Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

bohemak2

Schindlerův seznam jsem dlouho odkládal a věděl jsem moc dobře proč. Nerad se dívám totiž na filmy, které citově vydírají. A ať už to tak Spielberg chtěl nebo ne, vznikl film, který svou krutostí a realitou ve vás vyvolá ty nejhorší pocity, které ve člověku jsou. Krutost i zmar, násilí i lidskost jdou ruku v ruce a střídají tempo tak svižně, že vám nezbývá než zase zaklapnout čelist na správné místo a nutit se dále sledovat toto ďáblovo dílo, jinak to totiž nejde. ()

Pattrick

5. 7. 2011 Jsem zkoukl jeden z nejpůsobivějších, nejsilnějších filmových příběhů které jsem kdy viděl. Tak drsný a realistický příběh vtěsnaný do tří hodin, to snad ani nejde, ale Spielberg mě přesvědčil, že je to pan režisér. Ta krutost a lidská ochota, která se dějem prolíná mne dostala do kolen.. "Kdybych vydělal víc peněz, mohl jsem jich zachránit více.. Jenom za to auto by bylo dalších deset".. Neeson, Kingsley, Fiennes excelentní herecký výkon. ()

macejo

Vždy ked si spomeniem na tento film , spomeniem si na tie hrozy ktoré sa konali v rokoch 1938-1945. Tento film som prvý raz videl v škole- áno mali sme to ako deviataci povinné pozeranie vrámci štúdia dejepisa- vtedy sme braly práve druhú svetovú vojnu a všetko čo k nej patrilo- Hiler,Stalin, židia, Schindler, Holocaust aj koncentračné tábory.Tento film vo mne zanechal hlbokú myšlienku- že práve ludia sú najvačším zlom na zemi- režisér priam vystihol likvidovanie židov vojakmi v táboroch- naozaj silný film ktorý je určite v zbierke filmov každého občana židovského povodu. Hudba je krásna, herci Liam Nesson, Ben Kingsley a Ralph Fiennes v hlavných úlohách sa svojích úloh zhostili na jednotku. ()

billcarson

Opravdu výborná hudba od Williamse a k tomu dokonalý Fiennes, který měl dostat za svůj výkon Oskara. Kingsley jako prototyp židovského úředníčka, je rovněž vyjímečný. Avšak k nejlepším filmům má přece jenom daleko, i přesto 5*, No a co se týče ideologie, kdy natočíš Stevenne o Abbovi Kovnerovi a dalších " hodných" židech? ()

Leletik

Hodně dlouho jsem tenhle film odkládal člověk musí mít tu správnou náladu a taky jsem měl trochu strach moc podobné filmy zrovna nemusím.. ale jakmile si ho pustíte tak vás absolutně pohltí nemůžete odejít dokud neskončí a to ho stačí vidět jen jednou a určitě na něj nezapomenete.. ()

JuiceOrange

Když jsem tento film viděl poprvé, byl to jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků... Spielberg zde ukázal svou filmou genialitu, jsem zvědavý, zda někdy vůbec toto své dílo překoná. Totéž se dá říci o Liamu Neesonovi, který je můj oblíbený herec. I další herci, Ben Kingsley a Ralph Fiennes (jenž dokonale ztělesnil zlo), vytvořili nezapomenutelné herecké výkony. Jedna z nejsilnějších scén z mého pohledu byla ta, při níž malé děvčátko jde ulicí při vyhlazování krakovského gheta. Při této scéně snad ani nejde neplakat. Další taková scéna mě dostala při tom, když se malý chlapec chtěl schovat před transportem z tábora a všechny úkryty už byly obsazené i plná latrína... pak scéna veselých dětí na odjíždějícím náklaďáku, kteří mávají svým matkám.. a mohl bych pokračovat. Geniální znázornění šíleného zla. Oproti tomu všemu je zajímavý začátek filmu s kontrastem příjemné zábavy s jakoby "lidskými" SSmany. Je těžké popsal takové dílo několika větami, superlativy nestačí a zůstávají jen frázemi. Věřím, že hlavní hodnotou je poselství tohoto filmu, které dává varování, naději i odvahu. A závěrem, názory na historickou postavu Oskara Schindlera se jistě různí, faktem zůstává, že díky němu žilo a žije spoustu lidských bytostí. Za to si zaslouží úctu a obdiv. ()

corradi

Že je to jedno z nejlepších filmových děl vůbec, o tom asi nemusíme polemizovat, ale Oskar Schindler byl zde vylíčen jako skoro svatý muž, bylo tomu opravdu tak? To neměni nic na tom, že film je skvělý. ()

K.e.a.n.e.80

Film je bez debat za 5*. Bohužel se obávám, že není člověka, který by se mohl jen přiblížit k hrůzám této strašidelné době ve filmovém zpracování. ()

Ospalek

S velkým očekáváním a napjatý jsem začal sledovat film, který měl překvapit (Aspoň já jsem to tak čekal). Zpočátku to bylo velmi nudné a vypadalo to na velmi obyčejný příběh vzkvétajícího obchodu Oskara Schindlera, který je rád, že získal pracující sílu, která tuto prácí bude dělat RÁDA zadarmo, aby přežila. Dočkal jsem se. Dostavila se chvíle, kdy bylo vyhlášeno zajímání a zabíjení židů. Steven Spielberg si našel skvělé herce. Z Fienesse vyzařuje velká krutost a lhostejnost vůči židům a také to dokazuje... Totálně mě odrovnalo, jak si jen tak, z nudy vzal ostřelovačku a začal střílet trochu odpočívající židy. Neeson má zase takový ten typický "skopčácký ksicht", ale dočetl jsem se, že se zachová správně a tak se taky stalo. Příbéh se velmi dotýká každého citlivějšího člověka.Za tento průběch jsou 4*. Pak, ale přichází zlom a Oskar Schindler se rozhodne obětovat celé jmění, aby mohl osvoboit alespoň nějakou část uvězněných židů. Je prostě vidět, že i "kovaného" němce někdy může zlomit pocit, že mohl zabránit vraždám tolika nevinných židů penězmi, se kterými by stejně asi nevěděl co dělat. Proč nepomoci, vlastně už k smrti odsouzeným židům? Tento příběh se mě velmi dotkl a když Oskar Schindler prokázal takové usilí, mohli by to udělat i jiní. Steven Spielberg se nebál natočit tento velkofilm a prokázal velkou odhodlanost na své režisérské židli. Mnoho herců i neherců, kteří se ve filmu ukázali vypadali velmi důvěrohydně na to, čím nebo kým mají být. Velmi dojemný závěr, kde jindy velmi pyšný majitel továren ukázal, že ho čas obměkčil a sám litoval toho, co ještě mohl pro umírající židy udělat. Neváhám a dávám i tu pátou *. ()

maximus78

Už tu bolo povedané všetko... Proste bez komentára, a želám rýchle spamätanie sa po tomto filme. Geniálne, famózne a veľmi silné. ()

Meďo

Ďalšia filmová lahodka, ktorá nenechá nikoho chladným!!.. SIlný príbeh, kamera, hudba a úžasné herecké výkony posúvajú tento film do nezabudnutia.. ()

FilipGOLF

Velice dojemný, až pro mě šokující film. Hltal jsem každou minutu. To, že je natočen černobíle, vypovídá o autentičnosti snímku. Vynikající dílo Spielberga. ()

audri

Kvalitní film a připomíná mi to s vykoupením lidských životu Habrmanův mlýn, ale nedá se to srovnávat. ()

Gorgo8

Silný emocionální zážitek, který si divák odnáší z představení a koluje v něm delší dobu. Spielbergovo filmové umění se spojuje s literárním uměním Thomase Kenneallyho a vzniká opravdu nádherné dílo (podle skutečné události) o záchraně Židů Oskarem Schindlerem před jistou smrtí. Jasných 5 hvězd, dokonalé - 99% ()

TheBlizard

No. Co jen řící. Nejspíš, se budu opakovat, a napíšu to, co dozajista napsalo mnoho jiných uživaletů přede mnou. Ale jinak to zkrátka nejde :) Jelikož tento film, ve mně zanechal tak hluboký dojem, tak jako málokterý. Ač je např. Pianista, také skvěle natočený válečný film, Schindlerův seznam je pro mne ještě o malinký stupínek výše. Tížívá černobílá atmosféra, člověka po pár chvílích vtáhne do děje a nepustí ho, až do samotného konce. Všichni zde exelují. Výborná kamera, skvělá režie v podání Stevena Spielverga, v jednom z nejlepších filmů, které natočil, a herecké výkony. Raph Fiennes a Ben Kingsley jakoby splynuli s postavami, které hrají. Kingsley v roli žida je prostě nezapomenutelný, z Fiennese jsem chtěl skoro zvracet, jak výtečně ztvárnil svou roli. A Liam Neeson mně, přiznávám se, dohnal až k slzám. Na tomto snímku pro mne není nic špatného. Zkrátka není co vytknout. Připomínám, že ještě dlouho poté, co tento film shlédnete, by ve vás měl zůstat hluboký zážitek, kruté reality druhé světové války. A pokud ne. Nejspíš jste nepochopili vůbec nic... A nevím, proč jste na to vlastně koukali. (*****) ()

Icesmell

Co na tom, že to se Schindlerem bylo trochu jinak. Co na tom, že je to přece jen pořádná stopáž. Co na tom, že těch, co pomáhali Židům, bylo víc (Sendlerová, Boom, Winton aj.). A co na tom, že je to „černobílé“ (jasné zlo a jasné dobro) v pravém smyslu slova! Je to především dokonalý Spielberg a jeho dokonalá filmařina! Fascinující podívaná! Plíživě gradující perzekuce Židů šokující nakonec masovými hroby a mrtvolami na pásech položí na podlahu i toho nejtvrdšího ignoranta, skeptika či odpůrce holocaustu. Výjimečný film kinematografie vůbec! Liam Neeson a zvláště Ben Kingsley jsou tam skvělí. Tohle se prostě MUSÍ vidět a NEZAPOMENOUT! “Zapomenout znamená zabít všechny oběti podruhé.“ Elie Wiesel. ()

Boylina

Moje pocity a dojmy z tohoto filmu téměř přesně vyjádřil ve svém komentáři Ajantis. Tak dobře, jak já bych nesvedla. Já jen dávám o jednu hvězdu navíc, vzhledem k tomu, jak náročné téma to je a jak náročný musel být vznik tohoto filmu. Nijak tím nechci snižovat jeho výpovědní hodnotu a je dobře, že tu má takové hodnocení. Ale v té hlavní myšlence mi něco chybělo. I přes tak závažné téma, které v každém vzbudí emoce samo o sobě na mě dýchl chlad. Bylo tam něco, čemu jsem nedokázala věřit. Něco, co mě nepřesvědčilo. Takové prázdné místo. Nejen v postavě Schindlera. Film ukazuje, že Židé byli výborní obchodníci, dokázali tvrdě pracovat a během celého toho nátlaku a vyvražďování drželi při sobě, uklidňovali se, aniž by propukla nějaká davová panika. Což zaslouží velkou úctu. Přesto pořád to byli jen lidé a vedle mnoha realistických záběrů mi chyběl pohled do jejich psychiky, do toho, co se odehrávalo za myšlenky v jejich hlavách. Nedokázala jsem porozumět ani tomu, co se odehrávalo v postavě Schindlera, kde nastal ten zlom, kde v sobě našel jiného člověka ani kdo vlastně byl. Výsledek toho všeho bylo, že mě to až tak nezasáhlo, což je velká škoda. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna