor - žádná nuda. Mělo to atmosféru, bylo to napínavé, několikrát jsem se opravdu hodně, hodně slušně bál, pár dobrých lekaček se našlo a povedená kamera, jejíž šikovné nájezdy ve mně vždycky vyvolávaly pocit mírného strachu.. Bohužel tohle všechno platí jen tak cca pro první hodinku.. Ke konci, od chvíle, kdy se na scéně objeví další nová postava - záměrně neprozrazuju jaká, to jde od desíti k pěti, film se tváří jakoby akčnější, ale napětí, alespoň pro mně, začalo upadat. A ani samotná lekačka ve finále (i když opravdu luxusní) už to nezachrání... Ale jinak hodně slušný kousek - 70%. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej