Naruto: Šippúden (TV seriál)

ナルト 疾風伝

Naruto Shippuuden

• Nový Zéland

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy

Japonsko, 2007–2017, 200 h (Minutáž: 24 min)

Předloha:

Masaši Kišimoto (komiks)

Džunko Takeuči, Noriaki Sugijama, Nana Mizuki, Romi Paku, Akeno Watanabe, Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Džúróta Kosugi, Ikue Ótani, Jú Asakawa, Júsuke Kamidži, Kazuja Nakai, Ken Narita, Kendži Jamauči, Kendžiró Cuda, Ken'iči Suzumura, Kotono Micuiši, Kózó Dózaka, Maaja Sakamoto, Mamiko Noto, Majumi Asano, Nozomu Sasaki, Šin'ičiró Miki, Susumu Čiba, Takako Fudži, Teššó Genda, Tomojuki Dan, Tošihiko Seki, Unšó Išizuka, Wataru Takagi, Mucumi Tamura, Akiko Jadžima, Daisuke Hirakawa, Kentaró Itó, Stephanie Sheh, Nobutoši Kanna, Tošijuki Morikawa, Akira Išida, Masuo Amada, Rjúdži Mizuno, Ikuo Nišikawa, Ikuja Sawaki, Takaši Irie, Juki Masuda, Naoki Bandó, Jutaka Aojama, Jasujuki Kase, Šóto Kašii, Pete Sepenuk, Daisuke Sakaguči, Kazunari Tanaka, Juka Komacu, Hideaki Tezuka, Hiroaki Hirata, Kazuki Jao, Kazue Ikura, Hideo Išikawa, Tomoaki Maeno, Jumiko Kobajaši, Takeši Kusao, Takahiro Sakurai, Satoši Hino, Ajumi Fudžimura, Hiroši Naka, Šinpači Cudži, Naoko Macui, Džódži Nakata, Rjóka Juzuki, Kumiko Higa, Jošimasa Hosoja, Ai Kakuma, Anri Kacu, Hiroši Janaka, Sóičiró Hoši, Takaja Kuroda, Hiroki Jasumoto, Rjóta Takeuči, Tóru Nara, Kazuhiko Inoue, Nobuo Tobita, Takaši Nagasako, Kenta Mijake, Džunko Midori, Daiki Nakamura, Tomohiro Cuboi, Šindži Kawada, Kóki Mijata, Megumi Tojoguči, Haruhi Nanao, Jošimicu Šimojama, Masaki Aizawa, Kósuke Toriumi, Noriko Šitaja, Šizuka Išikawa, Masaši Ebara, Takaja Haši, Emi Šinohara, Kacuhisa Hóki, Šótaró Morikubo, Hóčú Ócuka, Ken'jú Horiuči, Tomojuki Šimura, Šigeru Ušijama, Miju Irino, Takako Honda, Jukari Tamura, Jurika Hino, Ikuko Tani, Júja Učida, Tomomiči Nišimura, Nobujuki Furuta, Nobuaki Fukuda, Takaši Kondó, Tošiharu Sakurai, Makoto Cumura, Masaki Terasoma, Kóiči Tóčika, Nobuaki Kanemicu, Jukihiro Misono, Kudžira, Manabu Sakamaki, Mika Kanai, Rie Saitó, Masako Kacuki, Juriko Jamaguči, Rjó Iwasaki, Rjóko Širaiši, Hideo Watanabe, Taeko Kawata, Šó Okumura, Hiroši Ito, Ken'ičiró Macuda, Keidžin Okuda, Kacumi Čó, Šúhei Sakaguči, Hidenori Takahaši, Senda Micuo, Hana Takeda, Jódži Ueda, Fudžiko Takimoto, Masafumi Kimura, Čikara Ósaka, Kentaró Tone, Kengo Kawaniši, Hiroši Iwasaki, Mai Tódó, Kendži Fukuda, Hiroši Cučida, Taiten Kusunoki, Hikaru Mijata, John Eric Bentley, Hisao Egawa, Rikija Kojama, Hirojuki Kinošita, Secudži Sató, Eidži Takeuči, Daisuke Egawa, Sara Macumoto, Hiromiči Tezuka, Rjúiči Kidžima, Takeši Watabe, Čie Nakamura, Jó Tokinaga, Aoi Inase, Mariko Higašiuči, Taira Kikumoto, Eri Góda, Jóiči Masukawa, Dai Macumoto, Takuma Suzuki, Toa Jukinari, Keiko Nemoto, Rumi Očiai, Šunsuke Sakuja

