12 opic (TV seriál)

12 Monkeys

• Austrálie

12 Monkeys

Dobrodružný / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2015–2018, 33 h 45 min (Minutáž: 41–47 min)

Aaron Stanford, Amanda Schull, Kirk Acevedo, Noah Bean, Tom Noonan, Željko Ivanek, Emily Hampshire, Shannon Lucio, Ramon De Ocampo, Barbara Sukowa, Jeff Clarke, Jack Fulton, Patrick Garrow, Peter DaCunha, Andrew Gillies, Julie Sifuentes Etheridge, Eve Harlow, Robert Wisdom, Todd Stashwick, Brendan Coyle, Demore Barnes, Scottie Thompson, David Richmond-Peck, Alisen Down, Lyriq Bent, Romina D'Ugo, Ramona Milano, Joshua Close, Ari Millen, Stephen McHattie, Amy Sloan, Xander Berkeley, Jennifer De Lucia, Susanna Fournier, Mark Margolis, Denis Akiyama, Christian Bako, Peter Outerbridge, Jee-Yun Lee, Michael Hogan, Ayisha Issa, Erik Knudsen, Jay Karnes, Trenna Keating, David Dastmalchian, Grace Lynn Kung, Boyd Banks, David Marciano, Adam Kenneth Wilson, Warren Belle, Michael Boisvert, Tiffany Shepis, Madeleine Stowe, Courtney Deelen, Christopher Heyerdahl, Brooke Williams, Carlyn Burchell, Richard Waugh, Adam Crew, Billy MacLellan, James Fanizza, Faran Tahir, Hannah Waddingham, Dominique Provost-Chalkley, Elizabeth Whitmere, Jackie Geary, Sal Vulcano, Christopher Lloyd, Emily Klassen, Kristin Booth, Rupert Graves, James Callis, Jim High, Denisa Pfauserová, Olga Plojhar Bursíková, Andreas Apergis, Scott Williams, Michael Rhoades, Diana Bentley, Dejan Lilić, Sophia Walker, Steve Park, Gloria Gifford, Michael Brown, Conrad Coates, Iva Šindelková, Ben Cross, Simon Merrells, Michael Pitthan, Lukáš Bech, Conleth Hill, Holly Deveaux, Julian Richings, Tony Munch, Donald Sumpter, Abigail Hardingham, Alden Adair, Stephen R. Hart, Mark Gibson, Mark Caven, Thure Riefenstein, Victoria Emslie, Lívia Bielovič, Petra Štíbrová, Petr Klimeš, Aleš Bílík, Vojtěch Havelka, Václav Jiráček, Josef Vaňousek, Vladan Bláha, Lukáš Křišťan, Dwain Murphy, Fergus O'Donnell, Matt Frewer, Daniel Kash, Joey Klein, Maxwell McCabe-Lokos, Bruce Beaton, Andrea Davis, Maciej Salamon, Priya Rajaratnam, Mishka Thébaud, Sarah Murphy-Dyson, Tina Jung, Jiří N. Jelínek, Jordan Claire Robbins, Martin Angerbauer, Justine Campbell, Lukas Engel, Avaah Blackwell, Arna Shijak, Nesrin Tair, Anna Devlin, Thomas Mitchell, Taveeta Szymanowicz, Jennifer Vallance, Pierre Simpson, Nicole Law, Jan Papírník, Daniel Park, Craig Burnatowski, Dwight Ireland

Recyklovat je správné, je to potřeba. To si říkají scénáristé v USA už nějaký ten pátek. Před pár lety si na jednom brífinku řekli, že recyklovat staré seriály nestačí a že je zapotřebí oživit filmové klasiky, které dnešní generace nezná – a buď právě proto, a nebo proto, aby se s těmi klasikami seznámili, se šéfové televizních studií rozhodli, že filmy převedou z velkého plátna na to malé, televizní. Druhým důvodem je to, že tu jsou i „pamětníci“, kteří z nostalgie uslyší na své oblíbené značky a budou chtít prozkoumat nová zákoutí příběhů, které neměli během klasické filmové délky čas se dostatečně rozvinout – a od toho tu jsou seriály. Nebudu se tu zdržovat nad tím, kolika případů se tenhle postup týká, ale zaměřím se jen na aktuální 12 opic. V prvé řadě jsem ráda, že seriál není ortodoxním remakem, ale volnou adaptací, která si už od prvního dílu žije vlastní existencí, jenž má budoucnost. A ne tak temnou a depresivní, jakou zobrazuje. Ať už znáte originál, či ten remake (ano, remake) s Brucem Willisem a Bradem Pittem – nebo jste doposud neměli ponětí, kolikže těch opic vlastně je, seriál si užijete, protože se jedná o skutečně kvalitní sci-fi od kanálu Syfy od dob, co běžela Battlestar Galactica. Samozřejmě, zkazit to ještě pořád můžou, ale prozatím vše funguje, jako ten stroj času, co v seriálu mají (tj. občas výkyv, ale dopraví vás nakonec tam, kam má).(13.2.2015)

Film nasadil laťku hodně vysoko, seriál téma v podstatě rozvádí do detailů. Na čtyři série ta látka naprosto nestačí, dvě by ho vyčerpaly na velmi slušné úrovni. Přesto seriál nepostrádá silné momenty, první dvě série jsou zábavné a o něčem. Druhé dvě už je nastavovaná kaše. Nakonec se finále dočkáme a není zas tak špatné. Ale cesta k němu byla dlouhá a vyčerpávající. 60%(28.5.2020)

Seriálových Dvanáct opic od SyFy nemohlo dopadnout kdovíjak úchvatně, na to má až příliš silného filmového předchůdce. Nečekal jsem nicméně, že si autoři vzhledem ke kultovnímu statusu originálu dovolí až takhle překombinovanou, z prstu vycucanou, a vaty plnou kravinku. Ze začátku se může zdát, že naprosté odproštění se od Gilliamovy klasiky je jediná možná cesta z pasti, kterou si na sebe autoři ušili, jenže díl co díl se původní, v základu vlastně docela jednoduchá zápletka kombinuje daleko za meze mojí tolerance. Komplikování i jiný přístup se totiž dají odkývat jen dokud se za globální katastrofou a cestováním v čase neobjeví záhadní ilumináti. V tu chvíli dojde trpělivost i s "pouze" nevýrazným provedením, ať už jde o nesympatické obsazení, levný vizuál, nebo nulovou atmosféru. A když už to zhruba dva díly před koncem první série vypadá, že by se seriál mohl dočkat alespoň důstejného zakončení, zamotají autoři spikleneckou časoprostorovou šachovnicí pro jistotu ještě jednou, a už tak špatný příběh zbytečně natáhnou i do další řady. Těžko nakonec říct jestli kvalita seriálu postupně rostla nebo se naopak zvyšovala moje tolerance vůči té překombinovanosti, nicméně poslední série snad až na závěrečný křečovitý happyend (...time owes you one... wtf?!) už působí jako solidní béčková sci-fi zábava. Samozřejmě ale jenom při potlačení jakékoli vzpomínky na původní film, seriál si z něj nakonec bere opravdu jen jména, cestování v čase a vir na letišti, jinak by mu nemohl být vzdálenější.(19.4.2015)

Seriálová podoba dnes už kultovního sci-fi filmu mě nechávala až do premiéry zcela chladnou. K mému překvapení nám ale SyFy naservírovala svižnou podívanou, která se sice od filmu celkem dost liší hlavně atmosférou, přesto mě od prvních okamžiků dokázala vtáhnout do dění. Uvidíme, zda tvůrcům nedojde dech. První dva díly - 80% Pokud jste schopni se od filmové předlohy alespoň částečně oprostit, užijete si nadupanou konspirační podívanou, ve které se to časovými paradoxy jen hemží a jež vám nejednou pořádně zamotá hlavu. Řešit tu logiku konání postav mi přijde vzhledem k tématu trochu... inu, nelogické. K dokonalosti to má sice daleko, sem tam jsou ty časové skoky příliš časté a maličko rozmělňují děj, ale rozhodně jsem se u toho královsky bavila. Jen je třeba nebrat to smrtelně vážně. 1. série - 80%(19.1.2015)

• Pavlínka9

Jedna série a to mi rozhodně stačilo :) Vůbec nemám v plánu dívat se na druhou :D :D :D První díl - ok - zaujalo mě to - proto jsem jela dál :) :) Pak mi začalo lízt na nervy věčné oslovování blonďaté starší paní s brýlemi - "Pane Cole", pak mi začala lízt na nervy blonďatá hlavní představitelka, která nejen, že neustále byla krásná, ale prostě její herecké výkony byly pro mě úděsné :D :D A pak mi začalo být celkem jedno, jak to dopadne, jelikož mezi 5tým a 8mým dílem jsem měla asi 3 měsíce pauzu, páč mě to vůbec nezajímalo :D :D Začala jsem se v tom dost ztrácet, jelikož neustále přeskakování 2017, 2015, 2043 nebo ještě ke všemu, když by se tam objevil nějaký další rok :D :D Takže jsem vlastně už jen čekala na to, zdali někdo další zemře, zdali tedy se to ukončí či jak :D A vůbec jsem nechápala souvislosti a navazující situace (ano - mohla to být moje pozorovatelská chyba či schopnost sledovat a soustředit se). Zděšení nastalo ve chvíli, kdy jsem pochopila, že nezůstane u jediné série :D :D Takže poslední záběr a čao :) Nikdy více :) Nápad dobrý, realizace příšerná :)(23.4.2017)

• - Psychiatrické centrum, ve kterém je umístěna Jennifer (Emily Hampshire), se jmenuje "J.D. Peoples Psychiatric Treatment Center", pojmenovaný podle scenaristů filmu 12 opic (1995) - Janet a David Peoples. (lost815)

• - Pilotní díl se natáčel v Detroitu v Michiganu a další díly v kanadském Ontáriu. V rámci čtvrté série se filmaři podívali i do České republiky (zejména do Prahy). (lost815)