Iron Man 3

• USA Iron Man Three (více)
USA / Čína, 2013, 130 min

Režie:

Shane Black

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Larry Lieber (komiks) (více)

Scénář:

Shane Black, Drew Pearce

Kamera:

John Toll

Hudba:

Brian Tyler

Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Stan Lee (více)

Bohatý průmyslník Tony Stark kdysi změnil ve svého nepřítele talentovaného vědce Aldricha Killiana. Ten pak zasáhne do jeho života ve chvíli, kdy začne USA zotročovat sérií vražedných útoků terorista Mandarin. Spojení mezi záhadným teroristou a vědcem musí Tony odhalit během pátrání, které ohrožuje nejen jeho vlastní život, ale i bezpečnost prezidenta a státu. Protivníci totiž mají k dispozici geneticky modifikované mutanty, kteří dotekem taví kovy a příležitostně vybuchují. Když Mandarin zničí Starkovo sídlo a většinu techniky, je Tony zahnán do kouta a bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude muset spolehnout jen na svou geniální mysl a instinkty. Při odvetě ho neustále trápí nezodpovězená otázka. Je on sám součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého? (TV Nova)

Martyska

To bol teda zážitok! Lepší kasový trhák (okrem Avengers) som nevidela! Celkové spracovanie, dej a dialógy... Palec nahor pre výborný začiatok a skvelú prezentáciu na konci. Veľa nečakaných prekvapení a dokonalý zážitok dokonca aj z gauča! Krásne to nadväzuje na pokračovanie Avengers a musím aj pochváliť ľudí, čo sa zaoberali scénou výskoku z lietadla (Air Force One). Reálny vzduch, reálna voda, reálny ľudia. Ďalej musím pochváliť krásne vizuálne efekty. Dúfam, že dostanete toho Oscara! Potom hudbu, ktorá dotvára celkový obraz filmu. Celý štáb, lebo spracovanie je naozaj kasové. A na koniec Roberta, ktorého po tomto milujem ešte viac. Najlepší Iron Man! ()

Jango_Fett

Iron Man 3 je naprostá bomba! Všem vřele doporučuji, máte se na co těšit. Jsou tam dosti temné a vážné pasáže, ale Tonyho humor to neztratilo, ten se tam podařilo vměstnat taky a vše to kupodivu opravdu šlape. Dokonce bych řekl, že změna režiséra jen prospěla. V momentálním rozpoložení bych řekl, že je to i nejlepší film z celé trilogie, ale musím si to nechat uležet. :) ()

Martin741

Prva Blikajuca Turbokonzerva sa dala povazovat za dostatocne kvalitny film /zaujimava myslienka, silny pribeh a scenar, kvalitne rozhovory ....../, druha Blikajuca Turbokonzerva bola pre mna nudna az strach. No a tretia Blikajuca Turbokonzerva zarobila majland. Blikajuca Turbokonzerva, teda Iron man sa vyvija od filmu k fimu, Hulka tu bolo malo -mal len cameo, videl som v malej roli aj Guy Pearce -a /L. A. Confidential 1997/. Malo priestoru mal, pricom pearce je vyborny herec, u mna lepsi ako Downey Jr. Potom odpustim aj to, ze je to dost dlhe a v strede som sa nudil, ale budiz, od prirodzenia som tolerantny : 89 % ()

zbyshek

Podle mého asi nejlepší film z Marvel dílny. Tony Stark opět suverén. Film má skvělý děj, napětí a nejvíce bych vypíchl humor. Opravdu jsem se mnohokrát upřímně zasmál. Právě tímto bych řekl, že se nejvíce liší od ostatních. Jsem rád, že v tom nevidím takové ty nudné "hrdinské" marvelovské věci. Tenhle Iron Man je egoistický, sobecký a zároveň vtipný a vstřícný(občas). O jeden level higher! ()

O.W.Grant

Blackův Železňák je lepší než dvojka, několik drobností je v něm obráceno naruby (No spoilers!) a několik se opravdu povedlo (hlášky, Tony-Rhodey/Riggs-Murtaugh), ale jsou tu i chyby (čekal jsem, že bude Black hrát víc na thrillerovou/osudovou notu a nechá Tonyho pořádně vymáchat v průšvihu, že se Marvel konečně pochapí a ukáže nám pořádného záporáka, ne jen zhrzeného vědce/bussinesmana... pak taky že si režisér víc pohraje s brněními + filmu podle mě uškodila spousta vyslepičených spoilerů v trailerech...), pak je tu ještě místy haprující scénář a vedlejší postavy, které by si zasloužily víc prostoru. Ale titulky a potitulková scéna nemají chybu. :-D Je to tak na 70%. ()

M.i.k.e

suveréně nejlepší Iron Man a dost možná jedna z nejlepších a určitě nejvyzrálejších marvelovek.Třetí Iron Man prakticky postrádá hluchá místa a to i přesto,že akce je méně,než by se dalo očekávat.Výměna režiséra tady vyloženě prospěla (a to mám oba předchozí díly opravdu rád),stejně jako položení do temnějšího tónu.V letošní opravdu našlapané sezóně se tenhle kousek určitě neztratí...90% ()

Chen

Epické a temné a současně zábavné a uvolněné. Dostatečně akční, ale ne přehnaně, herecky příjemné, trikově vypilované, ale zaskočilo mě to, co mě obvykle nechává chladným. Jsem ochoten a schopen respektovat odklon od předlohy, bez ohledu na to, jak velmi ji mám rád. Alespoň ve většině případů, ale to, co tvůrci předvedli s Mandarinem, to je opravdu skoro trestuhodné a přestože se mi film jako celek líbil, tohle ve mně zanechalo nepříjemnou pachuť. 7/10 ()

Havaj8

Myslím, že si to tu svojí nasazenou laťku udrželo až do konce, to bezesporu. I když přece jenom, tady bylo dost okecávaček navíc, bez kterejch by to určitě šlo taky. Velkej Mandarin vůbec nebyl žádná hvězda, ale jenom loutka, ale joo, všechno dobře skončilo, ale copak v Avengerech 2 už Tony nebude, když se zbavil svý přednosti...? ()

rakovnik

Mnohem temnější, přemýšlivější, nostalgický, méně patetický film, s menším množstvím bombastických akcí. A přesto bombastický. Robert Downey a jeho Iron Man, či Iron Man a jeho Robert Downey. Will Tony Stark return? ()

Vojťas

Těžké rozhodování ... těžké těžké. Iron Man je můj nejoblíbenější hrdina, přičemž 1. a 2. dílu jsem neměl co vytknout. Zde bych (vedle lehce nekonzistentního scénáře) zmínil 2 věci: 1) Tony sice pořád něco mele, ale bránice má i přes to po většinu filmu oddech. 2) Malý klučina dostal na pomoc Tonymu s opravou obleku až moc prostoru (děti pronikající do hlavnějších rolí jsou zlo, které patří maximálně do rodinných filmů). ... Jinak jde o povedený blockbuster s hojným užíváním samooblékacího kostýmu (bylo již částečně i v Avengerech :-)), nečekaným (úsměvným) twistem Bena Kingsleyho a samozřejmě zvládnutou akcí - nejlepší scénou celého filmu je bezpodmínečně útok na Starkův dům. Tato scéna je bohužel již v první čtvrtině filmu, takže při dalším očekávání, co víc mohu ve finále vidět, může nastat menší zklamání. I na konci se ale dočkáme kýžené dramatické tečky ve stylu předchozích dílů. Btw. v kině nás vydrželo čekat na potitulkovou scénu pouze 10 a i když nejde přímo o navnadění na další marvelák (jak bylo zvykem u předchozích), tečka je to příjemná. ... Jinak mi tu opět chybí možnost ohodnotit 4,5*, protože 100% to prostě není, ale pouhých 80% také ne - tak alespoň v komentáři dávám 90% a na hvězdičkách je vidět, k jakému hodnocení jsem se přiklonil. :-) ()

Rocky88

Změna režiséra sérii jenom prospěla, Favreauovo přizdisráčské oťukávání Black kompletně vymazal a pořádně zatlačil na pilu. Iron Man má poprvé v sérii pořádné/ho protivníky/a a poprvé v sérii to není žádný "piece of cake" mu dát smrtící zásah. Příběh má temnější nádech, ale nikoliv tak, jak slibovaly trailery (nicméně noční můra s pohledem na aktivní oblek po probuzení udělalo hodně husté dusno) . Také Tonyho záchvaty úzkosti a sebekritika byli nedotažený do konce, ale to je asi tak vše. Těžko se mi určuje vrchol filmu - jestli je to atak na Tondův dům zázraků s kozatým králíčkem, chytání pasažérů evakuovaných z letadla, nebo závěrečný multifight. Což je jedině dobře. Hudba, Pearce a Kingsley bez námitek. Zatím za 4, po shlédnutí originální verze možná i přehodnotím - okolnosti zavelely a musel jsem utratit prachy za domrdanej dabing. ()

Elyssea

Marvel mi nejen šlohl lízátko a celý mi ho oblízal, ale ještě mě s tou špejlí píchnul do oka. Tony prochází krizí superhrdinského věku. Pepper stále trpí komplexem superpřítelkyň a kromě povinného nepochopení hobby jejího miláčka nesmí zapomenout být pravidelně unášena. Celé dva Peppeřiny kick-ass momenty jsou utopeny hromadou citového vydírání. No, co neprojde prťousovi s geniální ironií, projde hysterické blonďaté fuchtli. Další kandidátka na rychlý odstřel, stále doufám, že Jane se nedožije konce Thora 2. Guy Pearce v blonďaté verzi není tak žhavý, jak se nám film snaží namluvit, ale Ben Kingsley prostě válí. Potěší tak ještě Happy v country módu a miláček Jarvis. Ale slibované drama se nekoná, Iron Man z popela nevstane. Tony už prostě nemá jádro, a to je špatně. Obleků totiž může ve vzduchu lítat i tucet, ale pokud to nemá Starkovský obsah, není to ono. A zdá se mi to, nebo ty Starkovy hračičky tentokrát nic moc nevydržely? Operace čistý štít se změnila v operaci špinavé prádlo. Ještě že na konci zlepší náladu tradiční potitulkovka. Iron Man 3 = přehypovaný jak sviňa. ()

Nach

Tak bohužel. Ano, Iron Man 3 je rozhodně lepší, jak po scenáristické - příběhové, tak humoristické stránce, než celá dvojka. Avšak jednička je stále nepřekonána. Ono slovo lepší neznamená hned dokonalý, protože i na tomto naleznu řadu chyb, které zasahují do mého subjektivního vnímání a sráží hvězdičky u této sci-fi. Celé mi to totiž přijde příliš natahované. Ano, pár povedených zvratů se tu najde, ale bohužel ty jen podtrhují mou rozpačitost, protože právě přesně z toho takové pocity mám. Stark - hlavní postava se snaží býti vtipná, hláškuje, ale zároveň trpí depresemi, její vykreslení je více temnější, skoro až jakoby si tvůrci vzali příklad z trilogie o Temném rytíři. Výsledek tohoto propojení je, že tu sleduji naprosto jiného Tonyho Starka, který sice má znaky toho starého já, ale jinak je to naprosto jiná, nová postava se starou tváří, co se povahy týče. Narcismus zmizel krom prvních deseti minut docela. Zároveň ale celý film je na jednu stranu zábavný, plný vtipů a na druhou stranu zase o poznání temnější, depresivnější. A to nepůsobí propojeně, ale jakoby to celé byly dva odlišné žánrové scénáře spletené dohromady. Akce tolik není, převládá hlavně síť dialogů, nepříliš chytrých. Naopak velkou pochvalu si zaslouží Gwyneth Paltrow, které jsem věřil každé slovo a těšil se na každý záběr s ní. Bohužel ale, to celé ve výsledku mohu odměnit maximálně 70%! ()

Aelita

Marvelovky, konkrétně avengerovky neboli příběhy o superhrdinech jsou pastí samy pro sebe, protože mají jednou a provždy definované schéma, z kterého nemohou uniknout – hrdina bojuje a nutně poráží nového zloducha respektive nové zlo, a je přitom jedno, zda to zlo nenese s sebou změnu, která poskytuje nečekané možnosti. Superhrdina je tak veskrze konzervativní síla, která brání dosavadní stav světa a znemožňuje změny. Jinak řečeno je to síla, která hájí stavy a zabraňuje přechodům mezi stavy. Pokud je stav řádem, je přechod mezi stavy chaosem. Velké věci však nepřicházejí v klidu řádu, ale v neklidu chaosu. Víc než o čemkoliv jiném je třetí díl Iron Mana příběhem volby. Jediná důležitá volba, která se v tomto příběhu odehrává, je volba mezi technickou a genetickou proměnou člověka v nečlověka, kde Iron Man představuje tu první cestu a po uznání toužící vědec Aldrich Killian tu druhou. Zvláštní je, že Tony Stark nakonec zavrhuje obě cesty nabízené moderní vědou – zvláštní je to proto, že Stark je sám úplný blázen do vědy. Proto mu divák nemůže jeho rozhodnutí uvěřit a ve slíbeném pokračování by měl očekávat nějaký další trumf tohoto novodobého náboženství, hvězdný čas kterého je již stejně za horizontem událostí. ()

O´Neill

Třetí díl sice opět na plný počet je, bohužel ale oproti předchozím dílům něco chybí - a to soundtrack a více Iron Mana. Soundtrack je dobrý, začátek je ba naopak úžasný (aneb Eiffel 65 a jejich stěžejní song Blue), bohužel však potom těch songů zase tolik nehraje a to je rozhodně škoda. Druhým mínusem je málo Iron Mana - paradoxně jich dostáváme hodně, ale přitom málo. Já chtěl jednoho Iron Mana v plné parádě, bohužel jich však dostáváme desítky, kteří se zdá, že toho dohromady moc neumí...Přesto však opět skvělý díl a už se nemůžu dočkat reprojekce. ()

Petoss1

Už to bolo veľmi prehnané. Najväčší problém boli pre mňa záporáci pripomínajúci terminátorov, to už bolo fakt veľa. Naopak, pozitívne na mňa pôsobilo to, že Downey ako Iron Man dokáže bojovať aj bez obleku. Ďalšie pozitívum, totálny výsmech "hlavného" zlosyna. Inak som očakával od tretej časti o dosť viac. ()

MrPierc

Čekal jsem, že to bude špatné, ale nečekal jsem takovou šarádu. Variace na Báječní a bohatí ve světě Tonyho Starka. Nuda k uzoufání vyplněná trapnými nevtipnými hláškami, americkým patriotismem a "komplikovaným vztahem" mezi Tonym a jeho manželkou. Americký feeling je cítit z každé scény a vše je tak správňácké, že to je jako pozitivní lobotomie. Působí to jako mýdlová opera, ale tahle bohužel stála mnohem více peněz. Megalomanská hovadina u které jsem si říkal snad každou chvíli: "Aha, oni to opravdu myslí naprosto vážně!". Kde chybí příběh, tak tam dají citové kolísání Tonyho Starka nebo mu nastrči malého sirotka. Chyběl tomu nějaký pořádný opěrný bod ať už ve formě triků (takové ale dnes můžete vidět v každém A titulu) nebo alespoň příběh pomsty - jenže zde to drkotalo celou dobu. Ubohý cukrátkový film, který nemohu brát ani jako pro zábavu dětem. Můj mozek je z toho ještě uražený a zadek opruděný, protože jsem musel 2 hodiny prosedět u takového mrzkého filmového potratu. Jediné, co mohu pochválit, je Guy Pearce v roli záporáka. Bollywoodský film vytvořen v Hollywoodu.*Gwyneth Paltrow je herecké dřevo! ()

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu