Warrior

Warrior

Bojovník: Brat proti bratovi

Sportovní / Drama

USA, 2011, 140 min

Už je tomu více než týden, co jsem zhlédl tento film a od té doby jsem nemohl rozhodnout, jaké hodnocení zde dám. Warrior na mě útočil prakticky odevšud - plakáty na autobusech počínaje (s tagliny typu "Jako všech šest dílů Rockyho v jednom" a "Film roku 2011") a několika kámoši, kteří mi nezávisle na sobě potvrdili, že to je parádní film, konče. A potom, co jsem se konečně k tomuto filmu dokopal s velkými očekáváními, jsem byl překvapen. Jednak Warrior je opravdu silný a opravdu dobrý film, tréninkové scény byly parádní, ale… celou dobu mi přišlo, jako by se autoři ani nenamáhali s nějakou originalitou a jen vzali to nejlepší právě z Rockyho a Cinderella Man a nějak to slepili dohromady. Taky mi vadila ty občasné souboje "na efekt" - příklad první Hardyho souboj v kleci, kdy týpek spadne po jedné ráně, či několikrát borci, co vám chytí či vykryjí kop (kdo dělal nějaký bojové umění, ví). A hlavně - závěr. To opravdu museli zvolit tu nejprůhlednější variantu, která se nabízela prakticky od začátku filmu? Fakt? Bylo to efektivní a pěkné a všechno, ale takhle jsem si to moc neužil, a když ze mě vyprchal adrenalin, zbyla mi v puse taková pachuť. Alespoň ta Jennifer se předvedla v nějakém lepším filmu… :-) Závěrem se to pokusím nějak shrnout - tohle není špatný film, ani omylem. Jenže po jeho zhlédnutí vás začínají napadat otázky (co se vlastně stalo jejich matce?) a taky vám dojde, že kdyby ten film měl lepšího scenáristu, mohlo to být ještě o třídu jinde. Opravdu dlouho jsem přemýšlel a nakonec tedy 85 %. Jsem zvědavý na druhé zhlédnutí. P. S. Před Hardym klobouk dolů. Jak on se vypracoval (fyzicky) to zaslouží obdiv a staví to do stínu i pány od Thermopyl(16.3.2012)

• Lima

Klišé nad klišé, kdy vše jede podle stokrát viděného mustru, v předpokládaných kolejích, kdy není sebemenší problém odhadnout vývoj děje na dlouhé minuty dopředu, dokonce i ty dialogy můžete v duchu přežvýkat předem, než je herci vypustí z úst. Srovnávání s Rockym je troufalé, ten byl, více než jiného, především originální a netuctovou milostnou romancí, ve Warriorovi není originální a netuctové zhola nic. PS: Na tolik zde vzývaného Oscara, chlapci a děvčata, rovnou zapomeňte.(10.12.2011)

Tento chlap opouští klec jako kdyby opouštěl místo činu...... Kvalitná športová dráma, pri ktorej je ťažké vybrať si len jedného obľúbenca z dvoch bratov (Tom Hardy to však vďaka svojej nekompromisnosti určite u viacerých divákov vyhrá). Chválim dobre nasnímané bojové scény, no ospevovaný dojímavý záver ma vôbec nedostal. Oproti tejto klišoidnej rozprávke ma Wrestler a aj minuloročný Fighter bavili o úroveň viac.(13.2.2012)

Ještěže jsem s bráchou zadobře a neplánuju refinanci své hypošky. Nechtěl bych se zrovna s ním (a s tím) dostat do tak frapantní situace jako hrdinové tohoto drama. Mno, pokoukání bylo napínavé do samotného závěru, pěkně natočené, zkrátka všichni, kdo na tom filmu makali, odvedli dobrou práci. Ve výsledku je to znát, stejně jako ve finále samotného zápasu.(23.9.2013)

Fighter - Real Steel - Warrior. Letošní rok patří ringu a tahle pomyslná tématická trilogie si nemohla přát lepší zakončení. O'Connor bůh ví odkud vytáhnul prvotřídní drama, ve kterém se hraje i bojuje jako o život a které má i s tak přehnanou symboličností (bílá vs. černá tu vážně bije do očí) nečekaně velký záběr. Strhující finále a fenomenálního Hardyho snad ani netřeba zmiňovat. 9/10 P. S.: Batman má problém. A velkej.(1.12.2011)

• - Původní zápletka filmu vypadala jinak, po domluvě s odborníky z MMA však byla pozměněna. Podle slov odborníků z MMA byl film vytvořen pro fanoušky a sportovce z odvětví bojových umění s důrazem na to, aby byl snímek co nejautentičtější a příběh dobře uvěřitelný. (Lucasion)

• - Mixed Martial Arts (česky smíšená bojová umění) je syntéza různých bojových stylů, jako jsou například: Muay Thai (Thajský box), Savate (La canne-Francouzský box), Taekwon-do apod. pro boj v postoji. Za nimi následují Judo, Zápas (řecko-římský a volný styl), Sambo (ruský zápasnický styl z poč. 20. století podobný Judu) pro zápasnickou techniku a pro přechody na zem a za nimi brazilské Jiu Jitsu pro boj na zemi. (Beastmaster4)

• - Autoři příběhu Anthony Tambakis a Gavin O'Connor vybrali pro závěr snímku skladbu "About Today" ještě před dokončením scénáře. Píseň pak v O'Connorově domě hrála stále dokola, dokud příběh nedotáhli do konce. (oje)