Neo je, poté co se mu podařilo zastavit několik chobotniček pouze silou vůle, v hlubokém bezvědomí a odpočívá na lodi vedle dalšího záhadného pacienta, který jako jediný přežil nepovedený protiútok zionských lodí. Kapitán lodi muže podezírá ze zrady a nemůže se dočkat, až se probudí, aby ho mohl vyslechnout. Morpheus a Trinity si dělají starost o Nea. Jeho stav totiž mnohem více než bezvědomí připomíná stav člověka připojeného k Matrixu, přestože zjevně připojený není. Nedbají pochybovačných názorů kapitána a vydávají se do Matrixu, aby si nechali poradit od Vědmy, co se Neovi stalo. Ta jim prozradí, že chobotničky nevyřadil z boje náhodou. Jako vyvolený má obrovské schopnosti, které zatím dokáže plně ovládat, navíc není nijak omezen hranicemi mezi jednotlivými světy. Díky střetu s chobotničkami se nedopatřením dostal do pasti mezi skutečností a Matrixem. Posádka lodi mezitím objeví Niobe a její nepojízdnou loď, kterou uvede znovu do chodu. Velitel zionských obranných sil Lock o tom nemá žádné zprávy a považuje všechny tři lodě, které zůstali mimo Zion za ztracené... (TV Nova)

juta

Závěrečná podívaná, která mě nenechala chladným. I když jsem to viděl už poněkolikáté, tak opět jsem různým postavám, ať už hlavním, nebo vedlejším fandil, držel pěsti, strachoval se a v duchu popoháněl, aby je stroje nedostali. Celou trilogii považuji za jedno z nejlepších sci-fi, co kdy bylo natočeno. ()

Fiftis

Matrix Revolutions je po formálnej stránke lepší než Reloaded. Neunavujú nás neustále dlhé súboje, napriek znova použitému vzorcu, vysvetľujúceho úvodu a zbesilej akcii v druhej časti, je pocit dynamickosti a plynulosti deja rozhodne väčší. Koniec koncov, nevidíme, žiadnu kontroverznú pasáž ako bola rave party, či preanimovaná bitka Nea so stovkami agentov. Na druhú stranu si môžeme všimnúť mnoho citácii, alebo podobností s inými (nielen sci-fi) filmami. A povedzme si pravdu, na to sme v Matrixe zvyknutí neboli. ()

filmfanouch

Třetí Matrix se točil souběžně s tím druhým a proto mohl Matrix Revolutions dorazit do kin jen 6 měsíců po Matrix Reloaded. Druhý a třetí Matrix tak dohromady tvoří jeden velký příběh, kdy třetí příběh pochopitelně slouží jako druhá polovina, která měla za cíl představit vyvrcholení války mezi lidmi a stroji a definitivně dovézt Nea k jeho osudu. Finále to přitom mají vždy těžké, protože dělat tečky za zásadními filmovými sérii nikdy není jednoduchá práce. Přesto Matrix Revolutions sérii neudělal ostudu a zakončil jednu z nejlepších filmových trilogií všech dob.   Matrix Revolutions okamžitě navazuje na závěr Matrix Reloaded a od začátku jasně směřuje k velkolepému finále. Příběh se soustředí především na stěžejní postavy celé trilogie a i když tehdy bratři Wachowští opět mytologii Matrixu částečně rozšířili a tentokrát dokonce představili i prostor mezi reálným světem a Matrixem, vše především směřuje k uzavření všech linek a motivů. Od začátku to přitom působí dojmem, že Wachowští měli jasnou vizi, která konečně spěje ke svému konci a sledovat jí je prostě nádhera.   Inspirace anime, hongkongskými akčními filmy i encyklopedii filozofie je v součtu ze všech filmů trilogie možná i cítit nejvýrazněji. Především ve finále, kdy se Wachowští inspirují Pěstí legendy Jeta Liho a finální osudovou konfrontaci se Smithem a jeho armádou Smithů skutečně prodávají jako velkolepý moment, díky kterému člověk Matrix Revolutions všechny ty drobné přešlapy vedoucí k finále odpustí velmi snadno. Jakmile se totiž naštvaný Neo na dně postaví do své klasické polohy a začne osudový souboj se Smithem o osud Matrixu, osudovost a husina je rázem na místě. Což se dá říct o bitvě o podzemní město Sion, která s tehdejšími efekty ve vrcholné formě dokázala, že Wachowští velký rozpočet pro obě pokračování Matrixu vydřeli na dřeň.   Rozjezd Revolutions možná není úplně nejideálnější, navázání přímo na závěr Reloaded mu možná úplně neprospívá. Jenomže od počátku je i finální dobrodružství Nea v rámci původní trilogie Matrix strhující, kdy se Neo konečně stává tím vyvoleným. V závěru si člověk definitivně uvědomí, jak geniálně promyšlená celá trilogie je a dohromady tvoří naprosto funkční celek. Jakmile navíc do půvabného vizuálu kameramana Billa Popea začne hrát strhující soundtrack Dona Davise, ideálnější tohle finále prostě být nemohlo.   Scénář Wachowských stojí za zmínku nejen díky parádně napsanému monologu Smitha (Why, Mr. Anderson?), ale i díky tomu, jak skvěle uzavírá příběh všech ústředních postav a především samotného Nea. Mesiáš dochází na vrchol famózní hero's journey, kdy cesta k ní nebyla lehká a to ani v průběhu události Revolutions.   Wachowští navíc nadále zůstávají originální a finále Matrixu nezakončují očekávaným směrem. O svojí speciálnost tak Matrix nepřišel ani v závěru a i když tentokrát nemohl uchvátit diváky WOW efektem seznámení s nepolíbeným světem a především musí Revolutions především uzavřít všechny linie, přesto v průběhu přetrvává pocit, že Wachowští nepodlehli a finále pořád realizovali svěže s neskutečnou kreativitou.   Matrix Revolutions svým finále vyvolává pocity, které by mělo vyvolávat každé finále. Je velkolepé, osudové a i když se Wachowští na první pohled nemůžou svět Matrixu kdovíjak rozšiřovat, i v tomhle ohledu dokážou překvapit a svět neomezených možností pořád v jistém ohledu představit svěže. Revolutions již nedokáže obstát jako samostatný film, přesto je skvělým finále.   Matrix Revolutions je dokonalou tečkou za trilogií Matrix, kterému se v rámci velkoleposti málokteré finále z 21. století vyrovná. Matrix Revolutions definitivně zakončil jeden velký příběh a dlouhou dobu to vypadalo, že svět Matrixu již nikdy nikdo neotevře. Jenomže již brzy tu máme Matrix Resurrections. Tak snad nebude důvod čtvrtý Matrix ignorovat a předstírat, že tahle skvělá série skutečně skončila dvěma skvělými zářezy v roce 2003...... () (méně) (více)

Shakers

"Pane Andersone, vítejte zpět. Chyběl jste nám." Revolutions pokračuje presne tam, kde skončil Reloaded a najlepšie je to hodnotiť ako celok (2+3). Síce najslabší diel, ale stále vynikajúci. Oproti Reloaded je tu akčných scén menej za to každá jedna je epická. Vyvrcholenie série ma neskutočnú atmosféru a predovšetkým (opäť) skvelé efekty, akcie (boj o Zion, Neo vs. Smith) a hudbu (Neodammerung), ktoré to vyzdvihujú zo šedého priemeru. Aj keď veľa ľudí záveru nechápe a som si istý, že všetko ani mne nedocvaklo, napriek tomu je to vynikajúci film, ktorý vás proste núti pripojiť sa k Matrixu. "Proč, pane Andersone. Proč? Proč? Proč to děláte? Proč? Proč vstáváte? Proč dál bojujete? Věříte, že za něco bojujete? Za víc, než svoje přežití? Můžete mi říct, co to je? Víte to vůbec? Je to svoboda? Nebo pravda? Anebo mír? Nebo snad láska? Iluze, pane Andersone! Jen šálení smyslů. Provizorní konstrukce ubohého lidského intelektu, který se zoufale snaží ospravedlnit lidem, který nemá význam, ani účel. Všechno je to umělé, jako Matrix sám. I když, jen lidé mohli vymyslet něco tak fádního, jako je láska. Vždyť vy to už pane Andersone musíte teď vědět! Nevyhrajete! Nemá smysl dál bojovat! Proč, pane Andersone? Proč si nedáte říct!" Obľúbený soundtrack: Neodammerung, Spirit Of The Universe. 90% - 5* ()

lamps

Akce je bombastická a hlavně zdánlivě nekonečná bitva se stroji má na to vstoupit do společnosti těch nejkultovnějších scén. Ale ten scénář. Ten sice oproti nevýraznému druhému dílu dost přiostřil, omezil kecy a téměř vše podřídil jen skvělému efektu, nebo lépe řečeno zevnějšku, ale opět nedokázal diváka jakkoli ohromit, vtisknout mu nějakou myšlenku, vymačkat z něj alespoň špetku emocí... Celý snímek jsem se pravda unášel na vlně velkolepé akce, ale vlastně pořád jsem jen čekal a čekal a pokládal si otázku, co z tohodle může sakra vzejít? A pak náhle přišel konec a ve mně hlodalo akorát zklamání. To mělo být všechno? Kvůli tomuhle jsou všichni tak pobláznění? Po fantastické jedničce už asi režisérům došel dech a Reloaded i Revolutions jsou jen pořádně nafouknutou bublinou, nad kterou nezbývá než nevěřícně kroutit hlavou. Déja vu se tentokráte nekonalo. ()

Jacinda

Neo a Trinity vyměnili černé slušivé obleky za šedivé hadry, Morfeus za červený svetr. A Smith je ještě zákeřnější. V druhé polovině filmu nám Wachowští naservírují pořádnou porci železa a ke konci se budeme doslova topit. Konec docela originální (i když zbytečně protažený), já však doufala ve větší happyend. Ovšem. V tomto filmu se skrývá základ lidské filozfie - Kdo myslíš že jsem, člověk? ()

JohnnyD

Toto by bolo OK ako 80s béčko so synťákovým soundtrackom, neónomi a umelou modrastou hmlou. Je neuveriteľné, ako jedno elegantné moderné sci-fi za 4 roky zdegenerovalo na treťotriedny béčkový balast plný patetických dialógov, smiešnej mytológie a úplne katastrofálnych efektov. ()

Indiana

Jednička byla bomba a dvojka ještě šla, ale tohle. Film už si to u mě podělal tim, že se skoro celý odehrává v Sionu a to mi nějak na chuť nepřišlo, ae budiž, jenže ono je toho mnohem víc. Ta bitka se sentinely mi přišla strašně nízkorozpočtová, finále Smith/Neo byla sice o něco lepší, ale furt podle mě průměr. Ostatní herci kromě Huga Weawinga tu nestojí za nic (možná ještě Laurence Fishburne) a prostě celé je to nuda. Navíc mě to natolik nudilo, že už jsem ten film pak ani nevnímal a tak jsem možná přišel o několik hodně důležitých objasnění, ale co, mě to nezajímá, pro mě je to prostě sračka. ()

sheen

Třetí a poslední část sci-fi matrixologie jede ve velkém stylu, mnoha lidem se možná nebude líbít, že se odehrává většinu času v prostředí strojů. Mě osobně to hodně vyhovovalo, mnohé se vyřeší, dostaneme odpovědi na mnoho otázek tak jako Neo. Chirurgicky přesně zvládnutý finální souboj Neo vs Smith, do toho ještě ušní bubínky drásající soudtrack!!! bravo, tak to má vypadat! Jasných pět za dokonalé uzavření dechberoucí trilogie. ()

Stegr

70% - Trvalo mi tři zhlédnutí, než jsem Revolutions přišel na chuť. Napoprvé, v kině, jsem umíral nudou a byl jsem zklamaný. Napodruhé jsem si říkal, že ten film vlastně není vůbec špatný. No a napotřetí jsem si ho konečně pořádně užil. Co tím chci říct? Že tohle filozofické, temné Sci-fi je jiné než jeho předchůdci, hodně se v něm mluví a teprve až na několikátý pokus dojde, co tím chtěl básník říct. Ne, že bych si to teď, po těch pár letech pamatoval, ale vím, že mě to potěšilo. Kdyby nebylo pár opravdu na hlavu postavených scén a kdyby se vyškrtly některé hloupé dialogy, byla by to jiná lahoda... ()

salahadin

Nechám Matrix uležet na tu správnou dobu. Zatím mě tenhle film neoslovil. Dejme tomu, kdyby Matrix zůstal u prvního dílu trilogie, byl by to slušný pokus o něco nového, ale tím, že si k sobě přibalil dva vykouřený jointy, ztratil postupně dech. ()

Deimos

VHS/// Obsazení 8/10 Děj 6/10 Hudba 8/10 Efekty 10/10/// +efekty, 3 obrvoské scény (obrana Doku, město Strojů, závěrečný souboj), hudba, děj -příběh, žádné vyvrcholení trilogie se nekoná, herci/// První Matrix byl v mnoha ohledech revoluční, i když mě osobně tolik nezasáhl. Reloaded byl po všech stránkách perfektní a od Revolutions se čekalo velké vyvrcholení celé trilogie. Bohužel však zklamal a něčeho takového jsme se nedočkali. Otázka tak je, jestli nám tři dlouhé a efektní scény budou stačit. V kině OK, na DVD s bonusy-proč ne, jako VHS na třetí zhlédnutí již nemá co nabýdnout./// celkem 76%/// ()

Cappuccino

Obyčajne, tak ako u LOTRu, nemôže byť tretí diel bez druhého. Matrix robí výnimku a poviem vám - nemôže byť druhý bez tretieho. Po zhliadnutí dôvod isto poznáte sami. Z môjho uhla pohľadu veľkolepé zakončenie trilógie, bohužiaľ bez zodpovedených otázok. Kto mal byť vlastne Seraf? Označovaný ako Judáš. Zradca koho/čoho? A stvoriteľ? Mnoho otázok, málo odpovedí, ktorým nechali tvorcovia jeden veľký otáznik .Odpoveď skúste odhaliť vy. A k filmu povedali dostatok už ostatní užívatelia. Bez tak by som sa len opakoval. ()

666teen

Oslnivé, dechberoucí finále se nekoná. Jo. Vzduchem lítají metráky vystřílených nábojnic, neb proti mašinkám je třeba se bránit a lidstvo se snad konečně z pozice Akumulátora dostane zpět do funkce Destruktora. Neo, Neo!...Otázkou zůstává, jestli by jsme neměli radši v klidu vyhynout. Ráno si popravím kardiostimulátor. ()

Ruut

V oboru epických techno-latex party jsou Lilly a Lana jedničky. Těch mytologických keců s programy bylo už ale moc a akce je horší než v Reloaded. Ta druhá hoďka v Sionu se slepým prorokem by ale šla. ()

Allien.9

"Zbytečná" dvojka je odpuštěna, a i když "Revolutions" ani zdaleka nedosahuje kvalit prvního dílu, jedná se o velmi kvalitní a důstojné zakončení velkolepé sci-fi ságy, jež se stala neodmyslitelnou (filmovou) součástí počátku jednadvacátého století. Tohle se Wachowským skutečně povedlo.;-) P.S.: Nižší hodnocení než "Reloaded"?!? Nevyvratitelný důkaz toho, že jsme v Matrixu. V reálném světe by se tohle totiž nemohlo stát... ()

Satan

Určitě nejtemnější a nejdrsnější díl (bráno podle krve a většího násilí) celé trilogie. Revolutions se přesto rozjíždí nejpomaleji ze všech tří dílů a potěší pár malých akciček v podobě programu Strojvůdce či bullet-time přestřelka. Filmu bezmezně dominuje dvacetiminutová válka Strojů a finální souboj se Smithem. V rámci celé trilogie zřejmě nejhorší díl, ale příspěvek do kompletní filozofické roviny fikčního světa Matrixu je nejsilnější. Vřele doporučuji podívat se na Reloaded a Revolutions hned po sobě. I já procitl. [Přesná stopáž: 129 min] ()

Wachowští se vrací k Matrixu?

Wachowští se vrací k Matrixu?

04.03.2014

Studio 20th Century Fox se brzy vrhne do natáčení třech pokračování Avatara a u Disneyho chystají první ze tří nových epizod Star Wars. Velké sci-fi filmy jsou zkrátka v kurzu a pozadu nechtějí… (více)