Šéf místní policie Martin Brody společně s policistou Hendricksenem na pláži objeví hlavu a část ženského trupu. Lékař je přesvědčen, že žena byla napadena žralokem. Brody si uvědomuje nebezpečí a chce nechat zavřít pláže, což se ovšem nelíbí starostovi. Městečko, zcela závislé na krátké turistické sezóně, si podle něj nemůže dovolit takový luxus. O pár dní později se další obětí stane šestiletý chlapec. Přestože starosta stále odmítá vydat zákaz koupání, zpráva pomalu prosakuje na veřejnost. Do pátrání se zapojí nejen policie a ichtyolog Matt Hooper, ale také desítky amatérských lovců, kteří se do městečka sjeli pod vidinou odměny, kterou za dopadení žraloka nabídla matka zabitého chlapce. Teprve když je přímo před očima stovek turistů v mělké zátoce napaden další muž, je starosta přinucen přiznat vážnost situace a pod nátlakem Brodyho najmout profesionálního lovce Quinta. Společně s ním se na moře vydává i Hooper a přes svůj strach z moře i Brody. Když se jim konečně podaří žraloka přilákat, jsou šokováni jeho velikostí? (TV Nova)

Robbi

Přišel jsem o onu "Čelistmánii", protože film jsem viděl podstatně později, ale opět mě přesvědčil, že thriller se netočí tím způsobem, jak vidíme na přelomu století - nemusí být zavalený naturalistickými triky, přecpaný 3D efekty a klidně se obejde bez hektolitrů krve. Práce s náznaky, podpořená hudbou a gradujícím dějem, třebaže se může zdát, že je příliš jednoduchý, to se všechno "mlaďasovi" Spielbergovi povedlo na jedničku. Je to bez uzardění pět hvězdiček, především proto, že tomuhle filmu uvěříte. ()

RajCZitko

Tak tento údajně horor se mnou nijak netrhl. Zdá se mi, že bych mohl shrnout celý film maximálně do 5 minut, a tedy že tvůrci vařili tzv. z vody. ()

LukH

Film, po jehož uvedení mnozí "plážoví podnikatelé" zaplakali :D A říkejte si, co chcete, i dnes (kdy už nás přírodovědci 1000krát ubezpečili o naprosté nepravděpodobnosti útoku žraloka) by mi při vstupu do moře s možným výskytem těchto pozoruhodných ryb proběhl ústřední Williamsův motiv hlavou a měl bych se na pozoru :-) První ze Spielbergových majstrštyků, možná nejlepší v žánru! Zbožňuji trojici hrdinů - vyloženě nepodobné charaktery tvoří vskutku zábavný tým... ()

Euchrid

Spielberg zasadil mým podvědomým strachům tak silnou doživotní ránu, že už do konce života budu při koupání v moři vydešeně vyhlížet pověstnou hřbetní ploutev. Měl k tomu sice užasného a fascinujícího hlavního představitele (myslím žraloka..), ale stejně vytvořil masterpiece, který nemá obdoby a ještě pořád rezonuje v lidské kultuře a jejího vztahu ke žralokům. ()

Kariya

Komu ani jednou při tomhle filmu nepřeběhl mráz po zádech, byl buď vylitej jak motyka nebo něčim sjetej. Nádherná stupňovitost nervy drásajícího děje mě bude vzrušovat asi napořád. Nechtěl bych žít v letech, kdy Čelisti vtrhly na scénu a jezdit k moři. Nevim nevim jestli bych se opravdu někdy nebál se bezstarostně koupat v moři a zaplavat si někam daleko od břehu :-). ()

vetsinezobri

I po více jak třiceti letech stále mrazivé. Souboj první - politika vs zdravý rozum. Souboj druhý - zubatá rybka vs neplavec. "Se třema se potopit nemůže!" Může, Quinte, může :) ()

departed

Nestárnoucí klasika. Díky, Stevene, že kvůli tobě se odteď budu bát jít do moře, byť jen dvacet metrů od břehu. Fakt díky. ()

Magoor odpad!

Parafráze na golfistu a jeho velmi "inteligentní" komentář k filmu Tanec v temnotách od Larse von Triera:" Pokud někdo vlastní pračku, o jejíž značce je z reklamy přesvědčen, že je značkou kvalitní, a do této pračky dá své značkové špinavé prádlo, na kterém klidně může udělat uzel, a přidá reklamou vychválený prací prášek, poté zmáčkne tlačítko s nápisem Power. Pračka začíná pracovat, voda se napouští a buben se začíná točit, čeká ten dotyčný na výsledek praní. Když je cyklus dokončen, vyjme prádlo z přístroje a je uspokojen výsledkem. Někde v jiném čase a na jiném místě pere někdo jiný. Nemá tak drahou pračku, ani prášek, natož aby se oblékal do drahých a značkových šatů. Je docela zvláštní, že po vyprání vypadá prádlo naprosto stejně, protože všichni kdo uvažují realisticky ví, že tenhle film o ničem rozpoutal komerci v kinematografii a to celosvětově!!! A golfistova modla Spielberg není nic jiného než obyčejný filmový lobista, kterému jeho tah prostě vyšel a nemyslím jen v tomto filmu. Komerce je z jeho celé filmografie cítit jako přetékající septik! Snad jen možná na jednu vyjímku, tou by mohl být film Blízká setkání třetího druhu. Nejspíš se jen trochu spletl a udělal si malou odbočku. A když si čtu po sobě tento komentář, nevím jak jsem filmu Čelisti mohl dát dvě hvězdičky, okamžitě měním na odpat!!! Pokračováná paráfráze na golfistův komentář tohoto filmu:" Jako by Spielberg řekl - pozor jsem americký žid, jsem tady a čekejte ode mě velké prznění celosvětové konematografie!!! ()

Izz

Trošičku pocuchaná časem,ale pořád klasika.Když se člověk dívá na všechny ty dnešní otřesná béčka,kde vystupují žraloci,krokodýli a další podobná zvěř,docela se diví,že před pětatřiceti lety to Steven zvládnul s grácií hodnou Hitchcocka.Vždyť zdánlivě stačí tak málo,tedy talent pro navození atmosféry,děs nahánějící hudba a schopný herecký tým.Dávám čtyři v rámci celé Spielbergovy tvorby,kdybych měla hodnotit v rámci subžánru,je to jasných a čistých pět. ()

giaruj

Čeľuste sú výborne natočené, zvládnuté po hereckej aj hudobnej stránky. No dve hodiny je veľa. Žeby predsa zub času? Chápem dobové zážitky v kinách, chápem detské zážitky z videa a TV, no viac menej ide o nostalgiu ako naliatie si čistého vína. Film je možné rozdeliť na dve hodinové časti. Prvá - hororová - vám naservíruje najkvalitnejšie postupy hororov z konca 70 rokov. Dialógy držgrošského starostu sem tam nudia, ale nevadí. Škoda len, že sa film prehupol do psychologického dobrodružného akčného boja na hrdinov a pánov tvorstva. V niektorých hororoch čistých 70 rokov sa toho deje oveľa viac, atmosféra je hustejšia a naozaj sa bojíte... Na druhej strane, Čeľuste sú asi tým najlepším filmom s tematikou vraždiacich vodných monštier (žraloci, krokodíly, hady, chobotnice, mloci...). 101 horror movies you must see before you die ()

Bounded

Klasika prý nestárne, ale tahle zestárla tak, že byl žralok už málem bezzubý (a to se mu prý zuby stále obměňují). Tohle někoho kdysi napětím vmačkávalo do křesla? Já jsem měl problém, abych neusnul. Přehlídka nezajímavých jednoduchých charakterů. Hlavní roli vlastně hraje žralok, je to typický příklad McGuffina, ale to mi nestačí, to je málo. Za nadčasový motiv pana Williamse, který ale spíš než napětí navozuje komedii, si to ty tři hvězdičky odnese, ale tedy s odřenýma ušima. "That's some bad hat Harry." ()

Mr.Ondras

Jaws je podle mně nejlepší hororový thriler ve kterém vystupuje v hlavní roli zvíře. Spielberk se opravdu vytáhl když tohle natočil a dal tomu název JAWS. ()

Lilien

čeľuste sú proste kult a ani o 100 rokov nestratia na svojej sláve a autentickosti. Možno ani samotná Benchleyova kniha nieje taká dobrá ako Spielbergova adaptácia s dokonalým hudobným sprievodom. ()

Knor

Má cenu k této klasice něco psát. Jde o jeden z nejlepších hororů a filmů vůbec. Lidé se díky tomuto dodnes bojí vkročit do moře a dodnes neztratili Čelisti na působivosti ani děsivosti. Od začátku do konce všechno dokonalé. ()

Godhaj

,,Není to žádná sranda, co náčelníku? Ale co je dneska jednoduchý?!“ Myslel jsem, že Čelisti budou ten typ filmu, který prostě nestárne. To byl ale velký omyl. Samotný žralok vypadá pořád dobře a uvěřitelně, ale příběh je na tom mnohem hůř. Horor totiž začíná v druhé polovině, když musí divák poslouchat protivného egoistického kapitána, který bohužel nezavře papulu a ještě má muzikální choutky. Dále se objevuje homosexuální ukazování si jizev a strašlivých příběhů z minulosti. To vše mě tak otrávilo, že jsem byl rád, že jsem to dokoukal až do konce. ()

Marty7CZ

Viděl sem to po nanopadesátý šestý a baví mě to pořád a pořád!!! To se děje jednou za světelný století.... 115% mistře Stevene:-))) ()

joelly01

Zasadni film Meho detstvi. A jako tresnicka na dortu jsme byli s Klenotem minuly tyden na Marthas Vineyard, kde se film natacel. A tak jsme se sli podivat na dum Chiefa Brodyho (ted vypada uplne jinak, ale stejne!), vyfotila jsem Klenota pred filmovou radnici (ted je to kram s hadrama pro turisty) a pak jsme se sli cournout na "First Attack Beach" a pak jsme chvili obsmrdali kolem mostu ktery podlpouval filmovy zralok do zatoky. Ten most jsme napred nemohli najit a pak jsme jeli busem a najednou ridic zvolal "next stop is the Jaws Bridge!". Fakt rekl "Jaws Bridge". Takove nadseni, takove stesti. Kdyz jsem byla dite tak jsem Celisti videla milionkrat. Kde by me tehdy napadlo ze nekdy budu prochazet i po mistech kde se film natacel. Jsem uplne hyper. A takovy krasny ostrov je to. Klenot musi hrat castejc to Lotto nebo Powerball ci co. Az pak chytnem ten Jackpot tak se na MV odstehuju a uz nikdy odtamtud neodjedu. No leda v zime na dovolenou na lyze. Ale jinak ne! ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

16.01.2019

Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby… (více)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (více)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna