Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

No Remorse

Nedávno mi dorazil blu-ray s touto skvělou gangsterkou a tak jsem se do toho opět po "sto letech" pustil ... a čtyři hodiny uběhly jako voda a ač se to vůbec nezdá, stopáž je opravdu dlouhá, ale ten příbeh vás vtáhne dovnitř děje a nepustí.Za sebe mohu jen dodat, že doufám že k nám do budoucna dorazí (ač tomu v čechách prozatím není moc zvykem) i Director's cut na modrých plackách a dozvíme se zas něco navíc. P.S. Až na ten otravnej, neskutečně dlouho vyzvánějící phoun na začátku - ten mi fakt pije krev ! ()

bohhous22

Film se buď líbí nebo ne,chytí nebo nechytí ,ztotožníš se nebo ne!!! Jednoduchý...Každej kdo aspoň trochu hoví filmu ,respektuje režiséry a jejich nejzdařilejší kousky,dokáže poznat vrcholná díla kariéry či snad dokonce vysněná životní díla,jenž stály mnoho a mnoho!!!Jestli páni a hrstko dam zde na čsfd máte aspoň špetku úcty, nechte si svoje rádoby odborný pindy do nějakejch cancálků a pornáčů,protože k dílům ( navíc tak osobní pouto z toho čiší) jako je tohle se to těžce nehodí!!!Nemusí se líbit, nicméně nikdo z nás tady není takovej formát, aby mohl samozvaně kritizovat a komentovat eventuální chyby takových děl!!!Přijde mi to jako vrchol despektu k filmu jako k umění celkově!!!Díky za pochopení ()

radys.v

Po filmové stránce jako takové je vše naprosto geniální. Tak profesionální herecké výkony jsem dlouho nevidel. Dokonce i ten nejposlednejší prodavač jízdenek nebo pouhý komparzista štamgast v hospodě to mimikou zahráli vážně dobře. Teď přejdu k negativům. V zásadě mám jen jednu, leč zásadní výtku. Fim je až neuvěřitelně dlouhý. Samozřejmě vím, že kvalitní filmy bývají často protáhlé, ale zde to nebylo potřeba. Dle mého názoru, není umění natočil dlouhý film. Umění je natočit film tak dlouhý, aby bylo zobrazeno všechno podstatné a zárověn aby nebyl zbytečně roztažený. Vážně nebylo nutné, aby byl tento film tak dlouhý. Až nečekaně často jsem se, nechci říct nudil, ale minimálně jsem nedával pozor. Samozřejmě nesmím opomenout i super soundtrack. :) Ennio však to jinak ani neumí (vždy je fenomenální). ()

Emjecko

Věřím, že na poli stříbrného plátna se jedná o skvost, ale zřejmě jsem byl o lepší filmový zážitek připraven dlouhým časovým rozestupem mezi zhlédnutím prvního a druhého dějství. Místo, abych zůstal naladěný na vlně z úvodní části, jsem se musel znova dostávat do děje, vzpomínat na postavy, souvislosti... Vy to však nedělejte! Bez ohledu na délku vámi zvolené verze vám upřímně doporučuji, abyste se dodívali až do konce bez delšího přerušování. Tenkrát v Americe si to zaslouží a vy taky. ()

TonyStark

Na tohle si člověk musí udělat čas a hlavně musí být v tom správném rozpoložení. Žádné odbíhání k plotně nebo přepínání mezi programy. Potom se dostaví skutečný filmový zážitek, jaký umí zprostředkovat jen mistři řemesla jako byl Sergio Leone. Tenhle epos je víc než film, je to výprava do jiné dimenze, která vás po čtyřech hodinách vyplivne s pocitem, že byste zvládli klidně ještě hodinu navíc. Leone dokázal odvyprávět život jedné pěkně vykutálené mafiánské existence (výborný De Niro) takovým způsobem, že zapomenete na svět kolem vás a budete ten příběh žít s ním. Silný příběh a silná filmařina. ()

Pravek007

Moje zklamání nad tímto Leoneho téměř čtyřhodinovým dílem bylo o to větší, když jsem zde na csfd četl všechny ty krásné komentáře. Bohužel jsem v tom nezachytil tu krásu, kterou zachytili všichni ostatní. Nepodařilo se mi se přichytit ani k jedné postavě a tak pro mne zůstal příběh lhostejný. Jsem si jistý, že jsem toho díky několika časovým liniím spoustu nepochytil. Snad po druhé projekci (pokud se k ní někdy odvážím) změním názor. ()

subic

Sergio Leone udělal i lepší filmy, než je tento téměř 4hodinový rádoby mafiánský film. A to je to jádro pudla, film měl být spíš udělaný jako televizní a rozdělen na několik dílů. Fim totiž obsahuje řadu hluchých míst, kde se nejenom nemluví, ale skoro ani nic neděje. Ennio Morricone udělal suprovou hudbu, která by se dala jinak použít snad i na 2 filmy. Skvělý Robert De Niro to sám nezachrání, na 4 frčky to prostě není. ()

The Graduate

Natočit čtyřhodinový film tak, že ani na chvilku nenudí, tomu se říká umění. Od začátku mě takové hříčky a detaily jako vyzvánění telefonu nebo první oslovení hlavního hrdiny přesvědčovaly, že se jedná o neskutečně propracované dílo. Nemohl jsem se dočkat, až se dozvím, kdo vlastně po Noodlesovi „jde“ a co se v minulosti mezi čtyřmi přáteli stalo. Netřeba rozebírat, že mě rozuzlení malinko překvapilo, nicméně ne natolik, aby se dalo označit za nějaký výrazný plot twist (zdravím Keysera Sozeho). To ale samozřejmě nebylo Leoneho hlavním cílem. Všechna tři období dvacátého století jsou vylíčena naprosto dokonale, včetně rekvizit, celkové atmosféry, i příběhu. Ten prostě táhne, témata jako láska, zrada, a přátelství se neomrzí nikdy a už tuplem ne, když jsou pojata takto. Vyzdvihnout musím geniálního Bobbyho De Nira, skvělého Jamese Woodse i ostatní herce, kteří se svých rolí zhostili na jedničku. Potěšil mě také můj oblíbenec Joe Pesci, jen je škoda, že jeho postava nedostala větší prostor. Chválit Morriconeho fantastickou hudbu by bylo nošením dříví do lesa. Sečteno a podtrženo: Tenkrát v Americe je v každém slova smyslu geniální dílo a já taky patřím k těm, kteří by ještě hodinku nebo dvě klidně snesli :) ()

korect

Tomuto filmu jsem naprosto propadl. Leone byl vizionář, který věděl, že nepopisuje skutečnou Ameriku, ale její duši, jak ji sám viděl. A Morricone je génius, který to z nás pochopil jako první. Už teď vím, že film nelze vidět jen jednou, ale dosud jsem se neodvážil si jej zopakovat, snad brzy. Debořin tanec je pro mě jedním z nejsilnějších momentů filmové historie vůbec. ()

Toustovač

(spoilery sem, spoilery tam) Já jsem asi musel vidět jinej film. Čím víc nad ním přemýšlím, tím víc mě rozčiluje. Působí jako slepenec "scének ze života mafiánů", které spolu souvisí dost pramálo. Nejvíc konzistentního děje je v dětství, překvapivě. Jaký význam má, že jde Noodles na 11 let do vězení (mimochodem, 11 let za co pravděpodobně byla dvojnásobná vražda, he?)? Jaký to tam bylo, jak ho to změnilo? Myslel na holku, co se mu líbila a na svýho kámoše... to je všechno. Ale hlavně že jsme se posunuli v čase. Přijde zpátky do party, jako kdyby se vrátil ze studií. Dalších pár random scének / znásilnění, postavy bez motivací, občas někdo vyletí, jak čertík z krabičky. Noodles se skrývá 35 let... co během tý doby dělal? To je jedno. Potřebovali jsme se zase posunout v čase. Jeho kámoš přežil a celý to zorchestroval... ém, cože? To mi fakt přišlo jak z nějaký telenovely. Jo a mimochodem, půlka z toho se možná nestala, což ten telenovelní děj jen podtrhuje. OK, nějaký klady - na svoji délku to není nuda. ()

mrclTV

Veľkolepý, rozložitý gangsterský príbeh, na ktorý sa dobre pozerá, ale má to jednu chybu, je dlhší ako týždeň pred výplatou. Väčšinou pri minutáži nenamietam, ale v mojich očiach sa v tomto prípade kvôli dĺžke zážitok z filmu sa skôr rozplýva ako zhusťuje. Len za štyri. ()

PlayEasy

Co znamená stopáž, když film, který sledujete, je něčím mnohem vetším než “pouhým” filmem?! Tento přenádherný briliant vyjadřující Leoneho nehynoucí lásku ke kinematografickému umění, jsme sledovali jedním dechem, obdivovali jedinečné výkony jak před, tak za kamerou a především další mistrovské dílo nesmrtelného pana Morriconeho. Když jsme dokoukali, měli jsme opravdu silný pocit, že jsme viděli něco výjimečného - byl to skutečně jen pocit? ... 100% ()

Martin.Tokos

Režiserský a scénáristický skvost. I když moc nemám rád dlouhé filmy, tak 4 hodiny uběhly rychle a zvládl bych i tu režisérovu naplánovanou osmihodinovku 👌5* ()

Midar

Upřímně jsem z tohoto snímku neskutečně zklamaný, měla to totiž být jasná trefa do černého. Čekal jsem čtyřhodinový gangsterský epos, jež mě svou monumentálností naprosto pohltí do světa, kde zákony nehrají žádnou roli, jen proto, aby mě pak následně mohl zase vyplivnout zpět do reality, podobně jak to dokázal první Kmotr. Bohužel je to však přesný opak toho, v co jsem doufal a o čemž jsem až do zhlédnutí tohoto filmu neměl absolutně žádné pochybnosti. Hlavní důvod toho, proč podle mě vůbec nefunguje je samozřejmě scénář. Ten totiž absolutně nedokáže pracovat s postavami či nějakým napětím. Následkem čehož mi bylo během sledování vesměs jedno, co se tam děje. Ani za ty čtyři dlouhé a úmorné hodiny jsem si pak nedokázal zapamatovat jména ani tří postav, natož abych si k nim vybudoval jakýkoliv bližší vztah. Kromě docela krátké dějové linky vracející nás do dětství hlavních protagonistů mě tu tak vůbec nic nezaujalo a na konci filmu jsem se sám sebe ptal, co mi sakra uniklo. Kromě jako vždy přesného De Nira a služné hudby mě ten film prostě nedokázal zaujmout a i přes velký respekt k Sergiu Leonovi si jej už raději nikdy nepustím. Nevěřil bych, že to někdy napíšu, ale opakované sledování tohoto snímku mi příjde jako obrovská ztráta času. ()

T..oo..M

Do dokonalosti vybroušený diamant, film který mě první napadne, když příjde řeč na to nejlepší z kinematografie. Fantastické spojení tří titánů Leone, Morricone, De Niro. ()

JosefTomas

Tento film je dnes legenda, o tom není pochyb. Perfektní příběh, skvělé dialogy, které jsou prezentovány dokonalými herci. Casting se opravdu povedl, to bez debat, ovšem délka je přímo smrtící. Není to vyloženě špatně, ale vidět každý detail, také není nic zábavného. Leone to sice nahrazuje kvalitním příběhem, co ale s tím, když se každých pár minut člověk vyloženě nudí. Až na tuto maličkost jde o perfektně zvládnuté řemeslo. Výborná práce. ()

Nathaniell

Čtyřhodinový epos, který si může dovolit půlhodinový rozjezd a stojí za to. Skvělé obsazení, skvělý příběh a naprosto bezchybné zpracování... 5* ()

LdaVinci

Absolutně geniální. Celá dětská linka byla perfektní a naprosto mě bavila. Tady jde vidět zrod mafie a jde vidět, že na to musí člověk mít buňky už od mala. A co se týče herců, tak tady někdo opravdu přemýšlel a vybíral precizně, protože podoba dětských a dospělých herců je neskutečná. Okamžitě jsem věděl o které postavy šlo. Jinak film je teda dost dlouhej a asi by se někde dalo lehce krátit. Někomu by to mohlo přijít zdlouhavé. Podporuje to i táhlá, leč geniální hudba Morriconeho. No užil jsem si to, pecka! ()

helrohir

Vtedy v Amerike je jednoznačne veľkolepou gangsterskou freskou, kde prakticky každá zložka filmu spĺňa kritériá, aby bola považovaná za vrchol filmárskeho umenia. Či už ide o vypiplané obrazové kompozície a sústredenú kameru, dokonale sugestívnu Morriocneho hudbu, a samozrejme nesmiem opomenúť úžasné herecké výkony, hlavne teda ústrednej dvojice Robert De Niro a James Woods. Nelineárne rozprávanie deja je zaujímavým oživením, ktoré pridáva filmu na väčšej hĺbke. Leoneho réžia je bezpochyby vrcholným okamihom jeho kariéry, a je vidieť, že do tohto filmu dal celé svoje srdce. Ale z čisto subjektívneho hľadiska sa mi pri sledovaní filmu tá stopáž zdala až príliš dlhá, pričom tam bolo viacero scén, ktoré boli naťahované až za hranu potrebného. 84%. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration