Aféra (TV seriál)

The Affair

Drama / Psychologický

USA, 2014 - 2018, 41 h (Minutáž: 52–68 min)

Ruth Wilson, Dominic West, Joshua Jackson, Maura Tierney, Leya Catlett, Carolina Ravassa, Julia Goldani Telles, Rebecca Rittenhouse, Stephen Kunken, Geoffrey Owens, Michael Godere, Mare Winningham, Marko Caka, Pressly Coker, Jeffrey DeMunn, Teddy Bergman, Karina Logue, Deirdre O'Connell, Kaili Vernoff, Colin Donnell, Mark Margolis, Paulina Singer, John Doman, Kathleen Chalfant, Lynn Cohen, Josh Stamberg, Marin Hinkle, Blair Brown, Robert LuPone, Patrick Devaney, Anna Friedman, Richard Schiff, Jeremy Shamos, Catalina Sandino Moreno, Joanna Gleason, Peter Friedman, Jennifer Esposito, Ron Canada, Nadia Gan, Kimberly Huie, Samantha Sherman, Rich Chew, Omar Metwally, Sebastian Junger, Brooke Lyons, Nat Cassidy, James Naughton, Virginia Kull, Cynthia Nixon, James Lorinz, Guy Burnet, Brendan Fraser, Ed Moran, Tyrone Brown, René Ifrah, Irène Jacob, Sarah Ramos, Alex Ziwak, Jonathan Cake, Patrick Bauchau, Tim Guinee, Hope Olaide Wilson, Jo Yang, Donna Mitchell, Michael Pemberton, Christian Navarro, Pierre Aussedat, Marilyne Canto, Emilie Chesnais, Agathe Dronne, Steven Fierberg, Franck Mercadal, Ana Reeder, Neal Huff, Deborah Ayorinde, Natalie Roy, Reagan Grella, Savannah Grella, Clea Lewis, Quinn VanAntwerp, Victor Williams, Dana de Celis, Elliot Villar, Marcus Callender, Hunter Emery, Sean Kleier, Marquis Rodriguez, Cindy Cheung, Dominique Fishback, Kaytlin Borgen, Jake Siciliano, Jadon Sand, Nicolette Robinson, Darren Goldstein, Danny Fischer, Kaija Matiss, Abigail Dylan Harrison, Nadja Settel, Julian Works, A Leslie Kies, Elizabeth Anweis, Emily Browning, Michael Gross, Annika Marks, Ramon Rodriguez, Morgan Wolk, Melissa Navia, Christopher Meyer, Matt Walton, Sanaa Lathan, JoNell Kennedy, Lynn Chen, Adrian Gonzalez, Marisela Zumbado, Amber Borycki

Velký americký román" o problémech dospělých formou vyspělého seriálu, který dělá tolik věcí tak moc dobře, že těch několik málo věcí, které zase až tak dobře nedělá, bije do očí o to více. Předně je to zpočátku na jedno brdo (každý z úvodního tria dílů je sice sám o sobě skvělý, ale dohromady jsou tak stejné, až jsou takřka k nerozeznání a v důsledku toho kolovrátkové) a poté i onen "rašamon" přístup nespolehlivého vypravěče, který je tu spolu s postavami alfou i omegou všeho. Pracuje se s ním v zásadě neskonale rafinovaně, promyšleně do sebemenších detailů i přehledně, ale místy přeci jen i lacině. Jedna věc je, že každý sebe sama vidí vždy lépe než jak ho vidí ostatní a že si pamatuje události jinak, něco si přibarví, upraví, zapomene či zatají, ale zde jsou ty pohledy nejednou tak prvoplánově odlišné (a to i s ohledem na možnost, že oba záměrně ve všem podstatném lžou, aby odvedli pozornost), protože příliš okatě cpané divákovi do ksichtu. Paradoxně tak bývají zajímavější linie těch dvou, když nejsou spolu a ty neustálé „rozpory“ jejich verzí neodvádějí pozornost. A poté zádrhel největší; bizarní rozhodnutí udělat z živoucí reklamy na půvab zrzek a nositelky nejvíce sexy britského přízvuku Ruth Wilson obarvenou brunetu s tuctovým americkým dialektem, grrr... Ovšem jinak je to kromobyčejně dobře zahraná narativně hravá temná intimní vztahovka, která je bezkonkurenční, když je plně soustředěna čistě na postavy a dialogy. A naopak poněkud skřípe, když se snaží o budování "vychytralé" zápletky. Každopádně to má náboj i nápad a ani v aktuální tsunami kvalitních seriálů se to neztratí. | S1: 4/5 |(5.1.2015)

Lidé podvádějí z různých důvodů, ale většinou nevěra plyne z faktu, že jsou oba nebo jeden, nešťastní. Skrze sebedestruktivní chování tedy riskují všechno, jen aby naplnili své potřeby... The Affair má hodně pomalý příběh a vzhledem k tomu, že každý den je v jedné epizodě převyprávěn dvakrát, vyvíjí se děj opravdu šnečím tempem. Mimochodem, je zajímavé, jak změna přízvuku může pošramotit charisma, které Ruth Wilson rozhodně má - i bez svých hlavních předností však držela The Affair nad vodou právě ona. Tak trochu se totiž jedná o červenou knihovnu převlečenou za psychologické drama, ale ono to překvapivě funguje až do nastavovaného konce. Celou dobu jsem doufala, že půjde opravdu o AFÉRKU a tvůrcům se z toho podařilo vykouzlit skoro romantické klišé, v němž se do sebe hrdinové zamilovali. To je podle mě strašná škoda. Ztotožnit jsem se s nimi také nedokázala, protože nevěra je mi nade všechno odporná (a taky jsem celou dobu nemohla uvěřit, že by někdo dal přednost stárnoucímu Westovi před Jacksonem). Největší výhodu má The Affair v originálním stylu vyprávění a v tom, že dost často odsouvá jejich poměr do pozadí - a buďme upřímní, Noahova dramata v rodině a Alisonin srdceryvný příběh baví daleko víc, než jejich (s prominutím) šous*ání kde se dá, proložené vynucenými dialogy. Konec nepotěšil, vzhledem k tomu, že ze seriálu pravděpodobně chtějí dělat detektivku. I přes své nedostatky The Affair zůstává opravdu vítaným svěžím vánkem v řadě tuctových seriálů.(13.2.2015)

Výborně, tady totiž vzniká něco velkýho. Pilot se celkem nápadně maskuje za True Detective bez vražd (?), buranů a okultismu, míchnutej Modern Family bez mockumentary stylingu a Jayovic famílie, a já si troufám tvrdit, že se nám tu rýsuje dramatická špička podzimu.(13.10.2014)

Ona je vdaná, on ženatý a začnou si spolu, protože mají neovladatelné nutkání, ač se jejich dosavadní život zdá v pořádku a spokojený, ale znáte to - když je to v klidu, tak je to ňůďo a je potřeba s tim honem rychle něco udělat. Muž a žena se střídají ve vyprávění a přesto, že se vracíme v ději a sledujeme ho znovu, nenudí to, naopak je zajímavé sledovat, čemu přikládá význam žena, zatímco muž přeskočí k bodu, na který už třeba ona dávno zapomněla, jak se nám zdají co chvíli jiní než v okamžiku či díle předešlém, jak interpretují své pravdy. První díly jsem byla nadšená, výborní herci, jiskry lítaly horem dolem, práce s kamerou tak svěží a neotřelá, že jsem si kolikrát řekla, jak by ten záběr posloužil k namalování dokonalého obrazu. Ale - když to není za pět, musí tam být ALE! Jejich výpověď probíhá na policejní stanici a na psychologické drama se roubuje detektivka přes moc. Nechci prozrazovat, kam se to ubírá, ale ten směr se mi nelíbí, že by půda pro další sérii? Každopádně Muž a žena ... jako takoví ... by mi k dokonalosti naprosto stačili.(12.7.2015)

Psychologické drama od Showtime, to ve mně nevyvolávalo zrovna malá očekávání. Ovšem od samého začátku jsem byla vtažena do děje, byť ten je zpočátku záměrně lehce chaotický. Neotřelý styl vyprávění ze dvou různých pohledů, ženatého muže a vdané ženy, kteří si začnou románek během jeho letní rodinné dovolené, je hodně zajímavý. Má to neuvěřitelný náboj a nejen ten sexuální, takže na další díly jsem velice zvědavá. První dva díly - 100% Z The Affair se vyklubal jeden z nejlepších dramatických seriálů roku, který nadchne především náročnějšího diváka, který si dokáže vychutnat pomalejší tempo a skvělé herecké výkony. Při sledování i díky nejasné časové návaznosti vzniká řada otázek, polopatičnost je to poslední, co by tu hrozilo. V druhé sérii se rozhodně máme nač těšit. 1. série - 90%(27.10.2014)