Rudá Sonja

• USA Red Sonja (více)

Krutá královna Gerden přepadne chrám a zmocní se nebezpečného talismanu, který chtěly kněžky zničit. Poslední, těžce raněná kněžka unikne z chrámu a je zachráněna mohutným bojovníkem Kalidorem. Než zemře, požádá ho, aby našel její sestru Sonju a pomohl jí zastavit královnu Gerden. Ta chce s pomocí talismanu ovládnout svět. Rusovlasá Sonja, která přísahala Gedren pomstu, se okamžitě vydává po stopách kruté královny. Odmítne Kalidorovu pomoc, ten je jí přesto neustále v patách. Sonja si chce zkrátit cestu podzemní cestou, tu však střeží bojovník Brytag. Sonja, jež mu za průchod odmítne zaplatit svým tělem, ho vzápětí zabije v souboji. Když se na ni vrhnou ostatní strážci, zasáhne prozřetelný Kalidor. V další cestě pokračuje Sonja s početným doprovodem - kromě Kalidora ji následuje Tarn a Falkon. Gedren pomocí magického zrcadla postupující čtveřici odhalí a vžene je do pasti. Přes četná nebezpečí se pronásledovatelé blíží ke hradu. Pokud chtějí Sonja s Kalidorem talisman zničit, mají poslední možnost. (TV Nova)

monolog

Lidičky dopytle, copak jste spadli z višně? Než začnu něco kritizovat, že to vypadá jako Conan, zjistím si nejdřív, jestli to vážně není Conan. A tohle je, protože svět Rudé Soni vytvořil stejný spisovatel, jako Conana - Robert Ervin Howard. Navíc jejich světy se prolínaly i v literární podobě a myslím, že se Conan a Soňa v některé knížce dokonce potkali. Co se týká filmu, samozřejmě nedosahuje kvalit Barbara Conana, ale to se není čemu divit. Přesto si myslím, že je mnohem lepší, než Conan Ničitel a kdyby Soňu nehrálo to strašlivý vyžle, který rozhádalo Stallona a Eddie Murphyho, mělo by to mnohem lepší hodnocení. S dabingem to ani není tak vidět, ale v originále je Brigitte prostě strašná. Film se mi líbil, hudba je pěkná a exteriéry jako skutečný. Mně, malýmu harantovi, kterej sotva viděl přes linku to připadalo jako nejlepší film s "mečováním". A že se to nikomu nelíbilo, tomu nevěřím, na to je ten film příliš zábavnej, aby nudil. ()

Faidra

Natočit debilní film je těžké, protože v téhle oblasti je velká konkurence, ale Fleischerovi se to - s vydatnou pomocí Brigitte Nielsenové - podařilo na jedničku. Nechápu, co ke snímku, který je přímo učebnicovou definicí braku, přitáhlo Morriconeho, ale milý skladatel je asi jediný důvod, proč se to dá vydržet. ()

Jara.Cimrman.jr

"Přečtu ti budoucnost z tvých vnitřností, rudá ďáblice." Asi nepřečteš, chlape. Tu si může přečíst jen ten, který ji porazí v čestném souboji. Je to prostě feministka a na světě patrně existuje pouze jediný chlap, který s ní může alespoň remizovat. Aby bylo jasno, tak já to nejsem, je to Kalidor, ale to je jedno. Tady jde totiž o talisman, který umí vyvolat bouře a zemětřesení. Prostě takový malý středověký konspirační HAARP. No nic. Pro mě je prostě Rudá Sonja videoklasika a na tu já plivat jedovaté sliny neumím. I když si to možná zaslouží. ()

CheGuevara odpad!

S původním Conanem už to nemá nic společného, a tak nás čeká cesta do filmařského pekla, kde nic nefunguje a věšák na brnění Arnold je mdlý až hrůza (naštěstí tam není zas tak dlouho). Jediné co se dá doporučit je hudba, takže při projekci raději zavřete oči a jenom poslouchejte božského Morriconeho, ale ne že se vzbudíte příliš brzo! Hudba je totiž až dábelsky špatně synchronizovaná s obrazem a tudíž vůbec nefunguje, ostatně jako celý tento film. Škoda dobré fantasy a mého času. ()

Shit

Chudák Arnold, tohle si po Conanovi nezasloužil. Hrát druhý housle za Bridgitte Nielsen, která v roli bojovnice je až trapná, neni zrovna nejlepší stav. Ale Arnold tam sám o sobě byl docela dobrej, jenže příběh je naprosto debilní a když obsadili do hlavní role ženu, tak samozřejmě zaporák musela být taky žena a to bylo to nejhorší co se mohlo stát, ta byla snad ještě ubožejší než Nielsenová a její rádoby drsný kecy byly spíš směšný. A o soubojích se snad ani zmiňovat nebudu, to byl taky děs a bída, ještěže to tam zachraňoval Arnold jinak by to dopadlo asi nejhůř jak by mohlo....No jo kurva, je to tak, stejně na to vždycky čumim ()

flanker.27 odpad!

Slabá přiživovačka na Conanovi s mírně feministickým nádechem. Kostýmy s flitry jak z osmdesátkové diskotéky, herci ve větších scénách připomínají stádo dobytka, nesympatická Briketa Nýlsnová s ručičkama jako hůlčičkama vykrejvá drtící guvernérovy rány a celý to vypadá, že to Arnolda ani moc nebavilo. Není sám. ()

gudaulin

Na jednu stranu je Rudá Sonja ultimátní brak, jaký se příliš často nevidí dokonce i ve vysílání českých komerčních stanic. Na druhou stranu mu ale neupírám nechtěnou zábavnost danou neuvěřitelnou toporností Schwarzeneggera a Brigitte Nielsen, ale i odfláknutí výpravy a trikových scén. Selhává tu všechno do té míry, že je velkou záhadou, jak se nad tímhle zoufalým pokusem o dobrodružnou fantasy podepsal Richard Fleischer, který má na svém kontě i docela slušné bijáky. Až mám pocit, že se režisér buď chtěl pomstít producentovi za nějaké příkoří, nebo si prostě řekl, že tenhle úlet jeho kariéra přežije a že si bude hrát se žánrem na producentův účet. Pokud jste naladění na recesi a psinu, existuje šance, že se u Rudé Sonji budete bavit líp než u bláznivých komedií. Celkový dojem: 25 %. ()

choze

Začíná to slibně. Sonje je vyvražděna rodina a ji znásilní vojáci, pak přijdou na řadu ty zaživa pohřbené kněžky, je to radost. Co na tom, že Sonja je nepřitažlivá mužatka a její představitelka Brigitte Nielsen nemá o herectví ani páru. Jenže potom se objeví na scéně ten zkurvený uřvaný šikmooký spratek a už z ní nezmizí. Asi to měla být hrozná švanda, ale je to jen hrozný. Když k tomu přihodím plytký nudný děj, jehož alfou a omegou jsou ubohé souboje na meče, vyjde mi z toho - pěknej shit. Někteří se tu Fleischera zastávají, ale osobně myslím, že jeho předchozí CONAN NIČITEL napovídá, že SONJA nebyla náhoda, ale prostě jeho styl. Fleischer je zkrátka takový děděk pohádkář a dobrou fantasy by nenatočil snad ani kdyby mu Conan držel meč na krku. Díky opravdu špatným hereckým výkonům Nielsen a Schwarzeneggera, slaboduchému scénáři a celkové naivitě to ale funguje alespoň jako slušná (nechtěná) komedie. ()

Dudek

Ač se ve své podstatě jedná o dost hloupý film, rozhodně se mu nedá ubrat jisté kouzlo. Správná volba jednotlivých postav obohacuje přívětivým způsobem přímočarý děj, což je v konečném důsledku jeden z důvodů proč je Rudá Sonja zábavnější než suchý Conan. Arnold Schwarzenegger dostává překvapivě málo prostoru, ale každé jeho vynoření je pro snímek pozitivní. Richard Fleischer dal vzniknout filmu, který se spíše než původnímu Barbarovi podobá sequelu Ničiteli. Důraz není kladen na přílišné dobrodružství, ale spíše celkovou zábavnost a nudné souboje jsou sestříhány do co nejkratších částí. Připočteme-li k tomu sympaticky krátkou stopáž, tak se rozhodně nejedná o bůhví jak špatný film. ()

Gilmour93

Je až s podivem, jaké mečo-sandálové lejno dokázal autor Tora! Tora! Tora!, nebo Bostonského případu vyprodukovat. Když se na tu hromádku se sebezapřením zblízka podíváte, uvidíte nestravitelné kousky v podobě Arnieho herectví založeném na výrazu člověka s cizím předmětem v análním otvoru, či scénáře napsaného na papírový ubrousek a pak vám k přežití do závěrečného rakousko-dánského hubana zůstává jen jediná možnost. Zavřít oči, zacpat nos a ač to zní nechutně, "vyzobnout" si z exkrementu o Zrzavé Soňce těch pár rozinek od mistra Morriconeho.. ()

Tuxedo

Neřekl bych, že se to podobá Conanovi. Tohle je trochu o něčem jiném. Především tu je o dost méně Arnie a místo něj tak zabírá hlavní post Brigitte Nielsenová, která opravdu hrát neumí. Je to o trochu lepší než Ničitel Conan, ale Barbaru Conanovi to nesahá ani po kolena. ()

genetique

Veľký skok do prázdna. Scenár bol niekde úplne mimo a Sonja ako vychrdlá anorektička mi absolútne nesekla! Keby aspoň ten meč nebol dvakrát taký ako ona a nenarábala s ním tak ťažkopádne! Každý diel seriálu 'Xena' bola 100x lepší! 25%. ()

sniper18

Je to veľmi slabý historický fantasy film. Má nezaujímavý príbeh o výbornej bojovníčke, ktorá sa spojí s odvážnym mužom proti zlej kráľovnej, ktorá chce pomocou mocného talizmanu zničiť celý svet. Spracovanie je na tom veľmi zle, síce sa stále niečo deje, ale toto išlo skutočne celé mimo mňa. Občas sa síce objavia náznaky niečoho aspoň trochu zaujímavého, ale pri tých náznakoch to nanešťastie aj končí. Akcie je tu dosť, ale pochvalu si určite nezaslúži. Je prakticky rovnaká ako v Ničiteľovi Conanovi, takže samé stereotypné a nekrvavé súboje na meče a jeden boj s nejakým vodným monštrom. Z celej akcie ma zaujala iba useknutá ruka a hlava, čo vzhľadom na všetko ostatné pôsobí ako príjemné oživenie, ale aj tak to už nemá čo zachrániť. Z hereckého obsadenia zaujme Arnold Schwarzenegger, ktorý tu ale má výrazne menej priestoru ako som čakal a ani Brigitte Nielsen nie je najhoršia, no okrem nich sú tu už len samé nudné postavy. Réžia a technická stránka takýto scenár ani zachrániť nemôžu, ale sú aspoň obstojné a podobne je na tom aj hudba. Ale aspoň kulisy sú celkom zaujímavé. Červená Sonja je presne ten typ filmu, ktorého príbeh ma absolútne nebaví a väčšinu času sa prenudím, ale za niektoré stránky ho nemôžem úplne odpísať. No viem, že znovu už tento film neuvidím. Objektívna kvalita filmu- 40%, film sa páči mne na 31%. ()

berg.12

Úžasně dobová papundeklová fantasy podívaná s obligátně chatrným scénářem a neuvěřitelně unylou hlavní představitelkou. Moriccone se tentokrát taky zrovna nevytáh. Proti tomuhle je "Barbar Conan" hotové opus magnum. ()

Lavran

I distributoři moudře seznali, že jediná věc, kterou se dá bez rozpaků chlubit, je jméno Ennia Morriconeho. ()

sud

Jako malej kluk jsem to hrozně moc žral, avšak po letech mě to vůbec nezasáhlo. Vysloužilý Richard Fleischer, bídné triky, nijak valná choreografie bojových scén, nemožně uječený usmrkanec. Aspoň že Brigitte je pastva pro mužské oči a mladý Arnold zase pro ženské. ()

akisha

Typická osmdesátková vysvalená záležitost s Arnoldem a Nilesen = vykrádání BC, nesympatický děcko v roli krále či koho, papundekl, sado-maso oblečky, souboj s gumovou rybou a svaly a asexuální vizáž hlavní představitelky. Jen hudba za něco stála a taky se u toho člověk slušně zasměje. ()

castor

Sonja leží u své umírající sestry: „Teď odpočívej, popovídáme si později.“ Nechápu, co se mi na tom před lety (ach, to dětství) mohlo líbit. Dialogy i samotný příběh jsou tak tupé, až jsou k smíchu. Ocenil bych možná hudbu Ennia Morriconeho, kostýmy a kulisy. Herecké výkony jsou směšné, jednání nelogická, ale chápu kalifornského guvernéra Arnieho, když roli přijímal: „Zaujal mě scénář. Moje postava měla řadu dramatických poloh..“ Hvězdička ryze z nostalgie!! ()

ClintEastwood

Hezká výprava i kulisy, dějově však slabší dobrodružný fantasy snímek, kde se po dvou Conanech Arnie tentokrát představí, jako hrdinný Kalidor. Původně měl být jen jménem na plakátu, které film prodá, ovšem nakonec mu natáčení zabralo téměř měsíc a hraje zde prakticky hlavní roli, po boku tehdy velmi vyhledávané hollywoodské matračky - Brigitte Nielsen. Richard Fleischer (Fantastická cesta, Soylent Green, Bostonský případ) nenatočil rozhodně špatný film, jen už Sonja po dvou podobných (a lepších) fantasy se Schwarzeneggerem, nemůže mít takovou sílu a vliv. ()

Rudá Sonja našla náhradu za Singera

Rudá Sonja našla náhradu za Singera

23.06.2019

S režisérem Bryanem Singerem (X-Men: Apokalypsa) teď v Hollywoodu nikdo nechce být moc spojován, dohnala jej totiž minulost, a po jeho vyhazovu od Bohemian Rhapsody to s jeho kariérou zkrátka… (více)

Je libo zrzku nebo účes z hadů?

Je libo zrzku nebo účes z hadů?

29.06.2008

Jen předevčírem jsme psali o projektu War of Gods, Tarsemem Singhem režírované fantasy na motivy příběhů o Théseovi (to je ten chlápek, co si kutálel klubko labyrintem na Krétě a zapíchl tam… (více)

Meče, magie... a spousta krve!

Meče, magie... a spousta krve!

02.06.2007

Fantasy byl ještě nedávno žánr, jehož by se žádný hollywoodský producent nedotkl ani v gumových rukavicích. Dnes je situace mnohem radostnější. Ovšem jen v případě, pokud vás baví koukat na další a… (více)

Konkurence pro Van Helsinga

Konkurence pro Van Helsinga