Warrior

Warrior

Bojovník: Brat proti bratovi

Sportovní / Drama

USA, 2011, 140 min

Pravděpodobně poslední a po Drive dost možná největší překvapení tohoto roku. Warrior se vynořil z čista jasna, absolutně nečekán a o to víc mě zasáhl. Osobně nevěřím tomu, že letos uvidím ještě něco lepšího. Nevím jak Vy, ale já od O'Connora obdržel 140-ti minutové technické KO a už teď jsem zvědav, kolik nominací si pro sebe "bratři" urvou. - 95%.(10.12.2011)

Pěsti buší, nohy kopou, končetiny se kroutí do nepřirozených úhlů a srdce přitom puká - co je to? To jen rodina Conlonů si v kleci rovná své rodinné trampoty a nadšení diváků (9. 12. 2011 - 94%) nezná mezí. I mně se Warrior líbil, ale přesto si dovolím být tím šťouralem, kterému před očima proběhlo pár důvodů k malé nespokojenosti. Zápasy jsou totiž na můj vkus stříhány zběsile nepřehledným tempem, složení semifinálové čtveřice je jasné již půl hodiny před začátkem turnaje a představitel Koby má do obličeje ruského mládence asi tak daleko, jako já k vizáži Brada Pitta. To nic nemění na tom, že považuji Warriora za velmi dobrý snímek, ale za vynikající či bezchybný bych si ho označit rozhodně netroufl.(9.12.2011)

Po první půli, kde se postupně odkrývá charakter a motivace jednotlivých postav je natolik zručně zfilmováno, že se mě postavy vryly pod kůži a tím si mě režisér přímo přikoval k sedadlu a přilepil oči na obrazovku. Druhá „zápasnická“ polovina má spád a pečlivě buduje napětí až do infarktově strhujícího finále, kde závěrečný emotivní song hřeje na srdci i několik dní po zhlédnutí… „It's ok Tommy... It's ok... I love you...“(12.12.2011)

• Lima

Klišé nad klišé, kdy vše jede podle stokrát viděného mustru, v předpokládaných kolejích, kdy není sebemenší problém odhadnout vývoj děje na dlouhé minuty dopředu, dokonce i ty dialogy můžete v duchu přežvýkat předem, než je herci vypustí z úst. Srovnávání s Rockym je troufalé, ten byl, více než jiného, především originální a netuctovou milostnou romancí, ve Warriorovi není originální a netuctové zhola nic. PS: Na tolik zde vzývaného Oscara, chlapci a děvčata, rovnou zapomeňte.(10.12.2011)

Nejdřív přišel Wrestler, další rok se objevil Fighter a teď je na scéně Warrior. Je mi jasný, že tyhle filmy jsou tu od toho, aby nabídly fyzicky a i psychicky náročný scénář, pro který se vyberou ty nejlepší varianty pro hlavní role, vedlejší role, režiséra, hudbu a další kopu důležitých funkcí, které se kolem filmu točí. A nakonec se perou o to, kolik Oskarů si protentokrát odnesou. Nicméně i za náměty takových prvoplánových filmů se může skrývat neskutečně citlivý příběh plný životních osudů a nádherných scén, u kterých se Vám bude chtít brečet...a co víc, budete řvát jak želvy. Warrior je jednoduše nádherný film. Má příběh, který už ve své podstatě musí vybudit nějaké city, minimálně k zamyšlení. Jakmile jsem ale spustil první minuty filmu, okamžitě jsem se s herci, hrající dva bratry sžil. Tom Hardy a Joel Edgerton je zahráli totiž naprosto famózně. A to samozřejmě nemůžu a nesmím zapomenout na jejich tátu, kterého si zahrál Nick Nolte a předvedl snad úplně nejlepší herecký výkon, který jsem v roce 2011 viděl. Byla nádhera sledovat ty jednotlivé zápasy v ringu, ty oči hlavních aktérů, kteří na sebe koukají a je z nich vidět ten neuvěřitelný smutek. Do toho pak hrála hudba Marka Ishama, který mě odteď dost zajímá, protože poslední scéna v kombinaci s naprosto geniálními herci a právě jeho hudbou ve mně vyvolala to, co ve mně nevyvolal hodně dlouho žádný film a můžu říct, že v top 5 nejlepších scén, které jsem kdy viděl se po shlédnutí, nejspíš udrží. Stejně jako se mi v srdci nadosmrti udrží tenhle nádherně odvyprávěný příběh dvou bratrů.(16.1.2012)

• - Původně snímek začínal scénou z Moundsvillské státní káznice, kde Tommy Conlon (Tom Hardy) bojuje ve vězeňském zápase. Od záměru se ale upustilo a scéna byla z filmu vypuštěna. (oje)

• - Audiokniha, kterou poslouchá Paddy Conlon (Nick Nolte), je kniha "Bílá velryba" od autora Hermana Melvilla. (Kuny27)

• - Tom Hardy stvárnil vo svojej kariére druhýkrát postavu, ktorej krstné meno sa zhoduje s jeho skutočným. Prvou bola postava Toma vo filme Láska a . (2003). (Dado)