Musím snížit z 5* na 4*. Shippuuden ma něco do sebe, ale ztraci cim dal tim vic... Začátek byl skvělý. Kdy se Naruto utkal s Orochimarem bylo naprosto skvělý... ale takhle to roztahovat pořád. Dyť za posledních 20 dílů se nic pořádného nestalo (a to jsem zatim u 90 dílu)... beru akorat hidan a kakuzu dostali požrat... naruto se naucil futon: rasen-shuriken ale zase ho ten kar nemuze používat... tak co to je.. at už se tam dohodnou a udělaj z toho pořadný seriál a at to nenatahujou.... edit unor '10: degrad na 3* ... vzpomínám a je to stejná nuda jako mladší brácha tohodle seriálu... bože jak sem na to dokázal vydržet tak dlouho... (má to pár dobrých omentů... docela mě štve že Pain z Akatsuki si tam nezahrál větší roli do té doby co jsem se díval) ale i tak... stačilo...(30.3.2008)

Uplynuly 3 roky a Naruto se vrací v ještě nabušenější formě. Shippuuden je dospělejší, vážnější, technicky i příběhově propracovanější a navíc emocionálně ještě intenzivnější. Původní Naruto zpětně působí jako dokonalý předkrm, který nás seznámil s postavami a jejich vazbami a rozběsnil divákovi chutě na hlavní chod, jímž Shippuuden bezpochyby je..(29.10.2010)

“The true measure of a shinobi is not how he lives, but how he dies. Its not what they do in life but what they did before dying that proves their worth.” Od konce první části Naruta uběhly dva roky a Naruto se vrací po dlouhém výcviku zpět do Konohy! Druhá část je dospělejší a temnější (Akatsuki nabírají na obrátkách, většina z nich jsou vážně opovrženíhodná individua provádějící solidní zvěrstva, začínají při střetu s nimi také umírat známé postavy - a ne jen tak ledajaké, nikdo není v bezpečí), Naruto už nevypadá jako cucák (a během seriálu prodělá ještě spoustu vizuálních změn, každá posouvající ho o stupínek výše) a začíná se z něj konečně stávat hrdina hodný toho proměnit svůj sen stát se Hokagem ve skutečnost. Kromě lepších animací bych vyzdvihl hlavně hudbu, která je vážně absolutně fantastická. Příběh jako takový se mi moc líbil, každý člen Akatsuki se stal dříve nebo později zajímavým (i když Itachi, Paine, Tobi a Hidan jsou míle před ostatními), hlavní silou seriálu jsou pak opět témata jako morální hodnoty, odvaha, vytrvalost a neústupnost čelíce potížím, přátelství a sebeobětování se (ke kterému jak jsem již i zmínil, několikrát dojde). V Shippudenu je pak dalším velkým tématem nekonečný cyklus nenávisti a válek doprovázených utrpením, který byl dosti hlubokým a měl některé fantastické dialogy a monology. Bezostyšně přiznávám, že také bylo v seriálu nemálo momentů, kdy jsem měl slzy v očích. Abych však jen zaslepeně nebásnil, seriál má i své slabší stránky... Největší slabinou je obrovská délka (440 epizod? z toho je cca 1/3 zbytečných fillerů, které bych doporučil přeskočit, některé ale rozvíjí důležité postavy a mají zajímavý příběh, takže to chce postupovat opatrně - mně se oplatilo postupovat dle seznamu http://myanimelist.net/forum/?topicid=350747 s tím, že díly, které jsem zvažoval přeskočit jsem si nejprve našel na imdb - jejich hodnocení - a pak na http://naruto.wikia.com/wiki/List_of_Animated_Media, kde jsou popisy jednotlivých dílů, a dle toho se rozhodl). Druhou slabinou bych viděl zdlouhavost některých pasáží (od cca 350. epizody Shippudenu) se mi boje začaly zajídat a přál jsem si konec (ale pozor, ne každý boj byl špatný, některý byly naopak úžasné... ale bylo jich jednoduše až moc a 2/3 z nich ke konci již zcela zbytečné), paradoxně konec poté přišel z čista jasna a zdál se uspěchaný. Vztahy lidí jako další obrovská slabina, Kišimoto neumí psát romanci, ale pořád se snaží dělat náznaky. Chybí jakékoliv silné ženské postavy (Sakura je od začátku do konce ubrečená, nesoběstačná, agresivní a zcela iracionálně se chovající). Kišimoto nevěří svému "show, don't tell" a když některá z postav něco předvede, dalších 10 to musí ve svém vnitřním monologu okomentovat, jak to bylo úžasné - chtělo by to tedy více decentnosti. Hodně mě obtěžovala změna tónu, kdy se z dramatického příběhu udělala na část dílu slap-stick komedie (a z Naruta blbeček), ale v mangách to není nic neobvyklého, takže jde asi spíše o kulturní odlišnost. Nezačínejte, pokud nemáte spoustu času, protože jakmile se jednou chytnete, už vás seriál nepustí. Celkově 4*.(7.9.2015)

