Mocný vládce Oz

• Nový Zéland

• Austrálie

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2013, 125 min

Kýčovitý vizuál i příběh "kterak se čaroděj do země Oz z Kansasu dostal". Prvoplánově dojemná porcelánová panenka prvoplánově dojímala, sice ne mě, ale někoho jistě, humorná opička bavila, nebo taky ne (pro mě nejsympatičtější postava filmu), hodná čarodějka šeredností pobuřovala i diváky s šedým zákalem, zlá čarodějka vzbuzovala krásou závist i o generaci mladších žen. Dorotce rozhodně není co závidět, jen teď přemýšlím, kam čaroděj zahrabal hodnou čarodějku, s níž se podle pohádkového klišé dal dohromady.(6.11.2017)

[ČSFD projekce] Dlouho jsem se nemohl rozhodnout, zda tomuto počinu dát 3 nebo 4 hvězdy. Na jednu stranu to bylo vcelku vtipné a přeci jen šlo o pohádku, ale na druhou stranu hlavní hrdina mi byl vcelku nesympatický. Vlastně všichni herci. Za nejpříjemnější postavy bych považoval porcelánovou panenku a opičáka, což není zrovna hitparáda. Svižný děj a začátek, který se z černobílého čtverce rozplynul v barevný širokoúhlý záběr se mi vcelku líbily a považoval jsem to za velmi dobrý nápad. Celkově tomu ale něco chybělo a myslím, že zasloužené hodnocení se nabízí právě mezi 3 a 4 hvězdami. Jinak vcelku příjemná a koukatelná záležitost. 70%(11.3.2013)

Je to pohádka, i když od rejži, co udělal Evil Dead. A taky Evil Dead 2. A Evil Dead 3. Je to film určený dětem a tak ho posuzuju. Je to jednoduché, pestrobarevné, působivé a jako bonus trochu vtipné nebo weird, třeba ČB začátek a žádost o uzdravení děvčátka na vozíku. A kupodivu to místy docela trefuje vizuální atmosféru starého Oze ze 30. let.(23.4.2016)

• xxmartinxx

Film, jehož samotná existence likviduje koncept Čaroděje ze země Oz. Film bez jakkoliv funkčního světa, který vše vysvětluje skrze to, že "takhle to bylo v originálu", ačkoliv opakování postrádá smysl, vlastně jde proti němu (například černobílý začátek působí zcela opačně oproti originálu, protože absence barev je dnes výjimečná, kdežto stereotypní barvičky rutinní). Myslím zcela bez nadsázky, že jde o nejzbytečnější se/prequell všech dob. Jestli mi někdo vysvětlí, za co dávám druhou hvězdu, tak mu poděkuju.(1.3.2013)

Veľmi zvláštny film, plný čarovných postavičiek (opičiak je jasný víťaz) a krásneho vizuálneho spracovania. Obsahovo ma to až tak nechytilo, ale pripúšťam, že po prípadnej ďalšej projekcii pôjdem s hviezdičkami vyššie. Podľa môjho názoru hodnotenie tohto filmu vo veľkej miere záleží aj od momentálnej nálady diváka. Asi som si to mal nechať na vianoce... 69/100 Videné v rámci Season Challenge Tour.(24.8.2015)

• - Hilary Swank a Michelle Williams byly pro roli Evanory režisérovou první volbou, ale studio Disney chtělo obsadit Rachel Weisz. Zlou Evanoru nakonec ztvárnila Rachel Weisz a role dobré čarodějky Glindy připadla Michelle Williams. (R´Hell)

• - Do role Franka tvůrci zvažovali obsazení Johna C. Reillyho. (Nivenx)

• - Celý film sa natáčal v siedmich ateliéroch Michigan Motion Pictures Studios. (ludovit14)