Šéf místní policie Martin Brody společně s policistou Hendricksenem na pláži objeví hlavu a část ženského trupu. Lékař je přesvědčen, že žena byla napadena žralokem. Brody si uvědomuje nebezpečí a chce nechat zavřít pláže, což se ovšem nelíbí starostovi. Městečko, zcela závislé na krátké turistické sezóně, si podle něj nemůže dovolit takový luxus. O pár dní později se další obětí stane šestiletý chlapec. Přestože starosta stále odmítá vydat zákaz koupání, zpráva pomalu prosakuje na veřejnost. Do pátrání se zapojí nejen policie a ichtyolog Matt Hooper, ale také desítky amatérských lovců, kteří se do městečka sjeli pod vidinou odměny, kterou za dopadení žraloka nabídla matka zabitého chlapce. Teprve když je přímo před očima stovek turistů v mělké zátoce napaden další muž, je starosta přinucen přiznat vážnost situace a pod nátlakem Brodyho najmout profesionálního lovce Quinta. Společně s ním se na moře vydává i Hooper a přes svůj strach z moře i Brody. Když se jim konečně podaří žraloka přilákat, jsou šokováni jeho velikostí? (TV Nova)

ad

Přelomový a nesmrtelný film, který je díky využití jeho minimálních prostředků maximálním diváckým zážitkem. Vynikající je především Williamsova hudba, herecké výkony všech tří představitelů a samozřejmě Spielbergova režie, bez které by Čelisti nikdy nebyly tím, čím jsou. ()

-Bomba-

Čelisti jsou ukázkovým příkladem dobrého zvířecího horroru. Jasně, ve vraždách žraloka se trochu krotí a moc toho neukáže ale přece jen to natočil nenásilný Spielberg. Je také zajímavé pozorovat, jak tohle dílo skoro vůbec nestárne, výborná kamera má dobrý obraz a zároveň ji měl v rukou i dobrý kameraman, takže sledování je už kvůli tomu slast. O kultovnosti tohoto snímku se snad ani nedá pochybovat. ()

C0r0ner

Byly doby, kdy si filmy a především režiséři zakládali na atmosféře a ne dokonalých, leč nicneříkajících efektech. Čelisti jsou neuvěřitelnou výjimkou snoubící oba tyto dva aspekty. Ano, dnes, po více než čtyřiceti letech, je žralok velmi zastaralý, ale i tak dokáže zvednout tep vysoko přes stovku. Především je to ale neskutečně tíživá atmosféra, když třeba začnou lidi utíkat z vody a přitom není nic vidět, slyšet... A taky nemusí každých pár vteřin něco explodovat, aby se divákovi nahnal strach. Tomuhle já říkám mistrovství v oboru. 95% ()

dubinak

Sama za sebe se totálně stydím, že jsem Čelisti zhlédla až teď. Ale ono možná dobře, když jsem už třikrát přežila koupání v Egyptě. Po tomto snímku by mě od břehu asi nikdo nedostal. Pro mě absolutně bezkonkureční animal horor, u kterého mi čelist (haha) zůstala po celou stopáž dole. Na sedmdesátá léta neskutečně brilantně zvládnuté efekty, bezmocná atmosféra, vyšponované akční scény a neúnavná dynamika. Dvě hodinky uplynuly jako voda a já si nevzpomínám, kdy naposled jsem byla tak vtažená do děje. Skvost mezi zvířecími horory a troufám si říct, že nikdo už Spielbergův světoznámý kousek z hlubiny moře nepřekoná. ()

Phos4rus

Super, super, super. Takove filmove napeti se vidi malokdy! Zde S.S. ukazuje, jaky ze to je mistr. S takovym rozpoctem, podminkama, lodi a zralokem, dokazal to, ze se na tento film divam rad, i kdyz jsem ho nespocetkrat videl. ()

agathon

Viděno snad padesátkrát. Absolvována přednáška z velké části věnovaná právě tomuto filmu a jeho roli v moderním výrazivu (nejen) americké kinematografie. Soundtrack, který nadlouho určil, co znamená "napínavá hudba k napínavému filmu". Vlastně ani nevím, co psát, protože je toho hodně a tady by se to stejně ztratilo. Raději si něco přečtěte sami. ()