Naruto prvá séria skončila a druhá pokračuje až po nejakom čase keď viac postáv dospeje. Naruto Shippuden už nie je starý vtipný naruto. Druhá séria naruta je skôr temnejšia a vyspelejšia. Hudba niekedy nedosahuje podla mňa kvality prvej série. A fillery sú niekedy ešte horšie. Animácia v niektorých dieloch bola príšerná. Ale to je tak všetko čo sa dá druhej sérii vytknúť. Ostatné je výborné a napriek mojej kritike môžem povedať, že tie lepšie diely (ktorých je celkom dosť) sú na vysokej úrovni lepšej ako samotná prvá séria. Aby som ešte dodal openingy sú v druhej sérii lepšie (možno aj endingy).(14.12.2010)

Odvážnější (a hezčí) Naruto s vynikajícím soundtrackem, který mě dokázal upoutat k obrazovce na dlouhé hodiny. Pomalu se začínáme dozvídat souvislosti, mnoho postav překvapilo a jednoduše se blížíme se do finále. Čím dál více se nemohu zbavit dojmu, že Kishimoto měl vše dopředu detailně připravené. Škoda jen fillerových dílů, které byly občasně tak moc stupidní, že se mi otvírala kudla v kapse (viz filler s Guren: "domov je tam, kde na tebe lidé myslí"- fajn, brala bych to, kdyby se to neopakovalo v jednom díle snad stokrát). V podstatě se jedná o pozitivně nabité anime, které není určeno jen pro mrňata (i když ho vysílali, tuším, na Jetixu). Naruto mi hodně dal a myslím, že délkou a současně kvalitou se nevyrovná (prozatím) žádnému jinému anime.(30.11.2013)

• - V původní manze i v anime preferuje Sasuke hmaty pro levou ruku. Například když používá Chidori, tak pouze levou rukou, zatímco Kakashi, který ho tuto techniku naučil, používá pravou ruku. Lze si však všimnout, že Sasuke má pouzdro na zbraň na své pravé noze a při psaní písemky v první části „Chuuninské zkoušky“ používá pravou ruku. [Zdroj: konoha.cz] (Velorahex)

• - Ichiraku rámen, kam chodí Naruto jíst, je reálné místo ve městě Fukuoka, které najdeme na ostrově Kjúšú. (3T)

• - Když Naruto v 73. díle trénuje s Kakashim přesekávání vodopádu, Kakashi řekne, že "vás deset" (klonů s Narutem) na to akorát tak stačí. Je jich ale jedenáct. (Voorhees)