Babylon Berlín

(seriál)
Trailer
Německo, (2017–2022), 31 h 17 min (Minutáž: 42–62 min)

Předloha:

Volker Kutscher (kniha)

Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Benno Fürmann, Lars Eidinger, Peter Kurth, Mišel Matičević, Leonie Benesch, Ronald Zehrfeld, Karl Markovics, Hannah Herzsprung (více)

Série(4) / Epizody(40)

Berlín v bouřlivých dvacátých letech minulého století – metropole lidí s talentem a ctižádostí, těch, kteří se činí. Pod nablýskaným povrchem však chudý lid usiluje o lepší život. Je to doba organizovaného zločinu a politického extremismu. (HBO Max)

Trailer

krauset

Babylon Berlin byl pro mě před lety zjevením. Temně detektivní zápletky, ale co víc porozumění pro meziválečné Německo, moře podzápletek, realisticky zobrazené násilí a skutečné napětí učinily z Babylonu Berlin jeden z mých nesilnějších seriálových zážitků nejen minulé dekády, ale vůbec. Zřejmě ten nejlepší seriál s minimální publicitou. Taky seriál s nejlepší taneční scénou od Pulp Fiction. ()

Morholt

I když je fakt, že nějaké euro navíc by bodlo, tak se Němcům stejně podařilo vytvořit celkem slušnou dobovou atmosféru s dekadentním Berlínem v hlavní roli. To je první plus. Tím druhým je samotná stavba příběhu, která ze začátku působí sice trochu neurovnaně, ale jakmile se začnou všechny linky proplétát, sedí vše tak jak má. najdete tu prakticky všechno od nelegální pornografie, přes feťáky či zločinecké gangy až po pašování čehokoliv sahajícího až do nejvyšších pater. A třetím pozitivem jsou herci, přičemž mě zaujala pro mě neznámá Liv Lisa Fries. Povedla se i muzika, přičemž song z prvníhio dílu, Zu Asche, Zu Staub, mi bude hodně dlouho rezonovat v hlavě. Sice bych si dokázal představit osekání na šest dílů, ale i tak jsem spokojen a těším se na druhou řadu. 80% ()

Angelopul

Škoda že se v průběhu dílů seriál úplně rozpadne. Jak příběhově, tak i žánrově. A tak v prvních dílech sledujeme mysteriózní noir detektívku ta se ale s přibývajícími díly mění v historické konspirační drama, které se ke konci přetransformuje do přihlouplého akčňáku. Jako kdyby scénáristé přecenili své síly a nevěděli nakonec jak z toho vybruslit. Přesto je Babylon Berlin jedním z nejlepších seriálů posledních let s úchvatnu atmosférou a zpracováním a jeho shlédnutí je naprostou nutností pro lidí, co se zajímají o německou kulturu, nebo historii. ()

BDMarty007

Absolutní bomba, jedna z nejlepších věcí co jsem kdy viděl. Scéna v klubu MOKA EFTI v druhém díle vystihuje téměř všechno (https://m.youtube.com/watch?v=30PPdLTLlko). Chvílemi úžasná dekadence, hudba a reálie Výmarské republiky, latentně obcházející hrozba nacionalismu a komunismu, chvílemi skvělá vztahovka, nervy drásající drama a většinu času výborná detektivka. Snad jen jeden z prostředních dílů mi přišel maličko slabší uprostřed té jízdy. Plné překvapivých zvratů a nebojí se i zásadních drsných momentů. Autoři strávili mnoho času pečlivým studiem historie a reálií Berlína a jeho kriminální a politické scény té doby a je to opravdu vynikající. ()

Endavour

Magnificentní, úžasný, strhující seriál z prostředí poválečného Německa. Takzvaná Goldene Zwanziger atmosféra tehdejšího Berlínu je zde propracovaná na jedničku. Není zde jediná postava, která by během šestnácti episod nějak překážela, či naopak dostávala málo prostoru. Tento seriál si člověk s vervou do detektivek prostě zamiluje! Pro mě zdaleka nejlepší počin z dílny německých seriálů. No a Liv Lisa Fries (Charlotte) je zjevení z nebe. :) ()

• Roli Emila Engelse ztvárnil populární německý zpěvák Max Raabe, jenž je spolu s hudební producentkou a zpěvačkou Annette Humpe i skutečným autorem seriálového hitu „Ein Tag wie Gold“. (pavelvojta)
  • V epizodě se objeví letadlo Ju 52. Děj se odehrává v roce 1929, ale toto letadlo vzlétlo poprvé až 13. 10. 1930 a zařazeno do služby bylo až v následujícím roce. (schwalbe)

Související novinky

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna

19.08.2023

S příchodem druhé poloviny srpna se nám léto pomalu přehouplo do své finální fáze, a pokud už vám příležitostné deštivé počasí narušuje plány na rozverné venkovní aktivity, nemusíte klesat na mysli,… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

31.12.2017

Hrstka nejoblíbenějších uživatelů ČSFD.cz tradičně vybrala osobní trojku nej filmů, uvedených do české a slovenské distribuce nebo na filmových festivalech v roce 2017. A někteří dali hlasy taky svým… (více)