Aféra (TV seriál)

The Affair

Drama / Psychologický

USA, 2014 - 2018, 41 h (Minutáž: 52–68 min)

Ruth Wilson, Dominic West, Joshua Jackson, Maura Tierney, Leya Catlett, Carolina Ravassa, Julia Goldani Telles, Rebecca Rittenhouse, Stephen Kunken, Geoffrey Owens, Michael Godere, Mare Winningham, Marko Caka, Pressly Coker, Jeffrey DeMunn, Teddy Bergman, Karina Logue, Deirdre O'Connell, Kaili Vernoff, Colin Donnell, Mark Margolis, Paulina Singer, John Doman, Kathleen Chalfant, Lynn Cohen, Josh Stamberg, Marin Hinkle, Blair Brown, Robert LuPone, Patrick Devaney, Anna Friedman, Richard Schiff, Jeremy Shamos, Catalina Sandino Moreno, Joanna Gleason, Peter Friedman, Jennifer Esposito, Ron Canada, Nadia Gan, Kimberly Huie, Samantha Sherman, Rich Chew, Omar Metwally, Sebastian Junger, Brooke Lyons, Nat Cassidy, James Naughton, Virginia Kull, Cynthia Nixon, James Lorinz, Guy Burnet, Brendan Fraser, Ed Moran, Tyrone Brown, René Ifrah, Irène Jacob, Sarah Ramos, Alex Ziwak, Jonathan Cake, Patrick Bauchau, Tim Guinee, Hope Olaide Wilson, Jo Yang, Donna Mitchell, Michael Pemberton, Christian Navarro, Pierre Aussedat, Marilyne Canto, Emilie Chesnais, Agathe Dronne, Steven Fierberg, Franck Mercadal, Ana Reeder, Neal Huff, Deborah Ayorinde, Natalie Roy, Reagan Grella, Savannah Grella, Clea Lewis, Quinn VanAntwerp, Victor Williams, Dana de Celis, Elliot Villar, Marcus Callender, Hunter Emery, Sean Kleier, Marquis Rodriguez, Cindy Cheung, Dominique Fishback, Kaytlin Borgen, Jake Siciliano, Jadon Sand, Nicolette Robinson, Darren Goldstein, Danny Fischer, Kaija Matiss, Abigail Dylan Harrison, Nadja Settel, Julian Works, A Leslie Kies, Elizabeth Anweis, Emily Browning, Michael Gross, Annika Marks, Ramon Rodriguez, Morgan Wolk, Melissa Navia, Christopher Meyer, Matt Walton, Sanaa Lathan, JoNell Kennedy, Lynn Chen, Adrian Gonzalez, Marisela Zumbado, Amber Borycki

Přestože je Ruth Wilson božská herečka a doufám, že udělá v Hollywoodu velkou kariéru, v seriálu mě mnohem víc bavila postava Noaha a jeho vztah k vlastní manželce. Na jednu zajímavou podzápletku (většinou Noah + jeho žena) tak připadají dvě zbytečné a nudné (většinou Alison + její muž). A orámování celého příběhu výslechem na policii a la True Detective je jen zbytečná hra na efekt (už vidím, jak policajta vyšetřujícího zabití zajímají u výslechu především intimní podrobnosti ze života svědků). Takže těch 10 dílů jsem přežil, ale na další vaření vody v příští sezoně už koukat nebudu.(7.3.2015)

/// 1. sezóna /// Televizní nálož se vším všudy. Děj, postavy, motivy, prostředí… všechno koexistuje v dokonalé harmonii a divák se jen nechává unášet na vlnách špičkově obsazeného a koncepčně neotřelého dramatu. S tím závěrečným cliffhangerem mě trošku nasrali, ale tak příjemně, jestli mi rozumíte. Druhá řada bude absolutní povinností! Dominic West mi od Špíny Baltimoru tuze chyběl, kde ten chlap celou dobu byl?! /// 2. sezóna /// Všechno při starém, bravurní dialogy, skvělé obsazení, ale přesto druhá sezóna postrádá ten potřebný tah. Posunuli jsme se v čase o něco dále a spíše už jen sledujeme postupný rozklad jednotlivých osobností. Každý se s tím životem holt perem po svém. Někdo chlastá, jiný píchá první ligu, děti se v tom topí a ostatní se raději tváří jako nezúčastněné křoví. Naštěstí to dost vytahuje správně dávkovaná krimi zápletka a naprosto efektní finále. Třetí sezónou bych to však uzavřel, plácat se v tom nemá cenu. /// 3. sezóna /// No vida, stačilo trochu pošoupnout čas kupředu a hned jsou tu další zajímavá témata ke zpracování. Vězeňská schíza buduje drámo, vztahy minulé i budoucí lehce probublávají a finální epizoda je tak krásně hřejivá, že mám chuť ozdobit vánoční stromek a pustit se do pečení cukroví. Dominic West stále top.(17.6.2015)

Velmi podařené dílo, které v prvé řadě zaujme tím, že příběh "aféry" mapuje z dvou různých stran. Verze ústředního dua se liší, doplňují, ale někdy na sebe jednoduše navazují, aby divák nebyl znuděn repetitivností. Postavy jsou velice sympatické a jejich životy působí naprosto uvěřitelně, což je důležitým krokem k tomu, aby se příběh dal prožívat (a jakože rozhodně dá). Seriál se věnuje psychologii postav, vykresluje jejich prožívání, není zaujatý, není černobílý, nesoudí, zbytečně nemoralizuje, a tak je vlastně velice lidský. Ona propíraná aféra působí velice romanticky a krásně, je v ní kus čisté lásky, kterou postavám přejeme, nicméně přesto chápeme, že druhým ubližuje. Jak v takové situaci nalézt východisko? 9/10(8.7.2015)

Lidé podvádějí z různých důvodů, ale většinou nevěra plyne z faktu, že jsou oba nebo jeden, nešťastní. Skrze sebedestruktivní chování tedy riskují všechno, jen aby naplnili své potřeby... The Affair má hodně pomalý příběh a vzhledem k tomu, že každý den je v jedné epizodě převyprávěn dvakrát, vyvíjí se děj opravdu šnečím tempem. Mimochodem, je zajímavé, jak změna přízvuku může pošramotit charisma, které Ruth Wilson rozhodně má - i bez svých hlavních předností však držela The Affair nad vodou právě ona. Tak trochu se totiž jedná o červenou knihovnu převlečenou za psychologické drama, ale ono to překvapivě funguje až do nastavovaného konce. Celou dobu jsem doufala, že půjde opravdu o AFÉRKU a tvůrcům se z toho podařilo vykouzlit skoro romantické klišé, v němž se do sebe hrdinové zamilovali. To je podle mě strašná škoda. Ztotožnit jsem se s nimi také nedokázala, protože nevěra je mi nade všechno odporná (a taky jsem celou dobu nemohla uvěřit, že by někdo dal přednost stárnoucímu Westovi před Jacksonem). Největší výhodu má The Affair v originálním stylu vyprávění a v tom, že dost často odsouvá jejich poměr do pozadí - a buďme upřímní, Noahova dramata v rodině a Alisonin srdceryvný příběh baví daleko víc, než jejich (s prominutím) šous*ání kde se dá, proložené vynucenými dialogy. Konec nepotěšil, vzhledem k tomu, že ze seriálu pravděpodobně chtějí dělat detektivku. I přes své nedostatky The Affair zůstává opravdu vítaným svěžím vánkem v řadě tuctových seriálů.(13.2.2015)

Výjimečný náhled na události z pohledu dvou lidí, je naprosto nevěrohodný, a právě to je ta věc, kvůli které musíte tenhle seriál vidět. Ona, on, jiskry vzájemné přitažlivosti, že málem vzplál celý ostrov. Jak tohle jenom může dopadnout... Z mého pohledu to nedopadlo zas až tak dobře, jak by mohlo. Například poslední záběry poslední epizody mi přišly zbytečné. Bylo to nutné takhle dotáhnout? Stačil přece jen náznak. A pak to vyšetřování vraždy/dealování, které mělo celou sérii spojovat... to mi přišlo takové nijaké, nadbytečné a zbytečné. Dost dlouho netušíte, o koho vlastně jde, a když to pak zjistíte, je vám to už tak nějak fuk. Seriál se tedy podle mě pohybujet ak mezi třemi až čtyřmi hvězdičkami, ale za obsazení ústřední čtyřky se přikloním k té čtvrté hvězdě. /zhlédnuta pouze první série, k dalším už nějak nemám chuť a odvahu/(6.1.2015)