Mocný vládce Oz

Cesta do krajiny Oz

Oz the Great and Powerful

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2013, 125 min

Veľmi zvláštny film, plný čarovných postavičiek (opičiak je jasný víťaz) a krásneho vizuálneho spracovania. Obsahovo ma to až tak nechytilo, ale pripúšťam, že po prípadnej ďalšej projekcii pôjdem s hviezdičkami vyššie. Podľa môjho názoru hodnotenie tohto filmu vo veľkej miere záleží aj od momentálnej nálady diváka. Asi som si to mal nechať na vianoce... 69/100 Videné v rámci Season Challenge Tour.(24.8.2015)

Obsahuje barvy, o kterých jsme doposud možná neměli ani potuchy, přejímá naivitu filmů z 30. a 40. let, je jako atrakce v lunaparku, ale hlavně je nesmírně sterilní a pramálo osobitá. U Sama Raimiho platí to, co u Tima Burtona před několika lety s jeho zmatenou Alenkou v říši divů. Výsledek je neosobní zakázka hollywoodských bossů, u které renomovaný tvůrce zřejmě plnil pouze roli přikyvujícího asistenta. Tenhle přeplácaný pouťový svět plný více i méně dobrých triků láká na varietního kouzelníka Oscara přezdívaného Oz, kterého po další z řady leváren a následném úprku vcucne tornádo a přenese ho do kouzelné země. Samozřejmě všichni víme, kam ho další kroky ponesou, ale dalo se to udělat s větší péčí. Přitom (lehce přetažený) stylový úvod natočený ve formátu 4:3 a černobíle docela navnadí. Jenže to by tu musel někdo řešit děj a vývoj postav i v následujících minutách. I s kýčem se musí umět zacházet. Co na tom, že všem třem čarodějnicím to docela sekne a že si James Franco natáčení musel užít? Rodinnou podívanou si představuju jinak! Příště prosím víc hravosti – a vlastně i fantazie!!(12.9.2013)

Je to pohádka, i když od rejži, co udělal Evil Dead. A taky Evil Dead 2. A Evil Dead 3. Je to film určený dětem a tak ho posuzuju. Je to jednoduché, pestrobarevné, působivé a jako bonus trochu vtipné nebo weird, třeba ČB začátek a žádost o uzdravení děvčátka na vozíku. A kupodivu to místy docela trefuje vizuální atmosféru starého Oze ze 30. let.(23.4.2016)

Rami vzal pohádku pro malé holky a předělal ji na pohádku pro malé kluky se slabostí pro techniku a kouzla (patřil jsem k nim). Edisonův odkaz žije i zde a to mě těší. Selhává však v konfrontaci se skutečnou magií a některé věci hodně skřípou. Paradoxně tomu hlavně škodí samotná země Oz, její pravidla a její profláknutost, protože příběh o namachorvaném podvodníkovi, který v sobě našel dobro, je solidní jen vyumělkovanost a nepovedená výprava, plná okatě digitálních až umělohmotných náhražek skutečného světa, to kazí. Franco do takového světa nesedí, ale právě tím mi byl jeho Oz sympatický. Je to moderní člověk, avšak s fantazií a výlet do téhle podivné země ho nepřekvapí, jen z něj chce vytřískat co nejvíc chechtáků (scéna v pokladnici připomíná strýčka Skrblíka). Čarodějnické trio mě vůbec nenadchlo. Jen Mila Kunis byla kouzelně naivní v úvodu, ale po její proměně to s ní šlo do kytek. Kdyby šlo o nový a originální svět nebo kdybych byl mladší, ocenil bych MOCNÉHO OZE víc. P.S: Alenka v říši divů a Čaroděj ze země Oz mi docela splývají a mám v nich pěkný hokej, tyhle alternativní příběhy mi moc nepomáhají. Máte podobný problém nebo je to jen mnou?(28.5.2013)

• POMO

Nedobre obsadený James Franco. Dve čarodejnice Kunis+Weisz nesahajú tej jednej zo Snehurky a lovca (Theron) ani po kotníky. Jedinou napínavou scénu filmu je naháňačka so svalnáčom v čiernobielom prológu. A jedinými kúzelnými chvíľami tie s porcelánovou panenkou. Toto sa nevydarilo, čo je u univerzálne úspešného Raimiho (v malých thrilleroch a hororoch, i v blockbusteroch) zarážajúce.(14.3.2013)