Babylon Berlín

(seriál)
Trailer
Německo, (2017–2022), 31 h 17 min (Minutáž: 42–62 min)

Předloha:

Volker Kutscher (kniha)

Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Benno Fürmann, Lars Eidinger, Peter Kurth, Mišel Matičević, Leonie Benesch, Ronald Zehrfeld, Karl Markovics, Hannah Herzsprung (více)

Série(4) / Epizody(40)

Berlín v bouřlivých dvacátých letech minulého století – metropole lidí s talentem a ctižádostí, těch, kteří se činí. Pod nablýskaným povrchem však chudý lid usiluje o lepší život. Je to doba organizovaného zločinu a politického extremismu. (HBO Max)

Trailer

vyfuk

Německá minisérie, která není tak mini, ale pokračování snad mít nebude, je velice jednolitá. Příběh se v podstatě točí kolem toho, jak se musí někdo zbavit pornofotek a poté získat vlak. Nic více. Akorát to na nás má hrát lepší atmosféru a má to vypadat lépe, protože to je v Berlíně na konci dvacátých let. Za celý film si vlastně nenajdete oblíbence, jelikož každý se chová nepřiměřeně a nebo nemorálně. Jediné, co vám zbude jsou hezké tvářičky. A nebo naopak. Jeden asi z nejlépe hodnoceních seriálů z Evropy za tento rok, ne-li vůbec. Za mě osobně velké zklamání a jedno velké nic. ()

gudaulin

Na jaře 1929 prožívá Výmarská republika období rozkvětu a stability - poslední ve své krátké existenci. Pravda, ne pro každého a nikoliv stále. První máj se v Berlíně stává šokujícím krvavým divadlem a hýřivou bezstarostnost návštěvníků dekadentních kabaretních představení určitě nesdílí obyvatelé rozsáhlých chudinských čtvrtí. Každopádně je ale Berlín oné éry vzrušujícím místem k životu, kde se odehrává spousta napínavých lidských dramat a pozoruhodných příběhů. Babylon Berlin v sobě spojuje množství prvků, které zvyšují jeho atraktivitu a které divák tradičně oceňuje: nejednoznačné, neustále překvapující postavy, rafinovaný scénář, který umně proplétá několik linií vyprávění a chytře pracuje s několikanásobným tajemstvím. Jen pomalu, postupně odhalujete motivy a záměry aktérů téhle komplikované hry. Najdete tu vášeň, lásku, zradu, zločin i nenávist, intriky a spiknutí, vysoké politické hry i malicherné pletichy. Na evropskou produkci má Babylon Berlin i velmi slušný rozpočet. Jako podívaná sice nedosahuje a ani nemůže dosahovat působivosti toho nejvýpravnějšího, co jsou schopna vyrobit zámořská studia, ale i tak je obrázek Berlína 20. let minulého století přesvědčivý a přitažlivý. Hledali jsme seriál, který bychom mohli sledovat jako rodina a v souboji s oceňovanými Sedmilhářkami vyšel u všech zúčastněných jako vítěz Babylon Berlin. Takže zkuste dát šanci hubenému policejnímu vyšetřovateli s neklidným spánkem a nepříjemnou válečnou minulostí a vydejte se po stopách vlaku směřujícího z Ruska do Berlína, který za sebou nechává mrtvoly a zmařené naděje. Celkový dojem: 90 %. Sním o tom, že takový typ seriálu bude jednou produkovat i Česká televize. ()

Adasin

Bavilo mě to, seriál měl díky dobovému zasazení vynikající atmosféru, herecké obsazení se mi také hodně líbilo (hlavně Volker Bruch a Liv Lisa Fries), přesto se nemůžu ubránit pocitu zklamání. Už od začátku jsem měla pocit, že tenhle seriál mohl zajít ještě dál - ve všech směrech - nechybělo málo k absolutnímu pohlcení, ale nakonec jsem u dvou tří epizod tuším snad i usnula (u jedné určitě, nejspíš u toho leteckého výletu v druhé sérii). Myslím, že Babylon Berlín mohli zkrátit do jedné série, i přesto, že na ČT2 dávkovali seriál dokonce po dvou epizodách týdně, přišel mi příliš roztahaný a nebýt "v minulých dílech jste viděli," asi bych brzo ztratila nit. Jinak mi ještě vadilo, co se vyklubalo z Bruna, nejdřív mi přišel jako sympaťák (za což dost možná může i dabing Oty Jíráka, kterého mám spojeného s kladnými rolemi). A úplný konec seriálu taky žádná sláva, nevím, a ani snad nechci vědět, co přesně tím chtěli tvůrci sdělit. Za případné pokračování bych se ovšem nezlobila. P.S.: Ústřední píseň je neuvěřitelně chytlavá, počítám, že si jí týden budu pouštět aspoň jednou za den. 7/10 ()

angloumene

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Němci ukazují své nejlepší já a předvádí, že i oni patří mezi seriálové velmoci. Téma meziválečného Berlína rozhodně stojí za zpracování. Jenom škoda, že tvůrci nezvolili trochu jednodušší cestu a rozvíjeli řadu pro děj ne až tak důležitých linií. Přesto se jedná o kvalitní zážitek, který hlavně s druhou sérií začíná pořádně gradovat. Celkově podařené krimi v oldschoolovém kabátku s řadou moderních a hlavně fungujících prvků. Super. ()

Mara97

Průměrné zboží zabalené do hodně drahého obalu. Nejdražšímu německému filmu se nedá vytknout řada věcí, co je spojena právě s vysokým rozpočtem - skvělé kostýmy, doba je zpracovaná opravdu věrohodně, soundtrack Zu Asche, Zu Staub taky není nejhorší... Problém je v příběhu, který je tuctový, nudný, nezajímavý, podávaný strašně zkratkovitě, v prvním dílu je na diváka vychrleno x postav a příběhů, teď aby si v tom udělal pořádek... Tato nezajímavost je způsobena možná i dobou, protože Berlín roku 1929 nemá tolik co nabídnout jako Berlín roku 1923 či 1933, kdy se jedná o historicky mnohem významnější a pikantnější období. První sérii mám za sebou, na druhou již nenacházím síly ani čas. ()

• Když se vládní rada Wendt (Benno Fürmann) sklání pro zraněnou Marie-Louise Seegers (Saskia Rosendahl), drží svou pušku v ruce, zatímco druhá puška leží na zemi. V následujícím záběru má však obě zbraně na zádech. (pavelvojta)
  • V epizodě se objeví letadlo Ju 52. Děj se odehrává v roce 1929, ale toto letadlo vzlétlo poprvé až 13. 10. 1930 a zařazeno do služby bylo až v následujícím roce. (schwalbe)
  • Natáčení probíhalo 129 dní na pozadí Neue Berliner Straße ve Studiu Babelsberg a také po celém Berlíně, včetně legendární berlínské Karl-Marx-Allee. (formelin)

Související novinky

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna

19.08.2023

S příchodem druhé poloviny srpna se nám léto pomalu přehouplo do své finální fáze, a pokud už vám příležitostné deštivé počasí narušuje plány na rozverné venkovní aktivity, nemusíte klesat na mysli,… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

31.12.2017

Hrstka nejoblíbenějších uživatelů ČSFD.cz tradičně vybrala osobní trojku nej filmů, uvedených do české a slovenské distribuce nebo na filmových festivalech v roce 2017. A někteří dali hlasy taky svým… (více)