Tři mušketýři: D'Artagnan

• Francie Les Trois Mousquetaires : D'Artagnan (více)

V království rozděleném náboženskými válkami a pod hrozbou britské invaze, hrstka mužů a žen zkříží meče a spojí svůj osud s osudem Francie… Temperamentní mladý gaskoněc d‘Artagnan, neohrožení a věrní královští mušketýři Athos, Porthos a Aramis, křehká Constance, ďábelsky prohnaný kardinál z Richelieu či krásná a tajemná Milady de Winter jsou hlavními protagonisty nesmrtelného vyprávění o odvaze, lásce a cti. (Bioscop)

Flego

Toto je tá správna porcia! Noví mušketieri sú temní, špinaví a drsnejší, presne ako doba, v ktorej sa príbeh odohráva. Bez nánosu sladkej romantiky, bez napudrovaných postáv. Práva s kamerou je vynikajúca, herecké obsadenie na úrovni. 4+ ()

anais

Takhle má vypadat moderní dobrodružný velkofilm! Tato kdovíkolikátá verze stejného příběhu má skvělý casting, důraz na postavy, vychytané jednozáběrové sekvence soubojů, fantastickou výpravu, hudbu lehce inspirovanou zimmerovsko-nolanovsky napjatým tepem a prostě skvěle se na to dívá. Jsou na tom vidět peníze, láska k národnímu literárnímu pokladu. Je to prostě - moc fajn. ()

Necrotongue

Od doby, kdy jsem poprvé četl knižní předlohu, mi vrtalo hlavou, proč se těm skvělým šermířům říká mušketýři, ale nikdy mě to netrápilo natolik, abych po tom pátral. Dnes už díky Jiřímu Kovaříkovi vím, že je mezi mušketýrem a Královským mušketýrem velký rozdíl, který se s postupujícím časem ještě prohluboval, takže v osmnáctém století už tvořili Královští mušketýři jízdní gardu. Tím pro mě odpadla celá řada neopodstatněných připomínek, a kdyby tvůrci v ději místo křesadlových fusil použili doutnákové muškety, přihodil bych z čistého nadšení i pátou pěticípou. Takhle se ale sekli o celé století. Nevím jestli byl Alexandre Dumas hugenot, faktem ale zůstává, že kardinál Richelieu vypadá v jeho podání jako bídný skunk, zatímco ve skutečnosti byla jeho spolupráce s Ludvíkem XIII. tím nejlepším, co Francii potkalo (a celá řada hugenotů z dobytého La Rochelle mu vděčila za život). Nebývalé, právě jsem se zastal katolického kardinála... Když se odrazíme od toho, že je předloha čistou fabulací a chudák královna Anna z toho proto vyšla jako nějaká párty girl, udělali tvůrci to nejlepší, co mohli. Už jsem viděl nejedno zpracování tohoto příběhu a musím uznat, že dnešní zážitek byl pro mě tím nejlepším. D’Artagnan pro mě z této verze vyšel jako ambiciózní mladý muž, který se snažil nejen stát Královským mušketýrem, ale po celou dobu bylo jasné, že plánuje invazi do Alžíru. Výborně jsem se bavil a doufám, že se dočkám i pokračování. / Poučení: Placák z Doverských útesů asi nebude nejlepším nápadem. 4*+ ()

mm13

Mohlo to byť pokojne aj za 5*, pretože je to poriadna adaptácia, ktorá nemá len srdce, ale aj gule (a naopak). Lenže z Porthosa museli urobiť bisexuála a neviem si zvyknúť (vlastne už od prvých informácií o obsadení, cez ukážky... a samotné sledovanie filmu mi to už len potvrdilo) na Milady Evy Green. Inak to má všetko, čo má vynikajúci dobrodružný film, ktorý adaptuje knihu, mať. Fanúšik si lebedí nad (ostatným) obsadením a plastickým, plnokrvným stvárnením postáv, výpravou aj atmosférou a oceňuje šikovné zmeny oproti predlohe, ktoré sa tu všetky do jednej (tie čo som zaznamenal) udiali skutočne iba a len v záujme hustejšej a prehľadnejšej dramaturgie (napríklad si vlastne už teraz ani nedokážem predstaviť, že by v tomto filmovom spracovaní mali vystupovať sluhovia mušketierov, nech sú v knihe akokoľvek príťažlivými a plne funkčnými postavami). A nakoniec aj toho Porthosa obkecali slušne ("som pôžitkár, je mi jedno, čo sa mi dostane na tanier či do postele") a Milady plne vynahrádza Constance (tu slobodná), ktorú keď som uvidel v prvej scéne, zlomilo mi to srdce a finále príbehu pre mňa bude po emočnej stránke riadne náročné (a teda presne také, ako má byť). Takže druhá časť (tentokrát na 110% v kine), snáď, za plný počet a ja si tento dvoj-film budem vedieť s láskou a nevyhnutne zaradiť na originálnom nosiči do svojho archívu, po boku najmilovanejších filmov. O to radšej, že dnes sa už výborné romanticko-dobrodružné filmy netočia a teší ma, že sa to podarilo práve Francúzom a s ich vlastným príbehom. Len to prosím neposerte! ()

Morholt

Mě to vlastně připadá jako návrat ke kořenům. Jasně, tvůrci si neodpustili mírné dějové zmény, ale to je celkem pochopitelné. Točit po ixté to samé by je nejspíš ani nebavilo. Nicméně jsem toho názoru, že takhle  si to Dumas představoval spíš, než všechna ta barevná a rozjuchaná zpracování. Navíc to zásadní zůstává, takže ani tady nezůstane divák ochuzen o d´Artagnanovu cestu do Paříže, seznámení s mušketýry či o zběsilou honbu za královniným náhrdelníkem. Návdavkem je tu kupa syrovosti, lahůdkové akční scény jimž vévodí ta lesní s kardinálovou gardou natočená na jeden záběr a samozřejmě je tu špičkové obsazení a člověk si chtě nechtě musí položit otázku, proč už někoho dávno nenapadlo obsadit Cassela coby Athose. Jako bonus vidím i to, že ani jeden z mušketýrů není černoch a ani náznakem se tu nevine nějaká ta homosexuální linka. Na Milady se těším strašně moc a už teď lituji, že to bude jen o dvou dílech. 90% ()

Lacike

Nie je to zlé, ale mňa táto Bourneovsky zbesilá verzia príliš nenadchla a ani nemám chuť vidieť pokračovanie. Aj tak viem ako to dopadne. 5/10. ()

GeusX

Dobrá špinavá středověká atmosféra, poutavý děj. Několikrát to chtělo trochu doslovněji vysvětlit probíhající děj, či kdo je kdo. 70% (viděl jsem: 1x cz) ()

Padme_Anakin

Tvůrci si mě dnes večer povodili jako marionetku, ode mne je to bez připomínek, já sedla na lep od prvních minut a nechala se báječně pohoupat, herecký ansámbl skvostný, krásně natočené, nádherná výprava, hudební podmaz příjemný a moc se těším na pokračování s Milady, Eva Greenová je fantastická mrcha, krásná žena a výborná herečka, co víc si přát? ()

ledzepfan

Moc nechápu z čeho tady všichni uchcáváte. Výprava ok. Casting fajn. Chvilkama je to nějak zajímavé a napínavé... Ale jinak je to taková nekonzistentní splácanina, kde se tak nějak ledabyle řetězí prapodivné scény do dějového oblouku který působí jako random sestřih klíčových i zcela podružných scén nějakého seriálu. 120minut jsem dal na 4x protože mě uspávalo jak to pořád přešlapuje v tom či onom motivu. Jakože neurazilo, ale ani nenadchlo. ()

Ellmariachi

Možná jsem po všech chvalozpěvech čekal malinko více. Ale fakt jen o špičku kordu. Sympatické postavy v čele s mentorem Athosem. Příběh který tu zpomalí, jindy se sype jak když šviháš ostřím. Eva v prvním díle prostoru moc nemá, ale moc dobře cítíš to spící vše co dokáže rozpoutat pohledem svým a pohledem na ní. Několikrát jsem si uvědomil jak moc mě baví kulisy. Budovy jak zvenčí tak zevnitř na mě dýchají svojí uvěřitelností. Špinavé kostýmy dotváří pocit, že i hlavní postavy jsou tak trošku nicotné v mnohem vyšší hře. Na mě to to fungovalo. 75 procent. ()

Bordoshut

6/10 – „Manželství je válka, ve které není žádný vítěz. Triumfuje každý.“ Dobře si tuto větu zapamatujte. Vryjte si do hlavy její sličnou grafickou podobu, přečtěte si ji nahlas s důrazným akcentem na každé jednotlivé hlásce. Proces opakujte, dokud se z ní nestane uklidňující mantra, kterou si budete při sledování filmu soustavně opakovat, jak se vaše troufalá očekávání budou tříštit jako sklo, do kterého někdo hodil zasraný buldozer. Nic chytřejšího už totiž v „Bourboulonově dvojhodince“ neuslyšíte. Každý kdo doufal v drsné provedení Dumasovy klasiky ve stylu Království nebeského, bude tuze zklamán. Veškeré nadějné náznaky totiž bez lítosti decimuje fakt, že se v první řádě jedná jen o pohádku pro děti. Co jsem četl, tak film sice zatím oficiálně žádný age rating nedostal a v Americe se dokonce spekuluje, že by mohl být nevhodný pod 17 let, nicméně české ohodnocení „Nevhodný mládeži do 12 let“ hovoří zcela za všechno. Co se týče nějakých dobových nepřístojností, tak se dočkáme jedné scény s jakž takž viditelnou nahotou. To je také prakticky jediná scéna, kde dojde na krev. Teď se dostávám k tomu, co mi pije krev daleko více, než stesk po dvorních dámách Francie ze 17. století. Absolutní režisérské SELHÁNÍ na poli zá asů a po yček. (Daleko dramatičtější než to mé při jejich písemné transkripci.) Snad veškeré souboje jsou natočeny za tmy, ve stínu anebo za deště. Samozřejmě nechybí ani roztřesená kamera, která sice jakž takž sleduje rytmus té či oné šarvátky, ale velice kazí výsledný dojem. Zejména kvůli ní jsem si žádnou akci dosyta nemohl užít a jenom pokaždé čekal, ať to máchání a rány skončí. Další věc, totálně přepálený zvuk výstřelů z pušek. Ozývá se to každou chvíli a je to nepopsatelně rušivé. Ale pokud to Bourboulon zamýšlel jako „nástroj na destrukci napětí“, tak třikrát sláva pro Bourboulona. Chudák byl ale pravděpodobně pořádně svázán nejen vlastní kontraproduktivní režisérskou poťouchlostí, ale i studiem. Jinak si neumím vysvětlit, jak by mohl akci tak spískat. Člověk pořád slyší švihání mečů (výstřely), bojový ryk (výstřely) a poctivou mušketonádu, která sem tam někoho trefí (to jsou ty výstřely!), do toho odpadávají mrtvá těla nepřátel, ale že by někdo někoho zabil, to ne. Sem tam sice mladý temperamentní gaskoněc d‘Artagnan někoho trefí – dokonce do něj zapíchne šavli – ale když ji vytáhne, tak kde nic, tu nic. Žádná krev! Tak já nevím, co si o tom mám jako myslet. Zabil ho? Trefil se mu omylem do podpaží? Ale co, nebudu se v tom hňahňat, myslím, že chápete point. Po stránce krutopřísného zpracování původního materiálu to rozhodně dojem nedělá. Pojďme si tedy posvítit na to, jaký je to film sám o sobě. Bohužel, ani další aspekty nehrají Bourboulonovy do karet. Pokud ovšem jeho cílem nebylo látku pošpinit a navždy odsoudit do zapomnění. V takovém případě poníženě uznávám, že mě dočista převezl, hraje 5D šachy a já hlupák(!) mu na to tak bláhově naletěl. Nicméně herecké zastoupení stojí za starou bačkoru. U tohoto výroku bych mohl zůstat, já to však beze všeho rozvedu. Hlavní hrdina – ano, ten temperamentní mladý gaskoněc –, je možná gaskoněc, docela jistě je mladý, ale temperamentu moc nepobral. Herec, který ho hraje, kdovíjak neexceluje a úkol mu stěžuje fakt, že jeho postava postrádá jakoukoliv charakteristiku. Není proto zrovna jednoduché se do něj vcítit a ani vlastně důvod, proč mu vůbec fandit. Strana protikrálovská není nastíněna jako zlá a celý snímek budí dojem, že rivalita protestantů a katolíků je jen takové nevinné kočkování, jehož hlavním jádrem je prázdná miska s mlékem. Moment. Pokud můžeme říct, že ústřední konflikt je banálně vykreslen, a je tedy banální, ... není pak celý snímek jen taková neškodná banalitka? Just asking. Každopádně pokud jste dočetli až sem, znamená to, že se buď šeredně nudíte, anebo vás zkrátka baví číst, jak vypočítávám, co mě všechno sere. Takže v tom budu ještě chvíli vesele pokračovat. Ostatní herci byli vyloženě průměrní. To platí o třech mušketýrech a také o králi, královně a prohnaném kardinálovi. Nedostali skoro žádný prostor a ten, který dostali, mě nudili k smrti. Rovněž mám problém s líčením, kupříkladu d‘Artagnanova milenka má pleť hladší než tekutou čokoládu. Tohle zvládneme my ve 21. století za několik hodin nanášení make-upu atp. a za pomoci následné digitální postprodukce, ale upřímně pochybuju, že by takhle vypadala francouzská dvorní dáma v 17. století. Počestná, nebo ne! Taky je ve filmu spousta vyloženě TUPÝCH náhod, zkratkovitých kliček a logických lapsů, příp. chabých scénáristických berliček. Očividně když Bourboulon slyší slovo klišé, v hlavě se mu rozsvítí červená kontrolka a on zavře let's go, monsieur! a vytáhne kameru. Verdikt: „Jako pohádka pro malé děti obstojné, jako seriózní snímek pro dospělou osobu bez mozkové vady však zcela nevhodné.“ Vtípek na dlouhé večery: „Po zhlédnutí tohohle filmu asi také hodím šavli. Mušketýr nemušketýr.“ Práskho! () (méně) (více)

