Žár

(neoficiální název)
  • USA The Burning (více)

Neoblíbený táborový správce se stane obětí kanadského žertíku, který se však nečekaně změní v tragédii. O pět let později se hrůzně znetvořený muž vrátí na místo tragédie a mezi novými táborníky, kteří jeho příběh znají jen coby zábavně děsivou historku od táboráku, rozpoutá svými ostře nabroušenými zahradnickými nůžkami hrůzostrašný masakr. (nash.)

Zayl

Výborný představitel kempového slasheru. Hned z úvodu je vysvětleno co bylo spouštěcím podnětem pro následující kolotoč vražd. Nechybí ani solidní záporák, který k usmrcování svých obětí používá velké zahradnické nůžky. Velkým kladem jsou určitě gore scény. Kamera nabízí celkem dobré detailní záběry a především neuhýbá stranou, vyjma tedy jedné vraždy, kdy uhne na krví pocákané zrcadlo. Samozřejmě ani zde není ušetřeno ustálených klišé žánru, ale bez nich by to nebylo ono. Celkově jde o směsici nejlepších tradičních prvků a jediným záporem je hudba, která je příliš jednotvárná a nedokáže správně vygradovat vraždící momenty. The Burning patří ve svém subžánru mezi to nejlepší a obsahuje hlavně jednu scénu na voru, která vám z paměti jen tak nezmizí. ()

PKD

Viděno optikou 15letého, tedy v době, kdy jsem viděl po1. Pátky 13., dal bych i s přihlédnutím k nostalgii rovnou 4. Jelikož se tak ale nestalo, dávám plné 3 s tím, že když pominu hudbu, která se spíše hodí k italským 80tkovým hororům a dokazuje tak, že Manfredini a Carpenter jsou jen jedni, tak musím pochváliti postavy, které (ať jsou sympatické či ne) mě bavily o dost více než v celé sérii Pátků, kde sloužily většinou jen jako maso na porážku, tudíž vám bylo jedno, kdo zhyne, ale zajímalo vás...jak. Tady jsem se první hodinu tak zabral do té party hic, která si čte po večer Hustlera či Playboy, objednává si celé pytlíky kondomů a které bych své dítě nesvěřil ani na den;-) že mi ty nastupující vraždy a minimálně část s vorem a relativně prázdnou kánoí, což považuji za vrchol, až vadily, heh. Jelikož JFL popsal dosti podrobně to s ženskou částí filmu, ušetřil mi další řádky, které mohu využíti ještě k ´´pár´´ větám. Sice jsem už zvyklý, že se hodně věcí dojí, prakticky do nekonečna, ale i když jsem rád, že zde nejde o další nekonečnou sérii, dal bych si klidně trilogii. Ale to maximálně. Maska, dosti dobrá a říkal jsem si, zda ho ukáží v celé své kráse. Byl jsem připraven na to, že ne. Freddy K. by mohl závidět. Zahradnické nůžky po všem těch mačetách, motorovkách a dranžírácích, docela fajn změna, byť mám dojem, že Jason onen původně nevražedný nástroj též v jednom díle použil. Ostatně, on použil kde co, včetně stanového kolíku.;-) A na závěr dodám, že nechápu, proč zabil tu postarší prostituku (měla parádní nohy, včetně bot, i když zkazila atmosphéru, která začala slovy... ,,Tak půjdeš dovnitř, když jsi mě doprovodil? Já jdu. Chceš to se zhasnutými světly? Mě to neva. Sundáš si klobouk? Mě to neva. Dělala jsem to s chlapama, kteří byli oblečení. (A teď to příjde) Tak dělej, já si musím vydělávat´´. A Cropsy vzal během škrcení nůžky a.....no, řekněme, že  Savini měl práci) a i tak pochválím prvních 13min. které jsou jako takový prequellový minifilm a pokud by na mě neudělaly dojem, dál bych se asi nedostal. ()

Gorehound

Nesmrteľný slasher, patriaci do zlatého fondu žánru. Krásne leto, príroda, camp, legenda o Cropsym, ktorá sa stane skutočnosťou, Saviniho gore efekty a neopakovateľná atmosféra ranných 80´s, spolu s perfektnou hudbou tvoria skvost, na aký sa nezabúda. ()

topi

Ukázkový příklad kempového slasheringu počínajících osmdesátek. V hlavní roli zahradnické nůžky a maskérská práce Toma Saviniho. Páteční den matky Woorheesové mám přece jen radši. ()

JohnMiller

☠ Video Nasties, The Complete 72 Banned Titles List 11/72☠. Je to vynikajúca 80´s dobová campingová vyvražďovačka ktorej nechýba prakticky nič. Brutálne vraždy sú zabalené do klasického, ale pre mňa zaujímavého príbehu.Na správcu tábora si deti pripravia nepekný žartík s ktorého sa stane hrôzostrašná nehoda. Správca sa spáli takmer na uhol. 5 rokov trvá kým sa dá dohromady. Hneď ako je prepustení s nemocnice sa vydáva späť k táboru kde opäť kempujú deti. Vrah má doslova giallovský vzhľad. Čierne kožené rukavice, klobúk a dlhý plášť. Vraždí s originálnym nástrojom, a to so záhradnými nožnicami. Tomuto slaheru nechýbajú hutné mäsité vraždy. Krv strieka s každého otvoru, je tu vynikajúce gore, prsty ruky všetko sa seká. Kvalitný soundtrack klávesistu zo skupiny YES Rick Wakeman. V podstate si takto predstavujem dobrý slasher odohrávajúci sa v lese. Škoda to rýchleho konca, niečo by sa tam dalo určite pridať. Na rok 1981 skutočne znamenité, keďže až po tejto snímke prišli na rad tie milióny ostatných podobných filmov. 4.5* ()

AlistairMir

Jak mě tohle mohlo tak dlouho brát obloukem? Velmi povedený slasher z tábora hluboko v lesích, kde máme spoustu chodících terčů, které postupně sundavá těžce popálenej killer se svejma věrnejma nůžkama do nepohody. Osmdesátý léta z toho jsou cítit z každého záběru, máme tu nahé holky, lechtivé chvilky, hezké gore, znepokojivou hudbu, houstnoucí atmosféru a velmi vydařené finále, kde se rozhodne jestli zabiják znovu pohoří (doslova) nebo tentokráte pohoří zbytek. Přemýšlel jsem co tomu vytknout a nějak mě nic nenapadá, takže co dodat? Plná palba pro Šmikmátora a mrzí mě, že film se nedočkal pokračování. ()

Eldrick

Jedna z nedoceněných topek subžánru slasheru, která v rámci camp slasheru nakopává prdel i FRIDAY THE 13TH. Námět a postavy pochází, světe div se, z pera samotného chudáka, Harveyho Weinsteina. Nutno říct, že hned otvírák zapálení mě překvapil sílou okamžiku. Celá vyvražďovačka stojí na solidně napsaném scénáři, který drží pohromadě postavy, s nimiž se dá ztotožnit. Nejedná se tak o o bezhlavý terorizování puberťáků, ale vše je opodstatněný a vrah není až do závěru vůbec vidět, což dodává na autenticitě gore scén od Saviniho. Povinnost pro fajnšmejkry. ()

BoredSeal

Průměrný slasher, který oživuje jen mistrovství trikaře Toma Saviniho - nůžky v břiše, masakr na voru, spálený záporák... Sice má kouzlo 80. let a je v pěkném prostředí, ale děj neodsýpá, žádné zvraty a finále je obyčejné. Radši bych dal reprízu některých lepších dílů Friday 13th. ()

Martin741

Tak ja ako funda kvalitneho hororu som si zamlsal. Jo, je to len odpoved na kultovy Friday13th, ale remeselne ide o zvladnutu lesnu vyvrazdovacku. Tak ako Jason Vorhees mal na sebe hokejovu masku, tak tuna ma zaporak noznice a nimi vrazdi. Plus je to debut mladych filmarskych nadsencov Weinsteinovych a na chvilu sa v snimku ukazala aj Holly Hunter. 77 % ()

Mefistofelle

The Burning je takový malý milý slasher, který mě kdovíjak nenadchl, ale ani neurazil. Úvod je docela dobrý, zvláště pak scéna s Cropsym v nemocnici. Prostředí dětského tábora se také docela povedlo a tak jsem se docela těšila, jak to bude pokračovat. Bohužel, jakmile si táborníci vyjeli na výlet s kánoema, trochu to ubralo na tempu a docela trvalo, než se to k něčemu rozhoupalo. Vraždy jsou páchané pouze jediným předmětem a sice zahradnickýma nůžkama, což možná vypadá na první pohled poněkud jednotvárně, ale jsou dostatečně důmyslné, přicházejí s docela slušnýma lekačkama a tak jsem se u nich nenudila. Co se zabijáka samotného týče, popálený týpek co se mstí na tábornících byl velmi dobrým nápadem. Proto, ačkoliv tento film nepovažuji za kdovíjaký klenot, je škoda, že to nemá pokračování. ()

