Mansfieldské sídlo

Chudá pozemskými statky, ale bohatá duchem. Taková byla Fanny Priceová. Nebylo jí ještě ani jedenáct let, když přijela na Mansfieldské panství. Netušila tehdy, že jí bude souzeno žít v sídle svých příbuzných zpola jako služka, zpola jako trpěná rodinná přítěž. Ale Fanny je silná osobnost, která se dokáže přes tušené i zjevné ústrky přenést. Která dokáže vyrůst v půvabnou, inteligentní a sebevědomou dívku, schopnou vzepřít se dobovým konvencím a jít za hlasem svého srdce... Na rozdíl od mnoha jiných děl Jane Austenové (Rozum a cit, Pýcha a předsudek, Emma…), které byly většinou pro film či televizi převedeny několikrát, je Mansfieldské sídlo prvním filmovým přepisem. Je to třetí (a nejautobiografičtější) autorčin román, který ovšem nebyl v době svého vydání (1814) příliš příznivě přijat (prodalo se jen 1250 výtisků a nakladatel odmítl dotisky). Scenáristka a režisérka akcentovala autobiografické prvky tím, že z Fanny (na rozdíl od románu) udělala spisovatelku a pro její literární pokusy použila autentické mladické povídky, dopisy a deníky Jane Austenové. Navíc jí to umožnilo změnit Fanny z hrdinky poněkud pasivní ve skutečně sebevědomou, moderní ženu s bohatým vnitřním životem. Ideální představitelku Fanny našla v australské herečce Frances O’Connorové, kterou jsme i na naší obrazovce viděli (a ještě uvidíme) v řadě filmů (Zaplaťpánbůh potkal Lizzie, Líbej nebo zabij, Láska a jiné katastrofy) či v poslední době v seriálu Pan Selfridge. Pozoruhodná je účast Harolda Pintera, spisovatele a dramatika, v roli Sira Thomase Bertrama. (Česká televize)

stanyslaw

zakladnim predpokladem dobre austenovske adaptace je najit hezkou, chytrou a sympatickou predstavitelku hlavni role. no tak to se tady nepovedlo. a zbytek taky ne. a edmund tedy spotreboval behem nataceni opravdu hodne rtenky. rosamunda pilcher to je a ne jane austen. ()

Kitcat

Přiznávám, že jsem nečetla knižní předlohu, jen jsem viděla starší BBC adaptaci, kterou mám taky hoodně ráda. Asi díky tomu, že jsem Mansfield Park nečetla, mě film tak okouzlil. S hlavní hrdinkou jse soucítila, hlavního hrdinu jsem chtěla a do toho přispěla i má slabost pro period drama. Takže tak. Hodnocení je trošku "nahajpované", hodnotila jsem hned po zhlédnutí, teď už bych možná hvězdičku ubrala, ale vem to čert :D ()

arkie

Fanny je charakterově asi nejslabší hrdinka Jane Austenové (přestože Austenová sama ji údajně měla nejraději - kdo ví proč), tady ji krapet vybrousili, takže se z toho příběhu možná víc vytlouct nedá. Ale rasový problém je do scénáře narvaný jako propaganda pro základní školy a herecké výkony některých v čele s J. L. Millerem v závěrečné milostné pidiscéně vám způsobí nauseu. Harold Pinter je velmi působivý záporák, o to divněji působí, když se najednou polepší. Kulhavé zpracování jednoho z horších románů J.A. ()

haWranka

Knihu jsem ještě nedočetla, ale zatím se mi ze všeho od Austenové líbí asi nejméně. Nějak se tam nic neděje... Co se týče zfilmovaných verzí, ta z roku 2007 byla příšerná. Tahle je už o dost lepší. Hlavní hrdinka je sympatická, hudba naprosto kouzelná. Bohužel - a je to asi hlavně zásluhou předlohy - první polovina filmu se vysloveně vleče. Od půlky je to zase mnohem lepší - záživné, dramatické a romantické. ()

nenet

Toto zpracování románu Jane Austenové je strašné. Zůstala v něm jen holá fakta - děj a jména, jinak nic. Taková divná ponurá atmosféra bez špetky humoru, romantického tajemství a jemnosti se prostě k Austenové nehodí. Nevím, zda je tento román prokletý, je pravda, že se dosti liší od ostatních, ale přesto základní rysy stylu Austenové v něm bezpochyby zachovány jsou. Bohužel, toto je už druhé ztvárnění, které jsem viděla, a které se podle mého názoru nepovedlo. Velmi nepovedlo. Jedna hvězda pro hlavní hrdinku. ()

elleyne

Jane Austenovou mám opravdu ráda,je to "šálek mé kávy",nevinné toužení a čistá romantika.Film je pekně natočený a herci sympatičtí.ale protože jsem nejdřív četla knihu,nemůžu dát pět hvězdiček.Chyběl mi tam William,Fannin bratr,dle mého důležitá postava,a samozřejmě mě zklamal pozměněný děj.Byla jsem překvapená,když Fanny řekla Henrymu "ano",vždyť ona přece jeho žádost nikdy nepřijala:taky se mohli více držet nevinnosti knihy,ale jasně,film musí být atraktivnější pro diváky ... ()

seba

Slušné viktoriáské dílko. Trošičku více předvídatelná Jane Austenová. Narozdíl od Emmy a Rozumu a citu mně hlavní hrdinka skoro nezaujala. ()

hany83

Není to ta "pravá" Austenová, ale oceňuju, co provedli scénáristi s postavou Fanny-rozhodně ji učinili zajímavější a průbojnější osobností, než je v knize. Ale sex a otroctví v Austenové? To je velký přešlap! ()

TerReZas

Film mě popravdě trošku zklamal, občas jsem měla zmatek s Fanny, protože jsem nevěděla, co doopravdy cítí k Henrymu. Když řekla, že si ho vezme, byla štstná, i když nechtěla a někdy se na sebe smáli i když se v předešlé scéně nenáviděli. Bohužel musím říct, že je to průměrný film. Kniha je o mnoho stupínku výše. ()

Lipps...

Jednu hvězdičku dávám jenom kvůli filmovému pohledu. Pokud by se jednalo o film sám o sobě, případně volně inspirován knihou, pak by možná hodnocení bylo lepší, ale jako zfilmování jednoho z nejkrásnějších románů Jane Austenové jde o neskutečný paskvil. O to více že se tvůrci snažili vecpat do příběhu podobnost Fanny se skutečnou Jane Austenovou (viz History of England, kterou Fanny ve filmu napsala, etc.) Hanba tomu, kdo se rozhodl natočit Mansfieldský park tímto způsobem. Atmosféra je nudná, omšelá, z části velice vulgární (což se naprosto Austenové nepodobá), hlavní představitelka není naprosto vůbec podobná knižní hrdince a děj je natolik znetvořený, až se jednomu chce křičet. Je to neuvěřitelné zneuctění čistoty, o které skutečný Mansfieldský Park pojednává. Pokud jste tedy četli knihu, tento film rozhodně nedoporučuji. To už je lepší zpracování z roku 2007, přestože se také nejedná o nic vyjímečného. Kdo tuto knihu, lépe řečeno žádnou knihu od Jane Austen nečetl, se můžu na film podívat s klidem. ()

KatkaMach

Budu si muset přečíst knihu. Viděla jsem dvě zpracování Mansfield Parku a každé je jiné. Samozřejmě kostra díla zůstala, ti co se měli dostat k sobě se dostali. Fanny v pojetí Frances O'Connor se mi opravdu líbila a Jonny Lee Miller jako Edmund byl roztomilý. Neříkám, že se jedná o nějaký majstrštyk, ale na příjemně strávený večer je to opravdu hezký a vhodný film, tedy pokud nedáváte přednost třeba hororům :)) ()

jessic

Poměrně zdařilá adaptace Jane Austen, příjemná miniaturka z prostředí aristokracie i chudiny. Román samotný je otřesně nudný a patří určitě k nejhorším dílům Naštěstí je ve filmu uťáplá nudná Fanny nahrazena hrdinkou s rysy Austenové, dějová linka je trochu zajímavější a hlavně ironické groteskní rysy typické pro JA jsou zde posíleny, zatímco v románu v podstatě chybí. Takže spokojenost. ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočený klasický romantický príbeh Jane Austenovej v štýle Pýcha a predsudok v novovekých anglických reáliách. Pozadie tvorí nový svet a otroctvo. Ona má rada jeho a on má rád ju, ale z nejakých podivných spoločenských dôvodov sa im to nedá dať dohromady. Jeho chce iná a ju chce iný, takže vzniká ľúbostný štvoruholník či dva trojuholníky. Ale samozrejme všetko nakoniec skončí šťastne aj keď rozpadnuté Mansfieldske sídlo v pozadí záverečnej scény je zvláštnou kulisou. 70% ()

DrifterSoul

Jméno Jane Austen, prostředí i námět, mne jednoznačně přilákaly. Krásná výprava, kostýmy, vtipné postřehy. Velmi sympatická představitelka dospělé Fanny Price (Frances O’Connor) s oduševnělýma očima (asi proto, že "her father is a nuclear physicist and mother a pianist" :-). Na druhé straně mi vyloženě vadila častá ironická až komediální poloha některých vážných scén. Celý příběh pak nezaslouženě vyzníval poměrně prostoduše a plytce. Škoda. Jediným důvodem, proč jsem vydržel až do konce byla možnost sledovat v původním znění. ()

Alenuch

U hodnocení tohohle filmu mám menší problém s tím, že zatímco jako romantická komedie je to za čtyři hvězdy, v rámci filmů a seriálů podle Jane Austenové jsou to takové tři hvězdy, možná i slabší. Největší problém mám se změnami v ději. Dalo by se mávnout rukou, protože k nějaké úpravě zákonitě dojít musí, ale tady jde o celkem zásadní věci, měnící vyznění hlavní postavy Fanny. Ta předvede ve vztahu k nápadníkovi takový veletoč, který by knižní Fanny nikdy, NIKDY neudělala. Protože jako hrdinka je sice dost pasivní, ale ve svých názorech pevná. Ve filmu tedy, obávám se, působí v tu chvíli jako trdlo, které neví, co chce. K dalším výtkám přidávám hlavní představitelku – zahrát uvěřitelně čerstvě dospělou dívku se jí podle mě nepodařilo, Edmund vedle ní vypadá jako kluk. Přes to všechno dávám čtyři hvězdy zejména proto, že milovník romantických komedií nezatížený předlohou a vnímající jen samotný film bude zcela jistě spokojen, nehledě na skvělého Jonnyho Lee Millera, který je jako Edmund prostě nepřekonatelný. ()

CarlaBrunn

Toto je posledny film z radu Jane Austen, ktory som mala tu cest vidiet. Vahala som medzi troma a styroma hviezdami. Nebolo to zle, ale aj tak som citila akysi deficit. Coho? To ani neviem presne zadefinovat. Ved tam bola aj romanticka zapletka, aj kvalitna davka intrig, dokonca aj kratka sexualna scena, co sa mi nejak pacilo. Mozno preto, ze niesom na taketo obscennosti pri filmom s light zameranim zvyknuta. Ako vzdy pomaly dej, co ma v zavere krasne uspalo. Nakoniec som sa teda rozhodla pre vitazne 4 hviezdicky a sup ich tam. ()

frannyberry

Po PaP z roku 1995 podle mě nejpovedenější adaptace Austenové. Mám ráda adaptace jejích knih i zobrazované historické období, pro některé lidi zvyklé na dynamické romantické komedie může být tento film trochu "podvyživený". Jen tak plyne, ale příjemně. Sympatičtí jsou představitelé hlavních rolí, ačkoli jak O´Connorová, tak Davidtzová jsou na role dívek na vdávání ve viktoriánské době trochu staré (obdobně jako Emma Thompsonová v Rozumu a citu), a proto zpočátku méně autentické. Miller jako Edmund je velmi dobře obsazen, snadno mu lze uvěřit i jistou "nudnost a fádnost", jaká se přisuzuje kněžím. Určitě stojí za vidění. ()