12 opic (TV seriál)

12 Monkeys

Dobrodružný / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2015 - 2018, 26 h 13 min (Minutáž: 26x42 min)

Aaron Stanford, Amanda Schull, Kirk Acevedo, Noah Bean, Tom Noonan, Željko Ivanek, Emily Hampshire, Shannon Lucio, Ramon De Ocampo, Barbara Sukowa, Jeff Clarke, Jack Fulton, Patrick Garrow, Peter DaCunha, Andrew Gillies, Julie Sifuentes Etheridge, Eve Harlow, Robert Wisdom, Todd Stashwick, Brendan Coyle, Demore Barnes, Scottie Thompson, David Richmond-Peck, Alisen Down, Lyriq Bent, Romina D'Ugo, Ramona Milano, Joshua Close, Ari Millen, Stephen McHattie, Amy Sloan, Xander Berkeley, Jennifer De Lucia, Susanna Fournier, Mark Margolis, Denis Akiyama, Christian Bako, Peter Outerbridge, Jee-Yun Lee, Michael Hogan, Ayisha Issa, Erik Knudsen, Jay Karnes, Trenna Keating, David Dastmalchian, Grace Lynn Kung, Boyd Banks, David Marciano, Adam Kenneth Wilson, Warren Belle, Michael Boisvert, Tiffany Shepis, Madeleine Stowe, Courtney Deleen, Christopher Heyerdahl, Brooke Williams, Carlyn Burchell, Richard Waugh, Adam Crew, Billy MacLellan, James Fanizza, Faran Tahir, Hannah Waddingham, Dominique Provost-Chalkley, Elizabeth Whitmere, Jackie Geary, Sal Vulcano, Christopher Lloyd, Emily Klassen, Kristin Booth, Rupert Graves, James Callis, Jim High, Denisa Pfauserová, Olga Plojhar Bursíková, Andreas Apergis, Scott Williams, Michael Rhoades, Diana Bentley, Dejan Lilić, Sophia Walker, Steve Park, Gloria Gifford

Pilot: Na film zabudnite. Hlavne pretože cestovanie v čase tu má (iné) dôsledky na budúcnosť a tým sa proste mení všetko. Mená scenáristov pre mňa skôr zneistia, Nikita ani Terra Nova nie sú práve chytré veľdiela a veľmi rýchlo začali nudit. Na základe pilotu ale zatiaľ vôbec nedokážem povedať, aká bude dynamika jednotlivých epizód, pilot rozhodne spád mal a nenútil ani k posmešným úškrnom popod nos. Inak postapo budúcnosť neveľmi zaujímavá, do tej rozpočet rozhodne nešiel. Herci dobrí, i keď dúfam, že si nebudú držať len tie dva výrazy (zmätený a v-bolestiach-ale-odhodlaný) dlho. Zatiaľ určite pozriem ďalej.(17.1.2015)

Raz to muselo prísť. Zatiaľ čo iné seriály podľa filmov sa s nimi snažia mať spoločnú, či už atmosféru (Hannibal, Fargo) alebo príbeh (From Dusk till Dawn), vždy sa musí nájsť niekto kto sa chce len bohapusto priživiť na názve. Tým prvým je stanice SyFy (že ma to vôbec neprekvapuje) a ich 12 Monkeys, ktoré majú s filmom pramálo spoločné (cestovanie časom je v každom treťom sci-fi, takže to nepočítam) a seriál by sa mohol volať akokoľvek inak a nič by sa v ňom nemuselo meniť. Každopádne máme tu seriálových Dvanásť opíc a na rozdiel od takého Farga alebo Hannibala, ktorí sa smelo vyrovnajú, dokonca aj prekonajú, svoju predlohu, je tento počin len druhou ligou oproti vynikajúcemu Gilliamovému filmu. Oproti nedávnej produkcii z dielne SyFy (otrasné Dominion, Helix, Z Nation a pod.) však podstatné zlepšenie. Má celkom svižné tempo, nijak výrazný, ale dostačujúci vizuál ktorý nerušia chabé CGI efekty ako je u tejto stanice zvykom, slušnú akciu, fajn sa na to pozerá, herci sú dostatočne charizmatickí (polovica osadenstva z Nikity), námet o zabránení pandémie postačujúci, akurát sa u toho nevyžaduje zapájať mozgové závity, pretože celý ten príbeh o cestovaní nedáva zatiaľ zmysel a má množstvo logických dier, teda vlastne hráme sa na to, že to je celé paradox. Ako také dobrodružné seriálové sci-fi B-éčko to však uraziť nemôže, akurát od toho ani zďaleka neočakávať také kvality ako má film alebo iné súčasné seriály podľa filmov. Po prvých dvoch epizódach: 3* (6/10), ale dlhú životnosť tomu nedávam.(23.1.2015)

1. série Řadím se mezi fanoušky, kteří slyšeli na to, že se bude předělávat jeden z jejich oblíbených filmů. Ano, 12 Opic je skvělý film , a to nejen proto, že v něm září Bruce Willis a blázní Brad Pitt, je to hlavně proto, že přináší velmi zajímavý nápad. Nápad, který si zaslouží rozvinout. (I když jsem se toho zprvu bál) A seriálu se přesně tohle daří. Díky času, který má seriál navíc, je zde možnost prozkoumat věci, na které by se ve filmu čas nenašel. Vlastně když zkusíte zapomenout na fakt, že film existuje, možná vás to bude bavit víc. Seriál si totiž již od začátku razí vlastní cestu a jen občas přihodí narážku na film (oblečení, jména) a je to tak rozhodně dobře, protože to funguje. Obsazeno je to příjemně, Cole je vcelku sympaťák a doktorka je kočka (jak jinak), ale baví mě hlavně Jennifer, která si tu vyšinutou holku z blázince užívá. Příběh zajímavý, jsem rád, že se nezaměřil pouze na "nápravu situace", ale že se věnoval i přítomnosti (nebo budoucnosti?). Závěr finále rozkopne dveře dokořán a i když jsem původně o obnovení pro další sérii pochyboval, tak už nyní vím, že si ji nenechám utéct. Ano, film je lepší (sakra vždyť patří mezi nejlepší filmy vůbec), ale seriál rozhodně stojí za podívání. 2. série V první sérii jsem si musel připomínat, že existuje film a nesmím to s ním moc porovnávat. Ve druhé už mi film ani jednou nepřišel na mysl. Tvůrci se od původního námětu odpoutali úplně a šli svou cestou. A nedá se říct, že by to seriálu ublížilo, ba naopak. Postavy mě baví, cestování časem mám taky rád a záhady, co se proplétají celou sérií mě ještě neomrzelo. Příjemných 13 epizod (za nejlepší považuji Lullaby) a docela se těším na to, co se ještě stane. 3. série Syfy se rozhodla s třetí sérií 12 Monkeys trochu experimentovat. Celou ji totiž odvysílali během tří dnů a my tak nemuseli čekat dlouho na nové epizody. Už loni si tvůrci šli svojí cestou a letos v tom pokračovali. Tentokrát bylo hlavním motivem odhalení tajemného Svědka a jeho motivu na zničení světa. A bavilo mě to a jsem zvědav, jak to za rok celé uzavřou. Letos pro mě bude nejpamátnější scéna s "99 Luftbalons".(12.4.2015)

S filmem to doopravdy moc společného nemá. Jak už jsem nejednou napsal, do logiky cestování časem rýpat nehodlám, protože nikdo neví jak přesně funguje. Jestli ovšem předloha nastavila nějaké paradigma, nota bene takové na němž stojí celá pointa, měla by ho adaptace respektovat. Pro scenáristy by to byla určitě výzva a pro znalce Gilliamova díla bohužel velký spoiler. To by byla jen jedna výtka. Postupné zamotávání a vaření z vody na principu "fáze očekávání přechází do fáze zklamání" je ta druhá. Děj běží odnikud nikam. Sotva skupina zlikviduje jednu hrozbu, zhmotní se jiná, která popírá vývoj situace a dosažený pokrok. Zajímalo by mě jak dlouho to diváci vydrží, protože druhá série je némlich to samé, jen možná ještě zamotanější. K hercům napíšu jen to, že jakkoliv jsem rád že Amanda Schull dostala šanci zazářit v hlavní roli, směřování její postavy jí hází klacky pod nohy, Tom Noonan je úchyl a Kirk Acevedo mě překvapil. Zbytek nestojí za zmínku.(11.3.2015)

• erased

Seriálových Dvanáct opic od SyFy nemohlo dopadnout dopadnout kdovíjak úchvatně, na to má až příliš silného filmového předchůdce, nicméně jsem nečekal, že si autoři vzhledem ke kultovnímu statusu originálu dovolí až takhle překombinovanou, z prstu vycucanou, a vaty plnou kravinku. Ze začátku se může zdát, že naprosté odproštění se od Gilliamovy klasiky je jediná možná cesta z pasti, kterou si na sebe autoři ušili, jenže díl co díl se původní, v základu vlastně docela jednoduchá zápletka kombinuje daleko za meze mojí tolerance. Komplikování i jiný přístup se totiž dají odkývat jen dokud se za globální katastrofou a cestováním v čase neobjeví záhadní ilumináti. V tu chvíli dojde trpělivost i s "pouze" nevýrazným provedením, ať už jde o nesympatické a herecky neschopné obsazení, levný vizuál, nebo nulovou atmosférou. A když už to zhruba dva díly před koncem první série vypadá, že by se seriál mohl dočkat alespoň na důstejného zakončení, zamotají autoři spikleneckou časoprostorovou šachovnicí pro jistotu ještě jednou, a už tak špatný příběh zbytečně natáhnou i do další řady.(19.4.2015)

• - Pilotní díl se natáčel v Detroitu v Michiganu a další díly v kanadském Ontáriu. (lost815)

• - Psychiatrické centrum, ve kterém je umístěna Jennifer (Emily Hampshire), se jmenuje "J.D. Peoples Psychiatric Treatment Center", pojmenovaný podle scenaristů filmu 12 opic (1995) - Janet a David Peoples. (lost815)