Helo

Sice bez tahu na bránu, jak by se slušelo, ale jinak veskrze povedený historický spíše intrikářský drama než akční dobrodružňák, ale když k akci dojde, je zchoreografovaná a natočená parádně a bez rychlých střihů (většinou vlastně skoro úplně bez střihů). Vůbec kamera a celkový promyšlení scén je tu parádní! Snad u dvojky dojde i k nějakýmu tomu většímu napětí, aby film zase jen tak prostě obyčejně nedotančil k cíli, pak bych se nebál hodnotit absolutně. ()

kajas

Jsem devadesátkové televizní dítě, takže co se týče adaptací francouzské klasiky Alexandra Dumase, vyrostla jsem na americké verzi s Charliem Sheenem, Kieferem Sutherlandem a soundtrackem od Bryana Adamse. Nová francouzská verze mě uchvátila svým klasickým zpracováním, dokonalým obsazením (žádné plnění kvót a casting herců a hereček, kteří by se těžko objevili ve Francii 17. století). Rozdělení na dva díly neskutečně prospělo samotnému příběhu, protože je najednou spousta času na rozvíjení vedlejších zápletek. Film přesto ani na minutu nenudí, pořád se v něm něco děje, při některých scénách jsem ani nedýchala a u napínavého závěru (samozřejmě s cliffhangerem lákajícím na pokračování) jsem si i hezky pobrečela. Chci se jet podívat do Versailles, přečíst si knížku a konečně po letech zase nakopnout francouzštinu. Když ve vás film probudí tyhle pocity, nejde hodnotit jinak. A nemůžu se dočkat prosince a dvojky. ()

Trevor

Pravdu povediac mojej najobľúbenejšou ostane asi verzia z roku 1993 vtedy bol mušketierom na krátku dobu v škole asi každý, našťastie sa to väčšinou skončilo bez vypichnutých očí či rozpáraných čriev. Najviac mýlili asi kostými, predsa len človek bol už tak nejako zvyknutý na klasickú vojnu blue jackets proti red socks, aj keď hokej a bejzbal moc dokopy nejdú. Spracovanie Dumasa nesklamalo ani v tejto verzii, paradox je že tú knihy sa chystám už tak dlho prečítať až som zabudol že som ju ešte nečítal a keď si na to spomeniem a chcem ju pri objednávke kníh pridať väčšinou je momentálne nedostupná... ()

kinderman

Athos je protestant,  Porthos bisexuál, d‘Artagnan příliš stár na to, aby se mu říkalo "chlapče", a Milady kouří čibuka. Jussaca se sice dočkáme, ale Rochefort jmenován není (aspoň jsem si nevšiml) a po Bernajouxovi se slehla zem. Přesto dávám plný počet a řadím tuto adaptaci Tří mušketýrů hned za svoje milované lesterovky s Yorkem a Reedem, protože v hutné zkratce a velmi stylově (nejde jen o zdůrazňovanou "špinavou realističnost") odvyprávějí story o královniných přívěscích, na kterou scenáristicky obratně a překvapivě nabalí další záležitosti, takže výsledek nepřipomíná ani tak rozjuchané dobrodružství jako spíše vynikající adaptaci jiné Dumasovy předlohy: Královnu Margot (1994). ()

dyfur odpad!

......blato, špina, divný filter, nesympatický hlavní predstavitelia, ale hlavne ani romantika ani akcia - akoby realitka zo života mušketierov a koniec .....hmm natočili straaašne dlhý film a usekli ho kde ich napadlo.....nečakal som zázrak a aj tak som bol sklamaný - ešte horšie ako som myslel..... ()

vydumnica

Ó, v najlepšom to skončilo!!!! Vlastne, až pár minút pred koncom ma to začalo skutočne baviť :-). Ale počkám si na december, no čo už. Do kina som prišla trošku nepripravená :-) bolo to spontánne rozhodnutie, zo staršej verzie si pamätám len to, že tam hral Chamberlain a inak skoro nič, takže som sa v tom hlavne zo začiatku ťažšie orientovala. Po technickej stránke dokonalosť a z tohto hľadiska sa určite kino oplatí, kamera, výprava, hudba, kostýmy všetko super👌prenesenie sa do danej doby funguje, atmosféra doby parádna, prostredie najmä interiéry, bolo veru čo obdivovať. Pre mňa je toto všetko ako pre milovníčku filmov a kina samozrejme dôležité, ale aj tak je pre mňa dôležitejší samotný príbeh, jeho prevedenie na plátno, emócie a herecké výkony. Z tohto hľadiska to už také skvelé žiaľ nebolo. Akoby tomu chýbalo srdce. Srdce príbehu. Trošku chladné prevedenie, bez emócií. Kým bude k dispozícii druhý diel, chcela by som si dovtedy pozrieť jednu zo starších sfilmovaných verzií, aby som vedela porovnať. Herecké výkony ma až tak nenadchli. Mám pocit, že Eva Green hrá stále to isté, ešte v nijakom filme mi nebola sympatická. Takže Trom mušketierom 1. časti udeľujem prosím pekne tri mušketierovské🙂 hviezdičky. [KINO WORMS]. ()

M.i.k.e

Jeden by si řekl že po těch desítkách zpracování nebudou mít mušketýři čím překvapit a hle ono to jde. Ta tam je papundekolvá naleštěnost klasiky s Yorkem (a to ten film mám rád), nebo pouťová rozvernost devadesátkové verze. Tihle mušketýři totiž servírují zatím asi nejrealističtější pohled kde nechybí všudypřítomná špína a drsné souboje a samozřejmě ústřední čtveřice hrdinů, která je sympatická a zdaleka ne jednorozměrná. Což samozřejmě platí i o zatím nejlepši Milady Green. Plusem jsou i drobné obměny v notoricky známém příběhu, které jsou v pohodě obhajitelné a i když jich není zase tolik přináší soldiní oživení. Sem s druhým dílem…80% ()

BarryLyndon

Tak nám natočili Tři Mušketýry, už zase. Vděčné téma a drtivou většinu adaptací mám rád. Ale i tak mne to překvapilo pozitivně víc než jsem čekám. Na jenom evropské poměry naprosto bezprecedentní výprava a audiovizuál. Také neuvěřitelně sexy a charismatické obsazení. Parádní, nápaditá akce s neokoukanou kamerou. Všichni herci si to nesmírně užívali. Docela cením namixování francouzské herecké smetánky s pro nás neznámými herci. V ČR i Hollywoodu by třeba roli kardinála nebo de Trevilla získala nějaká stárnoucí legenda hodně za zenitem. Podstatnou část filmu jsem přemýšlel o vyšším hodnocení a možná k němu film jednou doroste podle toho jak se povede dvojka, na kterou se už teď velmi těším a vlastně bych si přál, aby zadaptovali i některé z pokračování. Bohužel to mělo místy hlušší místa, dialogy a reziser jel někdy na volnoběh.  8/10 PS: Prvni kino za hodně dlouhou dobu, kde mne nikdo nesral. A potěšilo, že bylo i tři týdny po premiéře docela plno na titulcích. ()

49. ceny César ovládla Anatomie pádu

49. ceny César ovládla Anatomie pádu

24.02.2024

V pátek 23. února 2024 proběhl v pařížské koncertní síni Olympia slavnostní ceremoniál 49. ročníku předávání cen francouzské Akademie filmových umění a technik (Académie des Arts et Techniques du… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD