Aféra (TV seriál)

The Affair

Drama / Psychologický

USA, 2014–2019, 50 h 58 min (Minutáž: 52–68 min)

Ruth Wilson, Dominic West, Joshua Jackson, Maura Tierney, Leya Catlett, Carolina Ravassa, Julia Goldani Telles, Rebecca Rittenhouse, Stephen Kunken, Geoffrey Owens, Michael Godere, Mare Winningham, Marko Caka, Pressly Coker, Jeffrey DeMunn, Teddy Bergman, Karina Logue, Deirdre O'Connell, Kaili Vernoff, Colin Donnell, Mark Margolis, Paulina Singer, John Doman, Kathleen Chalfant, Lynn Cohen, Josh Stamberg, Marin Hinkle, Blair Brown, Robert LuPone, Patrick Devaney, Anna Friedman, Richard Schiff, Jeremy Shamos, Catalina Sandino Moreno, Joanna Gleason, Peter Friedman, Jennifer Esposito, Ron Canada, Nadia Gan, Kimberly Huie, Samantha Sherman, Rich Chew, Omar Metwally, Sebastian Junger, Brooke Lyons, Nat Cassidy, James Naughton, Virginia Kull, Cynthia Nixon, James Lorinz, Guy Burnet, Brendan Fraser, Ed Moran, Tyrone Brown, René Ifrah, Irène Jacob, Sarah Ramos, Alex Ziwak, Jonathan Cake, Patrick Bauchau, Tim Guinee, Hope Olaide Wilson, Jo Yang, Donna Mitchell, Michael Pemberton, Christian Navarro, Pierre Aussedat, Marilyne Canto, Emilie Chesnais, Agathe Dronne, Steven Fierberg, Franck Mercadal, Ana Reeder, Neal Huff, Deborah Ayorinde, Natalie Roy, Reagan Grella, Savannah Grella, Clea Lewis, Quinn VanAntwerp, Victor Williams, Dana de Celis, Elliot Villar, Marcus Callender, Hunter Emery, Sean Kleier, Marquis Rodriguez, Cindy Cheung, Dominique Fishback, Kaytlin Borgen, Jake Siciliano, Jadon Sand, Nicolette Robinson, Darren Goldstein, Danny Fischer, Kaija Matiss, Abigail Dylan Harrison, Nadja Settel, Julian Works, A Leslie Kies, Elizabeth Anweis, Emily Browning, Michael Gross, Annika Marks, Ramon Rodriguez, Morgan Wolk, Melissa Navia, Christopher Meyer, Matt Walton, Sanaa Lathan, JoNell Kennedy, Lynn Chen, Adrian Gonzalez, Marisela Zumbado, Amber Borycki, Annie Funke, Noa Tishby, Phoebe Tonkin, Amy Irving, James Eckhouse, Tobias Jelinek, Jeff Pomerantz, Mitch Eakins, Tim Matheson, Dina Meyer, Breeda Wool, Russell Hornsby, Christopher Avila, Didi Costine, Megan Ketch, Brittany Ishibashi, Luke Baybak, Max Emerson, Christine Horn, Nicole Elliott, Wakeema Hollis, Graham Sibley, Jeté Laurence, Kate Rene Gleason, Emily McKinley Hill, Dakota Shapiro, Eric Nelsen, Esteban Benito, Max Fowler, Charles Techman, Zenobia Shroff, Jeff Auer, Elisabeth Gray, Grasie Mercedes-Garcia, Odiseas Georgiadis, Finnegan George, Danny Mastrogiorgio, Jordan Carlos, Mirirai Sithole, Tricia Brouk, David Douglas, Nicole Brydon Bloom, Frank De Julio, Misty Monroe, Albert Jones, Anna Paquin, Claes Bang, Lyriq Bent, Mandell Maughan, Mykal-Michelle Harris, Mozhan Marnò, Katie Flahive

Pěkně v "poklidu" a bez zbytečných Clifhangerů za každou cenu. Jisté napětí je cítit už od začátku. Líbí se mi jak pilot visí na hereckých výkonech Ruth Wilson a Dominica Westa. Pokračujeme. Celá ta protažená aféra je cítit, tak silně a ta vášeň ústřední milenecké dvojice je enormně nakažlivá. Už i já mám chuť na románek..... Napěchované napětím a emocemi, ale pěkně vyvážené, tak aby v tom nebyl zmatek. Tohle je přesně to, co True Detectiv u mě nevyvolali. Hlubší pocit sounáležitosti v situaci hlavních hrdinů a jestli existuje v umění rovina pro termín "dospělé", tak vypadá určitě takhle. Naprostá paráda. Doufám, že se druhé série nedočkáme, jako minisérie o deseti dílech, naprosto dokonalé. Poslední díl 1. série byl tak cool, že jsem čekal, že se někde něco posere. Druhá řada nás nemine. A já se spíš bojím, než těším. Ten nataženej hapyend je divnej. 99%.(20.10.2014)

Mám ráda takovou tu rašomon věc, ačkoli nevím, jak to slovo použít ve větě. Mám ráda, jak ona sama sebe vidí jako tak trochu fucked-up slušňačku, co podlehla nátlaku stárnoucího chlípáka a jak on sám sebe vidí jako uřknutého středověkého mnicha, kterému ta mrcha servírka nasypala do kafe nějaký lust potion. Mám ráda, jak jejich perspektivy časem splynou, protože láska. Mám ráda, jak ona vypadá jako Lana del Rey. Mám ráda Fionu Apple a chci, aby měla na tomhle světě monopol na nahrávání seriálových znělek. Mám ráda, když na otázku "Proč jste si posrali životy?" hrdinové odpovídají: "Ty jo hej já vlastně ani nevim."(12.11.2014)

Během první serie jsem to chtěla zabalit, protože mi nevěra jako jediné téma seriálu připadalo málo a postavy byly navíc nesympatické. V druhé serii ale jakoby se vše kouzlem změnilo a seriál dostal úplně jiný charakter. Byl víc psychologický, víc detektivní, bylo v něm méně červené knihovny a víc drobnokresby. Každý díl byl trochu odlišný, podrobněji se probíraly i vedlejší postavy a rozmotávalo předivo složitých vztahů a motivů. Jakoby člověk vstoupil do domu a čím v něm postupuje dál, tím je vnitřní prostor větší. Líbila se mi i psychologická vsuvka z terapeutického sezení. V závěrečném díle pak scéna, kdy Scotty zpívá House of the rising sun-ta má lynchovskou atmosféru, což už tady, myslím, někdo psal. Třešničkou na dortu pak pro mne byla postava doktora Ullaha, cynického, pragmatika holdujícího alkoholu, krásným ženám a chirurgickému noži.(20.9.2016)

Seriál, který má úplně jiné rozměry než mnoho jiných. To je ovšem jen můj subjektivní názor. Celou první sérii jsem viděla snad někdy vloni a normálně se mi stává, že když po dlouhé době dávají další a další, tak jdu od toho, ale tady ne. Nějak magicky mě všechny postavy přitahují, takže jdu do toho a hned první díl dvojky mě zaujal, co bude dáááál............(19.11.2016)

The Affair je trochu problematický, ale rozhodně zajímavý počin. Vypráví jeden příběh pohledem dvou různých postav, stárnoucího spisovatele Noaha a utrápené servírky Alison. Zajímavost celého seriálu pramení z konceptu, kdy půlku dílu sledujeme jeho verzi, půlku zas tu její. Sledovat, v čem se vzpomínky dvou protagonistů liší, a v hlavě si doplňovat, co se přesně odehrálo doopravdy (protože ani jedna z verzí samozřejmě není stoprocentně "pravdou"), je na celém seriálu to nejzajímavější, obzvlášť ve chvílích, kdy jsou diváku ukazovány emocionálně vyhrocené situace. Ty se totiž vždycky liší nejvíc, protože každý si z nich pamatuje to, co pro něj bylo nejdůležitější. V konceptu ale zároveň leží i kámen úrazu, protože příběh jako takový se odvíjí jenom velice pomalu, a emocionálně vypjatých chvil není zrovna přehršel. Většinu času se tak jedná o takřka kosmetické rozdíly nemající vliv na děj, respektive mnohdy se dá tahle Aférka z hlediska děje odvyprávět za polovinu času, vždycky za použití jen jedné z verzí (ať už Noaha či Alison), a sledovat totéž v bledě modrém má sice význam pro pochopení motivací toho druhého a dotvoření psychologického profilu postav, zároveň s sebou ale (často, nicméně ne vždycky) přináší neuvěřitelné množství nepotřebné vaty. Zkrátka a dobře, pomalé tempo nemusí vždycky znamenat záruku kvality či náročnosti, někdy je pomalé tempo prostě jenom... pomalé tempo. Jak jsem zmínil úvodem, The Affair je problematická. Má nápad, komplexní postavy a dech beroucí herecké kreace (Ruth Wilson). Na druhou stranu je fakt pomalá (fakticky! pro ty, co to ještě nepochopili, protože jsem to jenom tak lehce naznačil) a často irituje (horní ret Ruth Wilson). První série 70%, druhá 75%.(28.4.2015)