Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

Pepinec

To jsem byl zas jednou na zájezdu, kde nás jako ovečky nahnali do kostela a tamní náčelník (Bůh ví jaké) sekty nás uvítal slovy "pustím vám film, který jsem sice ještě neviděl, ale pevně věřím, že se nám všem bude líbit." No a jestli nezemřel, světí dodnes... ()

KlárkaS

And you're listening to that song and that drive with the people you love most in this world. And in this moment I swear, we are infinite. Chbosky je frajer, že si dal vlastní knihu takhle perfektně dohromady. A navíc každý film, co obsahuje Heroes od Bowieho, je v mých očích dokonalý. ()

Jhershaw

Chytrý ale uzavřený outsider, čerstvý prvák na střední, se skamarádí se staršími spolužáky. Ochutnává drogy, chodí na Rocky Horror Picture Show, zažívá první polibky a lásku.. Na první pohled možná příběh nezní kdovíjak, ale postupně se odvíjí do veselých momentů i bolestivé krásy. Přesní herci, jimž jejich role věříte (možná až na zkaženou Sam/Emmu Watson). Skvěle padnoucí soundtrack (The Smiths, Cocteau Twins), bez kterého by atmosféra byla poloviční. Je to prostě pocitovka - nemusí se trefit do každého, ale v těch, které zasáhne, bude rezonovat dlouho. ()

Niles

„You see things and you understand. You're a wallflower.“ Obvykle keď počujem spojenie americký tínedžerský film, automaticky si predstavím tupú bezmyšlienkovitú zlátaninu a radšej by som si niekoľkokrát za sebou pustil Turínskeho koňa ako niečo také pozerať. Perks of Being a Wallflower je však iný a ďakujem pánovi režisérovi za ukážku toho, že sa to dá natočiť aj vkusne a bez nejakých klišé. Veľmi milý a príjemný film, ktorý ma od začiatku chytil za srdce, v hlavnom predstaviteľovi som sa skutočne videl ako už dlho v žiadnej inej postave. Každý z ústrednej trojice stvárnil svoj charakter presvedčivo a ťažko povedať kto z nich hral lepšie. Nechýbajú ani emócie a navyše soundtrack je taký úžasný, že ho počúvam stále dookola. ()

Boogeyman

Další teenagerská komedie, kde místo nadržených primitivních hovad, kterým jde jen o zasunutí, figurují okolím nepochopení intelektuálští podivíni s pohnutou minulostí. Jako vždycky působí tahle sebranka hláškujících nešťastných homosexuálů, uzavřených roztomilých popleto-depresáků a napravených bývalých děvek, které si vždycky vyberou hajzla, absolutně nevěrohodně. Ale i tak je to milé, Emily pěkná a písničkový soundtrack výborný. ()

Beckett51

........ " I don't know if I will have the time to write any more letters because I might be too busy trying to participate. So if this does end up being the last letter, I just want you to know that I was in a bad place before I started high school, and you helped me. Even if you didn't know what I was talking about or know someone who's gone through it, you made me not feel alone. Because I know there are people who say all these things don't happen. And there are people who forget what it's like to be 16 when they turn 17. I know these will all be stories someday. And our pictures will become old photographs. We'll all become somebody's mom or dad. But right now these moments are not stories. This is happening. I am here and I am looking at her. And she is so beautiful. I can see it. This one moment when you know you're not a sad story. You are alive, and you stand up and see the lights on the buildings and everything that makes you wonder. And you're listening to that song and that drive with the people you love most in this world. And in this moment I swear, we are infinite." .... Tak nakonec ten film o mě natočili jak jsem chtěl. Děkuji a navždy chrochtám blahem. ()

Rosaviva

Teda, že se mi ten film bude až tak líbit, to jsem opravdu nečekala. Knižní předlohu (zatím) neznám, ale film byl perfektní, včetně velmi dobrého hereckého obsazení. Opravdu nemám co vytknout. 5* ()

Aky

Lahodná, půvabná podívaná o těžkých problémech dospívání podávaná s ohromným humorem a nadhledem. Skvělí mladí herci, vynalézavá režie, skoro jsem dal i pátou *. ()

Brygmi

Ze všeho nejvíc mi to připomínalo nějakou méně vydařenou epizodu Dawsonova světa. Ezra Miller samozřejmě nejlepší a Emmu Watson už nechci v žádném filmu vidět. ()

Cappuccino

Ako už bolo povedané.. milé, ľudské, romantické. Všetky postavy sympatické, s prirodzenými hereckými prejavmi, ale tá Emma si nemala skracovať účes! Nie že by nebola príťažlivou aj s kratšími vlasmi, ale no.. veď rozumiete, v scénach z Rocky Horror Show s dlhovlasým príčeskom bola rozkošnejšia. ()

Vančura

Pěkný film, který se mi hodně líbil. Logan Lerman v hlavní roli je velký sympaťák (i když mu v době natáčení bylo 20, a ne 15 jako postavě, kterou ztvárnil), Emma Watson je zde úžasná jako vždy (i když ten hrozný účes jí moc neslušel), a potěšila mě tam i Nina Dobrev v malé roli Charlieho sestry (ačkoli se zde mihne jen v pár scénách, je to paradoxně její nejlíp hodnocený film, protože jinak zatím hrála jen v samých kravinách). Přišlo mi to natočené velice citlivě a vtáhlo mě to do děje. Sice tam asi není nic, co bychom už neviděli v hromadě jiných coming of age filmů, ale zrovna tady mi to nevadilo - protože mě ten film prostě bavil, protože je plný dobré muziky, a protože prostě nejde nemilovat Emmu Watson. ()

DJ Obelix

Nechápu to všeobecné nadšení. Nebýt závěru a pár slibných scén, byl by to jen další z řady "alternativních" teenage romantických filmů. Možná to bude i tím, že scénáře i režie se ujal autor knižní předlohy, takže měl prakticky neomezenou moc nad finální podobou filmu, která je bohužel hlavně v první polovině jen věšením jednoho klišé na druhé. Nicméně i tak musím uznat, že jako jednohubka se to dá přežít snadno a na Emmu "Hermionu" Watson se moc hezky kouká. Slabé 4*. ()

Sobis87

Těžko těm vyprahlým náctiletým figurkám uvěřit všechna ta životní moudra nejtěžšího kalibru, která se jim linou z úst, když jako fiktivní postavy prožívají jen ty nejkřečovitější životy (vše je buď vyhrocená tragédie anebo naopak ta "nejkrásnější" indie poezie...) ve vykonstruovaném světě, který se drze prezentuje jako obraz naší reality a monument jedné generace. Děti si hrají na dospělé, dospělí jsou jen ilustrační fotografie vystřižené z obrázkové encyklopedie a celý tenhle svět je pouze chomáčem velkých tragédií, mezi kterými nezbylo místo pro něco, čemu se říká "život". Pixie Emma Watson je celkem fajn a byla by skvělá, kdyby měla šanci hrát uvěřitelnější postavu...to samé platí vlastně o všech zúčastněných, bez nichž by celá tahle záležitost byla možná ještě bolestivější ke sledování. Spolu s druhými Expendables se jedná o nejnadhodnocenější film roku 2012. P.S.: První čtvrtina filmu je navíc nadmíru podivná co do chování postav a málem jsem díky tomu film ani nedokoukal. P.S.: A ne, na střední jsem nebyl kapitánem fotbalového družstva a rozhodně nejsem k takovémuto druhu postav nechápavý... ()

IQ Tiqe

Krásná nostalgie. Připomíná mi Sixteen Candles, Breakfast Club nebo i trochu License to Drive. 80. léta, střední, řešení typických problémů teenagerů, vztahy, ... Klasika – kluk outsider, líbí se mu holka, hezká, kamarádka, jako divák tomu nedáváte moc šanci, ale to „vztahové“ napětí by se dalo krájet! Plus příběh přináší i něco tajemného navíc. Já do toho šel kvůli Emmě. Takhle živou jsem ji ještě neviděl; ta holka umí. A druhá hvězda byl Ezra Miller. Hudba taky není špatná. Když to vezmu kolem a kolem, není to nijak geniální, ale to napětí mě moc bavilo a po skončení dnímku mám ten známý nabuzený pocit, takže na něm něco být muselo. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 8 | hudba 7 | humor 1 | akce 1 | napětí 3 | pustil bych si znovu 6 ()

Tsuki

Shrnula bych to jako pěkný film o dospívání, s tím spojených problémech a nezapomenutelných chvílích v životě, kterých určitě každý z nás aspoň pár má... Původně jsem si chtěla přečíst knížku a pak teprve vidět film, ale nějak se mi to nepovedlo. Každopádně, za zhlédnutí jsem ráda a ke knize se snad někdy taky dostanu. Logan Lerman i Emma Watson byli ve svých rolích sympatičtí, plus na tom byly podobně i ostatní vedlejší postavy (trošku překvapilo obsazení Paula Rudda). V mnoha ohledech to byl zkrátka s citem natočený film, který bych leckomu doporučila. ~(4,1)~ ()

Jordan

sledovať emmu watson tancovať by ma bavilo celú noc, inak mám už po krk amerických high school klišé, silených trápnych a patetických comming-of-age filmov a podobných somarín; veľmi otravný film o ničom; high school je peklo, ktoré funguje podľa americky zvrátených pravidiel; no a čo?! who give a fuck! nuda a prázdnota, ktorá sa snaží byť cool! americké decká sú hlúpe a povrchné! aj keď majú fucking strašné psychické problémy a trpia, och, ako veľmi trpia! ()

Vodnářka

Jednoduše kouzelný film s neskutečným množstvím náboje a až jakési nadpřirozenosti. Snímek, který vypadá jako obyčejný teenage doják a přitom snad každého okamžitě přesvědčí o opaku. Na konci se vám z něj nejspíš zatají dech, jediný problém je, že ona atmosféra vyprchá jaksi podivně brzy.. ()

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie