Preacher

• Česko Kazatel (neoficiální název) (více)
USA, (2016–2019), 33 h 48 min (Minutáž: 40–60 min)

Předloha:

Garth Ennis (komiks)

Hudba:

Dave Porter

Dominic Cooper, W. Earl Brown, Joe Gilgun, Elizabeth Perkins, Ruth Negga, Lucy Griffiths, Tabatha Shaun, Jamie Anne Allman, Brian Huskey, Ricky Mabe (více)

Série(4) / Epizody(43)

Jesse Custer, kazatel v jednom malém městě v Texasu, je dosti složitý případ. Má ho v moci jakási tajuplná entita, která mu propůjčuje nadpřirozenou sílu. Custer se ve společnosti své bývalé přítelkyně jménem Tulip a Ira Cassidyho vydává na cestu, aby - a to je míněno doslova - nalezl Boha. (AMC Czech)

luka4615

Předlohu jsem sice nečetl a ani o ní nikdy neslyšel, ale Preacher je podán tak, aby se "chytil" i člověk zcela neznalý předlohy. Pilotní díl je velmi vtahující, atmosférický a akčně velmi velkorysý, takže pokud si Preacher udrží tuto kvalitativní laťku ve stejné úrovni, je zde zaděláno na velkou seriálovou klasiku. Za tohle má u mě Seth Rogen a zbytek celého ansáblu velký palec nahoru! PS: Dominic Cooper jede! ()

Morholt

Rozhodně jsem nečekal, že se seriál bude do puntíku držet grafické předlohy a i když mám k pojetí první série výhrady, dokázal bych příběhovou linku překousnout. Jenže to by musel být televizní Preacher alespoň stínem toho komiksového. Naděje, že pod Ennisovým dohledem seriál posviští na vlně brutálního černého humoru, explicitního násilí a břitkých dialogů, vzala po celkem solidním pilotu rychle za své. Nebylo tu prakticky nic, co dělá Preachera Preacherem. Netvrdím, že se tu pár solidních sekvencí nenašlo, ale na deset dílů jich bylo zoufale málo. Rozpaky panovaly i v případě castingu. Dominic Cooper mojí představu texaského drsoně s kolárkem rozhodně nesplňoval, ale dá se říci, že byl snesitelný. Naopak zcela dokonalým Cassidym byl Joseph Gilgun a jeho postava seriál často zachraňovala. Pro herce ve vedlejších rolích platí totéž, co pro Coopera. Ale kdo byl nesnesitelný až k zbláznění, byla Ruth Negga jako Tulip, která jako jedna z hlavních postav dostala obří prostor a protivným přehráváním mi v každém dílu hrála na nervy. Z mého pohledu je právě ona nejvýraznější chybou, která se bohužel nedá přehlédnout. Hodnotím lehce podprůměrně a jiný seriál bych normálně odpískal, ale tady budu doufat, že Preacher do toho s příští sezonou konečně pořádně praští a přimlouvám se za přizvání Kevina Smithe. 45% ()

ScarPoul

Komiks patrí k mojich TOP 5 príbehom na poli žánru vôbec. A keď to začalo chodiť, dal som šancu pilotu, ale nebavil ma. Z odstupom času a po ukončení celého seriálu som sa rozhodol k tomu vrátiť a musím povedať, že som spokojný. Odklon od komiksu je síce výrazný, ale stále si to drží základné piliere, kvôli ktorým som predlohu miloval. A hoci vzťahovo, kauzálne a významovo ideme trošku inou cestou, stále je to výrazne iné, dokonca až artové a aj napriek krvi, nechutnostiam a morálne upadajúcim postavám je Preacher aj správne zábavný a hlavne emočne fungujúci. Niektoré diely sú síce naťahované a určité dejové línie mi prišli zbytočné, ale všetko sa posledným dielom pekne uzatvorilo. Som zvedavý kam sa to celé bude uberať. Masaker anjelov v moteli bol po všetkých stránkach perfektný. 1. séria 80% ()

Hwaelos

Trend komiksových adaptací, rozjíždějící se před nějakými 10-12 lety a dominující dnes kinům i televizi, má zvláštní smysl pro ironii. Zatímco filmy tematicky čerpající z marvelovského univerza byly od počátku víc lehkonohé a v poslední době v důsledku toho až zaměnitelné, DC produkce v rukou Warnerů se pokouší spíše o temnější, a tudíž dospělejší ladění (i když to samozřejmě nemusí nezbytně znamenat, že jde o filmy v důsledku toho kvalitnější). Pozoruhodné je srovnání se seriálovou produkcí. Marvel (v podání Netflixu) vytvořil v posledních dvou letech několik skutečně skvělých nebo aspoň velmi dobrých sérií (Daredevil, Jessica Jones), kde o pochmurnost a dospělá témata v mezích žánru není nouze. Oproti tomu svěřilo DC svůj kapitál do rukou The CW, které chrlí velmi hloupé a schematické show, určené primárně teenagerům, kde vynecháte-li dva-tři díly, nic vám vlastně neuteče. Preacher je z tohoto pohledu velmi zajímavý seriál, od pohledu nesnadný k převedení na obrazovky, přesto to v jeho případě dopadlo víc než dobře. Je reprezentantem třetí cesty - sice striktně vzato spadá předloha také pod DC, ale pod jeho samostatnou odnož Vertigo, která produkuje dospělejší série, zpravidla nepříliš či nijak napojené na superhrdinský vesmír. V případě Preachera nejde zdaleka o první komiksový seriál ze stáje Vertiga, ale přesto se jedná o adaptaci nejpodařenější. Scenáristé si dovolili odchýlit se od předlohy celkem razantním způsobem - celá první série v zásadě odpovídá roztaženému prvnímu dílu a v mnoha ohledech se ho drží jen volně. Ale tvůrci zachovali jeho esenci - skrz naskrz černý humor, násilí, prokreslené a ujeté charaktery a řízné dialogy. Dokonce v některých základních aspektech ještě víc šlápli na plyn - člověk se v první sérii dočká blasfémie ve všech myslitelných podobách, explicitní brutality, zabíjení dětí atd. Díky tomu také nespadli do stejné nemastné-neslané louže jako NBC, když se pokusila obrousit drápy Constantinovi. Seriálový Preacher baví stejnou měrou jako komiks, dokonce o to víc, pokud jste byli jeho čtenáři, protože nerecykluje stejné nápady v jiném médiu. Předlohu bere jen jako volnou osnovu, ale s některými pevnými body, k nimž se vždy navrátí. To je - zdá se mi - nejlepší myslitelný přístup, tolik vzdálený seriálovému Luciferovi (abychom zmínili i třetí vertigovskou adaptaci), který převzal ze skvělého komiksu jen základní zápletku (Lucifer odešel z Pekla), aby ji pohřbil banální vyprávěnkou. Nejvíc ohromující je ale způsob vyprávění, který nedává divákovi nic zadarmo. Jednotlivé dějové linky se vynořují bez nějakého vysvětlení a až mnohem později se začnou systematicky křížit a proplétat. A právě tato systémovost a neochota vycházet publiku vstříc, aby náhodou netápalo, dělá z Preachera jeden z nejlepších, ne-li nejlepší seriál roku. EDIT: Jak tak čtu zdejší komentáře, často jsou zmiňovány dvě výhrady : jednak zmatenost vyplývající právě z pozvolného rozvíjení separátních charakterových linií, jednak (znalci komiksu) odchýlení se od předlohy (soft přístup na jedné straně a odlišné směřování děje na straně druhé). Tyto argumenty jsou mylné, protože byly zpravidla psány ještě v době, kdy první série běžela. Pocit zmatení zmizí, jakmile se začnou příběhové linky spojovat a věrnost předloze - jak už jsem o tom psal výše - se taky nakonec dostaví. () (méně) (více)

MoiJe

Pilot: Komiks nepoznam. Tj nemam sajnu, co sa to tam akoze deje. A ze sa to deje dost pomaly... Este dam sancu keby sa nahodou chceli rozbehnut a tak si to (spolu so mnou) viac uzit. Zatial si to uziva len ten "Ir" a prave ten je fajn. ()

kleopetra

Obsazení super, představení postav paráda... První díl mě navnadil a teď nuda... Mezitím jsem přečetla komix a začínám být zklamaná z odlišné motivace kazatele a tak :-( Chybí mi víc akce... ()

SaNcHeZ_cz

Po pilotu: S komiksem to má pramálo společného. Čekal bych, že se cestou politické korektnosti vydá spousta seriálů, jen ne ten, který je založen na stěžejním díle Gartha Ennise. Seriálový Preacher je sice v mnoha ohledech zajímavý a zpracování, stejně jako část obsazení (Gilgun!) patří ke špičce, přílišná nuda, natahovanost a odklony od předlohy seriál táhnou hodně ke dnu. Doufám, že se to ještě zvedne, nicméně po úvodní hodince z téhle adaptace jednoho z mých oblíbených komiksů příliš nadšen nejsem. ()

kareen

Komiksy nečtu, takže neznám ani tento, ale tohle by mohlo být něco pro mě. Já mám vůbec biblická fantasy takhle dost ráda a když se šikovně ve správném poměru zkombinuje smysluplný, napínavý příběh s pořádnou dávkou nadsázky (zdravím prvních pět řad SPN) je to teprve voda na můj mlýn. Proto můžu jen doufat, že se toho v dalších dílech dočkám, potenciál by tu byl. Hlavní trojka vypadá zajímavě, Tulip s upírem zatím zaujali spíš cool akcí než něčím osobnějším, ale to se jistě změní, a kazatele jsem si oblíbila téměř okamžitě. O dostatek drsnějších scén se vzhledem k tomu, že to jde na kabelovce taky nebojím, prostředí texaského zapadákova je více než stylové a country muzika přímo lahůdková. Neznalost předlohy beru jako výhodu, alespoň nebude o překvapení nouze. Teď už jen aby se má očekávání naplnila a budu spokojená. ()

Kaluž

Po čtyřech epizodách na to házím bobek. Televizní Preacher je dramaturgicky znásilněná adaptace Ennisovy předlohy, která nenabízí nic zajímavého, natož zábavného. A je to škoda, protože slušné produkční zázemí jisté kvality avizovalo již měsíce dopředu. Nemyslím si, že tenhle paskvil čeká světlá budoucnost. ()

slunicko2

Vpravdě šílený seriál si žádá alespoň trochu šíleného diváka. 1) Spoiler. Zběhlý lupič, nyní kazatel (!) hledá Boha za pomoci svého kamaráda - irského upíra (!), a dále za pomoci tajemné síly zvané Genesis, po které pátrají dva gangsteroidní andělé (!) s vizáží a metodami Al Caponeových pistolníků. Dále ctěný divák spatří pár příšer skutečných a pár lidských a to všechno se děje na zelených pahorcích texaských._____ 2) V tomto ryze americkém seriálu, natáčeném v polopouštích Nového Mexika, vystupují v hlavních rolích 38letý Angličan Dominic Cooper (kazatel Jesse), 32letý přitažlivý Angličan Joseph Gilgun (upír Cassidy) a 34letá rodilá Etiopanka (žije v Anglii) Ruth Negga (Jesseova dívka Tulip). Bez zajímavosti není ani 19letý Ian Coletti (Eugene se zašitou pusou)._____ 3) Předlohu jsem samozřejmě nečetl. Ale kdyby byly všechny zfilmované komiksy takovéhle, možná bych se stal jejich fanouškem._____ 4) Abych nezapoměl - skvělá znělka._____ 5) Druhá řada ještě lepší. Zatímco v první řadě hledáme cestu k Pánu, ve druhé pak samotného Boha. Zvyšuji hodnocení na 5*._____ 6) Pro fajnšmekry uvádím složení nápoje proti nočním můrám, který se jmenuje Keltský skřítek. Je to panák whisky, panák medu a dva drobky jedu na krysy. Dobrou chuť._____ 7) 6. 2. 2019 - Třetí řada si drží úroveň předchozích, i když novinek je již podstatně méně. Seriál jí neskončil, i když možná měl. No, uvidíme, jak to dopadne._____ 8) 2.10.2020 - Spoiler. Čtvrtou řadou vše končí. První pointa jakž takž uspokojí, druhá o něco více. Třetí pak tvoří jakýsi závěrečný sentimentální bonbónek._____ Celkově však po konci cítím smutek, takhle to dopadnout nemělo. Ale neumím říci, jak mělo. ()

Helo

Po první sérii zatím trošku promarněnej potenciál a to hlavně kvůli značný nekonzistenci a blbě dávkovaným příběhovým linkám, kdy to chvílema moc netáhne a je to hluchý. Ale když už to táhne, tak to táhne naprosto božsky, páč spousta momentů je tak parádně ujetá a černohumorná - v čele s irským upírem Cassidymm, kterej má neskutečně napsaný hlášky (přízvuk taky dělá svoje) - že mě pak ty hluchý místa mrzí dvakrát tolik. Poslední epizoda je potom naprosto geniální. PS: Začínám mít pocit, že Dominic Cooper se nehodí do rolí drsňáků, viz Llane ve Warcraftu a teď tohle. Ne že by hrál špatně, ale má na to moc dobráckej ksicht. PSS: Co jsem tak šmejdil po netu, tak jsem rád, že jsem nečetl komiks, jinak bych byl z týhle adaptace asi zklamanej dvojnásob. Edit: Po třetí sérii dávám pátou hvězdu. ()

kagemush

Nejzábavnější flanďáky nasírající (nikoli bezbožný) počin od dob Life of Brian (i když tohle o dost drsnější). Kde jinde byste mohli vidět jak si Ježíš dá s Hitlerem po tlamě (…,,ty ubohej hipísáku!" ….,,ty tuctovej fašoune!" ) -- Snad až bude český kardinál někde na výletě, mohla by nějaká česká TV nabýti odvahy , a pustit nám to celý pěkně od Genesis. ()

M.i.k.e

pilot vypadá hodně nadějně...komiks neznám,nicméně jakmile jsem se dozvěděl,že tohle je podle komiksu,neváhal jsem vyzkoušet a dostal jsem hodně osobitou a vizuálně vytříbenou podívanou,která velmi doufám,že se rozjede a hodně věcí ještě dovysvětlí...pilot 80% ()

Darth Revan

Po první sérii musím napsat, že to žádná sláva není. Cooper se mi nelíbí, Negga je jako Tulip naprosto jalová. Z hlavních hrdinů ujde akorát Cassidy Gilgun. A vedlejší postavy jako Miles, DeBlance, Fiore i Bůh jsou opravdové trosky. Seriál totálně przní kultovní komiksovou předlohu, proto nechápu, proč je Garth Ennis uveden jako spoluator. Je opravdu smutné, jak seriál dopadl. Bohužel moc nevěřím tomu, že druhá sezóna dojem z celého seriálu nějak zlepší. 2* ()

joker.george

Od Ennise mám radši jiné komiksy, takže to, že zůstala jenom kostra, na kterou seriál nabalil nové maso nebo si ho pro svoje potřeby pochopitelně upravil, jsem kvitoval. O něco svižnější tempo by ale rozhodně neuškodilo. Najde se i dostatek času pro typické hláškování, násilí a atmosféru, což byla jedna z věcí, kterou si seriál z předlohy občas přinesl. A konečně se mi zase někam pro jednou hodil Dominic Cooper, který se přebíhal se zbylou dvojkou. ()

epicek

10 hodin jsem se bavil, hltal to a hodně přemýšlel. A ono to bylo ve výsledku fakt skvělý a to i přesto, že jsem neznalec předlohy, což možná napomohlo mému výslednému dojmu. Každopádně natěšenost na druhou sérii je fakt velká. Hlavně tedy na Cassidyho , jehož postava je absolutně geniální. Snad jen nebudeme muset čekat na pořádný rozjezd tak dlouho a zůstane to minimálně v takovém tempu v jakém to skončilo. Some people just can't be saved. ()

Constantine definitivně končí

Constantine definitivně končí

08.06.2015

Hledá se režisér!

Hledá se režisér!

18.02.2011

Tak co dál, Darrene? Na Sibiř?

Tak co dál, Darrene? Na Sibiř?

10.10.2010

Nakonec to zřejmě všechno bude jen víření mediálních vod před premiérou jeho mysteriózního thrilleru Black Swan, ale momentálně to vypadá, že Darren Aronofsky je na roztrhání. Byla mu nabídnuta režie… (více)

Škrtáme a odsouváme na neurčito

Škrtáme a odsouváme na neurčito

21.04.2010

Začalo to včera Hobitem, dnes to bude horší. Nedávno dal od nové bondovky ruce pryč Sam Mendes, protože už asi věděl, co bude následovat. Než se studio MGM vzpamatuje, agent 007 si může vzít… (více)