Rodriguez

Jeden špatný žertík a hned je z toho odplata jako hrom! Do téhle doby jsem viděl pouze Pátek třináctého" (80) a tak jsem mohl srovnávat pouze s ním. Ale musim uznat, že sem se solidně pobavil. A ten odporný konec zabijáka musim jen všem (co sledují horory) doporučit! 80% ()

Sludger

Ukážkový a priamočiary slasher. Klasická lokalita – letný tábor, jazero, no vydarená atmosféra, zaujímavé postavy (čo sa často nevidí) a kopec krvi a vrážd. A ku tomu hlavný vrah ako vypadnutý z Barkerovej družiny cenobitov. Pokiaľ máš rád najklasickejší slasher, smelo doňho! ()

pankreminek

Upřímě jsem čekal mnohem víc, ale stále je The Burning dobrý slasher. Při scéně kdy ten spálenej maník pomasakruje nůžkama asi pět teenagerů najednou mě fakt zamrazilo. Na druhou stranu mě hrozně nudily nekonečné scény s táborníky. ()

Nivenx

Jeden ze zástupců krvavých slasherů, který mi dlouho unikal. Konečně jsem se mrknul a docela jsem si to užil. Sice nemá pokračování, což je celkem škoda, jelikož záporák byl opravdu cool. Nejspíš upadl v zapomění díky veliké konkurenci, kde už všichni nedočkavě vyhlíželi pokračování už známých titulů. The Burnig by neměl uniknout žádnému fandovi hororu, pro ty kteří hororům tolik nehoví, tak ti at' se tomu raději vyhnou, protože si myslím, že se jim to tolik líbit nebude a schodili by nám dobré hodnocení.60% ()

HorrFi

Od The Burningu jsem toho čekal hodně, ale vyplatilo se to.. v 80. letech se točily dobrý slashery a dobrý horory celkově a ani tenhle neni vyjímkou.. nějaká chybička by se tu možná našla, ale to vem čert.. skvělá scéna na voru, krásná příroda a originální vražedná zbraň.. ()

Khumbac

V roce 81 jsem se narodil a v tomto roce vzniklo take spoustu srandovne-naivnich děl. Po vetsinu filmu se zde resi napetí mezi taborniky, vztahy a sexualni napeti. Nektere triky pri zabijeni jsou udelany dobre, nektere laxne. Kdyby na konci byla lepsi kamera, strih a rezie tak by to mozna 3 hvezdy dostalo. Jo a slashernika zahĺedneme na konci a musím ríct, ze je k popukaní.. ()

Sfinkter

Další slasherová balada od táborákového ohně ze zlatých osmdesátých. Nechápu, proč tomu nikdo za 35 let nebyl schopen přiřadit oficiální český název. Potěší účast Jasona Alexandera, parťáka Gerea z Pretty Woman, tady ještě velmi mladého, nicméně stále stejně oplzlého. Dodatek ke komentáři: hurá, konečně se objevil i český název, byť neoficiální. ()

liuk

Vše kromě hudby je v The Burning na té nejvyšší možné úrovni. Jen ta malinko zážitek degraduje, kdy pořád hraje tam, kde nemá, a ještě je opravdu docela otravná. Tedy kromě té skladby, která by se dala považovat za variaci k ústřední melodii k Phantasm. Jinak se ale musí jen chválit. Na camp horory těžko někdo kouká z důvodu, aby se celou dobu bál. Tady jde spíše o tu atmosféru izolovaného městečka mezi lesem a jezerem, o ty všelijaké postavičky, které jakoby vypadly z učebnice klišé, a občas o nějakou tu vraždu, která příběh posune dál. Ano, příběh. To co Pátku 13. víceméně chybí, se zda najde s přihlédnutím k žánru poměrně vrchovatě. Opomíjení mizících kolegů působí uvěřitelně a v závěru hlavně celá parta pracuje dohromady, až na potřebné výjimky se netrhá, aby si naběhla osamoceně na zahradnické nůžky. A měl jsem o ni fakt strach, a to se počítá. Vždycky se musí ocenit, když si poslední půlhodinu filmu potřebuju odskočit, ale z důvodu napětí to prostě neudělám, i kdybych se měl Tycho de Brahe jmenovat. ()