Aféra (TV seriál)

The Affair

Drama / Psychologický

USA, 2014 - 2019, 51 h (Minutáž: 52–68 min)

Ruth Wilson, Dominic West, Joshua Jackson, Maura Tierney, Leya Catlett, Carolina Ravassa, Julia Goldani Telles, Rebecca Rittenhouse, Stephen Kunken, Geoffrey Owens, Michael Godere, Mare Winningham, Marko Caka, Pressly Coker, Jeffrey DeMunn, Teddy Bergman, Karina Logue, Deirdre O'Connell, Kaili Vernoff, Colin Donnell, Mark Margolis, Paulina Singer, John Doman, Kathleen Chalfant, Lynn Cohen, Josh Stamberg, Marin Hinkle, Blair Brown, Robert LuPone, Patrick Devaney, Anna Friedman, Richard Schiff, Jeremy Shamos, Catalina Sandino Moreno, Joanna Gleason, Peter Friedman, Jennifer Esposito, Ron Canada, Nadia Gan, Kimberly Huie, Samantha Sherman, Rich Chew, Omar Metwally, Sebastian Junger, Brooke Lyons, Nat Cassidy, James Naughton, Virginia Kull, Cynthia Nixon, James Lorinz, Guy Burnet, Brendan Fraser, Ed Moran, Tyrone Brown, René Ifrah, Irène Jacob, Sarah Ramos, Alex Ziwak, Jonathan Cake, Patrick Bauchau, Tim Guinee, Hope Olaide Wilson, Jo Yang, Donna Mitchell, Michael Pemberton, Christian Navarro, Pierre Aussedat, Marilyne Canto, Emilie Chesnais, Agathe Dronne, Steven Fierberg, Franck Mercadal, Ana Reeder, Neal Huff, Deborah Ayorinde, Natalie Roy, Reagan Grella, Savannah Grella, Clea Lewis, Quinn VanAntwerp, Victor Williams, Dana de Celis, Elliot Villar, Marcus Callender, Hunter Emery, Sean Kleier, Marquis Rodriguez, Cindy Cheung, Dominique Fishback, Kaytlin Borgen, Jake Siciliano, Jadon Sand, Nicolette Robinson, Darren Goldstein, Danny Fischer, Kaija Matiss, Abigail Dylan Harrison, Nadja Settel, Julian Works, A Leslie Kies, Elizabeth Anweis, Emily Browning, Michael Gross, Annika Marks, Ramon Rodriguez, Morgan Wolk, Melissa Navia, Christopher Meyer, Matt Walton, Sanaa Lathan, JoNell Kennedy, Lynn Chen, Adrian Gonzalez, Marisela Zumbado, Amber Borycki, Annie Funke, Noa Tishby, Phoebe Tonkin, Amy Irving, James Eckhouse, Tobias Jelinek, Jeff Pomerantz, Mitch Eakins, Tim Matheson, Dina Meyer, Breeda Wool, Russell Hornsby, Christopher Avila, Didi Costine, Megan Ketch, Brittany Ishibashi, Luke Baybak, Max Emerson, Christine Horn, Nicole Elliott, Wakeema Hollis, Graham Sibley, Jeté Laurence

The Affair je trochu problematický, ale rozhodně zajímavý počin. Vypráví jeden příběh pohledem dvou různých postav, stárnoucího spisovatele Noaha a utrápené servírky Alison. Zajímavost celého seriálu pramení z konceptu, kdy půlku dílu sledujeme jeho verzi, půlku zas tu její. Sledovat, v čem se vzpomínky dvou protagonistů liší, a v hlavě si doplňovat, co se přesně odehrálo doopravdy (protože ani jedna z verzí samozřejmě není stoprocentně "pravdou"), je na celém seriálu to nejzajímavější, obzvlášť ve chvílích, kdy jsou diváku ukazovány emocionálně vyhrocené situace. Ty se totiž vždycky liší nejvíc, protože každý si z nich pamatuje to, co pro něj bylo nejdůležitější. V konceptu ale zároveň leží i kámen úrazu, protože příběh jako takový se odvíjí jenom velice pomalu, a emocionálně vypjatých chvil není zrovna přehršel. Většinu času se tak jedná o takřka kosmetické rozdíly nemající vliv na děj, respektive mnohdy se dá tahle Aférka z hlediska děje odvyprávět za polovinu času, vždycky za použití jen jedné z verzí (ať už Noaha či Alison), a sledovat totéž v bledě modrém má sice význam pro pochopení motivací toho druhého a dotvoření psychologického profilu postav, zároveň s sebou ale (často, nicméně ne vždycky) přináší neuvěřitelné množství nepotřebné vaty. Zkrátka a dobře, pomalé tempo nemusí vždycky znamenat záruku kvality či náročnosti, někdy je pomalé tempo prostě jenom... pomalé tempo. Jak jsem zmínil úvodem, The Affair je problematická. Má nápad, komplexní postavy a dech beroucí herecké kreace (Ruth Wilson). Na druhou stranu je fakt pomalá (fakticky! pro ty, co to ještě nepochopili, protože jsem to jenom tak lehce naznačil) a často irituje (horní ret Ruth Wilson). První série 70%, druhá 75%.(28.4.2015)

Ona je vdaná, on ženatý a začnou si spolu, protože mají neovladatelné nutkání, ač se jejich dosavadní život zdá v pořádku a spokojený, ale znáte to - když je to v klidu, tak je to ňůďo a je potřeba s tim honem rychle něco udělat. Muž a žena se střídají ve vyprávění a přesto, že se vracíme v ději a sledujeme ho znovu, nenudí to, naopak je zajímavé sledovat, čemu přikládá význam žena, zatímco muž přeskočí k bodu, na který už třeba ona dávno zapomněla, jak se nám zdají co chvíli jiní než v okamžiku či díle předešlém, jak interpretují své pravdy. První díly jsem byla nadšená, výborní herci, jiskry lítaly horem dolem, práce s kamerou tak svěží a neotřelá, že jsem si kolikrát řekla, jak by ten záběr posloužil k namalování dokonalého obrazu. Ale - když to není za pět, musí tam být ALE! Jejich výpověď probíhá na policejní stanici a na psychologické drama se roubuje detektivka přes moc. Nechci prozrazovat, kam se to ubírá, ale ten směr se mi nelíbí, že by půda pro další sérii? Každopádně Muž a žena ... jako takoví ... by mi k dokonalosti naprosto stačili.(12.7.2015)

Velký americký román" o problémech dospělých formou vyspělého seriálu, který dělá tolik věcí tak moc dobře, že těch několik málo věcí, které zase až tak dobře nedělá, bije do očí o to více. Předně je to zpočátku na jedno brdo (každý z úvodního tria dílů je sice sám o sobě skvělý, ale dohromady jsou tak stejné, až jsou takřka k nerozeznání a v důsledku toho kolovrátkové) a poté i onen "rašamon" přístup nespolehlivého vypravěče, který je tu spolu s postavami alfou i omegou všeho. Pracuje se s ním v zásadě neskonale rafinovaně, promyšleně do sebemenších detailů i přehledně, ale místy přeci jen i lacině. Jedna věc je, že každý sebe sama vidí vždy lépe než jak ho vidí ostatní a že si pamatuje události jinak, něco si přibarví, upraví, zapomene či zatají, ale zde jsou ty pohledy nejednou tak prvoplánově odlišné (a to i s ohledem na možnost, že oba záměrně ve všem podstatném lžou, aby odvedli pozornost), protože příliš okatě cpané divákovi do ksichtu. Paradoxně tak bývají zajímavější linie těch dvou, když nejsou spolu a ty neustálé „rozpory“ jejich verzí neodvádějí pozornost. A poté zádrhel největší; bizarní rozhodnutí udělat z živoucí reklamy na půvab zrzek a nositelky nejvíce sexy britského přízvuku Ruth Wilson obarvenou brunetu s tuctovým americkým dialektem, grrr... Ovšem jinak je to kromobyčejně dobře zahraná narativně hravá temná intimní vztahovka, která je bezkonkurenční, když je plně soustředěna čistě na postavy a dialogy. A naopak poněkud skřípe, když se snaží o budování "vychytralé" zápletky. Každopádně to má náboj i nápad a ani v aktuální tsunami kvalitních seriálů se to neztratí. | S1: 4/5 |(5.1.2015)

Mám v oblibě silná dramata, která se po celou (mini)sérii zaobírají jedním tíživým problémem – ale musí to být zajímavý příběh s charismatickými herci, kteří by dokázali udržet mou pozornost – zvláště pokud se jedná a vyprávěcí styl ze dvou perspektiv... no a to jsem v téhle aférce nenašla. Hlavní dvojka mi je naprosto ukradená a sympaťáka Joshui Jacksona je po hříchu málo, takže většinu dílu vyplňují nudné zážitky všedního dne dvojice, která podvádí své partnery, a jenž se porno sexem snaží vyřešit své osobní životní krize. N-U-D-A. Už od první epizody je jasné, jak celá tahle „aféra“ skončí, což mě štve, protože jsem fakt fandila postavě, kterou hraje právě Jackson, aby toho slizouna odprásknul – aspoň by se tam stalo konečně něco zajímavého. Protože jinak tohle soft porno od Showtime mě nijak zvlášť neuspokojilo.... intelektuálně, samozřejmě. Za technické detaily, jako je kamera, střih, hudba dám hvězdný hattrick.(13.2.2015)

Pěkně v "poklidu" a bez zbytečných Clifhangerů za každou cenu. Jisté napětí je cítit už od začátku. Líbí se mi jak pilot visí na hereckých výkonech Ruth Wilson a Dominica Westa. Pokračujeme. Celá ta protažená aféra je cítit, tak silně a ta vášeň ústřední milenecké dvojice je enormně nakažlivá. Už i já mám chuť na románek..... Napěchované napětím a emocemi, ale pěkně vyvážené, tak aby v tom nebyl zmatek. Tohle je přesně to, co True Detectiv u mě nevyvolali. Hlubší pocit sounáležitosti v situaci hlavních hrdinů a jestli existuje v umění rovina pro termín "dospělé", tak vypadá určitě takhle. Naprostá paráda. Doufám, že se druhé série nedočkáme, jako minisérie o deseti dílech, naprosto dokonalé. Poslední díl 1. série byl tak cool, že jsem čekal, že se někde něco posere. Druhá řada nás nemine. A já se spíš bojím, než těším. Ten nataženej hapyend je divnej. 99%.(20.10.2014)