Laře Croft (Alicia Vikander) je 21 let a právě zdědila obrovské obchodní impérium. Její otec, bohatý šlechtic a známý dobrodruh, Lord Richard Croft (Dominic West), zmizel beze stopy před sedmi lety, když byla ještě dítě. Od té doby se marně snaží najít nějaký smysl svého života. Když si přečte záhadný vzkaz, který jí otec zanechal, rozhodne se opustit Londýn a vyrazit do neznáma, aby přišla na to, co se jejímu otci doopravdy stalo. Vydá se po jeho stopách hledat legendární hrobku na mýtickém ostrově někde poblíž japonského pobřeží. Tato mise ale nebude jednoduchá – už jen dostat se na záhadný ostrov stojí Laru velké úsilí. Loď, která ji měla dopravit na pevninu ztroskotá v silné bouři a Lara se ocitá sama uprostřed neznáma, vybavená jen ostrým nožem, pevnou vírou a vlastní tvrdohlavostí. Pokud se jí podaří překonat své vlastní limity a přežít toto nebezpečné dobrodružství, stane se z ní skutečný Tomb Raider. (Forum Film CZ)

marekspanel

Pamatuju si můj první stolní počítač v 15-ti letech a první hru, kterou jsem k němu pořídil, byl to právě Tomb Raider Chronicles. Nespočítal bych kolik dnů, nocí a hodin jsem u této hry a později dalších dílů, propařil. Lara Croft se stala jedním z největších herních kultů vůbec. Indiana Jones s bujným poprsím je prostě legenda, nejen herních fanoušků. Později filmově ztvárněná verně a adekvátně zvolenou Angelinou, kteréžto dva díly mě nijak extra nezaujaly, ale ani neurazily. Nová série posunuje herní zážitek o několik levelů výš, samozřejmě jiná doba, jiné možnosti. A já byl zase po dlouhé době naprosto polapen úžasným, dobrodružným světem naprosté herní pecky této doby. Jakmile padla zmínka o tomto filmu, hned jsem se těšil a zároveň i obával jak s tím tvůrci naloží. Nepamatuji si, kdy by film překonal svou herní předlohu, je tomu vždy naopak. Musím říct, že Alicia se role zhostila velmi zdařile a prakticky to celé táhla sama. Jakožto nositelka zlatého plešouna působila ve všech směrech velmi věrně, vč. těch akčních, na které se jistě musela fyzicky dobře připravit. Děj je prakticky věrný herní předloze prvního dílu nové série. Proto žádná kozatá žena s plnými rty, ale křehčí dívka, ovšem s velkým charisma a odhodláním. Samozřejmě něco si pak film upraví, jako i knižních nebo komiksových předloh, proti tomu nic nemám. Ale čekal jsem mnohem víc využitý potenciál ze hry. Měli tam tolik námětů, že by to vydalo na seriál. Samozřejmě ve hře je víc akce, která tady trochu chyběla. Začalo to slibně, ale od poloviny už jsem tušil, že to pomalu vyšumí. Děj, hlavně ke konci byl velmi urychlený, záporák věrný, ale bez většího přesahu či repsektu. Co mě hlavně zklamalo byla výprava. Čekal jsem větší rozmach, lokace, působivější a větší záběry okolí apod. Působilo to jako celé natočené někde na kraji města u lesa. Pár těch pastí a arktefaktů aby se neřeklo, jinak nuda. Filmy s Angelinou byly sice hloupé, ale za to měly velkolepější výpravu, bylo na co se koukat. Myslel jsem si, že budu mít nasazeny neobjektivní brýle jako herní fanda a budu odpouštět kdejaké tvůrčí chyby, ale bohužel tohle bylo vážně dost slabé. Nebýt Alicie je to za 2* a to je vážně velká škoda, když vezmu v potaz jak bohatou herní předlohu měli tvůrci k dispozici. ()

Kenji

Dostal som nadšené odporúčania z rôznych strán, tak si vravím, že nebude to zrejme priekak, lebo časy ťažkých 90´s keď sme štvorčekovanú grafiku na PC považovali za vrchol sú už nenávratne preč a Lara Croft je predsi prsatá sexbomba s dvoma .45kami a tá Angelina sa mi typovo viac pozdávala, ale filmy ma neohúrili. No díval som sa na Aliciu Vikander s nedôverou. Ale ani som len netušil. Film začne - ospravedlňujem sa Alicia za počiatočnú nedôveru - nie je to vulgárna sexbomba, ale je proste pekná. Ak by sedela vedľa mňa na gauči, tak sa miesto filmu, pozerám celý večer na ňu a nevedel by som sa vynadívať. Back to the movie - vtipkovanie s kolegami, bežné veci, funguje to, verím tomu, usmievam sa. Jazda na biku po meste neskutočne parádne natočená. Kamera plynulá, žiadne bláznivé strihy, že človek nevie čo sa deje a napriek tomu zrejme na ramene lietala popred a poza autá autobusy. Radosť pozerať. Naháňačka v prístave tiež. Príchod na ostrov, trošku som nepochopil, že otec sedem rokov žije v jaskyni a Vogel o tom nevie? Z čoho žije? Nevadí. Záver filmu jaskyňa - cítil som sa ako v Indiana Jonesovi, až na to, že to nemalo tú atmosféru. Pasce a hádanky, kľúče, celé to bolo nejaké zrýchlené, na rozdiel od Poslednej krížovej výpravy, kde to celé malo iné tempo a vzájomné opakovačky zápiskov otca a syna, tu otca a dcéry nemali vôbec šmrnc. Čiže miesto toho aby som si vychutnával film, vracal som sa v spomienkach k Indymu. Hudba dobrá. Úplný záver filmu POZOR SPOILER. Ak chce spoločnosť PATNA ( nepliesť si s Pentou, i keď :D ) ovládnuť všetky tie magické artefakty na zemi a rodina Croft spoločnosť PATNA vlastní, nestačilo by Lare aby napochodovala do PATNY a povedala, som majiteľka, teraz to budeme robiť inak? KONIEC SPOILERU. Za mňa slabšie, ale predsa len 4 hviezdy z piatich. ()

v.indruchova

Takové "béčkové", dobré efekty, ale na dnešní dobu je to standard. Herečka je pěkná, ale souhlasím, že na LARU příliš křehká. A hlavně JE známá tím, že má prasa! To není Lara. Řekla bych, že toto je film spíše pro mladší publikum. /Které ještě nemá s čím moc porovnávat/. Kdyby se to méně americky pojalo, mohla by to být lepší show. ()

Franki69

Kdyby se to nejmenovalo Tomb Rider a hlavní hrdinka by nebyla Lara Croft….nasázel bych čtyři hvězdy za pěkný akčně/dobrodružný film se sympatickou hlavní hrdinkou. A za adventure story, připomínající lepší momenty z Indiana Jonesovek. ** Je tu pro mne ale pár zádrhelů, kvůli kterým jsem hvězdy ubral. Modernější a oproti svým PC i filmovým předlohám méně žensky vybavená Lara Croft totiž dostává dost přes hubu a přesto je za chvíli nezničitelná... jako třeba John Wick. Trochu tvůrce filmu nechápu. Evidentně točili příběh, který by se podle nich mohl lidem stát. I když má předchůdce v počítačové hře. Hrdinka námahou heká, křičí, potí se, tu a tam i vkusně krvácí a vyhraje tak polovinu soubojů (naštěstí těch důležitých), které podstoupí. A přitom s propíchnutejma játrama šplhá po skalách, ovládá skok daleký přes hrozně široké propasti a tak podobně. ** Ale to je jen takové rejpání. Film se mi hodně líbil a nebojím se ho, jako oddychovku na líné podzimní odpoledne doporučit. Je tu 70%, jako zabodnutých šípem do padoucha. ()

HellsAngel

Všetci sme to čakali už pred dvomi rokmi, najprv od Warcraftu, potom o niečo neskôr od Assassin's Creed, no ani v jednom prípade sa ambície tvorcov nepodarilo zdarne naplniť. Naopak vcelku nenápadný remake známeho príbehu sexi archeologičky je (KONEČNE!) film, ktorý môžem s čistým svedomím označiť za vydarenú hernú adaptáciu. Nič svetoborné, či žánrom otriasajúce, no ide o poctivý akčný/dobrodružný snímok, so slušným tempom, kvalitnými postavami a fungujúcou príbehovou logikou. Autori nám nepredstavili Laru - neohrozenú hrdinku, ale dali si záležať (podobne ako v novom hernom Tomb Raiderovi, ktorý tvorí hlavný zdroj inšpirácie) na vytvorení obrazu Lary - krehkej a zraniteľnej ženy, ktorá je ešte len na začiatku svojej cesty, no oplýva potenciálom, vďaka ktorému sa jedného dňa môže stať oným povestným dobrodruhom. Voľba Alicie Vikander do hlavnej úlohy bola trefa do čierneho, práve ona dodáva charakteru slečny Croftovej potrebnú dávku ľudskosti a uveriteľnosti. Taktiež veľmi oceňujem aj záverečný cliffhanger, ktorý sa šikovne pohral s nadprirodzenou zložkou. V prípadnom pokračovaní by sa ale autori museli trocha viac odviazať, aby sme im to opäť zhltli. ()

FireOfFilth

Začátek toho filmu byl tak slibnej. Vidíme Laru jako obyčejného člověka, který má rád trochu toho adrenalinu. Postupně se dostáváme na ostrov, kde začíná to pravé dobrodružství. No ale ono vlastně nezačíná. Banda záporáků je nesmírně nesympatická. Hlavní šéf je strašnej zmrd, fakt mě štval. Líbila se mi scéna s vodopádem, která měla napětí a o Laru jsem se opravdu bál, ale to bylo bohužel naposled v tomto filmu. Přibližně v půlce filmu dojde k určitému zvratu, který ho dost shodí. A celkově druhá polovina je plná nelogičností a celkové chování postav bylo tragické. Hlavně jsem nějak nepochopil jestli ta banda záporáků věděla co vůbec hledá a jestli ano proč neměli nějaký speciální vybavení, obleky atd. Každopádně se mi líbilo navnadění na další díl, který asi nejspíš bude. Takže uvidíme, jinak hodnotím 2,5* ()

Grázl83

U filmu jsem se nenudil, ale zatracene mi vadila spousta klise a nesmyslneho chovani postav. Take Larra byla na zacatku zrala na par ran na holou, nutno podoktnout ze peknou. Alicia roli zahrala vyborne, skoda jen, ze ji chybi kozy a ve filmu hraje postavu asi o 10let mladsi. Nakonec dam 3*, ale velmi, velmi slabe. ()

Deeus

Samozřejmě že se vysloveně podbízí srovnávat Aliciu s "původní" Larou Croft v podání Angeliny, která na to měla výstřih. Starý film byl vtipný, vybíral do akce zároveň určitou porci nadpřirozena. Tahle Lara je o něco "přízemnější", realističtější - a moc jí to sluší. Alicia běhá ve filmu nenalíčená, zpocená a špinavá, a až na tu díru v břiše... no dobře, i ta je mnohem uvěřitelnější než provizorní rychlooperace v Prometheovi, co se týče následných pohybových schopnostech. My smrtelníci bychom všichni vypustili duši. I když mi trochu chybí u Alicii charisma, jaké si Indyho ženský protipól zaslouží, Lara 2018 sympaticky čerpala spoustu herních útěků, pastiček a vůbec celá akční choreografie byla zlatá. Tři podpůrné mužské postavy bravurní. Scénář se vyhnul tomu, aby byla Lara všemocná - ačkoli jí pořád někdo opakuje, jak je chytrá, mám pocit, že za celou dobu prokázala leda tak to, že umí číst a má slušnou fotografickou paměť (nicméně je fakt dobrá improvizátorka, byť teda mohla skopnout žebřík až potom, co sama přeběhne... no nic, pryč od těhle detailů), nicméně celý snímek má našlápnuto k tomu, že to je celé jen předehra k té opravdové všestranně nadané Laře Croft. Trinity čeká! ()

Illithune

Nevím, proč je zdejší hodnocení tak skeptické, nicméně musím uznat, že mám slabost pro dobrodružné filmy. Nová Lara hraje uplně jinou ligu než Angelina a dost se mi film líbil, soundtrack se docela povedl a myslím, že příběh také. Avšak výtky jsou, kupříkladu že jestliže je Lara z Velké Británie, tak by se mohla dodržovat britská výslovnost (např. neither atp.), poslední třetina mi přijde, že poněkud pokulhává na realističnosti a závěrečné klišé dobrodružných filmů "že se po finální konfrontaci vše začne hroutit" si autoři mohli odpustit. Hodnotil bych 7/10; tedy s přimhouřenýma očima dávám 4 hvězdy. ()

imaginer21

Není to taková blbina jako ty verze s "božskou Angelinou". Lara má smysluplnou motivaci, civilní momenty a je celkem realistickou hrdinkou. Trošku to připomíná Batman Begins - zrod hrdiny, který se vykašlal na zděděné bohatství, pročež vyrazil na šílenou misi, aby našel tak nějak hlavně sebe sama. Alicia byla krásná už v Krycím jméně U.N.C.L.E, tady ke své křehkosti doplnila ještě přemíru živočišnosti. Potěšilo cameo Nicka Frosta, naopak až za hrob rušil příšerný soundtrack. Dvojka by nevadila. ()

Goumen

Líbilo se mi to více než původní verze s Angelinou a řekl bych, že Alicie sedne role lépe a po stránce sympatií také vede. Po technické a vizuální stránce je to hodně pěkné, obzvlášť scéna s vodopádem. Příběh nepřekvapil, ani nezklamal. Za mě spokojenost. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

28.01.2023

Druhý Tomb Raider je mrtvý

Druhý Tomb Raider je mrtvý

29.07.2022

Adaptace herní série Tomb Raider se bude oficiálně znovu rebootovat. Chystané pokračování s Aliciou Vikander (Jason Bourne) se tak bohužel ruší, jelikož studio MGM, které bylo nedávno koupeno… (více)