Aladin

Scénografie:

Gemma Jackson

Kostýmy:

Michael Wilkinson

Jedna velká száka na jistotu a nic proti ničemu. Hraná verze Aladina je tak user friendly, jak jen může být a autorský vklad do ní je nulový. Guy Ritchie je poznat snad jen v několika parkourových honičkách, kterých je ale hodně málo, jinak jede podle studiového mustru. Muzikálové scény jsou poměrně zdařilé, ale nijak výrazné a žádný ze songů není tak zásadní, že by si ho divák broukal po skončení filmu. Tempo je sice solidní, opět v něm ale chybí jakákoli scéna, která by vyčnívala, nebo byla alespoň déle zapamatovatelná. Vizuál je výborný a až bollywoodské vložky patří k tomu nejlepšímu, škoda, že jich tu není víc. Trochu unylé je i obsazení, z něhož se vyčleňuje Will Smith, který si džina evidentně užil, místy přehrává, i když má samozřejmě limity, které animovaná postava logicky nemá, ale právě on je tím jediným, kdo udrží konstantní výkon. Oba titulní představitelé jsou nevýrazní a Marwan Kenzari jakožto záporák je dokonce hodně toporný a nechtěně směšný. Ano, některé (i vizuální) vtipy fungují, orientální atmosféra je velmi dobrá a tempo solidní, to ale k úspěchu úplně nestačí, protože tempo je zbytečně přepálené a vskutku chybí něco výraznějšího. Ve výsledku tak je Aladin jen dalším sériovým výrobkem a produktem, který má Disneymu vydělat peníze a prodat nějaký ten merchandising, jinak ale moc zajímavý není. 60 %(25.5.2019)

Jakožto obří fanoušek původního filmu (viděl jsem jej tak 50x určitě) jsem rozhodně měl nemalá očekávání, ovšem uklidňovalo mne, že je nyní u kormidla Guy Ritchie. Což se bezpochyby potvrdilo jako nesporná výhoda celé produkce, jelikož režijně je Ritchie stále neomylný a jen srší nápady. A Disney si navíc, co se týče přepracovávání svých legendárních animáků do hrané podoby, vybudoval obrovské know-how a totožně jako u Krásky a zvířete či Knihy džunglí cituje jednotlivé scény, které fanoušci snadno rozeznají a nostalgicky si zavzpomínají. I přesto, že toto všechno vím a přípravu jsem nepodcenil, mě překvapilo, jak moc velkolepý a výpravný nový Aladin je a jestli jsem si v dětském věku představoval, jak byl vypadal v hrané formě, tak to by to bylo nejspíše přesně takto. Will Smith měl nesmírně obtížnou pozici v představění role, kterou v dabingové formě doslova definoval Robin Williams (ačkoliv jsem viděl film vždycky pouze v dabingu, Džin je prostě dokonalá postava), nicméně se mu to víceméně povedlo výborně, pouze v pár okamžicích to už s těmi skřeky přestřelil. Dále je třeba zmínit hlavní součást tohoto kouzelného příběhu Tisíce a jedné noci. Aladdin je z velké části muzikál, navíc s plně kultovními titulními písněmi, které samozřejmě skvěle fungují v kombinaci s neskutečnými barevnými výjevy na plátně, ovšem najdou se tu i dvě nové, zřejmě cíleně psané na ženskou emancipaci princezny Jasmíny (toť otázka, jestli se to zrovna do arabského světa hodí) a trošku z filmu trčí. Větší problém ale vidím ve finále, při kterém jsem se malinko ztrácet a vlastně už mě to CGI předvádění nebralo. Výjimečně neříkám, že bych krátil, ale 130 minut je zkrátka hodně a napoprvé to mé nadšení až dokonce tedy nevydrželo, to je ovšem jen mírný zádrhel u takovéhle pecky, která jistě vydělá hromadu zlaťáků. A mě jen zajímá, jestli opravdu adaptují některý z videosequelů, které následně disneyovci vyprodukovali..(23.5.2019)

"Aladdin" v hranej verzii nakoniec celkom v pohode funguje. Nemôžem povedať, že by film nemal určité problémy, no k tomu sa dostaneme. Myslím si, že sa tvorcovia celkom snažili. Sú ľudia, ktorí tieto remaky moc nemusia. Ja sa k ním staviam otvorene, som na ne zvedavý a myslím si, že s výnimkou "Alice In Wonderland" zatiaľ nemali film, na ktorý by som mal vyslovene negatívny názor. Ale tiež si myslím, že prerábajú filmy, ktoré nie je nutné prerábať. Boli skvelé a nie je potrebné ich prerábať do hraných verzií. Napriek tomu, že sa z toho stal trend. Ale okey. Povedzme to takto. Ak by som to mal prirovnať k animovanému filmu "Aladdin", tak pôvodný film je vynikajúci. Tento je dobrý. Myslím si, že najviac za to môže Will Smith. Nebol som si istý, ako sa chytí tejto role, ale myslím si, že do nej dal svoje srdce a je veľmi suverénny. Je vtipný, energický a vie si tú rolu užívať. No keď bude musieť neskôr robiť zlé veci, je vidno na ňom aj, že mu je ľúto všetkého čo teraz musí pre svojho pána plniť. S ním nemám žiaden problém. Plne ma vo svojej role presvedčil. Skvelá práca. Mena Massoud ako Aladin je podľa mňa ale miestami veľmi strojený. Nemám z neho pocit, že si je istý čo má robiť. V úvodných častiach keď je Aladinom je celkom dobrý, no keď má hrať princa, pôsobí strašne nerprirodzene a jeho výkon je chabý. Marwan Kenzari ako Jafar je podľa mňa veľmi zvláštna voľba. Nemal som pocit, že by som v ňom tohto zloducha videl, moc ma nepresvedčil v tejto role a mohli to skúsiť s niekým iným. Mňa tu nepresvedčil. Naomi Scott na druhú stranu je celkom okey. A má aj nejaké reálne charakterové črty. Príbeh sa až na pár drobností moc nezmenil, no tie vám spoilovať nebudem. Pozrite si film a uvidíte sami. Pochválim vizuálne stránky filmu. Myslím si, že ma celkom presvedčil. Lietajúci koberec je podľa mňa absolútne fantastický a celý čas bol priamo tam. Dizajn Abua je na tom trošku horšie. Tam som mal problém uveriť, že je to skutočné. Hudbu poznáme už z predošlého filmu, no nevadili mi ani slovenské texty. Celkom dobre spracované a vie ma to navnadiť. Réžia je podľa mňa dobrá a myslím si, že film stojí za to vidieť. Bol som skeptický, ale presvedčil ma. Áno má aj svoje problémy, ale ako celok podľa mňa funguje. Pozrite si originál, pozrite si remake, zhodnoťte, ktorý je lepší a uvidíte sami. Hodnotenie: B(26.5.2019)

Nová filmová doba a s ním i nové digitální publikum zákonitě potřebuje k životu nové moderní zpracování Aladina. Zpracování, které hýří barvami takovým způsobem, že se podle něj dá vybírat nová televize. Hodně lidí této pohádce natolik podlehlo, že začalo otvírat jednu láhev za druhou až místo setkání z Ginem se setkali s protialkoholní. Tady k otevření láhve vybízí zejména první část filmu, která nás seznamuje s hlavním hrdinou, princeznou, sultánem, hajzlem, opičkou a je to tak trošku nuda i když otvírací honička při který si hlavní hrdina zpívá není úplně marná. To podstatný se začně dít až s vypuštěním modrýho Will Smitha. Jeden efekt stíhá druhý, nápady se nešteří, někdy mě to až přijde až digitálně přehuštěný, ale oči maj pořád co sledovat. Samotný příběh taky začne mít větší spád, když se do příběhu s větší vervou přihlasí zlo, aby se pokusilo o souboj s dobrem a láskou. Když bych přemýšlel o tom co si kdo z filmu veme, tak u dětí je to jasný, je to prostě moderní pohádka s ambicí pobavit i dospělé. My starší kluci jsme v pohodě, máme tam hnědookou Naomi Scott a to nám bohatě stačí k tomu aby jsme nelitovali peněz, děti tam maj krom pohádek i zvířatka a samozřejmě romantická linie pro holky rovněž nechybí. Jak je to s hlavním hrdinou neumím říct Mena Massoud měl na mě moc velkou pusu i oči. Na své si přijdou rozhodně milovníci karnevalů, protože příchod Aliho do města hýří barvy, tancem, zvířaty, lidmi, prostě pompéznost osobně.Will Smith po delší době na českým plátně nového Aladina táhne, což je především díky digitálnímu pojetí Gina a jeho kouzel- těch především (což nemyslím vůbec zle ). Na to jak jsem se toho bál a čekal že mě kýč dobije pod sedačku jsem byl velmi mile překvapen, že se dá udělat v dnešní době pohádka jejiž sledování se nemění v horor. Někde na hranici mezi 3 - 4 *(22.5.2019)

Původního Aladina jsem zatím neviděl (shame one me, I know), nicméně po zhlédnutí hraného (i tak ale do značné míry animovaného) remaku si na něj musím co nejdříve udělat čas. Začátek filmu byl poněkud sušší a zkratkovitý, ale posléze se to vše rozjelo na plné obrátky a zastavilo se až při závěrečných titulcích. Snímek oplývá neskutečným množstvím barev, ze kterých přecházel člověku zrak, nabízí množství akčních scén a své si zde najdou i romantické a vtipné momenty. Džin v modré podobě působil možná příliš steoridně, ale ve výsledku mě to až zase tolik nerušilo. Děj hezky ubíhal a člověk se vůbec nenudil, což je hlavní. Mezi nejlepší scény patří první setkání Aladina s Džinem a poté příjezd prince Aliho do města. P. S. Jelikož jsem byl na 3D, viděl jsem film s dabingem, takže si musím najít někdy čas i na originální verzi - už jen kvůli těm chytlavým písničkám.(23.5.2019)

• - Jeskyně zázraků byla vytvořena prostřednictvím kombinace klasických dekorací a vizuálních efektů. Rozsáhlé interiéry jeskyně byly vybudovány v ateliérech Longcross a zahrnovaly obří lví hlavu u vchodu do jeskyně a útvary z umělého kamene pokryté šperky a nejrůznějšími poklady. Dekoratérka Tina Jones získala šperky z celého regionu, protože jsou barevné, třpytivé a krásné. Některé z nich byly zality do gumy a rozmístěny po podlaze jeskyně tak, aby se zde mohli herci i členové štábu bez problémů pohybovat. (Zdroj: Falcon)

• - Produkce měla původně začít již v červenci roku 2017, ale byla posunuta, jelikož Disney měl problém najít ty pravé herce do rolí Aladina a Jasmíny. (MeanWhile)

• - Při natáčení snímku Aladin byly využity prakticky všechny druhy vizuálních efektů včetně animace postav, performance capture, rozšíření dekorací, digitální prostředí a simulace efektů. (Zdroj: Falcon)