12 opic (TV seriál)

12 Monkeys

Dobrodružný / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2015 - 2018, 26 h 13 min (Minutáž: 26x42 min)

Aaron Stanford, Amanda Schull, Kirk Acevedo, Noah Bean, Tom Noonan, Željko Ivanek, Emily Hampshire, Shannon Lucio, Ramon De Ocampo, Barbara Sukowa, Jeff Clarke, Jack Fulton, Patrick Garrow, Peter DaCunha, Andrew Gillies, Julie Sifuentes Etheridge, Eve Harlow, Robert Wisdom, Todd Stashwick, Brendan Coyle, Demore Barnes, Scottie Thompson, David Richmond-Peck, Alisen Down, Lyriq Bent, Romina D'Ugo, Ramona Milano, Joshua Close, Ari Millen, Stephen McHattie, Amy Sloan, Xander Berkeley, Jennifer De Lucia, Susanna Fournier, Mark Margolis, Denis Akiyama, Christian Bako, Peter Outerbridge, Jee-Yun Lee, Michael Hogan, Ayisha Issa, Erik Knudsen, Jay Karnes, Trenna Keating, David Dastmalchian, Grace Lynn Kung, Boyd Banks, David Marciano, Adam Kenneth Wilson, Warren Belle, Michael Boisvert, Tiffany Shepis, Madeleine Stowe, Courtney Deleen, Christopher Heyerdahl, Brooke Williams, Carlyn Burchell, Richard Waugh, Adam Crew, Billy MacLellan, James Fanizza, Faran Tahir, Hannah Waddingham, Dominique Provost-Chalkley, Elizabeth Whitmere, Jackie Geary, Sal Vulcano, Christopher Lloyd, Emily Klassen, Kristin Booth, Rupert Graves, James Callis, Jim High, Denisa Pfauserová, Olga Plojhar Bursíková, Andreas Apergis, Scott Williams, Michael Rhoades, Diana Bentley, Dejan Lilić, Sophia Walker, Steve Park, Gloria Gifford, Michael Brown, Conrad Coates

Seriálová podoba dnes už kultovního sci-fi filmu mě nechávala až do premiéry zcela chladnou. K mému překvapení nám ale SyFy naservírovala svižnou podívanou, která se sice od filmu celkem dost liší hlavně atmosférou, přesto mě od prvních okamžiků dokázala vtáhnout do dění. Uvidíme, zda tvůrcům nedojde dech. První dva díly - 80% Pokud jste schopni se od filmové předlohy alespoň částečně oprostit, užijete si nadupanou konspirační podívanou, ve které se to časovými paradoxy jen hemží a jež vám nejednou pořádně zamotá hlavu. Řešit tu logiku konání postav mi přijde vzhledem k tématu trochu... inu, nelogické. K dokonalosti to má sice daleko, sem tam jsou ty časové skoky příliš časté a maličko rozmělňují děj, ale rozhodně jsem se u toho královsky bavila. Jen je třeba nebrat to smrtelně vážně. 1. série - 80%(19.1.2015)

Pilot: Na film zabudnite. Hlavne pretože cestovanie v čase tu má (iné) dôsledky na budúcnosť a tým sa proste mení všetko. Mená scenáristov pre mňa skôr zneistia, Nikita ani Terra Nova nie sú práve chytré veľdiela a veľmi rýchlo začali nudit. Na základe pilotu ale zatiaľ vôbec nedokážem povedať, aká bude dynamika jednotlivých epizód, pilot rozhodne spád mal a nenútil ani k posmešným úškrnom popod nos. Inak postapo budúcnosť neveľmi zaujímavá, do tej rozpočet rozhodne nešiel. Herci dobrí, i keď dúfam, že si nebudú držať len tie dva výrazy (zmätený a v-bolestiach-ale-odhodlaný) dlho. Zatiaľ určite pozriem ďalej.(17.1.2015)

První série: Seriál mě bavil víc, než jsem čekala. Hluchá místa skoro nemá, protože hlavní děj je vyplněný různými flashbacky a je tam několik časových rovin. Občas je to pořád dokolečka, protože zkušený divák ví, jak akce na zničení viru dopadne, pokud nemá seriál skončit po pár dílech. Obsazení se ale nepovedlo. Na Cola je utrpení se dívat, i když uznávám, že mohli vybrat hůře. Doktorka vypadá jako barbína a ani neoslní hereckým výkonem. Německá vědkyně je zase převtělený Mengele v týmu klaďasů. Závěr se dostal do moc sentimentální osobní roviny a už nejde o záchranu lidstva, ale řeší se existence blízkých osob.(20.1.2015)

Recyklovat je správné, je to potřeba. To si říkají scénáristé v USA už nějaký ten pátek. Před pár lety si na jednom brífinku řekli, že recyklovat staré seriály nestačí a že je zapotřebí oživit filmové klasiky, které dnešní generace nezná – a buď právě proto, a nebo proto, aby se s těmi klasikami seznámili, se šéfové televizních studií rozhodli, že filmy převedou z velkého plátna na to malé, televizní. Druhým důvodem je to, že tu jsou i „pamětníci“, kteří z nostalgie uslyší na své oblíbené značky a budou chtít prozkoumat nová zákoutí příběhů, které neměli během klasické filmové délky čas se dostatečně rozvinout – a od toho tu jsou seriály. Nebudu se tu zdržovat nad tím, kolika případů se tenhle postup týká, ale zaměřím se jen na aktuální 12 opic. V prvé řadě jsem ráda, že seriál není ortodoxním remakem, ale volnou adaptací, která si už od prvního dílu žije vlastní existencí, jenž má budoucnost. A ne tak temnou a depresivní, jakou zobrazuje. Ať už znáte originál, či ten remake (ano, remake) s Brucem Willisem a Bradem Pittem – nebo jste doposud neměli ponětí, kolikže těch opic vlastně je, seriál si užijete, protože se jedná o skutečně kvalitní sci-fi od kanálu Syfy od dob, co běžela Battlestar Galactica. Samozřejmě, zkazit to ještě pořád můžou, ale prozatím vše funguje, jako ten stroj času, co v seriálu mají (tj. občas výkyv, ale dopraví vás nakonec tam, kam má).(13.2.2015)

(51/2015) / Tvári sa to o triedu sofistikovanejšie ako Helix, ale zábavné asi tak rovnako. Celkom mám rád tieto Syfy série, nič náročné, stále sa niečo deje. 12 Monkeys má celkom dobré momenty, ale klasicky sa dej po pár dieloch spomalí a už sa rieši a rieši a nić podstatné sa dopredu v deji už nehýbe. Taký klasický zabijak času. (6/10)(18.4.2015)

• - Pilotní díl se natáčel v Detroitu v Michiganu a další díly v kanadském Ontáriu. (lost815)

• - Psychiatrické centrum, ve kterém je umístěna Jennifer (Emily Hampshire), se jmenuje "J.D. Peoples Psychiatric Treatment Center", pojmenovaný podle scenaristů filmu 12 opic (1995) - Janet a David Peoples. (lost815)