Laře Croft (Alicia Vikander) je 21 let a právě zdědila obrovské obchodní impérium. Její otec, bohatý šlechtic a známý dobrodruh, Lord Richard Croft (Dominic West), zmizel beze stopy před sedmi lety, když byla ještě dítě. Od té doby se marně snaží najít nějaký smysl svého života. Když si přečte záhadný vzkaz, který jí otec zanechal, rozhodne se opustit Londýn a vyrazit do neznáma, aby přišla na to, co se jejímu otci doopravdy stalo. Vydá se po jeho stopách hledat legendární hrobku na mýtickém ostrově někde poblíž japonského pobřeží. Tato mise ale nebude jednoduchá – už jen dostat se na záhadný ostrov stojí Laru velké úsilí. Loď, která ji měla dopravit na pevninu ztroskotá v silné bouři a Lara se ocitá sama uprostřed neznáma, vybavená jen ostrým nožem, pevnou vírou a vlastní tvrdohlavostí. Pokud se jí podaří překonat své vlastní limity a přežít toto nebezpečné dobrodružství, stane se z ní skutečný Tomb Raider. (Forum Film CZ)

Mik_e

Z mého pohledu mnohem, mnohem lepší, než ty filmy s Andělínou z přelomu tisíciletí. Ruku v ruce s restartem herní série se změnila i Lara samotná a volba Alicie Vikander není vůbec špatná, naopak. Na roli se výborně hodí. Navíc je to celé Tomb Raider mnohem víc než ty výše zméněné filmy. Z mého pohledu asi nejlepší herní adaptace. Devadesátky byly super, ale dvoujehlanová Lara mi fakt nechybí. Jeden z mála případů, kdy preferuji nové pojetí před starým, to se vskutku nestává často. ()

E lan

Sličná slečna skákající z kamene na kámen, mlatící zloduchy a jako by nic dešifrující jakoukoli záhadu, která jí stojí v cestě. Prostě Lara Croft. Tentokrát dobrá Lara... ()

Kritik.

Napriek predsudkom kritikov som tomu dal šancu. A hoci o B-čkový film naozaj nejde, nudy tu bolo dosť. Príbeh je vlastne úplne najznámejšie bádateľsko-vedátorsko-záhadologické klišé, v starom štýle Indiana Jonesa, postavy nevýrazné, vizuálne efekty len priemerné. Možno z princípu poteší fanúšikov hier. ()

Ceberus

(Komentář může obsahovat mírné spoilery.) Zajímalo mě, jak si film poradí s přerodem od akcí nepoznamenané holčičky po akční hrdinku a musím konstatovat, že mě film příjemně překvapil - první atletické kousky, první souboj, první pozorování chladnokrevné vraždy, první pohled do hlavně zbraně, první vlastní zabití nepřítele - to vše bylo součástí Lařina postupného vývoje a byl jsem tedy rád, že zvolili přístup ála John McClaine (mno, včetně špinavého tílka), tedy že Lara nebyla zkušená hrdinka, ale byla okolnostmi donucena k hrdinským výkonům. Jen je škoda, že to zabíjení lukem a šípy nebylo nějak podobně citlivě eskalováno, takže nakonec k tomu necitlivému zlomu z nevinné holčičky do profesionálního zabijáka přece jen došlo. Kromě toho mě také překvapilo, že zcela chybí jakákoli romantická linka. I sebeakčnější filmy totiž mívají ve zvyku rvát do sebe z povinnosti romantiku, i kdyby tam neměla žádný smysl - takže za její absenci tentokrát chválím. A co se týče hereckých výkonů... Alicia Vikander nejen že dobře vypadá, ale i dobře hraje, a Waltona Gogginse už po několikáté vnímám jako kvalitního záporáka, takže ani v tomhle ohledu nemám co vyčítat. Spolu s o dva roky starším Warcraftem tak oba snímky ve mně vzbuzují naději, že žánr filmů podle herní předlohy snad čekají světlejší zítřky. Každopádně v mém osobním žebříčku stále vede původní Hitman z roku 2007. A souhlasím s Enšpíglem, že tenhle film má (možná překvapivě) blíž k Indianu Jonesovi než k původní Laře Croft s Angelinou Jolie. ()

Klajondr

Po obnovení série třemi úspěšnými hrami, se na svět narodil tento film. Sice na něm není nic moc zajímavého a jedná se spíš o snímek založený na akci, než na přemýšlení, ale i tak to má něco do sebe. Akorát v pár scénách mi přišlo chování Lary vyloženě nesmyslné a nelogické. Prostě takový průměr. ()

lakart

Jako adaptaci počítačové hry to považuji za nejlepší zpracování oproti svým předchůdcům. Kdo hrál, musí se líbit :D. 75% ()

Inozuka

Kvíz: Kdo to je? Umí to skvěle s lukem, dostane se jakékoliv šlamastiky, skáče jako kamzík, tržné rány si zašívá (nechá si zašívat) klasickou jehlou a nití a nebojí se špíny a bláta. Už to máte? Tak je to špatně, není to John Rambo, ale Lara Croft. Pochopitelně vše naroubováno na jiný příběh, ale formálně velice podobné, nanejvýš střihnuté s Indym. Alicia Vikander dobrá, v rámci možností přirozená a tak nějak jí fandit zkrátka musíte. Znalci ocení vrak japonského bombardéru Nell, ostatní krásnou přírodu... Na vypnutí mozku ideální. ()

neo93

Nová Lara Croft je tu. A s ní další svižné dobrodružství, které odpovídá danému žánru. Byl jsem rozhodně zvědavý, jak bude vypadat nový Tomb Raider a musím uznat, že očekávání byla splněna. Jak po stránce vizuální, akční, tak i v neposlední řadě po stránce obsazení hlavní postavy. Přeci jen bych si dokázal představit v ústřední roli jinou herečku než je zrovna Alicia Vikander, ale nakonec to švédská herečka zvládla na výbornou. Její ztvárnění snad nejslavnější počítačové hrdinky bylo o dost odlišné oproti Angeline Jolie, o to víc však bylo uvěřitelnější a zajímavější. Je to samozřejmě také tím, že film se zaměřuje na úplný začátek, tedy dobu, kdy ještě nebyla známá archeoložka. Co se týče samotné akce, nemůžu si nijak stěžovat. Už jen ta honička na kolech je velmi efektní. A i další scény, zejména na ostrově Yamatai, nepostrádají tempo. Lara se jednoduše snaží, jak může, ať už běhá, skáče, šplhá nebo třeba střílí z luku, vše vypadá moc dobře. Když bude případný druhý díl podobně laděný, vůbec bych se mu nebránil. ()

mira.l

Já, zcela nepolíben jakoukoliv předlohou či dřívějším provedením, říkám, že se mi to líbilo tak nějak zcela průměrně. Mělo to chvíle lepší i chvíle, kdy jsem si říkal "chichichi...", a tak bych hodnotil takovýma zcela průměrnýma třema. Ale ... ale Alicia Vikander tomu prostě dala nějakou duši. Ta čtvrtá je za ní. Ona je to krásná holka a krom toho je celkově radost ji pozorovat. Nejen tady. Nicméně víckrát to asi vidět nepotřebuju. A když tu potřebu najdu, stáhnu si to znova :). ()

Nix

Je to solidní pocta této značce. Trochu mi to připomíná i novější verzi hry, protože je to dobrodružný, akční a slušný scény jsou součástí, za co opravdu chválím a ani určitá inspirace od Indyho a Uncharted není na škodu. Herečka mi nevadí, celkově je to sympatický počin. 3,5 hvězdy stoprocentně. ()

rublik05

Měl jsem velké obavy, jak se povede mladší verzi Angeliny Jolie, tedy Alicii Vikander. Po shlédnutí mohu směle konstatovat, že svou roli zvládla docela dobře, přestože nemá takové charisma ani vizáž, jako tenkrát Angelina. Příběh je taková směsice Indiana Jonese, Mumie a samozřejmě se také snaží držet herní předlohy. Vadila mi na něm snad jen zbytečně přecitlivělá linka s otcem, která mě vůbec nebavila a místy vyloženě otravovala. V žádném případě si však nemohu stěžovat na nedostatek akčních scén. Akce je víc než dost, je dobře natočená, některé scény doslova berou dech. Z herců se mi nejvíce líbil hlavní záporák Walton Goggins, řádně slizký a nechutný, v zásadě ale s žádnou postavou problém nemám. Oceňuji svižné tempo, slušnou dávku napětí, povedený hudební doprovod a také pěkný vizuál. Samozřejmě si (zejména v druhé polovině) nešlo nevšimnout několika logických mezer, které filmu zrovna dvakrát neprospívají. Tom Raider hodnotím jako povedený dobrodružný akčňák, který je dobře natočený a zahraný, dokáže diváka zaujmout a nabízí fakt slušnou podívanou. 7/10. ()

Jonatána

Pohádka pro dospělé, jak už tyhle filmy bývají. Nepatřím úplně mezi cílovku, nejsem hráč ani komiksový nadšenec. A ani nejsem muž, takže pouhý pohled na Aliciu Vikander v roli Lary ve mně extázi nevyvolal. :-) Na odpoledne, kdy ležím s kašlem v posteli a piju čaj, to je akorát. ()

RedRose

Lara Croft jako hlavní hrdinka série Tomb Raider je v mých očích nejoblíbenější herní postavou evr!! Proto jsem byl hodně zvědavý, jak restart celé série (herní a nyní i té filmové) dopadne... Ta herní dopadla skvěle (Tomb Raider 2013 jsem 2x dohrál) a pokračování Rise of the Tomb Raider 2016 bylo ještě lepší... Film tedy mapuje dobu Tomb Raidera 2013, kdy Lara Croft hledá svého otce na tajemném ostrově, kde prostě musí přežít a postupně si poradit se vším, co jí příběh postaví do cesty... Natočeno je to velice přirozeně a uvěřitelně i s výborným obsazením! Původně jsem s přeobsazením Lary Croft Alicií Vikander nesouhlasil, ale nyní uznávám, že jsem se spletl... Byla skvělá!! Závěr filmu odkazuje na pokračování, který hráči celkem očekávali a podle toho co jsme viděli, myslím, že i víme o čem přibližně bude... Těším se a nyní jsem velice spokojen!! 89% (Pro ty, kteří skvělou herní předlohu neznají, to asi bude mnohem těžší zhodnotit a asi tím i rozumím celkově nižšímu hodnocení, což je škoda) ()

RAFT

Jo dámy a pánové ,takhle má vypadat tomb raider .Angelina Jolie ,kdysi předvedla dobré 2 filmy ale,tento s mladičků Alicia Vikander předvedla že, je další nástupce lary.Ta podoba tam trochu je a ne že,ne .Pěkně natočený dobrodružný velkofilm úplně stejné nebo skoro stejné jako ve hře kdo hrál ,tak asi ví.Film má pěknou atmosféru,režisér film natočil dobře ,jestli jednou bude pokračování sem sním.80% ()

HERGImanCZ

Jedno obrovské klišé! Film Tomb Raider má dobrou hudbu, skvělé efekty i prostředí a Alicia Vikander předvádí úžasné herecké výkony. Její Lara je uvěřitelná a jsou z ní emoce přímo cítit. Jednalo by se tedy o skvělý film. Kdyby si ale tvůrci pohlídali scénář. Žádná postava se ve filmu nevyvíjí a příběh samotný je hloupý. Zbylé postavy jsou jedno velké klišé a u každé scény máte pocit, že víte, jak skončí, nebo že jste ji už někde viděli. Na druhou stranu je ve filmů mnoho odkazů na hru z roku 2013, což fanoušky určitě potěší. Pokud ale film pustíte někomu neseznámenému s hrou, bude to pro něj jeden velký zmatek, ba možná nesmysl. Měli jsme tu už několik opravdu velmi dobrých filmů podle videoher. Avšak Tomb Raider mezi ně bohužel nepatří. Ovšem měli jsme tu i mnoho horších, že, Uwe Bolle? ()

El.Negros

Zatímco bledé xboxové tváře a fanatičtí nedokojenci fňukají u maminky, že nová Lara nemá gigantické melouny, já se se byl v kině pohodově pobavit. Alicia je skvělá a vymakaná Lara s opravdickými svaly. Zvládne nejen kotoul vpřed i vzad, ale také honičku v Singapurském přístavu, střelbu z luku, šifry, rébusy a třeba i zápas v bahně. Akční scény jsou parádní ale je jich trochu méně, než bych čekal na film podle „videohry“. Příběh naprostá klasika, návrat ke kořenům sahajícím až ke hřbitovní jámě stařečka Indyho. Nikdo nikomu necpe do chřtánu žádné americké vlajky, či pestrobarevné XS oblečky, a to je příjemně uvolňující. ()

BrianMorello

Po sérii kino-zklamání z konce minulého roku, mě v únoru Black Panther připomněl, jaké to je neodcházet z kina úplně zhnusený (je to fajn) a Tomb Raider se nyní dostal ještě o level výše. Nejen, že jsem neodcházel zhnusený, ale já byl i dost spokojený. Nejspíš k tomu přispěla i moje malá očekávání. Film si ale na nic nehraje, jedná se „pouze“ o jednoduché přímočaré a poctivé dobrodružství a to je nesmírně osvěžující. Alicia zahrála Laru skvěle a opravdu jí (stejně jako ve hře) věřím každou ránu, kterou schytala i rozdala. Snímek působí výborně jako takový „komornější“ origin a opravdu doufám, že se dočkáme druhého dílu, kde díky většímu rozpočtu procestujeme větší část světa a dočkáme se třeba i více mystičnosti. ( Lara Croft > Wonder Woman ) ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

28.01.2023

Druhý Tomb Raider je mrtvý

Druhý Tomb Raider je mrtvý

29.07.2022

Adaptace herní série Tomb Raider se bude oficiálně znovu rebootovat. Chystané pokračování s Aliciou Vikander (Jason Bourne) se tak bohužel ruší, jelikož studio MGM, které bylo nedávno koupeno… (více)