Letiště

Kamera:

Ernest Laszlo

Hudba:

Alfred Newman

Burt Lancaster, Dean Martin, Jean Seberg, Jacqueline Bisset, George Kennedy, Helen Hayes, Van Heflin, Maureen Stapleton, Barry Nelson, Dana Wynter (více)

Burt Lancaster a Dean Martin stojí v čele hvězdně obsazeného katastrofického filmu producenta Rosse Huntera, za který Helen Hayes dostala svého druhého Oscara®. Řídící letového provozu Mel Bakersfeld (Lancaster) ze Země řeší nejen problémy se svojí milenkou (Jean Seberg) a manželkou (Dana Wynter), ale hlavně s právě zuřící sněhovou bouří na letišti s jejímiž následky mu vydatně pomáhá svérazný mechanik (George Kennedy). Ve vzduchu musí kapitán Vern Demerest (Martin) společně se svojí přítelkyní, těhotnou letuškou (Jacqueline Bisset), udržet kontrolu nad svým boeingem 707, protože má na palubě černou pasažérku (Hayes) a maniaka vyhrožujícího odpálením bomby (Van Heflin). Často napodobovaný, ale stále nedostižitelný film. (Magic Box)

filipvrbik

Natolik legendární film, že na něj byla natočena dokonce skvělá parodie připoutejte se prosím...Bohužel dnes je ta zápletka už sama o sobě parodií - opatření na letištích se natolik zpřísnila, že jak známo se kontroluje vše a vždy a nesmí se s sebou na palubu brát ani pití, natož pak tajemný kufřík, kouřit během letu, být černým pasažérem a pod. Film má ale i po těch padesáti letech celkem působivou atmosféru a dobré herecké výkony, snad jen, že je příliš dlouhý...70% ()

Olczyk

Z mého pohledu v tomto filmu dominovaly jednotlivé herecké výkony nad samotným zpracováním a dějem, čekal jsem také více dramatičnosti. ()

Brejlil

Starosvětský katastrofický film. Leccos mu chybí (např. napětí při přistávání), leccos mu přebývá (celá linka Deana Martina a Jacqueline Bissetové mohla jít do háje). Nejlepší je Helen Hayesová, hororem je hudba. A jako bonus dělení obrazu. Začátek sedmdesátek jak vyšitý. ()

fifi.m

Letiště od Arthura Heileyho je jedna z mých nejoblíbenějších knih a celkově asi druhá nejlepší kniha o letecké katastrofě :) Myslím, že zfilmované to bylo v rámci možností hodně povedeně. Když si představím, jak by tento film byl zfilmován dnes, tak vidím jen tuctový katastrofický film se spoustou efektů a přehnaně dojemných scén. Tohle prostě mělo atmosféru a bylo to takové, jaké to mělo být. ()

zahadum

Nádherný film..z obdobia kedy sa vedelo ako správne budovať atmosféru ... kedy sa nezľakli hodinu ukazovať a predstavovať postavy a ich motivačné činitele .... ()

Lukin413

Předobraz proslulé parodie "Airplane!" je překvapivě povedeným dramatem ze staré školy, na kterém se ale přece jen podepsal čas. PS: V současné situaci je trochu ironické i neustále adorovaní Boeingu. ()

djfun

Psychologicko-dramatickej napínák v duchu nejlepších filmových tradic, minimálně čtyři hvězdy naprosto jasný a k pátý mě přiklonila "bába"- nejvychytanější černá pasažérka všech dob!:) ()

Radek.SCH

Malej dotaz: nevíte někdo, z kama je ta poslední fotka v galerii? Že by přistávali do nějaké vody, to si teda nepamatuju.. ()

Wolvie

Letiště jsem vždy považoval za standart katastrofických filmů,takový lehký nadprůměr na lepší tři hvězdičky.Ale když se člověk dívá na jeho "pokračování",musí smeknout a pokorně ještě tu jednu čestnou přidat.Těch Letišť bylo v 70. letech hodně a jedině tohle původní má skutečně právo na existenci.Navíc,Jacqueline Bisset je strašně krásná ženská. ()

MickeyStuma

Nezpochybnitelná klasika na poli leteckých katastrofických filmů. Tento snímek se stal tak výjimečným, že byla později i na něj natočena skvělá parodie pod názvem 'Připoutejte se, prosím!'. Příběh se nezabývá jen problémy s letadlem, ale i osudy některých postav. Miloučká postarší dáma chorobně létající jako černý pasažér doslova dojímá. Na dnešní dobu má už vyprávění příběhu pomalé až táhnoucí tempo, ale to však v žádném případě nezpochybňuje zručnost filmařů. Jedná se o film, který použil zavedené postupy snímkem 'Rozbouřené nebe' (1954), kterých se v podstatě filmová studia drží do dnes. ()

Evander

Na to, že se jedná o katastrofický film, působí Letiště dosti vlídným dojmem, což jeho sledování citelně zpříjemňuje a ke zhlednutí ho tak lze doporučit i divákům, kteří se jinak katastrofickým filmům spíše vyhýbají. 80% ()

Olík

Pár bodů, proč nemohu tomuto aerial story dát méně, než čtyři hvězdy: a) Sedmdesátá léta přála katastrofickým snímkům… namátkou: Skleněné peklo, Dobrodružství Poseidonu, Přejezd Kassandra, Letiště '77 a moho dalších. b) Už knižní předloha se nedá nazvat jinak, než klasikou + její autor Arthur Hailey byl díky své preciznosti ohledně studia tématu považován za zakladatele profesního románu. c) Ženy v té době měli zvláštní kouzlo. d) Natočeno v době, kdy o míře napětí nerozhodoval počet výbuchů. e) Helen Hayes v roli černé pasažérky je prostě k sežrání. f) „Chlapácské“ herectví pánů Lancastera, Martina nebo Kennedyho. g) Tři slova: „Připoutejte se, prosím!“ h) Příběh se kromě možné katastrofy zajímá i o osudy mnoha postav. ch) Bezpočet nominací na Academy Awards. i) Na film jsem se po dlouhých letech díval znovu týden před mým plánovaným odletem do Říma. Mám ještě pokračovat? ()

Barak

Nastává večer a na letišti přebírá kontrolu "chaos", díky "slepému" pilotovi a pár lidem. Do toho se ještě připletou rodinné vztahy, ke kterým si divák bude hledat cestu o něco hůře. Zpočátku docela fajn, ale pak už to začne být jen natahovaná kaše, tedy dost nuda.... ()

tranquill

Jeden neobvyklý den na zasněženém letišti a také na palubě letadla. Křížení mnoha osudů, podané přirozeně, ba i s humorem. Kvalitní drama s hvězdným obsazením. ()

Hpatrik

S úžasem a velkým napětím jsem sledoval jak to celé dopadne! Tenhle film mě hodně překvapil, protože takhle poctivě vykreslené postavy včetně jejich motivací se jen tak nevidí. Film má na svou dobu i výborné triky, slušnou hudbu, skvělé herce (a neméně schopné, krásné herečky). Prostě výborné psychologické drama s hutnou atmosférou, které bude fungovat i za 50 let! ()