Warrior

Warrior

Bojovník: Brat proti bratovi

Sportovní / Drama

USA, 2011, 140 min

Dobře, dobře, je to asi stejně objevný, překvapivý a inovativní jako reklamy na prací prášek, ale když já jsem se tím nechala tak krásně strhnout. A tím pádem chválím především herce, protože kdyby jejich zapálení nebylo, mého nadšení z filmu by podstatně ubylo. Je super vidět Nolteho zase jednou hrát roli hodnou jeho talentu a je super vidět Hardyho hrát cokoliv, obzvlášť mírně nasrané jedince. Joel Edgerton zahrál taky dobře i přes zjevnou nevýhodu, že jeho part nebyl tak vděčný jako Hardyho či Nolteho (suchar od rodiny, no). Hudba bezva, konec gradační. Emoční scény jsou skvěle zvládnutý i přes to, že divák tak nějak ví, že dřív nebo později přijdou. Což beru jako plus. Odpusťte tomu předvídatelnost sportovních filmů a pak si vychutnejte trojitý herecký koncert.(18.9.2012)

Úžasný, naprosto grandiozně emocionálně vygradovaný drama na pozadí bojových sportů. Po první hodině jsem dost nechápal vysoké hodnocení zde na csfd, protože ta první hodina je opravdu slabota a jen jakási chabá vykrádačka špičkového Fightera (2010). Jenže tam byly vztahy postav a postavy úžasně zahraný, tady je to fakt nic moc. No jo, jenže pak se to začalo tak nějak slušně vybarvovat a po 90 minutách začaly souboje. A to samotný už byla kapitola sama pro sebe ... Fakt super, perfektní techniky, extrémní napětí, hodně obstojná kamera, syrovost atd. Vyřazovací souboje v kleci o jednom vítězi, který obdrží obří finanční cenu. Dva bratry, bývalé zápasníky svede osud do tohoto jednoho turnaje. Oba mají obrovskou motivaci vyhrát, těžko říct, čí motivace by se dala pojmout jako důležitější ... Proti nim partička goril a hlavně jejich vzájemné nepřátelství z mládí. Ono ale nejde o klasické nepřátelství známé ze stovek "martial arts mlátiček" od 70. let, je to velmi složitý vztah. A zde na pozadí soubojů, obrovské barevné šou a vzrůstající obliby jednotlivých postav u diváků jako v koloseu se začne odehrávat vyhrocení bolestivých a hlubokých rodinných vztahů ... A teď už nebudu prozrazovat, jen musím napsat, že ve finále filmu jsem řval jak malý děcko a byl úplně rozsekanej obrovským přívalem emocí a furt brečel ... Přesně jako jeden z bratrů, učitel fyziky, stejně tak film si nechává ty nejsilnější trumfy do finále ... Dlouhá stopáž nevadí. Opravdu špička a pecka ve svém subžánru, tohle jo ... !!!!(4.12.2011)

Takže Bronson je venku za dobré chování..? Rozkmotření bratři, otec násoska, finanční nouze, tajemná minulost, tvrdý trénink, krev, pot, Miluji Tě (ženo), Miluji Tě (bratře), slzy, vítězství outsidera a zálivka z klišé. Toť O´Connorovy ingredience, podle kterých ukuchtil Warriora, ale takhle je to v Rockyho kuchařce sportovních dramat zkrátka napsáno. Předvídatelnost a schematičnost pak z toho sice čiší na sto honů, ale přeci jen je tu jeden prvek, co tuctovosti spolehlivě zbavuje - mistr molekulárního herectví Tom Hardy..(9.5.2012)

Hollywoodsky načechraná cukrová vata o jednom bratrském (ne)sblížení dávkovaná stylem úderné arénovky, která ždíme emoce skrze kamenné tváře, levnou whisky a muskulaturu stěhováků, přičemž tlačí na pilu tak mohutně, až je víceméně nemožné tomu nepodlehnout, a proto ty občasné výlevy nenávistného hejtu okolo berme s rezervou a hurá do posiloven!(27.12.2011)

Scénář: Gavin O'Connor, Anthony Tambakis, Cliff Dorfman .. Box už není in (a vedle Warrior se může jít Fighter zahrabat ještě o něco hlouběji). Gavin O'Connor kočíruje svůj vlastní příběh rukou pevnou a je nutné si přiznat, že bez spousty klišé a průhledného vývoje příběhu by nebyl tak emocionálně efektivní. V jednotlivých segmentech fantastická podívaná (byť jistě spoustu diváků mine), se stopáží problém nebyl žádný, nikde nedrhne a samozřejmě lahodící Óda na radost.(7.12.2011)

• - Původní zápletka filmu vypadala jinak, po domluvě s odborníky z MMA však byla pozměněna. Podle slov odborníků z MMA byl film vytvořen pro fanoušky a sportovce z odvětví bojových umění s důrazem na to, aby byl snímek co nejautentičtější a příběh dobře uvěřitelný. (Lucasion)

• - Filmaři nám u jednotlivých filmových postav dokonale ukazují druhy bojovníků MMA. 1. Striker - který se brání strhům na zem (take-down), rád bojuje v postoji a chce zápas ukončit K.O. - Tommy Conlon (Tom Hardy), 2. Wrestler - který strhává na zem a boj zakončuje údery na zemi - Koba (Kurt Angle), 3. Groundfighter - který boj přenáší na zem a tam si vynutí vzdání soupeře pomocí submission techniky, nejčastěji pákou nebo škrcením - Brendan Conlon (Joel Edgerton). (Beastmaster4)

• - Wrestler Kurt Angle musel pro roli ruského zápasníka Koby zhubnout 30 liber, protože ve filmu se bojuje ve střední váze, což v UFC představuje 84 kg. Ale musel vypadat trochu větší než ostatní, aby působil impozantně. (Eldrick)