Šéf místní policie Martin Brody společně s policistou Hendricksenem na pláži objeví hlavu a část ženského trupu. Lékař je přesvědčen, že žena byla napadena žralokem. Brody si uvědomuje nebezpečí a chce nechat zavřít pláže, což se ovšem nelíbí starostovi. Městečko, zcela závislé na krátké turistické sezóně, si podle něj nemůže dovolit takový luxus. O pár dní později se další obětí stane šestiletý chlapec. Přestože starosta stále odmítá vydat zákaz koupání, zpráva pomalu prosakuje na veřejnost. Do pátrání se zapojí nejen policie a ichtyolog Matt Hooper, ale také desítky amatérských lovců, kteří se do městečka sjeli pod vidinou odměny, kterou za dopadení žraloka nabídla matka zabitého chlapce. Teprve když je přímo před očima stovek turistů v mělké zátoce napaden další muž, je starosta přinucen přiznat vážnost situace a pod nátlakem Brodyho najmout profesionálního lovce Quinta. Společně s ním se na moře vydává i Hooper a přes svůj strach z moře i Brody. Když se jim konečně podaří žraloka přilákat, jsou šokováni jeho velikostí? (TV Nova)

Martensson35

Průkopnický film a brilantní řemeslná práce své doby, jenž i dnes vytře zraky všem "digitálním" žralokům. Herci, především Robert Shaw jako nezapomenutelný Quint, scénář a práce s kamerou, jenž navozují skutečně děsivou atmosféru, to je to co činí tento film klasikou s velkým K. ()

kratina

Až do Čelistí jsem netušil, že se na housle dá hrát i pod vodou! A jak šíleně strašidelné bude sledovat se zatajeným dechem a sevřeným hrdlem tu ostrou brázdu ve vlnách, když trojúhelníkový smyčec rozráží hladinu, jak se k nám blíží a čím dál zlověstněji tepe do strun... Nezbývá než před panem Spielbergem s úctou smeknout. Tohohle žraloka si prostě osedlal a zarajtoval si na něm opravdu parádně! Takže jasných pět hvězd (víc bohužel dát nejde) a teď navrhuji držet spolu s policejním náčelníkem Brodym a ostatními přeživšími minutu ticha, za všechny sežrané a zejména za Quinta, který se statečně chystal žralokovi natrhnout prdel, leč žralok ji Quintovi natrhnul dřív (a to bohužel doslova :-) ()

Inozuka

Prvně jsem viděl jako dítě v letňáku a byl jsem z toho úplně mimo. Pamatuji na ten šok s hlavou ve vraku, kdy celé kino zařvalo... Pak jsem četl knihu, která je trochu jiná, ale bavila mě hodně. Nyní vidím Čelisti asi po čtvrté, a přestože musím uznat, že ačkoliv film v lecčems zastaral, pořád se na to dá dívat a zejména finále má docela grády. Shark je někdy úsměvný, ale dobře budované napětí tu loutkovitost plně vyvažuje. A stejně jako v minulosti mě nejvíc dostala Quintova historka o USS Indianopolis, která je mimochodem pravdivá. A to je asi důvod toho, proč tak děsivá... A poznámka na okraj: Milovníkům tvrdé muziky doporučuji album americké speedcoreové kapely Wehrmacht - SHARK ATTACK. To jsou teprve čelisti. ()

Mik_e

Zářný příklad toho, že méně je někdy více. Takže žraloka si moc neužijeme, ale náznaků, atmosférických podvodních záběrů je tu dost. Do toho hraje geniální hudba Johna Williamse a ve výsledku se jedná o nestárnoucí film, který i po čtyřiceti letech funguje na jedničku. Pro mě asi nejlepší Spielbergův kousek. ()

Matyas

Kdyby to skončilo tímto dílem, byla by to jeden 1000 z nejoblíbenějších filmů, ale vědomí že šlo Royovi tolik o prachy, a, že se kvůli tomuhle filmu zabilo několik stovek, možná tisícovek žraloků, tak bych tomu filmu možná dal vyšší hodnocení | 7/10 3* ()

Acrobat

Priam len Hitchckokovske náznaky vedia urobiť napätie, kde opäť sa potvrdzuje, že výtvor ľudskej mysle a predstavivosť, že sa niečo ide diať, je Ďaleko vyčerpávajúcejšia než gore. Zubom času možno nedotknuté, pre mňa, ktorý nemá rád vodu desivé, miestami nudné (!) a vysušené. ()

Likan7

TOHLE je ten film, který mi táta tloukl do hlavy, abych se na něj konečně podíval?! Čelisti mají ke konci solidní atmosféru, a jsou i celkem akční, ale jinak se jedná o naprosto ničím zajímavý film. Zajímavý je maximálně tím, že se tímhle filmem dostal do užší režisérské špičky Spielberg. Film jako samotný mě ale nudil. ()

Klajondr

Kultovka jako prase? Jako ano je, ale zdá se mi, že je strašně přeceňovaná. Samozřejmě na tehdejší dobu to byla pecka, jen mě to prostě tak moc nenadchlo, jako ostatní. Jinak se ale jedná o velmi kvalitní film, který určil žánr hororu na několik let dopředu. ()

RypavaDvojka

Kdyby tento film vyšel v této době, schytal by kritiku a skončil by na hranici 30%, možná i níže. A nikdo nemůže říct ani prd páč takových filmů jsem viděl hned několik, ne-li desítky. Na tehdejší dobu to bylo terno - dobrá kamera, příběh a velkej žralok, co žere lidi. Spelberg dostal peníze a natočil na tehdejší dobu fajn film, který se však v dnešní době stává průměrem a nebýt té nostalgie, nebyl by až tak kladně hodnocen. Mohl by být klidně o půl hodinku kratší a některé věci v scénáři by taktéž stály za změnu. Jistě, v 70.-80. létech bylo natočeno mnoho parádních filmů. Tohle je ale jeden z těch, které s časem upadají. 60% ()

Nix

Hudba je naprosto legendární a oslnivá, tady je krásný příklad toho jak hudba hraje důležitou roli, pokud vystihnete okamžik, kdy ji použít. Legendární scény, ještě legendárnější tvor, takhle se dělá klasika. Víc asi není co dodat. ()

Hellknight12

Včera pozreté po rokoch. Skvelé spracovanie na rok výroby, ktoré je dodnes považované za jedno z najlepších spravených hororov o žralokovi. A ani sa nečudujem. Skvelé herecké výkony, hudba, atmosféra filmu je pekne napínavá. Na BRD to ešte zvýšilo pekne atmosféru z filmu. Jediné mínus je to krátke 118 min je proste malo. Mohli tam pridať ešte pár minút navyše a držať tempo hlavne na začiatku. Celkové hodnotenie za mňa je 80% ()

rublik05

Na tu dobu jsou Čelisti opravdu pozoruhodným dílem, který v podstatě položil základy úplně nového žánru. Steven Spielberg byl už tehdy výjimečným tvůrcem, totéž platí i o Johnu Williamsovi, bez jehož hudby by atmosféra nebyla ani zdaleka tak děsivá a podmanivá. Povedlo se rovněž i herecké obsazení, což je u filmů tohoto ražení skutečně zázrak. Na můj vkus je film zbytečně moc dlouhý, má nezáživné momenty, tempo se místy trochu zadrhává, každopádně to jsou z mé strany jediné výtky. I po těch letech strčí Čelisti většinu podobných filmů s přehledem do kapsy, jedná se o po všech stránkách profesionálně natočený thriller, který má dodnes jen minimální konkurenci. 7/10. ()

Dexx

Atmosféra dokonalá (hodně díky skvělé Williamsově hudbě), výborné herecké obsazení (nejlepší je Robert Shaw), prostě klasika. Koupání v moři už nikdy nebude jako dřív. ()

TomJ

Ked som videl Celuste prvykrat, naozaj som sa bal. Ked som ich videl druhykrat, bolo to nieco podobne. Spielberg to jednoducho vie. ()

Mocoft

Báli jsme se všichni. Ale ubírám jednu * za to, že si mohli dát i na tu dobu víc práce s efekty. A že to šlo je jasné. Stačí se podívat na Vymítače ďábla. ()

art

Skvělej film, vše podstatný tu už asi bylo napsáno, takže jen stručně: pět hvězdiček jsem nedal proto, že narozdíl od knížky Hooper nezemře a celkově mi film připadá míň logický než knížka. ()

Tiiso

Na tento film bylo napsáno již tolik slov a vět. Nevím co přidat. Snad jen v roce 1975 toto natočit? A takto? Výborné. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

16.01.2019

Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby… (více)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (více)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna