Hra o trůny - Série 4 (série)

Fantasy / Drama / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2014, 8 h 44 min

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Ramin Djawadi

Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Iain Glen, Rory McCann, Sophie Turner, Kit Harington, Maisie Williams, Rose Leslie, Natalie Dormer, Jack Gleeson, Charles Dance, Sibel Kekilli, Peter Vaughan, Owen Teale, Gwendoline Christie, Daniel Portman, Ian McElhinney, Indira Varma, Pedro Pascal, Michiel Huisman, Tony Way, Joseph Gatt, Jurij Kolokolnikov, Ian Beattie, Will Tudor, Gabrielle Dempsey, Liam Cunningham, Stephen Dillane, Carice van Houten, Alfie Allen, Iwan Rheon, Conleth Hill, Michael McElhatton, Noah Taylor, Tara Fitzgerald, Thomas Brodie-Sangster, Kerry Ingram, Charlotte Hope, Jazzy De Lisser, Jón Þór Birgisson, Orri P. Dyrason, Struan Rodger, Mark Stanley, Ben Crompton, Josef Altin, Joel Fry, Brenock O'Connor, Burn Gorman, Luke Barnes, Richard Brake, Kate Dickie, Mark Gatiss, Lucian Msamati, Philip Arditti, Sarine Sofair, Samantha Bentley, Barry McGovern, Ben Hawkey, Hafþór Júlíus Björnsson, Gerard Jordan, Paola Dionisotti, Neil Fingleton, Neil Marshall, Jack Roth, Ciarán Hinds, Octavia Selena Alexandru, Darren Kent, Elizabeth Webster, Brian Fortune, Dominic Carter, Reece Noi, Gary Oliver, Andy Kellegher, Paul Bentley, Finbar Lynch, Trixiebell Harrowell, Alisdair Simpson, Trevor Allan Davies, Tommy Dunne, Andy Beckwith, Dez McMahon, Sara Dylan, Chris Reilly, Ross Mullan, Pixie Le Knot, Michael Stuart, James Bleakney, Laurence Doherty, Stuart Martin, Martin Walsh, Daniel Rabin, Kristen Gillespie, Maria Sikavica, James McHale, Georg Holm, Raymond Griffiths, Maxwell Laird, Dean Whatton, George Appleby, Krysten Coombs, Neil Baltus, Richard Buick, Paul Herbert, Stella Lutz, Sigur Rós, C.C. Smiff, Jem Wall, Raewyn Lippert, Lois Winstone, Lu Corfield, Patrick J Molloy, Emilio Doorgasingh, Xena Avramadis, Derek Horsham, Joshua Sher, Conor Watters, Daniel Naprous, Philip Philmar, Robert Goodman, Karl Jackson, Jane McGrath, Aeryn Walker, Cheryl Lester, Will Fortune, Jon Freeman, Kristy Robinson, Deirdre Monaghan, Niamh Lennon, Gerald McMullan, Rhodri Miles, Michael Hough, Anthony Boyle, Gian Sanghera-Warren, Mackenzie Dean, Dean Weir, Marko Jelic, Grahame Fox, Jody Halse, Richard Doubleday, Tim Landers, Cormac McDonagh, Andy Moore, Samuel Paul Small, Mark Quigley, Joe Claflin, Desmond Edwards, Alice Hewkin, Isaac Hempstead-Wright, Gemma Whelan, Nathalie Emmanuel, Jacob Anderson, John Bradley, Aidan Gillen, Jerome Flynn, Julian Glover, Kristian Nairn, Finn Jones, Hannah Murray, Kristofer Hivju, Dean-Charles Chapman, Diana Rigg, Anton Lesser, Ian Whyte, Ellie Kendrick, Roger Ashton-Griffiths, Lino Facioli, Josephine Gillan
  • kenkaku

seriál se pomalu mění. Je to plíživá změna z neotesané pornem líznuté řezničiny na ubohou soap operu. Díky náhodě jsem totiž omylem vynechal 4. epizodu a z 3. skočil hned na pátou... a ono to vůbec nevadilo. Všiml jsem si toho až se začátkem 6. epizody. A to je smutné. Děj se nafukuje kravinama které nijak dění kupředu neposouvají. Překvapením byla celá jedna epizoda věnovaní boji na zdi... až jsem z toho byl v nesvůj. každopádně díky tomu, že počet sledovaných linií klesl a hlavně blond spratek to má za sebou. Největší pozitivum série kvůli kterému stojí za to se dívat dále :)(28.7.2016)

• MsUtahraptor

Vzdávám to, na tohle vážně nemám nervy. Mluvená valyrijština nemá naději vyvážit ty "zábavné" zhůvěřilosti prokvétající odhnívajícími pozůstatky předlohy. Světlejší okamžiky připomínají lepší FanFikci, zbytek radši nevidět. TOP scény: Joffrey (Long live Jack Gleeson!) a Purpurová svatba; roztavení Ledu; souboj Red Viper vs. The Mountain; v rámci série i Tyrionovo přiznání Hodnocení: *** z 10 pozn.: Po zralé úvaze vyřazuji z oblíbených. Ačkoli tam první sezóna má své právoplatné místo, zbytek- tj. většina seriálu- je téhle kategorii na míle vzdálen.(3.1.2016)

Určitě zatím nejlepší série. Velkolepá, výpravná. umělecky ambiciózní, stylová. Přitom ale nechybí emoce, osobitý příběhový spletenec postav a jejich provázanost, ani syrová atmosféra středověku se vším co k němu patří a více (fantasy prvky). Je zde konečně i krásně vidět zrání jednotlivých herců nejen scénáristicky (charakterně), ale i věkově. Především u mladých umělců se jedná o přirozenou, impozantní a ve filmech v podstatě nevídanou veličinu, která seriálu dodává punc opravdovosti a širokého časového záběru, který defacto žádný film nedokáže obsáhnout, zprostředkovat.(20.5.2017)

Když jsem poprvé viděl čtvrtou sérii, tak to bylo krátce po dočtení všech napsaných knížek, díky čemuž mě velmi mrzelo, že se seriál v této sérii už značně odlišuje od knih. Nicméně právě tato sezóna obsahuje patrně nejvíc zásadních zvratů a momentů, spoustu nádherných scén jak po akční, tak dialogové stránce a odprostí-li se člověk od knihy, tak musí o čtvré sérii hovořit v superlativech. Snad kromě slabšího dílu Přísežník kvalita série nijak nekolísá.Čtvrtá hra o trůny je fajnová podívaná, pro fanoušky seriálu zasádní, pro fanoušky knih pak celkem nasrávací. Já jsem někde mezi, ale k seriálu mě v poslední době více přitahuje fakt, že dva roky po přečtení knih už z paměti zmizala celá řada detailů I proto jsem si čtvrtou sezónu užil napodruhé mnohem víc, než na poprvé. Tnkrát jsem hodnotil hodně slabými 4*, dnes v klidu mohu dát 5*.(13.1.2016)

No… ehm… jako… dobrý? Možná? Když člověk moc často nezapíná mozek? Na jednu stranu se nedá popírat, že za roztříštěnost čtvrté série minimálně zčásti může předloha, v níž Martin pravidelně informuje, jak pokračuje dění na tom kterém místě a s tou kterou postavou, přestože tyhle věci takřka neovlivňují celkové dění a občas neslouží jako nic jiného než charakterový portrét. Seriál ale tenhle aspekt výrazně zesiluje vzrůstajícím zájmem o šokující nebo nějakým způsobem stylové momenty, z nichž bude mít internet následující den hysterák, a to na úkor vyprávění, kontextu a celkového plánu. Bohužel se rovněž ukazuje, že scenáristi nejsou tak silní v kramflecích, jak si o sobě zjevně myslí, protože drtivá většina stále četnějšího původního materiálu je prostě… divná, ať už jde o originální rádoby hluboké masturbátorské monology beze špetky obsahu (lol wut?), nebo o charakterizaci (jako když změním začátek i prostředek, nemůžu nechat konec jenom proto, že mi ten okamžik příde kůl). Jistě, seriál se ubírá vlastním směrem a snaží se být osobitý, nic proti, ale hergot to ho mám chválit i za to, že je čím dál častěji osobitě dementní?(15.3.2017)