Mocný vládce Oz

Cesta do krajiny Oz

Oz the Great and Powerful

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2013, 125 min

James Franco - (Oz) +++ Mila Kunis - (Theodora) +++ Rachel Weisz - (Evanora) +++ Michelle Williams - (Annie / Glinda) +++ Zach Braff - (Frank / Finley) +++ Bill Cobbs - (Master Tinker) +++ Tony Cox - (Knuck) +++ Abigail Spencer - (May) +++ Bruce Campbell - (Strážca brány) +++ Produkcia: Joe Roth, Grant Curtis +++ (Videl v nemeckom 3D kine 19.03.13) +++(23.3.2013)

Raimiho nespoutaná imaginace, přiměřené dávkování třetího rozměru a především iluze v iluzi. Plně chápu ty, co by více zaujal dětem zapovězený žánr a nepatrně pozměněný název Mocný vládce koz - i já osobně jsem si třeba představil, jak si mě čarodějka Weisz posazuje na lopatu, nicméně v rámci pestrobarevného Disneyho odkazu, naivní pohádky, či uctivého přivonění k plenkám kinematografie se jedná o nadstandardní počin - scénu "zhmotnění" mocného čaroděje Oz aneb praxinoskop v praxi pak lze dokonce považovat v její hravé potrhlosti za úchvatnou. Raimi sice možná není čaroděj, ale kouzelník určitě..(11.3.2013)

Dvě hvězdy za opičáka a jedna za vizuál a vtipné momenty.... zbytek je plochý, nudný a neskutečně natahovaný. Alenka vítězí na plné čáře.(15.7.2013)

Mně se tedy líbilo. Vizuálně moc příjemná a nepřeplácaná fantasie s jasným dějem a sympatickými herci.. na Raimiho dost "jemné".. :-)(21.7.2013)

S velikým překvapením jsem zjistil, že mě to bavilo. Největší zásluhu na tom má samozřejmě Sam Raimi, jehož styl mě prostě sedí od doby kdy jsem poprvé uviděl Army of Darkness. Druhé obrovské plus vidím v obsazení hlavní role. James Franco dokazuje že zcela poprávu je vysoce hodnoceným hercem minimálně posledních 5 let. Jeho Oscar Diggs je zábavný chlapík s vlídným úsměvem. Tam kde jsem v Jackovi cíti úzkost, že se něco nepovedlo, tady naopak oceňuji hravost, upřímnost, nadšení tvůrců. Same jsi borec!(17.6.2013)

• - Do role Franka tvůrci zvažovali obsazení Johna C. Reillyho. (Nivenx)

• - S nabídkou zahrát si roli Oze byl osloven Robert Downey Jr. a Johnny Depp. (Nivenx)

• - Zajímavá je skutečnost, že těsně před tím, než začal Disney připravovat snímek, uvažovalo studio Warner hned o třech různých "Ozovských" projektech. V plánu bylo pokračování muzikálu s názvem "Oz: Návrat do Smaragdového města", ve kterém měla s novým zlem bojovat Dorotčina vnučka. Produkční společnost Drew Barrymore připravovala moderní adaptaci příběhu a velkofilmový remake chystal také Guillermo Del Toro, který poté, co se vzdal natáčení filmové série Hobit, hledal příhodnou zakázku. Projekt se nakonec dostal až před Alana Horna, tehdejšího šéfa Warneru, nicméně studio se tehdy zaleklo možného pošpinění odkazu klasického filmu z roku 1939 a čerstvě chystaného konkurenčního projektu studia Disney a z natáčení sešlo. Pikantní je, že Horn krátce na to Warner opustil, byl zaměstnán v Disneym a dohlížel právě na dokončení tohoto snímku. (Dlee)