Babylon Berlín (TV seriál)

• Německo

Babylon Berlin

Babylon Berlín

Krimi / Drama / Historický / Válečný

Německo, 2017–2020, 21 h 52 min (Minutáž: 42–62 min)

Předloha:

Volker Kutscher (kniha)

Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Peter Kurth, Matthias Brandt, Leonie Benesch, Severija Janušauskajtě, Lars Eidinger, Misel Maticevic, Fritzi Haberlandt, Karl Markovics, Jens Harzer, Ernst Stötzner, Jördis Triebel, Christian Friedel, Thomas Thieme, Denis Burgazliev, Anton von Lucke, Ivan Shvedoff, Hannah Herzsprung, Waléra Kanischtscheff, Dimitri Alexandrov, Henning Peker, Sebastian Urzendowsky, Thorsten Merten, Rüdiger Klink, Benno Fürmann, Jacob Matschenz, Marie Gruber, Irene Böhm, Ivo Pietzcker, Pit Bukowski, Lilli Fichtner, Laura Kiehne, Werner Lustig, Holger Handtke, Hildegard Schroedter, Julius Feldmeier, Victor Pape-Thies, Hanns Zischler, Godehard Giese, Waldemar Kobus, Jeanette Hain, Johann Jürgens, Anton Rattinger, Florian Panzner, Gabriele Völsch, Joachim Paul Assböck, Oleg Tikhomirov, Roland Wolf, Werner Wölbern, Peter Schneider, Marc Hosemann, Tim Fischer, Ulrike Panse, Judith Neumann, Martin Thuernau, Michael Gerber, Daniel Krauss, Rosa Enskat, Alexander Hörbe, Jörg Malchow, Jesse Albert, Thomas Eickhoff, Felix Raffel, Oliver Bröcker, Hendrik Heutmann, Jan Böhme, Peter Trabner, Emil von Schönfels, Robert Viktor Minich, Dieter Rita Scholl, Gloria Endres de Oliveira, Gisa Flake, Paul Matic, Marko Dyrlich, Oskar von Schönfels, Lutz Blochberger, Dietrich Brüggemann, Udo Samel, Marie-Anne Fliegel, Franz Dinda, Vincent Krüger, Luc Feit, Kerstin Thielemann, Bryan Ferry, Marion Kracht, Sophie Charlotte Conrad, Jytte-Merle Böhrnsen, Georg Blumreiter, Alexander Khuon, Christoph Schechinger, Christian Beermann, Justus Carrière, Finn Fiebig, Leonard Kunz, Levin Henning, Sanne Schnapp, Nikolai Will, Thomas Chemnitz, Rolf Kanies, Axel Buchholz, Günter Lamprecht, Susanne Böwe, Peter Becker, Martin Seifert, Wolfgang Lindner, Detlef Bierstedt, Cassian-Bent Wegner, Henk Handloegten, Anne Müller, Janina Agnes Schröder, Petra Hartung, Frank Jendrzytza, Elias Eisold, Lena Klenke, Hans-Eckart Eckhardt, Roman Schomburg, Earl Vincent Sherwood II, Martin Reese

I když je fakt, že nějaké euro navíc by bodlo, tak se Němcům stejně podařilo vytvořit celkem slušnou dobovou atmosféru s dekadentním Berlínem v hlavní roli. To je první plus. Tím druhým je samotná stavba příběhu, která ze začátku působí sice trochu neurovnaně, ale jakmile se začnou všechny linky proplétát, sedí vše tak jak má. najdete tu prakticky všechno od nelegální pornografie, přes feťáky či zločinecké gangy až po pašování čehokoliv sahajícího až do nejvyšších pater. A třetím pozitivem jsou herci, přičemž mě zaujala pro mě neznámá Liv Lisa Fries. Povedla se i muzika, přičemž song z prvníhio dílu, Zu Asche, Zu Staub, mi bude hodně dlouho rezonovat v hlavě. Sice bych si dokázal představit osekání na šest dílů, ale i tak jsem spokojen a těším se na druhou řadu. 80%(13.11.2017)

takhle nějak by měl vypadat každý dobový seriál...v první sérii jede Babylon místy na půl plynu a růžky vystrčí jen občas.Jenže pak přijde druhá série,která kolečka roztočí naplno a rozjede napínavou noir detektivku na pozadí politických machinací v době mezi světovými válkami.Nejsem úplně expert na historii,ale pokud se tyhle věci opravdu děly takhle,ani se pak člověk nediví,že si Němci zvolili toho koho si poté zvolili...80%(27.10.2018)

Pro mě bohužel stejný zmatek jako název filmu. Babylon postav s různou motivací, dějových linek a odboček. Dost jsem se v tom ztrácel a čekat 14 dílů, než jsem to všechno jakž takž pobral, bylo dost na hlavu. Zůstal jsem u toho vlastně kvůli pozitivnímu hodnocení, ale ani konec mně nějak neuchvátil. Bylo tam moc otázek Proč, které v mnoha případech zůstaly nezodpovězeny. Výborná kamera, výprava a úvodní píseň.(6.1.2018)

Udělat z toho šest, nebo osm dílů, byla by to možná seriálová událost roku. Takhle mi zůstala na jazyku lehká pachuť, mnohdy zbytečně natahového děje, který jen rozmělňuje divákovu pozornost. Ale samozřejmě, já to vydržel a nakonec vůbec nelituji. Na Němce solidní věc s kvalitní výpravou a ústředním, ještě lepším songem, který jsem si bezmezně zamiloval.(23.7.2018)

Dobře to vypadá, jelikož retro je ve všeobecné oblibě. První série je ovšem spíše prostě jen polovina vyprávění, jelikož nastolené morální konflikty se nikam zásadně neposunou. Teprve i po zhlédnutí druhé řady se množství konfliktů patřičně vyvine a cynismus námětu, v němž jsou na třech úrovních vždy ti špatní vlastně dobří v konfrontaci s těmi na úrovní následující, dostane patřičný tvar.(6.1.2018)

• - V epizodě se objeví letadlo Ju 52. Děj se odehrává v roce 1929, ale toto letadlo vzlétlo poprvé až 13. 10. 1930 a zařazeno do služby bylo až v následujícím roce. (schwalbe)

• - Železniční nákladní vůz nese poznávací značky AB2305 a TY1113. Achim von Borries se narodil 13. listopadu, zatímco narozeniny Toma Tykwera jsou 23. května. (lllkkk)

• - Díky tomuto dílu lze poznat, že Katelbach (Karl Markovics) pochází z Rakouska z oblasti Wachau, která je vyhlášená vinařská oblast a současně se zde pěstují meruňky pro likér, který s Gereonem Rathem (Volker Bruch) pijí. Nicméně likér samotný není vázaný jenom na oblast Wachau. (Cheeter)