Wormboy

Velmi kvalitna atmosfericka zalezitost, v ktorej nam Spielberg po prvy krat ukazuje velku cast zo svojej reziserskej krasy a jedinecnosti, ktorymi nas tesi dodnes. ()

danecek24

33. Zlatý Glóbus za rok 1975 - cena (1) - *Nejlepší hudba - John Williams + nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Steven Spielberg, Nejlepší scénář - Peter Benchley, Carl Gottlieb ()

pakobylka

----- "A co mám říct dětem ?" ----- "Že jsem si vyjel na ryby." ----- V první řadě bych si dovolila oponovat vyjádření kapitána Quinta, že žralok má "mrtvé oči". Myslím, že jsou bezedné. Dívají se na nás nejenom z nedozírných hlubin oceánu, který nesmlouvavě pohltil denní světlo, ale i odněkud z šera všech dávných časů planety Země, kterými proplul ... a které až donedávna nepoznaly nejhoršího ze všech predátorů - člověka. Tím pádem se pro mě dnes už kultovní "Čelisti" staly jen dalším z řady snímků, které mě nedokázaly přimět k tomu, abych se postavila na stranu cílevědomých a trochu lehkovážných lovců druhu Homo sapiens sapiens. Nicméně dějová linie disponuje nadprůměrnými triky v rámci možností své doby, velice zdařilou atmosférou cílenou na turisty přímořských letovisek i sugestivní hudbou doprovázející obávanou parybu na její cestě za potravou. ()

laik_60

prvý film od spielberga co prišiel do byvalého CSSR, a hned zožal uspech. zahodno sa k nemu občas vracať. To podmanive dunive "dudu dudu dudu" pod hladinou mora ... a pohyby dravca vo vode ... mňam ... či odhryznutá hlava v diere potopeného člna .. juj ... ()

Juto

Jeden z najefektívnejších thrillerov, aké boli kedy vyrobené. Spielberg naštartoval genialitu v globálnom meradle a priniesol úžasne efektívny thriller postavený na veľmi prvotnej úrovni: strachu. 10/10 ()

Ondatra

Takový průkopník Spielberga a jeho kariéry. Bez tohoto filmu by nebyl tam, kde je dnes. Čelisti jsou prostě klasika a kdo je aspoň trochu fanoušek filmů, tak je musel vidět. Sice, když na to koukám dneska, tak se zpětně trochu směju žralokovi, který na mě působí jako gumová hračka, ale na tu dobu to byla přelomová věc. 9/10 ()

BoXBe

Učebnice hororu, dramatu, popcornového filmu a dokonalého časování a přidávání všech ingrediencí do nově založeného žánru. Horory nemusejí být hloupé, ani zbytečně brutální, dramata nemusejí být jen o hloubce depresí a milostných trojúhelnících a popcorn nemusí být trapnost nad trapnost. Čelisti jsou skripta pro režiséry čehokoliv. Čelisti jsou symbolem diváky přiznané profesůry jejich režisérovi. Po nich si mohl Prof. Spielberg dělat co chtěl. A že dělal.....:-) ()

DominikV

Druhý důkaz toho, že Steven Spielberg je génius (po Duelu). Tento film jsem viděl už hodněkrát, ale stále mi nedá spát. A půlku dojmu tvoří geniální hudba Johna Williamse, která už stačila zlidovět. Jsem si jist, že tento film už žádný jiný nesesadí z mého trůnu TOP10. ()

WolfR

Čelisti jsou film s výbornou atmosférou strachu, kterou dokázal Spielberg výborně podat. Strach ve scénách z té ploutve žraloka, která pluje k oběti za doprovodu úžasné hudby Johna Williamse, je opravdu strašný a děsivý. Tudíž výborně zachycený! Výborný thriller s nádechem hororu. Perfektní! 5 hvězd. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

16.01.2019

Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby… (více)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (více)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna