Velkoměsto Gotham City je sužováno gangstery, které vede kyselinou děsivě znetvořený Joker. Policie se zdá být bezmocná. Mnohem větší respekt mezi zločinci budí maskovaný netopýří muž - Batman - objevující se vždy tam, kde je páchána nějaká nepravost. Reportérka Vicki Valeová, píšící o Batmanových kouscích, se seznámí s plachým milionářem Brucem Waynem a stráví s ním opojnou noc. Joker se snaží Vicki unést, ale dívka je v poslední chvíli zachráněna Batmanem. Novinářka začíná tušit pravdu. Wayne a Batman jsou jedna osoba. Mezitím běsnící Joker terorizuje město otrávenými kosmetickými přípravky a vyzývá Batmana na rozhodující souboj. (Magic Box)

junxi91

Starý dobrý "pohádkový" Batman s nepříliš výrazným kladným hrdinou Michaelem Keatonem, naopak velice výrazným záporákem Jackem Nicholsonem, otravným reportérem Robertem Wuhlem, nádhernou Kim Basinger a s ponurou atmosférou zkaženého Gothamu. Reportér Alexander Knox a fotoreportérka Vicki Valeová vyšetřují množící se svědectví o Batmanovi, maskovaném hlídači, který terorizuje zločince v Gotham City. Oba se následně účastní večírku, který pořádá miliardář Bruce Wayne, který se stal Batmanem poté, co byl v dětství svědkem vraždy svých rodičů, které zastřelili lupiči. Během večírku se Wayne do Valeové zamiluje, což se moc nelíbí Knoxovi. Mezitím mafiánský boss Carl Grissom posílá svého šíleného psychopatického zástupce Jacka Napiera, aby se osobně ujal přepadení a rabování v Axis Chemicals, kde má najít a získat důkazy, které by mohli Grissoma usvědčit. Nicméně se jedná o past na Jacka, aby byl zatčen nebo zavražděn policií za to, že mu píchá s milenkou Alicií Huntovou. Zkorumpovaný poručík Max Eckhardt zařídí zásah na Axis Chemicals a provede nepovolenou policejní operaci. Na místo dorazí komisař James Gordon, který se ujme vedení a nařídí policajtům, aby Napiera zajali živého. Na místě se objevuje také Batman, zatímco Napier zabije komisaře Eckharta jako pomstu za zásah. Batman bojuje s Napierem a Jack při tom spadne do obrovské kádě s chemikáliemi. Přestože je považován za mrtvého, tak přežije a s různými znetvořeními včetně bílé kůže a zelených vlasů a nehtů se vydává za doktorem. Ten provede operaci, ale ta se moc nepovede a Jackovi zůstane na tváři trvalý úsměv. Napier se ze svého nového vzhledu zblázní a stane se z něj Joker - takže takhle to ve skutečnosti bylo, zapomeňte na film Joker z roku 2019. Joker zabije Grissoma, udělá bordel na schůzi s jeho společníky a převezme jeho byznys. Následně začne Joker terorizovat Gotham pomocí svých hygienických produktů "Smylex" - smrtících chemikálií, které způsobují, že oběti umírají smíchy. Joker se stane posedlý Vicky a naláká ji do muzea, které začnou jeho nohsledi ničit. Batman ji však zachrání, vezme ji do své jeskyně a poskytne ji informace o svém výzkumu Smylexu, což umožní obyvatelům Gothamu bránit se před tímto toxinem. Wayne pak navštíví její byt s úmyslem prozradit jí svou identitu, ale Joker schůzku přeruší. Zeptá se Wayna na to, zda už někdy tančil s ďáblem za bledého měsíčního svitu, což je stejná fráze, kterou použil vrah jeho rodičů. Pak Wayna střelí a vypadá to na konec, ale díky neprůstřelné vestě to Wayne přežije. Wicky je pak odvedena do Batmanovy jeskyně jeho věrným komorníkem Alfredem. Wayne tedy konečně odhalí Vicky své tajemství a řekne, že se musí postarat o Jokera, který je stále na svobodě. Nejprve zničí rostlinu, ze které Joker vyrábí Smylex, a pak se musí postarat o oslavy 200 let založení města. Joker chce všem občanům rozdávat peníze zadara, ale zároveň má v plánu je otrávit Smylexem, napumpovaným v jeho balóncích. A tak musí zasáhnout Batman, balónky mu ukrást a tím zachránit slavící občany. Nicméně, je třeba ještě zachránit Vicky a zlikvidovat Jokera. Následuje famózní závěrečná scéna na věži Gothamské katedrály, během které zjistíme, kdo koho stvořil, zda Batman Jokera, nebo naopak. Podle mě je tento film už klasikou a přes veškerou snahu se mu Nolanovy filmy úplně nevyrovnávají, protože Burtonův Batman má v sobě tu tajemnou a záhadnou atmosféru města Gotham, zatímco Nolan vytvořil film, který působí mnohem více realisticky. () (méně) (více)

VerteX

Původní Batman je filmový klenot, protože asi jako první nastolil utopickou ponurou atmosféru města Gothamu. Jedno z nejlepších zpracování komiksu na plátnech, kterému dnešní Spider-Man, Hulk, Liga výjiměčných atd. nesahají ani po paty. Díky Timu Burtonovi a Danny Elfmanovi se stal Batman mým oblíbencem. ()

nwx

Nolan + Bale = tragédie. Nolanovské batfilmy stojí za prd a navíc obsadit do role člověka jménem Bale? Už jen pohled na jeho rtíky v masce je komický. Novodobý Batman je jen obyčejný akčňák. Ale tento film je umění - naprostá klasika i z dnešního pohledu - učebnice všech komiksových předělávek. Cokoliv co na toto téma přišlo po Burtonovi s Keatonem, je jen shit. ()

haWranka

Zbožňuju Batmana jako postavu. A když ho ve filmu zahraje sympaťák Michael Keaton a po jeho boku všechny (včetně mě) děsí dokonalej Jack Nicholson, tak je jasný, že se mi to bude líbit. Režie Tima Burtona to dovedla k dokonalosti. Mňam, pochoutka. ()

Trixi

Jediný díl z celé té batmanovské ságy na který se dá koukat. Velkou zásluhu na tom jiště má i skvělý herecký výkon Jacka Nicholsona v roli Jokera. ()

kiril

Předevčírem jsem si Batmana pustil po hodně dlouhý době znovu. A byl jsem fascinovanej světem Tima Burtona. Jeho Gotham city vystavěné ve zvláštním šedém postgotickém stylu má neuvěřitelnou sílu. Není to taková jízda jako Batman letošní. Ale má svoje neuvěřitelný kouzlo. Pro mě to byly nádherný dvě hodiny před spaním. Jack Nicholson jako Joker je kouzelnej, Michael Keaton bez masky Batmana zase nádherně slizkej (teda mě tak přijde, ale to přisuzuju skoro dvaceti letům od vzniku filmu). Vlastně nevím, co tomu filmu vytknout. ()

Sosak

Originálně a neotřele natočená adaptace komiksu o Batmanovi, nemá to chybu a nápady film přímo přetéká. Zpracování města Gotham, zasazení do neurčitého časového období i vlastní děj - to všechno má spád a šťávu. Joker, pojatý jako umělecký vrah válí a musím uznat, že Nicholson ho zahrál bezvadně (i přes svou obezitu, která k vychrtlému žolíkovi nesedí :D)...navíc tohle je jedinej padouch, kterej nevraždí z pomsty, ale protože je opravdu zvrácený...to po něm už byly jenom chabý kopie. ()

D.Paulus

Temné, to ano, ale bizarně temné. Kdyby Burton ubral na svojí oblíbené bizarnosti (pak už by to ale nebyl Burton), nemělo by to chybu. Přesto jde o film, na kterém jsem vyrostl a mám ho svým způsobem docela rád. Plus hvězdička za Billyho Deeho Williamse (ano, Lando Calrissian!!!) v roli Harveyho Denta ( :-) ). ()

kubal18

Od doby co jsem viděl Nolanův Batman Beggins ustoupil původní Batman do pozadí, jinak bych dal zřejmě 4 hvězdy... ()

Bakemaster

Nejlepší Batman... Nicholson v jeho pro mě nejoblíbenější roli. Obraz hodně temný, šedivý dokonale kontrastující s křiklavými barvami, pravý komiks. Nadherné exteriéry města. Jinak scéna v galerii je moje nejoblíbenější:) ()

mdouglas

Film s neopakovatelnou atmosférou. Burtonova klasika dovedená k dokonalosti hereckými výkony, prostředím a příběhem. Další Batmany už jsem nějak nemusel, ačkoliv posledního jsem neviděl. 95% ()

Werde

Ať se snažím jak chci, mně prostě Keaton do role Batmana nepasuje! Jó panečku Nicholson "Joker", to už je jiná písnička... ()

teyra

Mrazivá klauniáda a smrtící kabaret Jacka Nicholsona v groteskním výtvarnu Tima Burtona. Skutečně burtonovské složky ční svou kvalitou nad zbytek filmu. Líbil se mi Gotham ve stylu art déco, připadalo mi to trochu jako totalitní architektura. Batman je podán nanejvýš civilně, antihrdinsky, což mi vyhovovalo. Oproti komiksu je tu ještě zdůrazněna osudová spjatost protihráčů Jokera a Batmana. ()

Oonika

Právě jsem se vrátila z Noci v bijáku s Timem Burtonem... a první byl Batman... už od začátku jsem se na něj moc netešila, protože jsem si říkala, že tohle asi nebude nic pro mě... Ale tohle teda byla Něco s velkým N :) Naprosto mě to dostalo a po tomhle se odvážím podívat i na další zpracování :) A Nicholson mě teď asi bude dlouho strašit ve snech! Fakt super padouch! :) ()

Lasombra

Miluju atmosféru Gotham city, kterou dokáže tak dobře vytvořit snad jen Burton. Opravdu, pokud tohle zpracování Batmana srovnám s Temným rytířem jsem velice vděčná za tento film. ()

Sign

no rozhodne, musim rict ze i kdyz Heath v novem vali doslova o zivot, Jack je proste pro mne lepsi Joker, a temná výprava dává Batmanovi tu správnou atmosféru netopířího lovce... ()

marek86

Pro mě je tento batman i po shlédnutí Temného rytíře, tím nejlepším Batmanem vůbec. Tim Burton dodal filmu vynikající komixovou atmosféru, kterou vyšperkovali oba hlavní herci svými skvělými hereckými výkony. Pro milovníky komixového Batmana je tento film zážitkem. Moje hodnocení 10/10. ()

Beetlejuice 2 přidává Jennu Ortegu

Beetlejuice 2 přidává Jennu Ortegu

10.05.2023

Je to oficiální, studio Warner Bros. schválilo legendárnímu Timu Burtonovi (Ospalá díra, Střihoruký Edward) sequel k jeho kultovní hororové komedii Beetlejuice, v němž se vrátí jak Michael Keaton,… (více)

Willem Dafoe jako Joker?

Willem Dafoe jako Joker?