The 87th Annual Academy Awards

Hamish Hamilton

Scénář:

Liz Feldman, Dave Boone

Účinkují:

Neil Patrick Harris (moderátor), Rosamund Pike, Bradley Cooper, Emma Stone, Benedict Cumberbatch, Eddie Redmayne, Keira Knightley, Felicity Jones (více)

Sledujte naživo 87. ročník odovzdávania najprestížnejších filmových cien z Hollywoodu. (TV Doma)

viperblade

Tak po několikaleté pauze jsem se opět rozhodl sledovat předávání Oscarů živě. Sice jsem díky tomu zaspal do nové práce, ale i tak toho (zas tak moc) nelituji. Neil se jako moderátor snažil, většina vtípků mu vyšla, některé méně (vtípek se jménem Witherspoon) ale zpěv jako vždy za jedna, show po většinu času nenudila a hlavně tohle je snad jeden z mála ročníků, kde ceny byly rozděleny "spravedlivě" (prakticky žádný film neodešel z prázdnou). 80 %. ()

MikeCool

TV-pořad. Tak, máme za sebou Oskary 2015. S průběhem večera jsem vcelku spokojený. Letoší ročník byl ve znamení kvalitních filmů. Birdman, Grandhotel Budapešť a Whiplash dominovali po právu. Show sice nebyla taková hollywoodská událost, jak se před zahájením mohlo zdát (alespoň pro mne). Nicméně různé kulturní vsuvky, např. ty hudební, kde během celého galavečera zazněly všechny nominované písně, děj ceremoniálu hezky zkrášlovaly. Co se týče ocenění, jsem celkem spokojený, ale najde se tu určitě pár velkých výtek: __________ 1) První výtka se ani tak nejedná vyhlašování cen. Bohužel jsem nepochopil absenci Lego příběhu v kategorii Animovaný film a zároveň Mami! (Mommy) v Cizojazyčném filmu. _____ 2) Akademie moc nedocenila kvalitu originálního snímku Chlapectví (Boyhood), jež proměnil pouze jednu nominaci, a to jen v hereckých ocenění. Mezi těmi filmovými (film, scénář, režie), bohužel neproměnil ani jednu nominaci. _____ 3) O Oskara za Nejlepší kameru bylo zpočátku (z mého pohledu rozhodnuto předem). Grandhotel Budapešť mne svými kamerovými hrátky naprosto uchvátil, ale filmové akademii, jejíž průměrný věk je cca 65 let, to do not bohužel nehrálo. _____ 4) Zahraniční film, zřejmě možná i kvůli politickému ražení nevyhrál tolik probádaný Leviatan z ruské produkce, který vypráví o "běžném životě" tamějších obyvatel. Místo toho Oskar poprvé putoval do Polska za film Ida. Z mého hlediska měl Oskar putovat spíše do Ruska, byť tuto zemi nemám rád, Leviatan se mi zalíbil. On je to dá se říci film z Ruska proti Rusku. Takže asi proto se mi tak zamlouval _____ 5) Nejvíce mě mrzelo, na první pohled snadno přehlédnutelná kategorie Nejlepší píseň. V této kategorii byl můj největší favorit Glen Campbell se svojí skladnou "I'm Not Gonna Miss You", jež je poslední, rozlučkovou písničkou v hudební kariéře . Kariéru ukončil z důvodu Alzheimerovy choroby, kterou mu doktoři diagnistikovali v roce 2011. Bylo by i velice důstojné a lidské, udělit takové srdcervoucí písničce ocenění. Ale to by nemohla být Amerika, aby z toho neudělala komerční a odporné fópá. Bylo mi jasné, že proplešatělá a zaujatá americká filmová akademie udělí sošku v této kategorii písničce Glory z filmu Selma, jež se zaobírá starým, již vyhaslým tématem, kterým jsou "Svobodné volby pro černochy". Tvůrci tohoto filmu si nejspíše řekli "Natočíme film o utlačovaných černoších a máme naděje na trumfy". Taky že to tak dopadlo. Naštěstí "jenom" v kategorii Nejlepší píseň, kde si tuto cenu po morální i obsahové stránce zasloužil daleko více písnička Glen Campbell se svojí rozlučkovou skladbou ("I'm Not Gonna Miss You"). Tahle skladba byla dělaná od srdce, Glory nikoliv. _________________________________ I'm still here, but yet I'm gone. __ I don't play guitar or sing my songs. __ They never defined who I am. __ The man that loves you 'til the end. ____ You're the last person I will love. __ You're the last face I will recall. __ And best of all, I'm not gonna miss you. __ Not gonna miss you. ____ I'm never gonna hold you like I did. __ Or say I love you to the kids. __ You're never gonna see it in my eyes. __ It's not gonna hurt me when you cry. ____ I'm never gonna know what you go through. __ All the things I say or do. __ All the hurt and all the pain. __ One thing selfishly remains. __ I'm not gonna miss you. __ I'm not gonna miss you. - By Glen Campbell - I'm Not Gonna Miss You | 65% (3*) | () (méně) (více)

Matty

Na vlně nostalgie s bojovníky za sociální spravedlnost. Hlavní cena pro filmy tesknící za časy, kdy Hollywood nedefinovali superhrdinové, 4 Oscaři pro skrz naskrz nostalgický Grandhotel Budapešť, muzikálové číslo připomínající slavné filmy ze zlatých časů americké kinematografie, vzpomínka na jeden z posledních velkých muzikálů Za zvuků hudby, důstojná a přímočará prezentace bez hlášek, které by se za každou cenu snažily jít s dobou, sympatický a vtipný moderátor, kterému vyšla většina vtipů, včetně těch, které důstojnost večera snižovaly (I pooped in a hat). Jestliže byl ceremoniál pojat jako oslava filmů coby kvalitní zábavy, kterou netřeba brát moc vážně (do čehož zapadají i ceny pro eskapistického Birdmana), vítězové jej obohatili o společensky angažované komentáře, tematicky se rozpínající od práv žen, Afroameričanů, homosexuálů a přistěhovalců až k upozorňování na nelehkou situaci osob trpících ALS a Alzheimerem. Inu, každý si přišel na své. Highlights: muzikálový úvod, Everything is Awesome, NPH ve slipech, děkovačka Patricie Arquette, sranda z Travolty, čtení pečlivě střežených tipů. Radost mi udělali zejména Oscaři pro: J. K. Simmons, Patricia Arquette, střih Whiplash, Citizenfour, adaptovaný scénář Kódu Enigmy. ()

bouncer

Moderátor (tentokrát vypadal slibně - NPH vypadá dobře, padne mu oblek a jeho humor má říz jako celá stránka nejlepších bonmotů Oscara Wilda pokapaná citrónem a vražená někomu do oka) bohužel dostal snad ještě méně prostoru než bylo zvykem (a to si na to stěžuju pravidelně). Hudební čísla ve stylu "nudný a blbější" (snad jen píseň ze Selma se povedla, z Lega se mi chtělo brejt, brečet a blejt zároveň), sentimentu na rozdávání... ovšem bez amerického mozku nekompatibilní. Humoru pomálu,ale pár povedených narážek se přeci jen dostavilo (Travolta, přehrání scény z Birdmana). Vítězství Birdmana jsem čekal, ačkoliv to je dle mého jeden z nejslabších filmů z kolekce "by Iñárritu", potěšily ceny pro Grandhotel Budapest, i když jen "doplňkové" a herci také celkem rozumně zvoleni. Proslovy radši přeskočit... Patricia Arquette totálně mimo, asi se snažila napodobit Clooneyho z roku 2006, ale nepovedlo se. ()

Thomick

Tak moc zapomenutelný ceremoniál, jak jen to šlo. V první řadě za to může Neil Patrick Harris, co se pro největší číslo musel svlíknout donaha, jak zoufale celý večer dopadal na tlamu. Falešný Adam Levine na rozjezd, totálně zmršené Everything Is Awesome a obligátní feministický apel z dílny Patricie Arquette aka Meryl Streep tomu potom vůbec nepřidali. Leccos zachránila dvojice Legend - Common, ať už přesným zpěvem nebo bezkonkurenčními proslovy, a kupodivu i vybraná ocenění (osvěžujícím způsobem bezprostřední Eddie + adaptovaný scénář pro Imitation Game především). Ale všechno dokupy? Bah. ()

• Ceremoniál byl kritizován za nízkou etnickou rozmanitost nominovaných umělců. Na to presidentka Akademie Cheryl Boone Isaacs odpověděla: "V posledních dvou letech jsme učinili největší kroky v historii, abychom se stali více diverzifikovanou a otevřenou organizací přijímáním nových členů a zakládáním nových členských kategorií. A osobně bych velmi ráda viděla a těším se až uvidím větší kulturní diverzitu mezi všemi nominovanými ve všech kategoriích." (Gypaetus)
  • Ve Spojených státech se na přenos dívalo pouze okolo 37,2 milionu diváků, což činí tento ceremoniál nejméně sledovaným od 81. ročníku v roce 2009. (Gypaetus)