Aféra (TV seriál)

The Affair

Drama / Psychologický

USA, 2014 - 2017, 31 h (Minutáž: 32x55 min)

Steven Fierberg

Ruth Wilson, Dominic West, Joshua Jackson, Maura Tierney, Leya Catlett, Carolina Ravassa, Julia Goldani Telles, Rebecca Rittenhouse, Stephen Kunken, Geoffrey Owens, Michael Godere, Mare Winningham, Marko Caka, Pressly Coker, Jeffrey DeMunn, Teddy Bergman, Karina Logue, Deirdre O'Connell, Kaili Vernoff, Colin Donnell, Mark Margolis, Paulina Singer, John Doman, Kathleen Chalfant, Lynn Cohen, Josh Stamberg, Marin Hinkle, Blair Brown, Robert LuPone, Patrick Devaney, Anna Friedman, Richard Schiff, Jeremy Shamos, Catalina Sandino Moreno, Joanna Gleason, Peter Friedman, Jennifer Esposito, Ron Canada, Nadia Gan, Kimberly Huie, Samantha Sherman, Rich Chew, Omar Metwally, Sebastian Junger, Brooke Lyons, Nat Cassidy, James Naughton, Virginia Kull, Cynthia Nixon, James Lorinz, Guy Burnet, Brendan Fraser, Ed Moran, Tyrone Brown, René Ifrah, Irène Jacob, Sarah Ramos, Alex Ziwak, Jonathan Cake, Patrick Bauchau, Tim Guinee, Hope Olaide Wilson, Jo Yang, Donna Mitchell, Michael Pemberton, Christian Navarro, Pierre Aussedat, Marilyne Canto, Emilie Chesnais, Agathe Dronne, Steven Fierberg, Franck Mercadal, Ana Reeder, Neal Huff, Deborah Ayorinde, Natalie Roy, Reagan Grella, Savannah Grella, Clea Lewis, Quinn VanAntwerp, Victor Williams, Dana de Celis, Elliot Villar, Marcus Callender, Hunter Emery

Ve skutečnosti dost jednoduchý až banální příběh manželských nevěr se zasutou a nezřetelnou kriminální zápletkou provázený spoustou nudných a stále se opakujících sexuálních scén. V závěru pak dochází v překotném spěchu k několika pointám. Nicméně profesně po všech stránkách od scénáře až po herce perfektně zvládnutý seriál.(2.9.2017)

1.série: 4 a půl hvězdičky. Velmi zajímavý seriál, který neuškodí sledovat. Jsem velmi zvědavá na další sérii, otázek k zodpovězení není málo. 2.série: předčila první! Už to není jen povrchní románek plný žhavé vášně, už na scénu nastupují trable a neštěstí a růžové brýle padají. Čtveřice postav je skvělá, i scénář a prostředí, zkratka jasných 5 hvězd. Konečně jsme se i dozvěděli rozuzlení napínavé zápletky z konce 1.série, ale jen abychom dostali další nezodpovědné otázky, které se vyjasní až ve 3.sérii. 3.série: bohužel poměrně slabá :((2.3.2015)

Lidé podvádějí z různých důvodů, ale většinou nevěra plyne z faktu, že jsou oba nebo jeden, nešťastní. Skrze sebedestruktivní chování tedy riskují všechno, jen aby naplnili své potřeby... The Affair má hodně pomalý příběh a vzhledem k tomu, že každý den je v jedné epizodě převyprávěn dvakrát, vyvíjí se děj opravdu šnečím tempem. Mimochodem, je zajímavé, jak změna přízvuku může pošramotit charisma, které Ruth Wilson rozhodně má - i bez svých hlavních předností však držela The Affair nad vodou právě ona. Tak trochu se totiž jedná o červenou knihovnu převlečenou za psychologické drama, ale ono to překvapivě funguje až do nastavovaného konce. Celou dobu jsem doufala, že půjde opravdu o AFÉRKU a tvůrcům se z toho podařilo vykouzlit skoro romantické klišé, v němž se do sebe hrdinové zamilovali. To je podle mě strašná škoda. Ztotožnit jsem se s nimi také nedokázala, protože nevěra je mi nade všechno odporná (a taky jsem celou dobu nemohla uvěřit, že by někdo dal přednost stárnoucímu Westovi před Jacksonem). Největší výhodu má The Affair v originálním stylu vyprávění a v tom, že dost často odsouvá jejich poměr do pozadí - a buďme upřímní, Noahova dramata v rodině a Alisonin srdceryvný příběh baví daleko víc, než jejich (s prominutím) šous*ání kde se dá, proložené vynucenými dialogy. Konec nepotěšil, vzhledem k tomu, že ze seriálu pravděpodobně chtějí dělat detektivku. I přes své nedostatky The Affair zůstává opravdu vítaným svěžím vánkem v řadě tuctových seriálů.(13.2.2015)

/// 1. sezóna /// Televizní nálož se vším všudy. Děj, postavy, motivy, prostředí… všechno koexistuje v dokonalé harmonii a divák se jen nechává unášet na vlnách špičkově obsazeného a koncepčně neotřelého dramatu. S tím závěrečným cliffhangerem mě trošku nasrali, ale tak příjemně, jestli mi rozumíte. Druhá řada bude absolutní povinností! Dominic West mi od Špíny Baltimoru tuze chyběl, kde ten chlap celou dobu byl?! /// 2. sezóna /// Všechno při starém, bravurní dialogy, skvělé obsazení, ale přesto druhá sezóna postrádá ten potřebný tah. Posunuli jsme se v čase o něco dále a spíše už jen sledujeme postupný rozklad jednotlivých osobností. Každý se s tím životem holt perem po svém. Někdo chlastá, jiný píchá první ligu, děti se v tom topí a ostatní se raději tváří jako nezúčastněné křoví. Naštěstí to dost vytahuje správně dávkovaná krimi zápletka a naprosto efektní finále. Třetí sezónou bych to však uzavřel, plácat se v tom nemá cenu.(17.6.2015)

The Affair je trochu problematický, ale rozhodně zajímavý počin. Vypráví jeden příběh pohledem dvou různých postav, stárnoucího spisovatele Noaha a utrápené servírky Alison. Zajímavost celého seriálu pramení z konceptu, kdy půlku dílu sledujeme jeho verzi, půlku zas tu její. Sledovat, v čem se vzpomínky dvou protagonistů liší, a v hlavě si doplňovat, co se přesně odehrálo doopravdy (protože ani jedna z verzí samozřejmě není stoprocentně "pravdou"), je na celém seriálu to nejzajímavější, obzvlášť ve chvílích, kdy jsou diváku ukazovány emocionálně vyhrocené situace. Ty se totiž vždycky liší nejvíc, protože každý si z nich pamatuje to, co pro něj bylo nejdůležitější. V konceptu ale zároveň leží i kámen úrazu, protože příběh jako takový se odvíjí jenom velice pomalu, a emocionálně vypjatých chvil není zrovna přehršel. Většinu času se tak jedná o takřka kosmetické rozdíly nemající vliv na děj, respektive mnohdy se dá tahle Aférka z hlediska děje odvyprávět za polovinu času, vždycky za použití jen jedné z verzí (ať už Noaha či Alison), a sledovat totéž v bledě modrém má sice význam pro pochopení motivací toho druhého a dotvoření psychologického profilu postav, zároveň s sebou ale (často, nicméně ne vždycky) přináší neuvěřitelné množství nepotřebné vaty. Zkrátka a dobře, pomalé tempo nemusí vždycky znamenat záruku kvality či náročnosti, někdy je pomalé tempo prostě jenom... pomalé tempo. Jak jsem zmínil úvodem, The Affair je problematická. Má nápad, komplexní postavy a dech beroucí herecké kreace (Ruth Wilson). Na druhou stranu je fakt pomalá (fakticky! pro ty, co to ještě nepochopili, protože jsem to jenom tak lehce naznačil) a často irituje (horní ret Ruth Wilson). První série 70%, druhá 75%.(28.4.2015)