Banshee

• USA Banshee
USA, (2013–2016), 32 h 32 min (Minutáž: 44–60 min)

Antony Starr, Ivana Milicevic, Ulrich Thomsen, Frankie Faison, Hoon Lee, Rus Blackwell, Lili Simmons, Matt Servitto, Trieste Kelly Dunn, Steve Coulter (více)

Série(4) / Epizody(38)

Alan Ball, proslulý tvůrce seriálů True Blood - Pravá krev a Odpočívej v pokoji, přináší nové strhující akční drama, které vypráví o bývalém trestanci Lucasi Hoodovi (Antony Starr), jenž se neuvěřitelnou shodou okolností stane šerifem venkovského amišského městečka, když pátrá po ženě, kterou viděl naposledy před patnácti lety. Tehdy se po vyloupení klenotnictví Lucas dobrovolně vzdal policii, aby ona mohla uprchnout. Tato žena nyní žije v Banshee, říká si Carrie Hopewellová (Ivana Milicevicová), je vdaná za místního okresního prokurátora, má s ním dvě děti (z nichž jedno může být Lucasovo) a snaží se žít co nejnenápadněji... Dokud se neobjeví Lucas, jenž otřese celým jejím světěm a oživí staré vášně. Situaci komplikuje skutečnost, že Banshee je prolezlé korupcí a vládne mu amišský suverén Kai Proctor (Ulrich Thomsen), budující zde brutálně impérium postavené na drogách, hazardu a výpalném. Lucas s pomocí bývalého boxera, nyní barmana Sugara Batese (Frankie Faison) dokáže být Kaiovi a jeho gangsterům rovnoceným soupeřem a dokonce se mu podaří nastolit v Banshee jistou míru přísné spravedlnosti. Ovšem Lucasovi stále zůstává chuť loupit a to jeho i Carrie svádí na nebezpečnou cestu pokrytectví, kterou zkříží pomstychtivý Mr. Rabbit (Ben Cross), newyorský gangster, jehož kdysi obrali. (HBO Europe)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (43)

Odplata (2014) (S02E08)

„Don’t buy your meat where you buy your bread and butter.“Šerif nečakane narazí na jediných dvoch ľudí, ktorí poznajú jeho meno, pri ich lúpeži, z ktorej bol vynechaný. Tak tu vďaka nedorozumeniu a krátkej akcii hneď na začiatku máme adrenalínový moment. Ich náhle zmiznutie sa nezdá šerifovmu podozrievavému zástupcovi. Kvalitný strih urdžiava šerifove emócie hnevu a melanchólie aj pre diváka na horskej dráhe. Dialóg s Proctorom, Burtonom a Proctorovou neterou je zasa vystavaný tak, aby sme videli vzťahy jedného ku druhému. Najprv Burtonovu nedôveru ku neteri pri prerušení svojej vlastnej vety, Proctorovu dôveru a neterinu neskúsenosť. Chekhovs gun je scéna manželského šťastia, ktorú strieda brutálny zážitok. Napätie, kvalitná kamera, trocha akcie a drzé dialógy udržia a pobavia divákovu pozornosť. Pretty vicous cycle. Jazykové okienko: do a solid. ()

Návrat domů (2014) (S02E09)

Kostol nebaví a skoro po pol minúte vidíme Joba a tušíme niečo rýchle a akčné. Job sa nechá nachytať príliš rýchlo, rovnako ako aj Ukrajinci. Scenáristický balast je našťastie vynahradený kvalitnou akciou muž proti mužovi, prípadne mužom, prestralkami a napínavou naháňačkou, ktorá končí nečakaným zrazením, ktorého efekt je jasne umelý a chýba mu vizuálna dokonalosť. Vzťahová debata Carrie a jej manžela vyzerá skoro reálne, ale ku prirodzenosti väčšiny ľudí mi tam chýba viac drámy. Tá prichádza až neskôr pri vypätej situácii, s ktorou sa Gordon doteraz nevyrovnal, že môže nastať. Jeho chybou ale bolo začať si s Carrie bez toho, aby ju lepšie spoznal. Z hercov vyniká opäť Ulrich Thomsen v úlohe Kaia Proctora. Akčné scény v nemocnici: najlepšie je, keď vidíte, že by jeden chlap mohol druhého hodiť na zem a tam mu vykĺbiť rameno, ale on si ho dá radšej pred seba, začne ho škrtiť a dovolí mu, aby sa z tejto situácie dostal. Slušné akcie, napätie bolo, dráma bola, vo vzťahoch je to to tiež dramatické, ale pri týchto scénach cítiť hlúposť z predošlého, neracionálneho rozhodovania. Už tu boli aj lepšie epizódy. Jazykové okienko: ball of wax. ()

Kulky a slzy (2014) (S02E10)

„Now we can talk like men again.“ Štyria chlapi v oblekoch drgajú pred sebou v noci zhrbeného. Drsná scéna z Rabbitovej minulosti poteší, má poctivú hlášku, krv aj rešpekt. Minulosti, kedy Ana s hlavným hrdinom najväčšieho newyorského mafiána seriálu ešte nezradili, sa epizóda venuje dlhšie. Celá zobrazená minulosť slúži ako ticho pred búrkou, ktorá musí nastať v súčasnosti a celú sériu čakáme, že nastane. Sexuálne scény opäť vydarené. Nechty do kože, prirodzené pohyby, intimita. Ku nelogickostiam patrí minutie dvoch postáv desiatimi cvičenými strelcami, ktorí na nich čakali ako popravčia čata. Strih v zúfalstve pri minutí sa munície je formálne výborný a sedí ku dramatickej scéne. Vyhrážanie sa agentovi Racineovi je nelogické, môže si to nahrávať na diktafón. Kvôli súčtu nelogickostí epizódu nemôžem prežiť na 100%. V rámci uzavretia série a vytvorenia nových dejových línií v závere vidíme 2 killy. Najdrsnejšie scény však čakajú v epilógu, ktorý navnadí na tretiu sériu. ()

Season 3 (2015) (S03)

Po predchádzajúcej sérii plne zbytočnej vaty som nedúfal, že scenáristi ešte môžu Banshee rehabilitovať, ale úspešne sa im to podarilo a využili pri tom všetky predchádzajúce dejové zvraty aj postavy, pričom každá má odteraz svoju psychológiu a neopakovateľnú atmosféru. Dokonca aj réžia sa vyšvihla aspoň o level vyššie, pričom už aj tak bola na dosť vysokej úrovni. ()

Zkouška ohněm (2015) (S03E01)

Začíname jemnou pomstou Hondovi ako chuťovkou na počiatočné naladenie diváka. Po openingu tu máme pár vzťahových posteľových debát, aby sme vedeli, kde sa nachádzajú hlavní hrdinovia. Z letargie epizódy preberá napadnutie vojenského konvoja indiánmi. Vystrašenie Rebeccy Chaytonom funguje výborne. Jobova akcia neohúri, je tam ako výplň do počtu. Epizóde chýba nejaká vrcholná scéna, ktorá by ju posunula do vyššej kvality, aj keď sme sa o postavách dozvedeli zase trochu viac. ()

Hadi a ti druzí (2015) (S03E02)

Kvalitná prestrelka s Proctorovou konkurenciou. Colonel to zase robí verejne a uľaví si na kradnúcom podriadenom. Konečne nastupuje Kurt Bunker a s hákovým krížom na tvári si vypýta miesto zástupcu. Chayton si užíva pomazanie za náčelníka v trojke s dvoma prajnými indiánkami a posiela za Proctorom dvoch ľudí (prečo tak málo?), ktorých zadrží Rebecca a nadobro zastaví Burton (toto sa ako spoiler brať nedá, ak niekto čakal niečo iné, nesleduje seriál pozorne). Chýba tomu viac adrenalínovej akcie, takej, kde dopredu neviem, kto vyhrá. V tejto epizóde to bolo bohužiaľ dopredu jasné. Jazykové okienko: cook the books. ()

Kam zmizel Hood? (2015) (S03E03)

Agent FBI vyzerá byť hlúpy nápad a preto si ho nepamätám. Čo ma však potešilo, bol Nolin pozdrav Burtona tomahawkom, čo je jedna z najlepších bitiek seriálu, asi č. 2 po šerif vs MMA fighter. Súboj je tak ťažký, že si Burton dáva okuliare dole až po 70% jeho trvania. Epizóda má snáď všetko, drsné násile, strach do budúcnosti, vzťahovú drámu, čo obracia všetko naruby aj bizarnosť v podobe lakomého fattyho a jeho rýchleho nákladiaku. Divák sa ani chvíľu nenudí, ani so zbabelým FBI agentom, či pri prestrelke PD tímu bez šerifa. ()

Život jako noční můra (2015) (S03E04)

„Its just me.“ „There is no you.“ Tento dialóg vyznieva drsne a zároveň z úst príčetných postáv len v tomto seriáli. Vzťahy a zámery sa ďalej vyvíjajú. Carrie sa v kaviarni necíti dobre. Toto je v kontraste s inými problémami trochu hlúpe v seriáli rozoberať. Chicken game Rebeccy poteší. Šerif sa naserie a máme na svete prirodzenú bitku s Proctorom. Napriek všetkým plusom rozvíjania vzťahov chýba epizóde viac akcie, ale veľmi efektívne slúži ako ticho pred búrkou pri vytváraní dejovej línie na najlepšiu epizódu seriálu. ()

Kmenová záležitost (2015) (S03E05)

„You’re the guy who gave me your resume, right?“ Dade County Sheriff’s Department. Yes, sir. Kurt Bunker.“ „How the hell did you get into our gun locker, Bunker?“ „I smashed the lock.“ „You’re hired.“ Assault on 13th Presinct. Akčná prestrelka skoro bez konca, ktorá niektoré vzťahy upraví, iné vyostrí do krvi a samozrejme, máme aj casualties. Konečne sa ale prejavuje aj Kurt Bunker. ()

Včera jsme všichni byli někdo jiný (2015) (S03E06)

Dej sa vyvíja pomalším tempom, vychutnať sa však alternatíva ku zastaveniu sa v Banshee v čiernobielej podobe v hlave vinou zožierajúceho sa hlavného hrdinu. Akcia tu je, ale málo a videli sme už lepšiu. ()

Před mrtvými se neschováš (2015) (S03E07)

Chayton nie je prekvapivý. Jeho dejová línia svojou jednoduchosťou napriek drsnosti skôr nudí.  Zaujímavé je ale organizovať lúpež, aby sa chlap so zlomeným srdcom aspoň trochu spamätal. Nastáva preto problém. Found footage je fajn skôr pri hororoch, pri lúpeži mi to nesedelo. Inak pekná akcia, z iného súdku, ako sme väčšinou zvyknutí. ()

Všechno, co jsem se naučil (2015) (S03E08)

Louisiana je epic aj sama o sebe, nie to ešte s Indiánom hovoriacim cez zosilňovací prístroj. Súboj šerifa s Chaytonom je famózny, Chayton síce má vo finálnej pozícii navrch, ale nič nebolo rozhodnuté. Šerif poskúšal jeho slabé miesta, čo sa táka, ramien, trapézov a kolien a tak dokázal umne vzdorovať. Druhý súboj s nožmi na izbe je tiež výborný. Burton zažíva zúfalstvo a spomína si na krásne časy, ako spoznal Proctora. Job spovedá Sugara  a snaží sa, aby ho neoklamal syn jeho súpera. Spolu to nie je všetko úplne v poriadku, hlavne časť Job a Sugar. ()

Ani Bůh si nebude vědět rady, co s tebou (2015) (S03E09)

„I said come closer.“ Zviazaný, krvavý Proctor vie stále prekvpaiť. Hlavne vtedy, keď ho nechávajú. Slepý Frazier má štýl a vzbudzuje rešpekt. Flashbacky na hlavného hrdinu a Joba nie sú veľmi epické. Proctor vychádza ako kompletný badass a Ulrich Thomsen zažíva ďalšie herecké vyzretie. V poslednej tretine epizódy sa pripravuje pôda pre uzavretie série v poslednej epizóde. Chýbalo mi napätie v rámci celej epizódy. Kurt Bunker znova hviezdi. ()

Nakonec zaplatíme všichni (2015) (S03E10)

Flashback na minulosť hlavného hrdinu nie je dobre podaná, chce to rozviesť viac, ku čomu dospeli. Bunker stráca trpezlivosť, má pocit viny a hnev na samého seba. Šerif s Gordonom sa dopĺňajú v akcii, na svoje si príde aj Carrie, Job a dokonca aj Sugar. Proctor spolu s Moralesom a jeho novým mečom dokážu obrátiť karty. Epizóda plná akcie a prípravy na akciu, bez zbytočných drám okolo Devy a podobných výplňových bullshitov. V podstate mohol celý seriál takto skončiť. Jazykové okienko: cerote. ()

Season 4 (2016) (S04)

Pozor, môžete chytiť depresiu. Až tak verne tvorcovia zobrazili náladu postáv po istom časovom odstupe od tretej série a istých existenčných a osobných problémoch. Rozprávanie príbehu samozrejme ostáva verné predchádzajúcim sériam, pumpuje divákovi od žíl viac adrenalínu, než je schopný prijať, rozvíja zápletky a ďalej prehlbuje charaktery postáv, pričom nezabúda na krvilačné výjavy, od ktoré by ste niekedy čakali v horore, ale o to viac potešia tu, v dramaticko-akčnom seriáli. Po celý čas držali tvorcovia postavy pod psychickým tlakom kvôli rozhodnutiam iných a ich minulosti, dokonca aj v záverečnej časti, kde ledva dovolili postavám vydýchnuť, ale vďaka tomu neostal priestor pre žiadnu zbytočnú vatu, ale pre správnu mieru nostalgie a koniec na mieru pre každú postavu, ktorý bol určený charakterom postavy. Záver tohto seriálu bola asi najdôstojnejšia rozlúčka, akú som v seriálovom svete videl. ()

Úkaz z Bible (2016) (S04E01)

„You ok?“ „No.“ Banshee má konečne policajnú stanicu, akú si zaslúžilo. Hlavný hrdina zasa dlhé vlasy a 2 roky bol mimo. Rebeccina maska je výborná. Konečne je Proctor starostom, zabudol som na to, že až v tejto sérii. Kurt Bunker má šťastie, že spáva so ženou, ktorá nerozoberá svoje pocity až príliš. Alebo to je možno rozhodnutie scenáristu, ktorý má jasne definované hranice, aspoň v seriálovej tvorbe. Krvavá scéna s Calvinom a Burtonom poteší, no druhú stranu je samoúčelná. Slávny Dalton vyzerá ako idiot za zenitom. Stret s hlavným hrdinom nevyzerá ako stret Wolverinea so svojím tvorcom, nie je to tak epické. Prvá epizóda všetko uvádza a nemá extra pamätihodné scény, rozvíja pomaly. ()

Tíha krásy (2016) (S04E02)

Slušná brutalita v príhode s Rebeccou a hlavným hrdinom. Postupne sa odkrývajú ich spoločné zážitky. Chýba poriadna akcia, ale ku postavám sa dokážeme dostať. Ponurá atmosféra a smútok nad stratenými ľuďmi a vecami prevláda. Jazykové okienko: chin-wag. ()

Kšeft (2016) (S04E03)

Časť s Proctorom predvídateľná až zbytočná, podne aj tá s Jobom. Bunker, Watts a Calvin držia epizódu nad vodou, Rebecca tiež poteší. ()

Může být nevinný (2016) (S04E04)

Vypočúvanie hlavného hrdinu je rutina. Calvin naberá balls, ale ostáva zatiaľ pri opileckých rečiach. Carrine badass scény kazí záber po výbuchu ako z filmov Stevena Seagala. FBI chick síce má možno drzé reči, ale vezie sa na klišé trende drogy užívajúceho agenta. Watts je veselý a vždy pripravený, čo je sympatické. ()

Trochu pozdě (2016) (S04E05)

Rozhovor s FBI agentkou nebaví. Proctor a hlavný hrdina spolu bavia viac, ale nie je to už to, čo to bývalo. Calvin a Watts prichystajú najlepšie scény a divák oboch precíti. Epizóda má práve s nimi a autom epickú scénu. Už ale akoby chýba väčší zmysel, čo sa týka postáv, príliš veľa z nich má svoju agendu a dokopy sa to bije. Jazykové okienko: beaner; work around the clock; the lay of the land. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno