Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

Vodnářka

Jednoduše kouzelný film s neskutečným množstvím náboje a až jakési nadpřirozenosti. Snímek, který vypadá jako obyčejný teenage doják a přitom snad každého okamžitě přesvědčí o opaku. Na konci se vám z něj nejspíš zatají dech, jediný problém je, že ona atmosféra vyprchá jaksi podivně brzy.. ()

Anderton

Ťažko sa mi hodnotí film o teenagerovi, keď som o generáciu starší. Na druhú stranu na divákov ako som ja pôsobia Charlieho tajomstvá príjemným, nostalgickým dojmom. Zápletka mi však pripadala trochu pritiahnutá za vlasy, kamarátstva mladších so staršími nie sú na strednej škole zvykom. Klasický americký teenagerský film v tom dobrom slova zmysle, čiže nie bláznivá komédia o trapasoch pri sexe, ale o životných múdrach, ktoré vtedy objavujeme a o pocite vlastnej dôležitosti vo svete, ktorá nás začne opúšťať niekedy po dvadsiatke. Konečne fajn úloha pre Paula Rudda, ktorý je síce sympaťák, ale v ostatných podstatne komerčnejších filmoch lezie značne na nervy. Niečo v štýle feel good filmov Camerona Crowea, najmä Say anything. Doplním, že herecky film tiahne hlavne Emma Watson a na strednej škole by toto bola pre mňa kultová záležitosť. ()

Frajer42

Stephen Chbosky vytvořil film, po kterém se mohu zaručit, že se mu už nikdy nepodaří zopakovat. Emma Watson je zde docela roztomilá a její výstup by se dal označit hereckým výkonem. S ostatními jsem zatím zřejmě neměl tu čest. Samozřejmě nepočítám ty role, kde se někdo omylem mihne před kamerou. Nicméně herecky film funguje naprosto výborně. Docela mě překvapuje, že ve filmu tolik lidí vidí hromadu převratných myšlenek. Já bych zde souhlasil s myšlenkou jedinou. Zbytek je snůška keců, což mi ovšem moc nevadilo, protože ve filmu je všechno, co by mělo v moderním filmu být. Jsou zde zastoupeny všechny styly a samozřejmě nechybí ani buzeranti. Zkrátka se jedná o film, který si děti kolem 15 až 16 let musejí zákonitě zamilovat. Nás starší pouze příjemně překvapí. Moc teen filmů jsem za svůj život neviděl. Přesto bych tento považoval za vůbec nejlepší svého žánru, takže nevidím důvod mu na hodnocení nepřidat. 4* ()

Dzeyna

Bože, miluju Ezra Millera! On je prostě pan herec, i když je tak mladý. Těším se na jeho kariéru a na filmy, ve kterých bude účinkovat. Jinak na tomto snímku není až tak příliš nic zvláštního, vše zlepšují pouze výborní herci, jako je třeba Emma Watson, která je nejen talentovaná, ale i krásná. Příběh je příjemný a celkem emocionálně založený. Logan Lerman předvedl, že umí hrát. Hudba dle mého názoru není "nejlepší", jak ji posuzují ve filmu, ale to se dá překousnout; do děje se hodí. Příjemná podívaná. ()

boshke

I přes veškerou Chboského snahu o nějaký přesah je to pořád více méně tuctový americký příběh ze střední. Je fajn dát našim hrdinům temnou minulost (Sam kořalnice dávala na počkání a Charlie naopak od své tety dostával až moc), ale musí se s ní nějak pracovat, aby to nebyla jen samoúčelná snaha prdět výše, než nám narostla prdel. Sam její minulost nijak nedohání (nikdo jí na potkání neříká děvko a nechce po ní druhé či další kolo), ani nijak neformuje její chování (strach ze sblížení s chlapcem). S Charliem je to obdobné. A celé to kastování v rámci střední... Ocenit lze výkony Ezry Millera a Emmy Watson... 50% ()

swamp

Nečekané překvapení od mně neznámého režiséra. Tomu se naprosto citlivě podařilo zpracovat nejednoduché téma, které navíc dokázal zaobalit do slušivého (jak pro zrak, tak pro uši) hávu, čímž mu dodal na kvalitě. Smysluplné dialogy, kvalitní herectví.. a především pak zajímavá (a pro mě nečekaná) pointa snímku dělá z The Perks of being a wallflower skvělý snímek. ()

Okara

Tohoto komorního snímku jsem se moc bál. A to díky nadšeným ohlasům, jelikož teen-filmy dvakrát v lásce nemám a že bych ho tedy pouze odsoudil. Konečně jsem k tomu byl dokopán. Ovšem klidné zhlédnutí mi dopřáno nebylo, jako by mě snad ten snímek trestal za to, že jsem ho tak dlouho odkládal. Tím víc mě uklidnilo, že se mi Wallflower líbil. Ale jak. Z řady konstantně stejných obdobných filmů vyčuhuje už samotným příběhem. Když má totiž typické problémy dospívání kluk s psychickými problémy a na děj se díváme jeho očima, je to rázem něco naprosto jiného. Největší výhodou ovšem zůstává, že se většina diváků ve filmu najde. Má k tomu totiž rovnou nespočet postav, které jsou i přes malý prostor, kterého se jim dostává, psychologicky vyprofilovány do nejmenších detailů. A to dá rozum, že když má člověk pocit, že se dívá sám na sebe, stává se z filmu něco víc. Taková reálná myslánka. To už by na okouzlení stačilo, ale je tu ještě jedna věc, která dojmy prohlubuje mnohem více. Hudba. Ať už má člověk jakýkoli hudební vkus, nemůže se mu zkrátka nelíbit. To jsem si ale uvědomil až po zhlédnutí, když jsem váhal s hodnocením a pustil jsem si kompletní soundtrack. Teprve když jsem všeho nechal a desítky minut jen seděl s přihlouplým úsměvem a v hlavě si stále dokola rekapituloval celý film, jsem si uvědomil, jak neuvěřitelně silný je. Takže i když se sem tam najdou chyby nebo nelogické jednání, člověku je to jedno, protože už je naladěný na té správné vlně a takové věci nevnímá. Osobně jsem nestihl pochytit všechny silné myšlenky, které z úst protagonistů zaznívají, a proto těm, kdo to také nestíhají doporučuji tento deníček. Všechny ty podstatné pracně vypsány, a tak se může zpětně film docenit ještě o úroveň výš. Nejlepší soundtrack z filmu. 90% ()

Ant

Tak tenhle film mě úplně minul. Podle ohlasů jsem čekala nový Breakfast Club, ale dostala jsem něco, co mi spíš připomínalo Smrt panen, akorát bez jejich unikátnosti. Jo, v Perks se najdou momenty, které vyvovolají úsměv nebo nějakou tu slzu, ale celkově se mi to zdálo nedopečené. Příběhu chyběly nějaké silnější momenty a ty, které tam byly, na mě zdaleka dost nezapůsobily. V hereckém obsazení se navíc najdou slabší články, které táhnou film dolů. Nejslabší je Watson, které jsem její roli nevěřila a za ní následuje Lerman, který byl místy "divný" až moc. Naopak Miller tam všechny strčí se svým Patrickem do kapsy. Taky Nina Dobrev z těch pár svých scén dostala maximum. Apropo, když moderní Breakfast Club, tak ať se to aspoň odehrává v dnešní době. S The Smiths dojmou akorát tak hipstery. Perks navíc nepřichází s ničím novým. To, že je střední plná protikladů a různých osobností, které mají všechny právo na štěstí, nám řekla už Hughesova klasika. ()

predators

Mám rád tyto studentské snímky plné naivity, horoucí lásky a přátelství a nevšednosti, do které se pustí jen odvážní... 70% ()

nascendi

Prakticky celú dobu premietania som rozmýšľal, čo môže na takomto filme zaujať divácku mlaď tak, že ho vytlačí na 146. miesto v obľúbenosti. A dospel som k tomu, že nastupujúca generácia nepozná, ba priam odmieta staršie filmy. Kritériá hodnotenia sú potom dosť zdeformované. Extrémisti dokonca odmietajú pozrieť si čiernobiely film, o nemých ani nehovoriac. Ocitajú sa tak v situácii, ako keby poznávanie výtvarného umenia začínalo Kandinského obrazmi. Preto im nerozumiem a rozumieť ani netúžim. Dokonca ani tie "najžiarivejšie filmové hviezdy súčasnosti" nepoznám. Našťastie je plno vynikajúcich filmov, ktoré som ešte nevidel a vidieť chcem. U tohto som najviac oceňoval existenciu rýchloposunu. ()

PetrPan

Na americké střední škole vždy potkáte loosera, který pod slupkou své fádnosti skrývá to nejpravější, nejbáječnější a nejněžnější srdce, které kdy bilo v nějaké hrudi. Když si k tomu připočtete zranitelnost, labilitu a špetku šílenství způsobené malým ( velkým !) tajemstvím, který je tak hnusný, že je ze všech nejhnusnější, máte fantastickej příběh, který nenechá jedno oko suchý .. nebo ne ? No za mě teda rozhodně ne. Příkladná americká rodina, příkladný učitel, příkladná chápající psychiatrička, příkladní přátelé - vrstevnatí a tak různí a zajímaví vs. ti fádní ostatní spolužáci, kteří se umí jen posmívat, no fuj samosebou , potom tu máme GAYe se srdcem a mozkem, dneska povinnějšího než černocha a samosebou tu nešťastně nešťastnou komplikovanou lásku dvou zajímavých mladých lidí, ach. A ten závěr: Vím, že žiju..no to přeci nemůže být nic silnějšího. Nevím, asi nemám náladu, ale tahle klišovitá americká sračka, která se strašně snaží jí nebýt, mi vůbec nesedla, herecky však docela dobrý, protože ne každý umí podpořit umělý slzy neumělým výrazem. ()

LoLaa

Rozhodovala jsem se mezi 4 a 5 hvězdičkami, ale Emma Watson mě překecala! Bylo to prostě úžasné. Její herecký výkon byl i přes ostatní skvělé výkony prostě nejlepší. Už to pro mě není jen Hermiona a já se nemůžu dočkat, co předvede příště! Ten příběh sice není nijak obtížný, zamotaný a nečitelný, ale právě svou "obyčejností" je hrozně kouzelný. Já ze začátku nic moc nečekala, ale po zhlédnutí jsem měla pocit, že to prostě musím vidět znovu.. ()

Bachy

Ok, přiznávám se, že to nechápu. Nebudu kvůli zajímavému, silnému a vážně povedenému závěru odpouštět filmu, že mě do té doby úplně míjel. Snad s čestnou výjimkou Ezry Millera. Nebýt jeho, šel jsem se učit. Přesně v těch místech, kde ostatní vidí upřímnost a opravdivost, tak tam na mě koukala povrchnost. Je mi fakt jedno, jestli je to konečně pořádný teenage film. Tak jako tak je to hlavně snímek, který má pár krásných momentů. Ale pak přijde jeden z hlavní trojice/pětice a řekne nějaké světové moudro, kterým smaže veškerý dojem a v hlavě mi naskočí "Ty jseš tak moc cool a chytrej hipster". Uvědomil jsem si, jak moc výjimečných je 500 dní se Summer. ()

Rocky62

Citlivá a uhlazená konverzačka určená převážně teenagerům, avšak její emocionální a realistickou stránku je schopna dle mě docenit mnohem širší věková kategorie. Chemie mezi ústředním duem je značně působivá a diváka čeká díky ní nevšední zážitek. Z dialogů je cítit upřímnost a inteligence, ale mám takový dojem, že jsem si měl před projekcí asi pročíst nějaký manuál, jak se ve filmu orientovat, neboť přes veškeré ovace, se kterými souhlasím, působil na mě film průměrným dojmem. Nevím, zda jsem byl ve špatné náladě, nebo jsem chtěl vidět něco jiného, ale jsem přesvědčen, že takový film si zaslouží druhou šanci. 70%.PS:Hermiona je sexy i s kratším sestřihem. ()

Chrustyn

Zde vysoce ceněná ale pro mě jen mírně nadprůměrná teen romance o školním loserovi, který se přes všechny životní útrapy, dokáže stát nejen oblíbeným ale prožije i krásné přátelství a první opravdovou lásku. Herecky výborné, scénáristicky chytré, režijně zvládnuté, bohužel však příliš vlažné. ()

marhoul

Nejsem si jistá, jestli jsem vše pochopila úplně správně, stejně jako řada dalších filmových fanoušků (jak tady vidím), knihu jsem totiž nečetla, čili mě ten závěr jaksi neuspokojil. Nebýt toho, byla bych velmi příjemně potěšená. Z Hermiony se stává má sympatická hvězdička, Ezra Miller je velmi zajímavý, spojit tyto dva do rolí "sourozenců"- Charlieho dobrých přátel, byl dobrý nápad. Jak říkám, většinu filmu jsem shlédla s přihlouplým šťastným úsměvem, ale na konci se mi vznášelo několik otazníků nad hlavou, ale tak.... To, co bylo dobré, bylo opravdu moc dobré a i za ty úžasné Dexy's Midnight Runners- za čtyři. ()

heyda

Nevím proč, ale trochu mi to připomínalo Donnie Darka. Je to dost zvláštně pojatý teenagerovský film, který nesází ani na humor ani na dramatickou linii, ale na charaktery jednotlivých postav. A myslím si, že i cílem tohoto filmu, je ukázat, že každý jsme originál a taky každý je svého štěstí strůjcem, i když občas štěstí nadržuje někomu více, ale to už je věc druhá. Velký palec nahoru dávám za Emmu Watson. Konečně jsem si ji užil v originálu a navíc mám pocit, že na rozdíl od Radcliffa a Grinta (z Harryho Pottera pro neznalce) je to právě ona, která má největší potenciál se uchytit celoživotně v hollywoodských filmech. Tady byla fakt skvělá. Nevýhodou filmu a jediný důvod ke snížení hodnocení, je příběh, který je tak trochu schizofrenní. Na jednu stranu se snaží být cool, novodobý a dost uvěřitelný, ale na druhou stranu působí občas křečovitě až místy nereálně. Tak či onak doporučuju, protože podobných filmů se moc netočí. Jsem zvědav, jak dlouho se udrží v topce. ()

mat.ilda

Pro mě je zase velkým tajemstvím, proč má tento snímek tak vysoké hodnocení... V těžkopádném průběhu, ve kterém nefunguje nic jak by mělo, je nutno stále se domýšlet a přesto tápat - a pro co? Pro nevýraznou pointu, vyždímanou z předchozích flashbacků, která mě po tom všem emocionálně zcela minula. Na druhé straně je mně nepřirozenou cestou vnucováno (kdybych to náhodou nepoznala, a taky že nepoznala) že Sam byla ještě docela nedávno "top high school" poběhlice, Mary Elizabeth se těžce hledá v budhismu, protože má taky bůhvíco za sebou a Patrick maskuje svůj gay-handicap rebelstvím, chyba je, že ani jeden charakter popisu neodpovídá... A tak se tito pseudo-ztroskotanci rádi ujmou zakřiknutého výrostka, který jen sedí, hloupě hledí a ve svých literárních výlevech vzpomíná na mrtvou tetičku, opředenou závojem tajemna. A já musím zase urychleně ukončit svůj výlev, neboť podrobnější ohlédnutí zpět by mohlo vést ke snížení počtu hvězd. ()

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie