Mocný vládce Oz

Oz the Great and Powerful

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2013, 125 min

• verbal

Předražená, pomatená homofantazie určená osmiletým dětem čichajícím toluen. Pro anální dobrodruhy povinnost a my ostatní, devadesátišesti procentní, jen sveřepě stáhneme půlky k sobě, nakoupíme na eshopu originálního Lesního ducha a nostalgicky zavzpomínáme na časy předtím, než Sam změnil orientaci.(8.6.2013)

OK, nevím, co konkrétně zaujalo Raimiho na stopadesáté generické verzi zápletky "hrdina cestuje do fantaskní říše, kde vládnou tři čarodějnice, z nichž jedna je zlá a jen on ji může porazit." Faktem je, že realizace není vůbec špatná a výsledek rozhodně není zbytečný remake (Franco fakt Judy Garland moc nepřipomíná, celý příběh je úplně o něčem jiném a rámec toho světa je absolutně odlišný), ani prequel, jak jsem si chvíli myslel (ale ono se dá asi těžko cestovat balónem ho halucinace někoho jiného, která nota bene ještě nenastala). Takže je to prostě žánrově i obsahově jiná písnička než ta slavná hra se zpěvy a pejskem z roku 1939, písnička, v níž legračně křečovitý James Franco zpívá lehce se variující refrén jsem šmejd / lhář / šarlatán a ženy mu padají do jeho chlípného náručí jako by to byl Rudolpho Valentino. Po poetickém, vtipném a nápaditém úvodu, který sází pukrle starý časů ve stylu ČB, 4:3, papírové dekorace a pouť následuje širokoúhlá hyperbarevná 3D férie se spoustou digitálních květin, pastelového mindfucku a roztomilých kreaturek, kterou nicméně Raimi zvládá s větším rozmyslem a smyslem pro ironii než Alenkový Burton. Stihne si při tom trochu pohrát, vyseknout poklonu pohyblivým obrázkům, hezky uctít drobnostmi předchůdce z konce 30. let, ale že by mi zrovna objasnil, proč sledovat tuhle recyklovanou zápletku a naslouchat brakovému melodramatickému kvokání čarodějnic, to bych neřekl. Navíc mi kacířsky připadá verze z roku 1939 mnohem chytřejší, promyšlenější a hezčí se v ní zpívá... a vůbec.(7.3.2013)

James Franco ve své už tradičně zhulené poloze. Michelle Williams snad poprvé od Zkrocené hory nelítá po plátně hanbatá, zato full retarded a Mila Kunis konečně neuvěřitelně otravná. Jediný, kdo z toho jakžtakž vyšel se ctí je Rachel Weisz. Oz je film pro diváka se „správně“ otevřenou myslí, dětskou duší případně jakkoliv toxikovaným vnímáním světa – přesně takový, jakého ho slibovaly trailery.(7.3.2013)

Vypadalo to slibně, Sam Raimi a James Franco opět spolu, tentokrát v klasické fantasy, kde se pomalu už kultovní režisér mohl odvázat. Hýří se barvičkami, odkazuje na Čaroděje ze země Oz z roku 1939, jenže tohle by svedl každý slušný filmař. V tomto případě jen zvládnuté řemeslo nestačí. Dospělejší styl Hvězdného prachu se nekoná, naopak další dětská pohádka s klasickými obrysy bez většího přetáhnutí.(5.3.2013)

Rami vzal pohádku pro malé holky a předělal ji na pohádku pro malé kluky se slabostí pro techniku a kouzla (patřil jsem k nim). Edisonův odkaz žije i zde a to mě těší. Selhává však v konfrontaci se skutečnou magií a některé věci hodně skřípou. Paradoxně tomu hlavně škodí samotná země Oz, její pravidla a její profláknutost, protože příběh o namachorvaném podvodníkovi, který v sobě našel dobro, je solidní jen vyumělkovanost a nepovedená výprava, plná okatě digitálních až umělohmotných náhražek skutečného světa, to kazí. Franco do takového světa nesedí, ale právě tím mi byl jeho Oz sympatický. Je to moderní člověk, avšak s fantazií a výlet do téhle podivné země ho nepřekvapí, jen z něj chce vytřískat co nejvíc chechtáků (scéna v pokladnici připomíná strýčka Skrblíka). Čarodějnické trio mě vůbec nenadchlo. Jen Mila Kunis byla kouzelně naivní v úvodu, ale po její proměně to s ní šlo do kytek. Kdyby šlo o nový a originální svět nebo kdybych byl mladší, ocenil bych MOCNÉHO OZE víc. P.S: Alenka v říši divů a Čaroděj ze země Oz mi docela splývají a mám v nich pěkný hokej, tyhle alternativní příběhy mi moc nepomáhají. Máte podobný problém nebo je to jen mnou?(28.5.2013)

• - Do jedné z rolí tvůrci zvažovali obsazení Christopha Waltze. (Freshoun)

• - Spoiler: Snímek započíná v Kansasu, kde je prezentován v černobílém, standardním 2D, 35mm formátu a obstarožním poměru stran 4:3. Poté, co se přesouvá do země Oz, obraz se roztáhne do širokoúhlého 2,39:1, obarví se, změní do 3D a zvuk se přepne do Dolby Digital Surround. (R´Hell)

• - Po filmech ze série Spider-Man se jedná již o druhý projekt, ve kterém se potkávají Sam Raimi a James Franco. Rovnou třetí společný snímek je to pro Jamese Franca a Milu Kunis, kteří se již sektali u filmu Tar (2012) komedie Noční rande (2010). (spiderakhero)