Další adaptace románu Jane Austinové v Čechách známého jako Anna Eliotová. Hlavní hrdinka je Anna (Sally Hawkins), nejstarší ze tří sester, je milá, rozumná, hodná, ale nešťastná. Před 8 lety byla zamilovaná a zasnoubená, ale rodina jejího vyvoleného odvrhla, a tak se Anna musela své lásky vzdát. Osud jí ale připravil další šanci. Hrdinka opět potkává svého bývalého snoubence kapitána Wentwortha (Rupert Penry-Jones), ovšem za nečekaných okolností, při návštěvě u provdané sestry je jí představen jako nápadník jedné z jejich sestřenic. Kvalitně zpracovaný příběh přináší zajímavý pohled do duší obou hrdinů. Představitelka hlavní role Sally Hawkins byla za svůj výkon odměněna Zlatou Nymphou na Televizním Festivalu v Monte Carlu. (ylang)

Leník

Snad nejslabší film podle Jane Austenové, který jsem kdy viděla, nejspíš i díky předloze, která akcí příliš nepřekypuje. Události zásadní pro děj se odehrály před 8 lety, takže je ani nevidíme, a děj se pak omezuje na hrdinčino rozechvělé vzdychání nad zápisy do deníku. Od začátku je jasné, jak to dopadne, a bez větších dramat děj ke šťastnému konci skutečně dospěje. Nějak zde chybí klasický austenovský vtip... ()

Petkon

Slušný film až na přehrávající hlavní hrdinku, která při každém pohledu na Wentwortha otevírá pusu a lapá po dechu jak leklý kapr. Ten závěrečný polibek je taky docela síla. ()

Efff

dost velke zklamani. Herecky nezajimave, dejove nezajimave, a ten konec..no, radsi bez komentare. EDIT: Tak po dalších zhlédnutích musím přehodnotit; čím víckrát jsem tuto adaptaci viděla, tím víc víc a víc se mi líbila. Konec je sice hrozný, ale celkově se mi tento TV film líbí víc než verze z roku 1995. ()

Alchemilla

Persuasion není kniha, která by šla lehce převést na filmové plátno a ani nejnovější pokus nepatří k úplně vydařeným. Herci jsou dobří, hlavně Alice Krige coby představitelka Anny. Jen nechápu, proč Anna vypadá neustále umolousale, šedivě má účes, který jí vůbec nesluší. Kapitán Wentworth v podání Penryho-Jonese určitě rozechvěje nejedno dívčí srdce, ale příběhu chybí šťáva. Závěrečná běhací scéna má vytvořit dojem časové tísně, obavy, že vše bude zmařeno, a že se Anna svého štěstí nedočká. Přitom působí nepatřičně a bezkrevně. Nejlepší atmosféru vytváří hudba, i když i tam autoři občas sáhnou ke zbytečným berličkám - Mozartovo 25 symfonie jako podklad pro vyznání pana Elliotta, ale zato se mi moc líbi hudební podkres (lze-li to tak nazvat) k titulkům. 70% ()

hanikrivi

Tohle se mi nelíbilo. Proč, to už tu zaznělo mockrát. Nejvíc mi vadí, že to celou dobu vypadalo, jako by se tvůrci snažili dokázat, že hlavní hrdince dobové oblečení nemusí slušet, takhle mastné a "ulízlé" vlasy vážně běžně nosily, citové pohnutí se vyjadřovalo pootevřenou pusou, a o hlubokých citech a charakteru svědčí útrpné a submisivní chování. Nic z toho jsem totiž z četby Jane Austen nikdy nevyčetla. ()

demovka

Další adaptace úspěšných knížek úspěšné spisovatelky 19 stol. Ději a příběhu se toho moc vytknout nedá, ale tvůrcům ano. Všechny použitelné repliky z knihy ve filmu jsou. Ano, drželi se předlohy, ale lépe na sebe jednotlivé rozhovory mohli navazovat a sled událostí mohl dávat větší logiku. Pojala jsem dojem, že proto se muselo rozhodnut hned a v tu chvíli, aby děj a vyprávění gradovalo a znovu chytlo naši pozornost. Proto ten spěch v závěru, jako když „ Lola běží o život“. Pokud děj všichni dobře chápeme, tak Anně (Sally Hawkins) jde opravdu o něco nesmírně životně důležitého. Nemůže ho nechat odjet domů, aniž by mu nevyjevila svoje city. Hlavní moje kritika padá na režiséra, potažmo na kameramana. Kdo rozhodl o těch záběrech příliš zblízka, roztřesených nebo záběrech, kdy komunikují dva, ale v záběru je jen jeden a toho druhého není vidět (milostná dvojice)? A přitom je důležité, jak se tváří. Ale za to vše herci nemůžou, ti jsou dobří. Dávám za Austenovského hrdinu, velice dobrého Ruperta Penryho-Jonese čtyři * a dodávám, viděla jsem další dvě adaptace a tato verze je z nich nejlepší co se týče výběru herců. V té z roku 2022 Dakota Johnson je velice dobrá, ale kdyby jemně utlumila koketování s kamerou byla by ještě lepší. Cosmo Jarvis (kapitán Wentworth) je velice nepohledný Austenovský hrdina. Ve verzi z roku 1995 je Ciarán Hinds slušný kapitán Wentworth, ale Amanda Root nemá co hrát. Nemá repliky, nepíše deník, nemluví s kamerou. Oceňuji ve všech verzích snahu využít lokace v samotném Bathu. ()

missmiri

Nádherný příběh...Jane Austenová prostě věděla, co se ženám líbí, po čem touží...i dnes, po 200 letech, se nám tají dech nad slovy kapitána Fredericka Wentworthe v dopisu Anně..."Rozrýváte mi duši. Napolo zoufám, napolo doufám....Znovu Vám nabízím své srdce...Jen na Vás myslím, jen pro Vás dělám plány." Jednu hvězdičku ubírám za závěrečný maraton. Tím ten film zkazili. (V knize je mnohem zajímavější a citovější moment, kdy Anna tento dopis dostala.) A druhou hvězdičku ubírám za účes Sally Hawkins (Anna) - naprostý otřes. Ke kapitánu Wenthworthovi (Rupert Penry-Jones) nemám výhrady. Ve filmu byl zcela dle mých představ. ()

Shameeka

jsem na rozpacích, něco bylo pěkné, něco dost trapné. nevydržela jsem koukat na u scénu jak si dávají první pusu, přišlo mi že to strašně natahují a ještě ke všemu na veřejnosti??? a jak před tím proběhla celý bath??? proč?? další věc - anna v knize je lepší, není bez života, žádná chudinka co trpí a všichni můžou z jednoho pohledu na její tvář vyčíst co se děje. má své názory, je veselejší, ovládá se a navíc je hezká! zbytek mi přišel docela fajn, ale tu annu postě netrefili. navíc tam z mého pohledu nesedla ani herečka. vypadala jako mučednice celý film! a nevím proč v každé adaptaci musí osekat závěr - na ten se v knize nejvíce těším - jak si vše vyříkají, proberou své první setkání, pocity atd. nevím nevím. asi bych se bez shlédnutí tohoto filmu obešla. musím ale uznat že kapitán wenthworth je pěknej kus, toho vybrali skvěle. a musela jsem se smát při pohledu na mary :D takhle nějak jsem si ji představovala. a zbožňuju ten jeho dopis!!!!!! ten si čtu pokaždé asi pětkrát a vždy mě dojme. shrnuto a podtrženo - adaptace austenové obecně nic moc, nesesazena zůstává 6-ti dílná pýcha a předsudek. ()

Toja34

Mám velmi ráda klasické britské romance a obzvláště ty podle Austenové. Předlohu jsem četla sice již dávno, ale vím, že měla Austenovský vtip. Což film nemá. Hlavní hrdinka mi nesedla, byla bez životní energie, a až příliš špatně oblečená. Dost mě to rušilo, protože Penry-Jones je pěkný chlap a při myškozním vzhledu Anny člověk marně přemýšlel, proč by jí měl sakra chtít. Všimněte si, že všechny ostatní ženy jsou oblečené v odstínech bílé a Anna se neustále ukazuje v něčem, co připomíná ošoupané závěsy, nebo přehoz přes postel. Když tam navíc chybí taková ta Austenovská racionalita a praktičnost hlavní hrdinky tak Anna působí jako bezkrevná ńouma. Hudba je krásná a ani ten nelogický běh mi nevadí, aspoň se holka trošku probrala :))) Co mi vadí je, že na ulici ona líbá jeho, ne on jí. Dalo by se říct, že mu to za ta léta dlužila :))) ale blbě se na to kouká :))) ()

mark.benford

nakoľko Persuasion je zrejme môj najobľúbenejší Austenovej román, filmového spracovania som sa trochu obávala. našťastie, žiadne sklamanie sa nekonalo, film podľa môjho názoru veľmi dobre obsiahol všetky tie pocity, ktoré ma sprevádzali pri čítaní knižnej predlohy. príjemný výkon sally hawkins v úlohe Anny Elliotovej ma presvedčil, miestami dojímal, pri jednej scéne som dokonca slzila spolu s ňou. v úvodných minutách mi bola akási nesympatická, no ako film plynul, jej postava sa mi nenápadne vkradla do srdca, a ani neviem ako, zbožňovala som ju. myslím, že tento film napriek svojej komornosti a istému minimalizmu veľmi dobre obsiahol všetko, čo malo byť povedané a zároveň sa z neho nevytratilo to austenovské čaro. okrem toho musím vyzdvihnúť aj hudbu martina phippsa, veľmi citlivo zvolil vhodné motívy k jednotlivým náladám. ako niektorí ostatní užívatelia predomnou vo svojich komentároch spomínajú , záverečná scéna s behom je možno trošku zbytočná, ale mne osobne celkový dojem nepokazila. ()

Alenuch

Předlohu jsem četla několikrát a mám ji moc ráda, proto mě dvojnásob mrzí, že nemohu dát více hvězd. Ve srovnání s adaptacemi jiných knih Jane Austenové však tohle skutečně není žádný zázrak. Dost podstatným nedostatkem v mých očích je, že mi nevyhovuje hlavní hrdinka - a to jak vzhledem (Anna byla hezká, ke konci knihy dokonce krásná, ale tady krásu bohužel hledám marně), tak i chováním. Ve filmu je to jen vyjukaná chudinka, která plaše pokukuje po ostatních, kdežto knižní Anna byla mnohem životaschopnější, živější, chytrá, milá, ironická... prostě skvělá. Nic z toho ve filmu nevidím. Závěrečné běhání už tu bylo propráno tolikrát, že nemá cenu ho znovu rozmazávat. Ovšem závěrečný polibek (který tam pochopitelně nemá co pohledávat) zmínit musím - trapný, až mi naskakuje husí kůže, neskutečně protahovaný a tím pádem značně nechutný. Je mi to tak líto, že se to nepovedlo lépe. Film sám o sobě není propadák, ale Jane Austenová a my s ní si zasloužíme rozhodně více! ()

Octavia

Další příběh o Popelce, jak ke štěstí přišla. Je to jeden z mých oblíbených, i když já miluji všechny příběhy od Jane Austen. Tento je založen na idee, že nikdy není pozdě, a lidé, kteří k sobě patří, si k sobě cestu nakonec vždycky najdou (a na každou hodnou holku čeká charakterní hrdina .-)) Také jste si všimli, jak u spousty britských historických kostýmních dramat lze nalézt velmi podařenou hudební kulisu, která dokonale dokáže podtrhovat děj a gradovat napětí? ( další filmy s podařeným soundtrackem: Láska v bílém pekle, Pokání, Jane Eyre, Pýcha a předsudek...) Hlavní hrdina byl vybrán velmi dobře, a kdyby se jednalo o mě, taky bych si po takovém muži již další lásku nedokázala najít, když by nám to spolu napoprvé nevyšlo. ( jo já vím beznadějná romantička) PS: Musím říct, že co se oblékání týče, bylo mužům toto Austenovské období velmi nakloněné a ty dlouhé fraky s vysokými límci a stojaté límečky u košile slušely snad každému, stejně jako vysoké holínky a vlnité, chlapecké, mírně rozcuchané účesy. Na druhou stranu k ženám byla tato doba velmi krutá, protože šaty vzhledu noční košile, přestřižené hned pod prsty s kulatým hlubokým výstřihem a délkou nelichotivě po kotníky slušely vážně jen štíhlým drobným dívkám s vyvinutým hrudníkem, o účesech ani nemluvě, ty utažené drdoly musely vážně bolet. Mnohem hezčí šaty se nosily ve Viktoriánské éře - viz Jane Eyre. (poznámka pod čarou) PPS: Víte že baronet je titul, který patří mladšímu synovi barona, ale jako takový baronet již nepatří mezi šlechtu? Je to takový mezistupeň mezi šlechtou a “póvlem”. A to dělal otec Anny takové obstrukce se svatbou s námořníkem. ( k námořnictvu se vydávali mladší synové šlechty, buď k námořnictvu nebo se stávali knězi - takže kapitán Wentworth byl stejně urozený) ()

CarlaBrunn

Pri takychto filmoch ocenujem jemnocit, ktorym velmi disponuju. Videla som uz asi 15 filmov s obdobnou tematikou, historickym nadychom a liznutim "poriadnej" davky romantiky. Tiez nesmie chybat klasicka zapletka a la ONA/ON. Pomaly vyvin deja nesmie samozrejme chybat. Neviem, ale tu mi to dost vadilo, preto jednu * strhavam. Inak vcelku fayn. PS: Kapitan Wentworth je tak sexy! ()

Lucinek

Persuasion je má nejoblíbenější kniha od Jane Austen. Ačkoliv se mi zamlouvá víc tato verze z roku 2007, než verze z 1995, musím uznat, že se od předlohy v mnohém odklání a ne vždy je to ku prospěchu. Každopádně tolik hvězdiček za skvělou hudbu, výběr kapitána Wentwortha a ostatních vedlejších postav. Tvůrci naplnili moje očekávání. Bohužel volba Anny už se tak nezdařila. Na hlavní hrdince stojí celý film a mně zkrátka byla velice nesympatická. Doufám, že to "správné" zfilmování Perusasion na nás teprve čeká a předčí své předchůdce. ()

carolinek

Docela pěkně zpracováno, každý režisér si ovšem přebere námět podle svého a tak se ve filmu drobné scény které jsou popsané v kize, neobjevují. Pobavil mne v sálu (v Bathu), ve kterém se prochází Anna a její přítelkyně, obrovský lustr. Když všude se svítilo svícemi a elekřina byla vynalezena o mnoho let později ;-) ()

mayiree

Obecně jsem nakloněna adaptacím románů Austenové. Je těžké je pokazit, pokud alespoň trochu sledují původní dějovou linku. Když se ale začnu u romantických scén nahlas smát, je někde problém. Věřím, že je těžké zpracovat příběh, který sleduje neopětovanou lásku, a vyhnout se přitom přehnanému melodramatu. Tohle zpracování se mu ale vyhnout nepokouší, naopak se za ním žene (obrazně i doslova). Nepomáhá, že postavě Anne tu chybí osobní vývoj, kterého se dočkala v knize. Škoda, předloha je přitom tak povedená... ()

Sejkorka

Další zářez na pažbě Jane Austenové. Trochu slabší, možná je to tím, že se jedná o TV film. Nemá to podle mne potřebnou hloubku, jak to dopadne, člověk ví od začátku, právě proto, že Austenová. Je zde také velké množství postav, bratranci, sestřenice, zpočátku se v tom těžko vyznat. I herci jsou celkem neznámí, kromě Sally Hawkins, která dominuje. Jo, a těch sračiček, než si řeknou, že se mají (stále) rádi. Dneska by mladej řek, hele buchto, máš mě ráda nebo ne ?A ona, samo litr, a bylo by po ptákách. ()