Oscar 2017 (TV pořad)

The 89th Annual Academy Awards

The Oscars

Noc Oscarov

Publicistický

USA, 2017, 209 min (Alternativní: 90 min)

Glenn Weiss

Billy Kimball, Jon Macks

Účinkují:

Jimmy Kimmel (mod.), Javier Bardem, Leonardo DiCaprio, Jamie Dornan, Gael García Bernal, Dakota Johnson, Brie Larson, Kate McKinnon, Mark Rylance, Charlize Theron, Alicia Vikander, Damien Chazelle, Mel Gibson, Kenneth Lonergan, Barry Jenkins, Denis Villeneuve, Casey Affleck, Denzel Washington, Andrew Garfield, Ryan Gosling, Viggo Mortensen, Emma Stone, Meryl Streep, Isabelle Huppert, Ruth Negga, Mahershala Ali, Dev Patel, Lucas Hedges, Michael Shannon, Jeff Bridges, Viola Davis, Nicole Kidman, Michelle Williams, Naomie Harris, Octavia Spencer, Justin Timberlake, Jessica Biel, Dwayne Johnson, Jennifer Aniston, Justin Theroux, Shirley MacLaine, Ben Affleck, Matt Damon, Sting, Jackie Chan, Jason Bateman, Warren Beatty, Faye Dunaway, Taraji P. Henson, John Legend, Halle Berry, Scott Hislop, Marko Germar, Auli'i Cravalho, Lynn Stalmaster, Ezra Edelman, Jared Leto, Keith Urban, Anne V. Coates (a.z.), Frederick Wiseman (a.z.), Kenny Baker (a.z.), Michael Cimino (a.z.), Patty Duke (a.z.), Carrie Fisher (a.z.), Lee Grant (a.z.), Curtis Hanson (a.z.), Arthur Hiller (a.z.), John Hurt (a.z.), George Kennedy (a.z.), Garry Marshall (a.z.), Mary Tyler Moore (a.z.), Anna Paquin (a.z.), Prince (a.z.), Emmanuelle Riva (a.z.), Susan Sarandon (a.z.), John Wayne (a.z.), Anton Yelchin (a.z.), Roberto Benigni (a.z.), Cate Blanchett (a.z.), Sandra Bullock (a.z.), Cher (a.z.), George Clooney (a.z.), Penélope Cruz (a.z.), Judi Dench (a.z.), Robert Duvall (a.z.), Morgan Freeman (a.z.), Cuba Gooding Jr. (a.z.), Joel Grey (a.z.), Gene Hackman (a.z.), Anjelica Huston (a.z.), Grace Kelly (a.z.), Hattie McDaniel (a.z.), Jack Palance (a.z.), Gwyneth Paltrow (a.z.), Sidney Poitier (a.z.), Julia Roberts (a.z.), Mercedes Ruehl (a.z.), J.K. Simmons (a.z.), O.J. Simpson (a.z.), Frank Sinatra (a.z.), Barbra Streisand (a.z.), Christoph Waltz (a.z.), Robin Williams (a.z.)

"Aký je váš obľúbený film z USA?" "Big Lebowski. Je ako xanax..." Asi najlepšie Oscary čo som videl. Cez všetky šaškárne okolo, aj cez tú bezprecedentnú nehoráznosť, ktorá sa udiala v závere. Ale o tom neskôr. Kimmel to zvládol bravúrne; Politikou nabitá a pritom pohodová atmosféra, až teda na ten záver, ale ten by uhral málokto. Odľahčovanie a odľahčovanie, do toho sem tam roztomilý okamžik (malý chlapec z Lion), doberačky s Mattom Damonom (jak Kimmel rozprával o svojom obľúbenom filme, skoro som dostal záchvat smiechu - taký ten Ty vole facepalmový moment), písanie správ Trumpovi, zoznamovanie štábu s filmovou elitou súčastnosti... A vlastne už od začiatku s Timberlakeovým chytlavým songom a tanečkami, alebo keď taký Robert DeNiro o sebe číta výsmešné tweety, je to proste zo všetkých strán celé a komplet maximálne feel good uvoľnené odovzdávanie cien, až je to v tak ťažkej dobe divné. Jasné, politika z toho smrdí kam sa len pozreš, ale to je na tom práve super, že - chápem, Trump, hnednúca Európa, minuloročné OscarsSoWhite - ale všetky tie čierne a dúhové filmy, sa zrovna tento rok naozaj vydarili. Moonlight je hodne úprimný, skvele zahraný, cez všetko klišé témy originálne natočený, kvalitný umelecký film. Fences (mimo tú originalitu) detto. Zootropolis je asi najviac multikulti animák čo kedy kto natočil a i tak dokonale zábavný a pre žáner inovatívny (800 tisíc postáv? Really?). Je trochu škoda, že Lala Land, famózna pocta Hollywoodu, muzikálom, a proste a jasne dokonalý prototyp oscarového filmu, si neodniesol sošku aj v hlavnej kategórii, ale na rovinu, keby ho o ňu pripravil napríklad Argo, vadilo by mi to viac. A ten záver, to by bolo asi plytvanie slovami - proste hanba, nech už vinu nesie ktokoľvek. Toto sa stávať nemôže. Ďakovačky tento rok tiež stáli zato, od scenáristov Moonlightu, až po vyznanie lásky Damienom Chazellom (možno až na záchvat jak chytil Violu Davis. Tak ale čo, rutina.). Najviac mi utkvie asi Kimmel vs. Damon, spomienka na zosnulých končiaca princeznou Leiou a Legendove City of Stars. Bolo to hodne fajn, tak už kurva furt nehejtujte a všetci zborovo zakričte "Mahershala!" :)(5.3.2017)

Do samého závěru nejlepší oscariáda, jakou jsem kdy viděl. Dvojice předávajících perfektně spárované, hluchá místa kompletně vymizela a moderátor střílí ostrými. Všechny Kimmelovy trademarky (od Guillerma přes strkanice s Mattem Damonem až po Mean Tweets) fungují dokonale, děkovačky se drží přesně mezi emocionálností a adekvátností a sošky dostávají zasloužení sympatičtí vítězové. Jenže pak přijde chvíle, kdy je tvůrcům jednoho z nejlepších filmů posledních let doslova vyrvána finální cena a je předána nejslabšímu nominovanému. A to nejen, že nechci už nikdy vidět, ale celý ultrapozitivní dojem z celého večera rázem hořkne.(28.2.2017)

Loni mi vadila "politická" rovina, protože byla pokrytecká. Šlo o povrchní vtipy, které se snažily #OscarsSoWhite nějak neutralizovat, aniž by se to odrazilo na skutcích akademie. Bylo to v podstatě lhaní. Letos se svědomí Hollywoodu promítlo mnohem autentičtěji do celého večera včetně jeho výsledků, což považuju jednoznačně za pozitivní posun. Nejde pak o politickou korektnost, ale reálnou agendu a vzkaz, jímž se chce branže definovat. A na to má právo. Jinak samozřejmě to byla úmorná nuda a Kimmel byl nevýrazný (nicméně lepší než Fallon), ale tak s tím se asi nic nezmůže.(27.2.2017)

Od loňského rozčarování s Chrisem Rockem, který vynadal snad každému bílému ksichtu na téhle planetě jsme se přehoupsli do dalšího roku, abychom viděli, že akademici jsou zruční vlezdoprdelé. A aby tak uspokojili všechny, nacpali do roku 2016 tolik černých tváří, že prostě musel bejt někdo, aby onen výkon zvěčnil do podoby vyhrané oskarové nominace. A kdyby šlo v tomto ročníku jen o to, byl by tento ceremoniál ještě fajn. Takže postupně. Dát do nominací Fences je přesně to vlezdoprdelectví Denzelovi, o kterém mluvím. Nicméně uznávám, že Viola Oskara jako jediná černoška vyhrála naprosto oprávněně. Nerozumím ale filmu Moonlight, který vyhrál nejlepší film plus herce ve vedlejší roli. Osobně ho totiž vidím jako to nejhorší, co letošní Oskary nabídly. A ne jako jeden z nejhorších, ale jako opravdu ten nejhorší film, co měl jakoukoliv nominaci. A to je fakt divný. Na druhou stranu favorit La La Land posbíral taky dost nominací, kde hudba, Emma Stone a režisér vysloveně sedly. Škoda Ryana, protože ten si ho podle mě také zasloužil daleko víc, jak Casey Affleck. Podloudně jsem si ale říkal, že by přeci jen někdo z akademiků mohl překvapit a dát cenu někomu jinému než favoritovi. Třeba Jeff Bridges nebo Michael Shannon by si ocenění za svoje role vysloveně zasloužili. No jo, jenže co naplat. Akademici to letos vybrali takhle a kromě cen pro La La Land tu nebyl jediný výherce, který by mi vysloveně udělal radost a tak to musel alespoň zčásti zachraňovat Jimmy Kimmel, který měl sem tam opravdu dobré nápady a s autobusem a balónky to vysloveně zvládl. K tomu tenhle Oskar vtipem fakt nebyl špatnej. Závěrečný faux pas tomu vysloveně dodalo královskou korunu, ale co, i to se občas stane. Plus musím dodat, že český komentář na ČT2 letos super. Věcný a tak to má bejt. Díky.(27.2.2017)

Myslím, že tohle už asi nikdy nezažijeme. Z praktických důvodů by Oscara za nejlepší film měli předávat lidé, kteří ještě nepotřebují na čtení brýle :-) Z devíti nominovaných na nejlepší film si to zasloužily jen tři, takže mně je srdečně jedno, jestli to Beatty přečetl dobře nebo špatně. Aspoň, že vyhrál Affleck.(27.2.2017)

• - Dvě minuty a 23 vteřin byl La La Land (2016) vítězem Oscara za nejlepší film. Děkovný proslov producentů ale museli přerušit, omluvit se, a vyhlásit skutečného vítěze; Moonlight (2016). Chybu provedl účetní PricewaterhouseCoopers. (Delock)